׳פרס׳ למוטי מלכא: ניהול תזמורת בעלות 100 מיליון שקלים

בהצבעת מחטף תמוהה במועצת העיר, הועברה התזמורת האנדלוסית אשדוד לעמותה פרטית בהנהלת מוטי מלכא. לפני עשור פורסמו נגד מלכא דוחות של החשב הכללי לאוצר שהצביעו עליו כמי שגרם לפירוקה של התזמורת המקורית. השבוע הוא מקבל פרס: בפעם השנייה ניהול תזמורת בפעם שבה הושקעו

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

כצפוי חברי המועצה הצביעו בעד העברת התזמורת האנדלוסית לעמותה פרטית בראשותו של מוטי מלכא. זאת למרות קריאתה של חברת מועצת העיר הלן גלבר שטענה כי אסור היה לתת יד להברחת נכס כה חשוב לעיריית אשדוד לידיים פרטיות. יצוין כי העמותה שאותה מנהל מלכא היא פרטית והעברת התזמורת שמתוקצבת ב 10 מיליון שקלים בשנה מכספי הירייה ומשרד התרבות לידיים פרטיות הוא מהלך מוזר תמוה ולא ברור. בעיקר בכל מה שקשור לפיקוח של נבחרי הציבור. בעשור האחרון הושקעו 100 מיליון שקלים בתזמורת האנדלוסית, כספי ציבור.

בטרם הצביעו חברי המועצה קראה להם חברת המועצה, הלן גלבר שלא לתת יד להברחת נכסים של העירייה לעמותה פרטית. "חברי מועצה יקרים, אני קוראת לכם, להצביע כנגד העברת כלל הפעילות ונכסי האנדלוסית לעמותה הפרטית בראשותו של מוטי מלכא. אני מודיעה קבל עם ועדה שגם אם תחליטו להצביע בעד המהלך אני אמשיך את המאבק, בכל דרך, להשארת התזמורת בשליטת נבחרי ציבור והציבור שמימן אותה משנת 2009 ועד היום. הצבעה בעד מצדכם, תעניק לעמותה, בראשותו של מוטי מלכא, תקציב ציבורי מעל 10 מיליון ₪ לשנה, כל שנה, הינה בגדר בכייה לדורות".

8647357423262462

גלבר התלוננה על הנושא לפני שנה וחצי, אז עלתה על המהלך של העברת התזמורת לניהולו של מלכא. היא שיגרה מכתבי תלונה רבים לראש העיר, למשרד הפנים ולמינהל התרבות על כוונת העירייה "להברחת הנכסים לעמותה פרטית" כדבריה. התזמורת פעלה כאמור בחברה העירונית במשך עשור והצליחה מאוד ומינהל התרבות הכיר בה כתזמורת לאומית ובכך תקציב התזמורת גדל מאוד. "לכן תמוה מאוד לעביר למלכא את התזמורת עוד מדובר במי שפירק את התזמורת המקורית לפני 10 שנים" אומרת גלבר.

יצוין כי עד שנת 2008 התזמורת נוהלה במסגרת עמותה, שפורקה על ידי צו בית משפט לאור ההתנהלות הכושלת של המנכ"ל דאז, מוטי מלכא, שכעת מקבל לידו בשנית את ניהול התזמורת למרות הדוחות הקשים שפורסמו נגדו באשר לחלקו בפירוק התזמורת ובניהול כושל. מה שנקרא לתת לחתול לשמור על החלב. "מדוע להעביר את נכסי האנדלוסית העירוניים לעמותה פרטית – האם לא צריך היה לעשות מכרז? מדוע דווקא העמותה פרטית, שאין לה ניסיון בתחום, שלראש העיר ולמנכ"ל המשכן יש עניין בעמותה זו?".

8467243626
במכתב שהוציאה גלבר לחברי מועצת העיר בטרם התקיימה המועצה היא קוראת להם שלא להצביע בעד העברת התזמורת לעמותה של מוטי מלכא. "מובאת לפנינו דרישה להצביע בעד העברת פעילות "התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד" מהחברה העירונית לתרבות, שבשליטת עיריית אשדוד (חל"צ), לעמותה פרטית בראשותו של מוטי מלכא , ובתפקידו הנוכחי מנכ"ל תאגיד המשכן לאומנויות בעיר. לא בכדי, תוספת לסדר היום, לרבות כלל המסמכים שצורפו, נמסרו לנו, לכל חברי המועצה, יומיים לפני קיום הישיבה בעוד שתכנון מעבר התזמורת מהצד העירוני לצד הפרטי החל כבר בסוף דצמבר 2017, עת כתבתי מכתב לראש העיר, למנהל התרבות ולמשרד הפנים, בדבר העניין. בין 2018 לעצם היום הזה עברו כמעט שנתיים ימים, אבל עיריית כמנהגה מוסרת לכם מידע בדקה ה 90… והמבין יבין"
עוד כותבת גלבר כי בעבר, שימש מלכא כמנכ"ל התזמורת האנדלוסית שנסגרה לפני עשור. "דו"ח חשכ"ל משרד האוצר מתח ביקורת קשה על התנהלות התזמורת, בעת שמלכא כיהן כמנכ"ל פיטר מעליו את כלל העובדים והנגנים, סיבך והביא לפירוקה של העמותה. עירית אשדוד נאלצה להקים תזמורת חדשה שממומנת, עד היום, מכספי משלם המיסים. ועכשיו, כשתזמורת זו פורחת ומצליחה בחברה העירונית רוצים להעביר את האוצר לשליטתו ותחת חסותו של אדון מלכא"
גלבר בדקה ומצאה כי עד כה העירייה, מימנה מכספי משלם המיסים, סכום של כ100מיליון שקלים מכספי מיס העירייה והמדינה ובפנייתה לחברי המועצה בטרם ניגשו להצביע היא הדגישה בפניהם את העובדה שבתוך המסמכים שהוגשו להם טרם ההצבעה "אין כל אזכור מעמיק אודות יושב ראש העמותה מוטי מלכא וחברי הועד המנהל שרובם ככולם חברים אישיים שלו. אין כל אזכור לגבי דו"ח חשכ"ל חמור שיצא כנגד מר מלכא בהיותו מכהן כמנכ"ל התזמורת שפורקה לפני עשר שנים בראשותו, אין כל אזכור לדו"ח חמור ממבקר המדינה בדבר ניהול המשכן לאומנויות הבמה בראשותו של מוטי מלכא".

דילוג לתוכן