אגדת שבזי

מושב אקדמי ומופע אמנותי בהשתתפות אביהו מדינה, ציון גולן וגילה בשארי במלות ארבע מאות שנה להולדתו של הרב והמשורר שלום שבזי

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

השנה מלאו ארבע מאות שנה להולדת הרב, המשורר, המקובל ואחד ממנהיגיה הרוחניים הבולטים של קהילת יהודי תימן – הרב שלום בן יוסף שבזי. היקפה ואיכותה של יצירת שבזי ובראשה שירתו, הפכו אותו לדמות מכוננת עבור קהילת יהודי תימן. מיקומו של שבזי על התפר התרבותי שבין שירת תור הזהב מחד, והשירה הערבית בתימן מאידך, הופך אותו לאחד המשוררים הייחודיים שקמו לעם היהודי בשנות גלותו.

שירתו מצטיינת בעזות ביטויה, גיוונה הסוגתי ועושרה הלשוני, בשלוש השפות ששימשו את המחבר – ערבית, עברית וארמית. לצד דמותו ההיסטורית והספרותית של שבזי הרב והמשורר, יצירת שבזי חיה בפיה של הקהילה התימנית בישראל כמסורת העממית, ושיריו מושרים עד היום בשבתות, מועדים ושמחות. ר' שלם שבזי כתב כ- 900 שירים, הוא היה אישיות נערצת הן ע"י יהודים, הן ע"י מוסלמים בתימן. רבים עלו לקברו בתימן לבקשת מרפא, או משאלות אחרות הנוגעות למחזור חיי האדם.

864754734625135

85467354626

האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר הפועלת כבר 50 שנה בתחום מורשת יהודי תימן ומשפיעה על חיי התרבות במדינה, והמכון לחקר יהדות תימן ותרבותה ע"ש עובדיה בן שלום יזמה פעולות חינוך ותרבות להצבת דמותו של שבזי כחלק חשוב מתרבותו של עם ישראל. מטרת האירוע באשדוד הנערך בסיוע משרד התרבות והספורט, עיריית אשדוד והחברה העירונית לתרבות ופנאי להעמיק את ההיכרות של רבדים שונים בחברה הישראלית עם תרומתו של שבזי לקהילת יהודי תימן ולתרבות עם ישראל בכלל.

במושב האקדמי ישתתפו: פרופ' יוסף יובל טובי, עו"ד ד"ר אריאל מלאכי, ד"ר שרונה תם עמוסי, מר עתניאל מנצור. לאחר ברכתו של הרב ציון שמן יחל מופע מוזיקלי בהשתתפות אביהו מדינה, ציון גולן, גילה בשארי ולהקת המחול 'עקרון'.

יום שלישי,3.12.19, מושב אקדמי בין השעות 17:30-19:30, מופע מוזיקלי החל מהשעה 20:30, בבית 'יד לבנים', אשדוד. טל׳. 08-8545833/4

דילוג לתוכן