רובע עני – רובע עשיר: עכשיו הסטטיסטיקה

לפי המדד החברתי-כלכלי שמפרסמת הלמ"ס,  מהו האזור העשיר ביותר באשדוד? מה הם השכונות העניות ביותר? ואיך זה נמדד?

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

האזור העני ביותר באשדוד הוא החלק הדרומי של רובע ז'; כך עולה מהמדד החברתי כלכלי לאזורים סטטיסטיים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).הרובע ממוקם אחרון מבין 20 אזורים של החלוקה באשדוד. במקום הראשון נמצא האזור הצפוני של רובע ט"ו.

אזור סטטיסטי הוא יחידה גאוגרפית קטנה ובעלת מאפיינים אחידים ככל האפשר בתוך ישוב; במקרים לא מעטים הוא יהיה מקביל לשכונה. יישובים שבהם יותר מ-10 אלף תושבים מחולקים לאזורים סטטיסטיים, שמונים בדרך כלל 5,000-3,000 תושבים.

המדד מתבסס על נתונים משנת 2015, ומתפרסם לאחר זמן רב, כאשר המדד הקודם התבסס על המפקד שנערך בשנת 2008. בשל בעיית כתובות לא נכללו במדד עשרות ישובים ערבים, שהיו ככל הנראה משנים את התמונה בתחתית הרשימה. כמו כן, לא נכללים במדד ישובים קטנים כמו כפר שמריהו, סביון וארסוף, שסביר שהיו משפיעים על הצמרת.

 

24 19 246t1.xls Google Sheets Google Chrome 2019 08 15 20.46.02

לדו"ח המלא של הלמ"ס

האזורים העשירים ביותר באשדוד הם:

רובע ט"ו ורובע ט"ז והאזורים הנ"ל הפתיעו כאשר הקדימו את רובע המרינה והמע"ר.

האזורים העניים ביותר באשדוד הם:

חמשת האזורים העניים ביותר:

רובע ז' ורובע ג'

שנתון סטטיסטי 2015 אשדוד.pdf Google Chrome 2019 08 15 20.35.56

 

תשעה מעשרה האזורים העניים ביותר ממוקמים ברבעים חרדיים, או ברבעים מעורבים שבתוכם אזורים חרדיים. 

הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדה על פי 14 מאפיינים, שכוללים בין היתר הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. מדובר באותם מאפיינים שמשמשים את הלשכה עבור המדד הסוציו אקונומי של הרשויות המקומיות. המדד לאזורים סטטיסטיים חושב בצורה זהה לחישוב המדד הסוציו אקונומי של ישובים בתוך מועצות אזוריות.

דילוג לתוכן