כך הפכה אשדוד העיר החרדית השלישית בגודלה למרכז להט"ב

מצעד הגאווה ה -5 באשדוד בסוף השבוע האחרון עבר ללא אירועים מיוחדים, ואם אפשר לומר העיר החרדית השלישית בגודלה בישראל, קיבלה את הקהילה הגאה בזרועות פתוחות. לפני מספר שנים, להזכיר את הקהילה הגאה באשדוד היה לא פשוט, והקהילה בעיר פעלה כמעט במחתרת. השבוע, על במ

צילום: לירון מולדבן, אוראל מרקוביץ, ניר כפרי ותומר חן
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

במשך שנים רבות אשדוד הייתה עיר שסגורה לקהילה הגאה. העיר אשדוד שנחשבת לעיר החרדית השלישית בגודלה בישראל הייתה כחומה בצורה לא פחות מעיר הקודש, ירושלים בפני הומואים ולסביות. באשדוד, הקהילה פעלה כמעט במחתרת וחששה לבלוט. משהו טוב קרה (תלוי אם מי שואלים) בשנים האחרונות ומצעד הגאווה שהתקיים בשבוע שבעבר לקהילה הגאה סיפר את כל הסיפור: העיר החרדית האשדודית מקבלת את הקהילה הגאה בזרועות פתוחות.

כשנזכרים לפני מספר שנים במצעד הראשון של הקהילה באשדוד היה דומה שהקואליציה העירונית מתפרקת. החרדים הקימו קול צעקה ואיימו על ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי שאם יקיים את המצעד הם פורשים מהקואליציה. ד"ר לסרי, לזכותו ייאמר, דחה את האיומים על הסף ואיפשר את קיומו של המצעד הראשון. החרדים למרבה ההפתעה לא פרשו. מאז התקיימו עוד ועוד ממצעדי גאווה.

LIRO5065

כך השבוע התקיים המצעד ה-5 באשדוד ללא פרובוקציות מיוחדות, למעט עמותת ׳חותם׳ שהפגינה בשקט. בטרם יצא המצעד עמדו על הבמה ברחבת העירייה בין היתר, אושרת (אוזי) זולטק, אדווה עומר, חנה גור, אושר סבג בדמותה של זמרת הדיווה אושרה, האחים ממן ואוזי זולטק ולהקתה הנחה: אוריאל יקותיאל. כמו בשנה שעברה, גם הפעם היה זה אירוע ססגוני מצד אחד ומאופק מאידך, מחבק וצבעוני, שכלל מגוון פעילויות והופעות, שיועדו לכל פלחי האוכלוסייה. השנה היו באירוע הרבה מאות משתתפים, היו שם חברי הקהילה הלהט"בית, אך גם הרבה מאוד סטרייטים, נשים וגברים, מבוגרים וילדים. את האירוע יזמו חברי הקהילה הגאה של העיר. ומסתבר שיש אחת כזאת בעיר, ומי שעדיין לא מכיר – זה הזמן. מדובר בקבוצה גדולה של אנשים, חברי הקהילה הלהט"בית, אך גם כאלה שלא, ומה שמשותף לכולם שהם פועלים בהתנדבות מלאה לקידום הסובלנות בעיר כלפי כל האוכלוסיות.

MOLD8357

האשדודי החרדי שיצא מהארון

בין משתתפי המצעד צעד גם יליד אשדוד תומר חן הומוסקסואל פעיל בתנועת הלל ברמת גן, תנועה המסייעת לחוזרים בשאלה, החל בלינה ועד למתן תמיכה, מלגות או הדרכה בנושאי גיוס לצבא ומציאת עבודה. תומר לא רק חזר בשאלה, אלא גם יצא מהארון. הוא גדל כילד חרדי, יחד עם שתי אחיותיו, ברובע ב’ להורים ילידי מרוקו. ההורים חזרו בתשובה עם לידתו, בתחילה בזרם הכיפה הסרוגה ואחר כך כחרדים אצל רב מקובל ידוע בעיר.

95795754

תומר מעל הבמה חלק עם המשתתפים את מחשבותיו וריגש את הקהל: "צמד מילים, שעושה לי צמרמורת כל שנה מחדש. צמד מילים, שמעורר המון רגשות, אצל כל כך הרבה אנשים. בתקופה שמסביב למצעד, שונאים ותומכים מתווכחים על הלגיטימיות שלנו בכל מקום אפשרי. לפעמים, אני שומע להט"בים שמנסים להצדיק את קיומנו ב: "אבל נולדנו ככה".

זה מולד זה לא בחירה. סליחה??? אולי נכתוב להם גם מכתב התנצלות? אני לא יודע אם נולדתי הומו, אבל יש דבר אחד שהוא מאוד ברור לי. אני בחרתי לחיות כהומו, אני בחרתי להיות האדם שאני היום, אני בוחר להילחם על הזהות הזאת יום יום. ואני לא מתנצל על הבחירה הזאת!!. יותר מזה אני לוקח את הזהות, את הדגל הזה איתי לכל מקום . אני לוקח איתי אתכם את כולכם, חברותי וחברי, את כל הזהויות האלה. אני לוקח את כל חגיגת הצבעים הזאת. לכל עיר בארץ! לכל שכונה! לכל מקום שבו אדרוך! אני אגיד לכל השונאים, אנחנו כאן כדי להילחם על הקיום שלנו אנחנו כאן כדי לבטל את האפליה אנחנו כאן ובכל מקום ואנחנו ננצח".

יצויין כי כל האירוע הופק במהירות שיא של שבועות בודדים ובתמיכה חלקית של עיריית אשדוד. אוראל מרקוביץ ממארגני המצעד חושף בפני מערכת 'השבוע באשדוד', שמדובר בתהליך עדיין ולכן נוהל ברגישות מול כל הגופים, כדי לא להלהיט את הרוחות. "אנחנו מבינים שיש כאן מורכבות, גם אנשים מהקהילה עברו תהליך. הכי קל לעשות כתבות, לצאת בכותרות, להתלהם ולצעוק. הרבה יותר קשה להיות מאופק, חכם, לבחור את הצעדים שלך ולחשוב עוד עשרה צעדים קדימה, אל העתיד. זה מה שעשינו הפעם, וזה הצליח".

מה היה באירוע? כמה לקחו חלק?

"באירוע לקחו חלק כ-500 איש, והוא היה תוצאה של שיתוף פעולה והמון חיבורים עם אנשים טובים בעיר, שנרתמו ורצו לקחת חלק. לאירועים מהסוג הזה יש קונוטציה של אנשים עירומים שרוקדים, אבל מי שהיה באירוע באשדוד הבין שזה בכלל לא הסיפור, לתפוס את זה ככה זה לפספס את כל המהות. היו לנו דוכני הסברה של עמותות מהקהילה הלהט"בית, שהוקמו כדי לאפשר לבני הנוער לקבל מידע. השתתפו באירוע קהילות צעירים שפועלות בעיר ועושות עבודה נהדרת. גם מרכז הצעירים של עיריית אשדוד היה איתנו לאורך כל הדרך וחברי מועצה שהגיעו לתמוך.היו גם בעלי העסקים המקומיים כמו פאב "זה" שתמכו מאוד וליוו אותנו לאורך כל הדרך, הרגישו סולידריות ורצו לחזק את הקהילה. קיבלנו סיוע גם מהאגודה למען הלהט"ב, והמנכ"ל אוהד חיזקי הגיע לנאום. הגיעו גם חברי כנסת שהביעו תמיכה, הסתובבו בין הצועדים ומאוד התרשמו מאיך שהאירוע נראה. בזה היה אירוע באמת מיוחד, מאוד מכובד, מכיל ומחבק. אותי, ברמה האישית, הוא מאוד ריגש".

מה ריגש אותך במיוחד במצעד השנה?

"זה אירוע שהופק כולו על ידי אשדודים, וחשוב להדגיש את זה. זה היה אירוע מאוד מקומי. ריגש אותי שהיו המון אנשים ששמחו לשתף פעולה ולהביע סולידריות. כולם לקחו חלק כי הם מאמינים בערכים של שקהילת גאווה בעיר מייצגת, שהם גישה חיובית ופלורליסטית. המסר הוא שיש מספיק מקום בעיר לכל הקהילות, ויש כאן מגוון של קהילות. זה איזון מאוד יפה שמכבד את כולם ומאפשר לנו להתקיים מבלי לדרוך אחד על השני".

הרגשת שיש הבדל בין האירוע בשנה שעברה לאירוע הנוכחי?

"בהחלט רואים שיש כאן תהליך חיובי. יש כאן קהילה שהיא חלק בלתי נפרד מהעיר ולומדים לקבל אותה, להכיל ולתמוך. אנשים רואים את הצד החיובי שבלחיות בסביבה עם אנשים שונים ולקבל את כולם, מבלי לחשוב שזה מאיים או פוגע. בסוף כולנו רוצים לחיות בחברה מקבלת ובסולידריות, בחברה שמכילה את השונה. זה היה המסר שלנו. מרגיש שהשנה החלק האמנותי היה מושקע יותר".

היו גם תגובות פחות אוהדות?

״הבנתי שהייתה מחאה קטנה וזניחה של קבוצה קיצונית. לא מתרגש מהם. המסר שלי הוא, שהקהילה הגאה באשדוד קיימת והיא חלק מהעיר, כך שגם אם זה לא מוצא-חן בעיניי אנשים מסוימים, היא לא הולכת להיעלם. מנגד, כל האנשים שפנינו אליהם כדי לקחת חלק, כולם נרתמו בשמחה. יחד עם זאת, מלכתחילה ידענו לפנות לעסקים שיש להם יותר חיבור. זה לגמרי לא מובן מאליו שמסעדות שלקחו חלק הגישו בירה על תחתיות עם דגל הגאווה. הם אנשים אמיצים, שנשארו נאמנים לערכים שלהם ולא חששו שזה יפגע בקהל הלקוחות שלהם, בעיניי זה מדהים".

מצד הפוליטיקאים במועצת העיר הגיעו ותמו נציגי סיעת "אשדודים". יו"ר הרשימה, יניב קקון אומר שמדובר בצעד חשוב בדרך לעיר מגוונת ופתוחה. "קיום המצעד בפעם החמישית באשדוד הוא צעד חשוב לקידום שיח סובלני ופלורליסטי. תנועת אשדודים תמשיך לפעול למען שוויון זכויות, למען עיר בה לכולנו יש מקום.", חברו לסיעה, מאיר אברג׳יל הוסיף: "ואהבת לרעך כמוך, לפני כל דבר אחר מדובר באירוע שעניינו קידום הסובלנות, האהבה וקבלת האחר. העיר אשדוד של האשדודים היא עיר של אירועים רבים, לכל האוכלוסיות, מכל המגזרים והקהילות, עיר פלורליסטית, שוויונית ושומרת חוק."

מתנגדי המצעד: "אשדוד מאמינה במשפחה"

וכאמור, לצד התומכים והסובלנות שגילו תושבי העיר, כולל החרדים במצעד היה מי שהביע את המחאה. בשקט ובלי הרבה פרובוקציות. קבוצה של מתנגדי להט"בים ביוזמת הארגון הדתי "חותם" עמדו לצד המצעד וחילקו דברי הסבר וקראו קריאות של "אשדוד מאמינה במשפחה" וכי הגיע הזמן להפסיק לפורר את המשפחה . לדברי נציגי 'חותם', ארגוני הגאווה פועלים בכל דרך על מנת לקבוע הגדרות חדשות למשפחה ומבצעים תהלוכה פרובוקטיבית. "ואנחנו אומרים בקול ברור כי "אשדוד מאמינה במשפחה". בחותם הוסיפו ואמרו: "מצעדי הגאווה הם ניסיון לפורר את המשפחה מבפנים. משפחה היא אבא, אמא וילדים ולא משהו אחר. הלהטב זו התנועה הכי אגרסיבית במדינת ישראל שמנסה להשתיק כל שיח תרבותי ולהתוות נורמה והגדרה חדשה למשפחה"

שלומית, תושבת העיר, שהביעה התנגדות למצעד וללגיטימציה אמרה: "בשנים האחרונות השיח האלים בקרב נציגי הלהטבים הוא חלק ממגמה לעשות הכל על מנת לפרק את המשפחה וזו הפעם הראשונה שהגעתי להפגנה כזו ולו רק בשל העובדה שהבנתי שאסור לנו לפחד ועלינו להתגאות במשפחה. אני גאה שהגעתי היום וגאה להיות משפחה שהיא אבא אמא וילדים”.

אלכס טפר ממארגני מצעד הגאווה מגיב לה: "אנחנו נמצאים בתקופת בין המיצרים וידוע שבית-המקדש השני חרב בעקבות שנאת חינם, כך שדווקא בימים אלה חשוב לתת במה לשונה ולאחר ולפזר אהבת חינם”.

דילוג לתוכן