מאבק ציבורי בלתי מתפשר: ״לקחו לנו את הים, ועכשיו לוקחים את הפארקים״

אחרי שאושר לבנות שני מלונות בקו 100 מטר בחוף הים, מקדמת עיריית אשדוד את תוכנית הצעירים ברובע ד׳: במקום הפארק יוקם מגדל למגורים. תושבי האזור יגישו את התנגדותם לוועדה המחוזית. בין החותמים גם חבר המועצה ד"ר אלי לחמני שדווקא תמך בתוכנית בשנה שעברה. התושבים יוצאים נגד חברי המועצה שתמכו בשטחי ציבור וכעת הצביעו על התוכנית: שרון מרק, שמעון כצנלסון, יניב קקון ומאיר אברג'יל

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

תושבים בעיר יוצאים למאבק נגד כוונת העירייה לבנות מגדל מגורים במקום הפארק. מדובר בתוכנית ״הצעירים" ברובע ד׳, או כפי הקרוי על ידי העירייה מע״ר צפון: הקמת מגדל מגורים על שטח ברחוב הבנים. מדובר בתוכנית במסגרת הסכם הגג שחתמה עיריית אשדוד עם המדינה במסגרתו התחייבה לבנות כ- 30,000 יחידות דיור.

בחודש ספטמבר האחרון, לפני סגר הקורונה השני, הפקידה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום את התוכנית והקצתה כחוק זמן להתנגדויות. תושבים ברחובות הסמוכים לפארק התאגדו, בחרו ועד והגישו בקשה לוועדה המחוזית לדחות את מועד הגשת ההתנגדויות. הוועדה אישרה להגיש את ההתנגדויות עד 15.12.20. המתנגדים עובדים על הגשת התנגדויות, הן התנגדויות של יחידים והן התנגדות משותפת.. בין היתר טוענים המתנגדים, שלוקחים לתושבים פינה ירוקה ובונים באזור צפוף ודחוס.  ״זה חלק מתוכנית הגג שעיריית אשדוד חתמה עם הממשלה לפיה תבנה כ- 30,000 דירות. העירייה אפילו התגאתה שזו התוכנית הכי גדולה בארץ”, אומר מוטי אחד מחברי הוועד שהוקם. ״התוכנית הזו היא תוכנית בעייתית, ברור לכולנו שצריך להוסיף דירות במדינה. יש הנחייה מלמעלה לצופף את הערים. מכיוון שלא רוצים להשתלט על כל השטחים הפנויים שיש בארץ, כי יש עוד דורות שיבואו אחרינו, אבל יש דרך לצופף עיר. דרך חכמה וטובה וקבילה היא להשקיע את רוב הפעילות ב׳פינוי בינוי׳. כלומר לקחת שכונות ישנות ומכוערות להרוס את הבתים ולבנות שם מגדלים יפים עם מרחבי מחייה ובכך לייפות את העיר. כאן, לצערי הלכו על דרך קלה. כי לעשות ׳פינוי בינוי׳ זה חתיכת כאב ראש מטורף. יש בתוכניות פרויקטים של ׳פינוי בינוי׳, אך לצערי הם בעדיפות אחרונה. הם מצאו שיטה שיש מלא אזורי בנייה באשדוד מוכנים. קוראים לזה פארקים. אז למה לא לבנות על הפארקים? "זו גישה עצלנית ופחדנית כי הכי קל לבנות על הפארקים ולא להתחיל להתווכח עם כל מיני אנשים וגורמים. הבעיה שפארק כזה שמשמידים אותו זה לנצח. אף אחד לא יהרוס מגדלים בשביל לפתח ראות ירוקות. אבל צריך לעשות זאת בצורה חכמה שמסתכלת על העתיד ולא בצורה שמסתכלת על ההווה של האם אני מצליח תוך שנתיים לעמוד ביעדים שלי. אחריי זה המבול.״

מחאת התושבים:"לסרי, פארק זה לא מגרש לבנייה"

ביום שישי שעבר הגיעו עשרות מתנגדים אל הפארק סמוך לרחובות הבנים והצוללים ברובע ד׳. הם הציבו שלטים ובהם המסר: "אל תגעו לנו בפארק" ו"לסרי, פארק זה לא מגרש לבנייה" הם החתימו עוברי אורח על עצומה הקוראת לא להרוס את הפארק. בין המפגינים בפארק גם פעילי ציבור שהגיעו מאזורים אחרים והצטרפו למחאה. "הגעתי להפגנה למרות שאני לא גר באזור, כי היום זה אני ומחר זה אתה. והמחר כבר הגיע וזה ורק הולך ומחמיר. וכולם בעיר חווים את חלוקת השטחים הארורה הזאת ללא פרופורציה. אנשים לא מבינים מה זה המשמעות של לבנות אלפי יחידות. עכשיו מדברים על הבנייה בשער האריות – לאשר אלפי יחידות כאשר התשתיות לא ערוכות לכך. ראי דוגמא של ההצפות שהתרחשו בשבוע שעבר, כל כך הרבה אזורים היו מוצפים והתשתיות באזורים ותיקים לא היו ערוכות לכך״, אומר גימי קוז, “ד״ר לסרי השווה אותנו לקופנהגן, לפאריז ולניו יורק, אבל בניו יורק יש את הסנטרל פארק ואחד התנאים כשהוא הוקם, זה שלא יבנו עליו בטון. זה התנאי הבסיסי כשהאדמה ניתנה לעיריית ניו יורק, כדי שלאנשים תהיה ריאה ירוקה. אפשר להסביר את התופעה כמגלומניה שלא יודעת גבול״.

 ״לא ברור את מי משרתים נבחר הציבור? שהרי אם תפקידם הוא לשרת את רצון הבוחר, אז הוא לבטח לא לגעת בפארקים״, אומר הפעיל החברתי יאיר וקראט. ”יש עוד פארקים  שגזלו כמו פארק מיכלשווילי, פארק הנרקיס שעומד לעבור לידיים חרדיות, וגם כאמור, את פארק הצוללים הולכים להרוס.  הולכים להוריד את כל אזור התעשייה ולהקים שם שכונה של 5,000 יחידות דיור מול הנמל. אנשים הולכים לגור מול הפוספטים עם כל הגזים והסירחון. מפארקים לא מקבלים ארנונה להיפך עוד שולחים עובדים לתחזק אותם, אבל ממגדלי דירות כן מקבלים, לפיכך זו הסיבה מדוע עושים זאת.  הפארק הוא איכות החיים של התושבים. אנשים עושים שם ספורט, אנשים מטיילים בפארקים. איך זה יכול להיות בן אדם רוצה לעשות פעילות גופנית הוא נתקל בבטון. אין לו אפילו אפשרות להתאמן או לעשות על הדשא יוגה.אנשים רוצים לרדת בשבת לדשא עם הילדים שלהם. איזה היגיון זה להעלים פארקים?״

עיקר טענתם מופנית אל חברי מועצה שלפני הבחירות הכריזו שיתנגדו למתן שטחי ציבור ועכשיו תומכים במהלך. כמו לסגנית ראש העיר שרון מרק, סגן ראש העיר שמעון כצנלסון, המישנה לראש העיר יניב קקון וחברו לסיעה מאיר אברג'יל.

 “התקשרנו אל חברי המועצה שיגיעו לתמוך במחאה שלנו, והם לא הגיעו. אנחנו בחרנו את כל חברי המועצה בשביל לטפל ולתקן את טעויות העבר וההווה. לא שיצביעו בעד בניית גורדי שחקים על פארקים״, הם קובלים.

לדבריהם, גם זה שמציגים את הפרויקט כפרויקט שנועד לזוגות צעירים הוא לכאורה מוטעה.  ״הם צוחקים על אנשים בעיניים ומוליכים אותם שולל הכל שמדובר בדיור זוגות צעירים, שהרי דירות ממוצעות קטנות באזור שם עולות סביבות המיליון ושמונה מאות שקלים. זו חארטה בארט״.

מתחם הצעירים "בית מול הים"

כזכור, לפני כשלוש שנים נחתם ברוב עם הסכם גג בין העירייה ובין הממשלה, במסגרתו תוכנית מתחם הצעירים "בית מול הים" בה מתוכננות להיבנות 102 יחידות דיור, שיוקמו בבניין בן 19 קומות ומעל 4 קומות מסד. על פי הנראה מדובר בתוכנית ביוזמת עיריית אשדוד, בשיתוף משרד השיכון וכוללת שני מתחמים נפרדים ברחוב הבנים: בשטח א', שלושה דונם של "מסחר, מגורים ומבנים ומוסדות ציבור", מתוכנן להיבנות מבנה מגורים כאמור מעל מספר קומות מסד של מסחר ושימושים ציבוריים, לרבות חניון תת קרקעי. שטח נוסף של כ-1.5 דונם שייועד ל"שטחים ציבוריים פתוחים".

לאחר הפקדת התוכנית של הוועדה המחוזית בספטמבר השנה, לאחר שאושרה בועדה המקומית ובמועצת העיר בירך ראש עיריית אשדוד על המוגמר "פרויקט הצעירים במע"ר צפון מציע אפשרות למגורים במקום האסטרטגי ביותר בליבה של העיר אשדוד. אני מברך את מינהלת הסכם הגג על קידומה של עוד תכנית בדרך למתן פתרונות הולמים לתושבי העיר".

 ״אשדוד מכופפת את חוקי הבנייה על קו החוף"

 התחושה בקרב רבים מקרב הציבור כי לשם בנייה של בתי מגורים או בתי מלון,  לוקחים לציבור הן את הפארקים והן את הים.

כתב ׳כלכליסט׳ דותן לוי יצא בכתבה המתייחסת לבניית שני מלונות במרחק פחות ממאה מטר מחוף הים. "אשדוד ממשיכה לקדם שתי תוכניות להקמת שני בתי מלון על קו החוף, למרות התנגדויות רבות מצד גופים שונים כולל הוועדה המחוזית. התוכניות יצאו לדרך לפני מספר עשורים, ומאז הן ממשיכות להתקדם בניגוד למדיניות של חוק החופים ותמ”א 1. בכל מקרה, בשל הקרבה לקו החוף, המועצה הארצית לתכנון ובנייה קבעה כי יש להביא את התוכנית לדיון מול מליאת הוולחו”ף, הוועדה לשמירה על הסביבה החופית במועצה״.

כידוע, שתי התוכניות ממוקמות בחוף ׳לידו׳, ומקודמות על ידי חברת אופק נדל"ן והשקעות של היזם קובי אברהמי, בתמיכת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באשדוד ומשרד התיירות. בתוכנית הראשונה שנמצאת בבנייה אושרו במקור בנייה של 66 חדרי מלון. כעת הוא מבקש להגדיל את מספר החדרים ל־90 ולהוסיף שטח בנוי של 2,048 מ"ר, וכן מבקש היזם להעלות את בריכת השחייה אל גג המלון ולהגביה אותו לצורך כך בכ־5 מטר ואף לגרוע מהתוכנית שטח שהוצע לשמש כשטח פרטי פתוח (שפ"פ) המיועד לשימוש הציבור ובאחריות המלון, לגדר אותו ולהפוך אותו לגן אירועים לשימוש המלון. באשר לתוכנית השנייה, שאושרה בשנת 2015 לבנייה של מלון בן 66 חדרים. אלא שהיזם מבקש תוספת של 2,390 מ"ר על 9,210 מ"ר המאושרים ותוספת של עוד 93 חדרים. בין היתר נכתב כי ״אם יאושרו כל התוספות שני בתי המלון יכללו 250 חדרים, מספר שככל הנראה אינו מקרי. הלחץ שהעירייה, היזמים ומשרד התיירות הפעילו על גופי התכנון נבע בין היתר ככל הנראה מהרצון להביא אל אשדוד רשת בינלאומית שתנהל את שני המלונות. במשך תקופה טען אברהמי כי הצליח להביא לעיר את רשת ׳הילטון׳, שעד כה החזיקה רק בשני מלונות בישראל. אברהמי אף הציג בדיוני הוועדות מצגת משותפת עם רשת ׳הילטון׳, אך בדיון האחרון בוולחו”ף התברר כי ׳הילטון׳ כבר לא בתמונה. במקום זאת הציג היזם מכתב מחברת ניהול המלונות "לשם", זכיינית של מספר מותגים ובהם ׳רמדה׳, שבו נכתב: "הכרחי לייצר מתחם תיירותי ובו כ־250 חדרי מלון כדי להפוך את אשדוד למוקד משיכה תיירותי מרכזי… דבר שיאפשר, בין היתר, התקשרות עם מותג בינלאומי מוביל שיסייע בשיווקה של אשדוד גם לתיירים מחו"ל".

כן נכתב כי: "לתוכנית צורפה חוות דעת משפטית שלפיה הסמכות לאשר נתונה לוועדה המקומית. אולם מתכנן מחוז דרום תומר גוטהלף הציג בדיון גם את חוות דעת הוועדה המחוזית, לפיה "תוכנית זו לא היתה מתאשרת כיום… זכויות והוראות בנייה שניתנו זה מכבר בתוכניות ישנות לא ניתן לבטל, אך הוספה עליהן צריך שתהיה לה תועלת ציבורית ותתרום באופן משמעותי לאינטרס הציבורי. איננו בטוחים כי כך הם פני הדברים לגבי תוכנית זו. עמדת לשכת התכנון היא כי ככלל בשטח הנכלל בתחום ה־100 מטר אין להוסיף על הבינוי המאושר כלל".

 בחוות דעת נוספת שהועברה לוועדה המקומית הביעה אילנה בורונין רויף, האחראית על ליווי ועדות מקומיות, את מורת רוחה מקידום התוכנית ב”שיטת הסלמי”: "התוכנית שאושרה אך ב־2015 על בסיס ראייה כוללת לא מומשה, וכעת הוגשה תוכנית חדשה בחריגה מהותית ממנה. הגשת תוכנית זו יוצרת פרקטיקה בלתי רצויה של הגשת תוכניות שלא כדי לממשן אלא כדי לעשות ספקולציות בקרקע… לגישתנו, מקום שאושרה תוכנית על בסיס תכנון כולל שהוכן ואומץ על ידי מוסדות התכנון, קל וחומר ברצועת חוף הים, אין מקום לדון בשינוי בו". בנוסף כתבה כי בכוונתה להכריז על התוכנית כטעונה אישור שר”. מבחינת עיריית אשדוד נכתב כי ""חלק מהחזון העירוני הוא להפוך את אשדוד ל'עיר ים ותרבות', בין היתר באמצעות פיתוח ענף המלונאות והתיירות. ישנם כ־35 מגרשים המיועדים לסוגי מלונאות שונים, הפרוסים לאורך הדופן המערבית של רצועת החוף. אף שהתוכניות הללו מאושרות כבר שנים רבות (חלקן מ־1977, 1992, 2008, 2011”.

שרון מרק, יו״ר ועדת איכות הסביבה וסגנית ראש העיר הגיבה כי ״בועדת איכות הסביבה האחרונה לפני כשבועיים דנו בנושא זה. בישיבה האחרונה שהיתה אמורה להתקיים ביום א האחרון ונדחתה לאור פרישתי מהקואליציה- היינו אמורים לקבל החלטה בעד השטחים הציבוריים והתנגדות לבנייה. צר לי שאינני שם כדי לשמור על הירוק של העיר. אעשה זאת מהאופוזיציה כעת שאני חופשית״.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן