תופעת השחתת השלטים ברחבי אשדוד מתרחבת: רוססו תמונות נשים בשלטים ברחוב הדקל

לתושבי אשדוד נמאס מתופעת הדרת נשים בעיר ומעשי הוונדליזם של השחתת שלטים בהן מופיעות נשים. ועוד יותר נמאס להם ממה שהם מכנים, "אוזלת יד "של הרשויות בעיר ובעיקר המשטרה שמתקשה לשים יד על האחראים. השבוע הגיעו קומץ תושבים לתחנת המשטרה במחאה נגד התופעה. מובילת ההפגנה היא הפעילה החברתית סיון מרלי שהגיעה "חמושה" במגפון וקראה למשטרה לנקוט יד קשה ולמגר את התופעה המבישה. לאחר ההפגנה היא גישה תלונה במשטרה. גם גניה גורביץ' הגיש תלונה בנושא וקרא לתושבי העיר להגיש תלונות בנושא. הפעילים מבטיחים לא להפסיק להיאבק באדישות הרשויות

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

התופעה של השחתת שלטי חוצות בהן מופיעות נשים על רקע, ככל הנראה דתי, היא לא תופעה חדשה. גם לא ייחודית לאשדוד. אולם, נראה שבחודשים האחרונים הוונדליזם נגד נשים הסלים מאוד ועלה מדרגה. חדשות לבקרים נתקלים תושבי העיר בשלטי רחוב שהושחתו. שיד אלמונית צבעה בלבן והעלימה את האישה במודעה. בשלטי רחוב, בשלטי עסקים ואף בתחנות אוטובוסים ואוטובוסים. ולא ברבעים בהם אוכלוסייה חרדית אלא בלב העיר, ברובעים חדשים בעלי זיקה חילונית. באישון לילה מגיע אלמוני, עם צבע ומשחית את המודעות. ולמרות שברוב המקומות יש מצלמות אבטחה שמתעדות את המעשה. עד היום אף אדם לא הורשע בעבירת ההשחתה ודומה שלרשויות לא ממש חשוב לטפל ולמגר את התופעה המכוערת. לא מעט כתבות בתקשורת בנושא וכלום. הדרת הנשים נמשכת ומרימה ראש ללא חשש.

מדובר על לפחות 4 שנים בהם קיימת התופעה. תחילה "דאגו" לכסות במדבקות בלבן זרועות חשופות של אישה בשלט מחמת הצניעות. אבל אט אט לא רק שיותר ויותר מקרים אלא ההשחתה היא מחיקת האישה לגמרי, ובמידה ובפרסומת מופיעה האישה לצד גבר, משחיתים את דמותה ומותירים רק את הגבר. זה לא רק העלות הכספית היקרה של בעלי השלטים, שסופגים הפסד זה גם, ובעיקר פגיעה גסה באישה, באשר היא אישה. לא באיראן. כאן בישראל. לא בבני ברק פה באשדוד.

נועה קירל נצבעה לבן

בין הכתבות בנושא כתבה שעלתה באתר "אשדוד 10" ב- 15.8.19 ערב תשעה באב. בכתבה בשם " " תשעה באב: שלטי חוצות ' לא צנועים' הושחתו ברחבי העיר" נכתב: "בימים האחרונים נתקלים תושבי העיר בשלטי חוצות של המופעים העירוניים, ורק כאלו בהם מככבות זמרות כמו נועה קירל, הושחתו על ידי צבע לבן."  לכתבה הגיבו סגן ראש העיר שמעון כצנלסון שאמר: "מצער מאוד לראות מראות של ונדליזם על ידי תושבים אשר לא מוכנים לקבל את התרבות. אני רוצה להאמין כי מדובר בקומץ אשר איבד את הדרך. העיר אשדוד היא עיר של כלל תושביה עם תרבויות שונות וככה זה יישאר. התשובה שלנו תהיה בהמשך פיתוח העיר ועבודה למען כלל הציבור באשדוד תוך דגש על רווחתו ורמת החיים של התושב”.

אלי נכט. שנאת אחים

 גם חבר המועצה עו"ד אלי נכט הגיב: "מעשה כזה ביום בו נחרב בית המקדש על שנאת אחים, מחייב לפעול במשנה זהירות ובהערכה איש כלפי האחר, אך אני חושב שמדובר בעבריינים קטנים שעוסקים בוונדליזם טהור והמשטרה חייבת לטפל בהם. פניתי למרכז הבקרה של המצלמות העירוניות בכדי ללכוד את החשודים"..

אורי קינ'זה : " צייר כמו פיקסו"

אבל לא רק שהתופעה לא נפסקה בתקופה האחרונה היא התגברה. לא מזמן נכתב בעיתון " השבוע באשדוד" כתבה על השחתת  שלטים של העסק האשדודי הוותיק קניג'ה 3 פעמים בתקופה קצרה. סיפר הבעלים אורי קינג'ה : "מאז פרוץ הקורונה זו הפעם השלישית שזה קורה.

פעם אחת שברו את החלונות. פעם שניה שברו את כל השלטים, ובפעם השלישית, השחיתו שלטים" לדבריו בכל פעם פנו בתלונה " המשטרה באה פתחה בחקירה  עצרו חשוד. הבן אדם מוכר למשטרה הביאו אותו לבית משפט והשופט שחרר אותו" גם סרטוני האבטחה שתיעדו את המקרה לא הועילו  " בסרטון רואים שהבן אדם לא ממהר בכלל. חצי שעה כאילו זה פיקסו, יושב צובע מצייר. יש לו מוט כדי להגיע כי השלט בגובה 5 מטר. והוא לאט לאט , יש לו זמן. כמו צייר כי הוא יודע שאף אחד לא יפגע בו".

סיון מרילי: " . אני לא מוכנה לחיות בעיר שמפלה אותי".

לתושבים נמאס שהדרת הנשים נמשכת והרשויות מכילים את המקרים. השבוע הגיעו קומץ מפגינים מול תחנת המשטרה. להפגין ולמחות נגד התופעה. מובילת המחאה היא הפעילה הציבורית המוכרת ממאבקים נוספים, סיון מרלי. " חמושה" במגפון ובהרבה נחישות היא עמדה מול הכניסה לתחנה וכרזה בקול: " אני כאן לבד. אבל בשם נשים רבות. הגיע הזמן שתתחילו לטפל בנושא הזה. כבר אי אפשר להכיל את זה יותר. כל שלט בעיר הזו נצבע. בין אם שלט חוצות, או שלט פרסומת, באוטובוסים ובסופרים. זה לא הגיוני . התפקיד שלכם לגרום לי להרגיש בטוחה במרחב הציבורי. שאני אסתובב בעיר וארגיש בטוחה. שאני לא ארגיש שמפלים אותי רק כי אני אישה. זה לא הגיוני שכבר 4 שנים התופעה ומושכים רגליים. זה לא הגיוני ש-4 שנים מטילים אחריות האחד לשני. המשטרה מטילה על הרשות והרשות על המשטרה. אני לא מוכנה לחיות בעיר שמפלה אותי".

סיוון מפגינה מול המשטרה

ש: סיון מה קרה שיצאת להפגין?

"אני דיי פעילה בעיקרון ברשת החברתית, האמת בשבועות האחרונים אני פשוט רואה איזשהו תופעה של הצפה של האיום הזה בין אם זה בפרופיל פרטי או בקבוצות שאני נוכחת בהם בקבוצות אשדודיות על תושבים ותושבות שמעלים תמונות שהם עצמם צילמו וביניהם גם אני נתקלתי ב-2 תמונות במרחב הציבורי באשדוד וצילמתי אני בעצמי של שלטים שבהם מופיעות דמויות נשיות פשוט מרוטשות באמצעות גרפיטי ורואים פשוט את הדמות הגברית שהיא נקייה וברורה לחלוטין ולא נגעו בה ולצידו בדרך כלל יש דמות נשית שמרוטשת לחלוטין ולא רואים אותה בכלל אם גרפיטי שחור או לבן זה משנה כל הזמן אני מכירה את התופעה הזו זה לא עניין של שבועות, שבועות אחרונים או חודש, זה עניין שנמשך שנים כמו 4 שנים בערך . במהלך ה-4 שנים האלה בתחושה שלי כתושבת העיר אני לא מרגישה שנעשה מספיק ב-4 השנים האלה, נכון שבשנתיים האחרונות משרד חדש שהוקם בעיריית אשדוד שבו יש ממונה על שוויון מגדרי ובאמת יש תזוזה בנושא הזה, אבל מבחינת האכיפה המשטרה ממונה על אכיפה והרתעה, לתחושתי לא נעשה מספיק על מנת למגר את התופעה הזו במרחב הציבורי, זה לא הגיוני בשום צורה אני כאשה שמסתובבת ברחוב ומה שאני רואה לנגד עיניי דמות אשה מרוטשת  לחלוטין, איך אני אמורה להרגיש עם זה, עם יד על הלב, מה אני אמורה להרגיש, איפה המקור שלי בעולם הזה, זה אומר שאני כאשה, נמחקת, זכותי נמחקת, אני לא משמעותית בעולם שאני חיה, בפרט בעיר שאני מתגוררת, זו הסיבה שאני הגעתי למשטרה. לא יודעת מתי התקיימה הוועדה בכנסת בנושא הזה של שוויון מגדרי. היה שם נציג משטרה והוא נשאל בנושא הזה  והדבר שאמר, שהוא, לא ידוע  לו על מקרה הרשעה בנושא הספציפי הזה. וזו לא תופעה שמתקיימת רק באשדוד, זו תופעה ארצית. זה נשמע לך הגיוני שמעולם לא הייתה הרשעה בנושא כזה, אז מן הסתם אם לא הייתה הרשעה אין הרתעה, זו משוואה מאוד ברורה אין אכיפה אין הרשעה אין הרתעה וזה מה שמקומם אותי זו הסיבה שהייתי שם כמעט לבד, לא עניין אותי אנשים לא עניין אותי קהל ולא שום דבר, עניין אותי להגיע לשם, להשמיע את הקול שלי ובנוסף לאחר מכן הגשתי תלונה בנושא".

 מרלי מדגישה כי היא לא תפסיק במאבק " בין אם אני לבדי או בין אם יצטרפו אלי עוד. אני לא מתכוונת להפסיק להגיע לתחנת המשטרה עד שיתחילו לעשות שם איזושהי מהפכה בנושא  הזה, עד שלא יתחילו באכיפה הרתעתית משמעותית אני לא אפסיק, אני לא אפסיק והם יראו אותי שם על בסיס שבועי".

" למה אנחנו משלמים אגרת שמירה?"

לא רק מרילי הגישה תלונה במשטרה על השחתת השלטים. גם תושב אשדוד ג'ניה גורביץ'. שהגיש כבר שתי תלונות ומתכוון להגיש עוד תלונה " זה לא נורמלי. זו תופעה ממאירה שצריך להפסיק. למה אנחנו משלמים אגרת שמירה? איפה השמירה על הרחובות?  על מה? המשטרה צריכה לטפל בזה.". ג'ניה העלה פוסט בקבוצה "מה עושים היום באשדוד?" בה הוא מספר על הגשת התלונה:  וקורא לתושבים להגיש תלונות: " חברים הגשת תלונה הינו תהליך מאוד פשוטה, אתם מגיעים עם צילום של תמונה שהושחתה בנייד שלכם, ניגשים ליומנאי בתחנת המשטרה מקבלים מספר בתור, קוראים לכם לחדר מסוים מצלמים מהפלאפון שלכם את התמונה, מה שכן אתם צריכים לומר את שם הרחוב בו התמונה צולמה, אתם מקבלים אישור על התלונה, זהו."

 תגובות הגולשים להשחתת השלטים נזעמות. כותבת אחת הגולשות: לי  " הדרה וצנזור של נשים מהמרחב הציבורי באשדוד. התמונות צולמו הערב לאורך שדרות בני ברית החל מרחוב דב גור עד לרחוב הבושם, כולל מתחם החניה של שופרסל שמשאיר את הצנזורה כך כבר מעל לשנה. שתיים מהתמונות הן תמונות של ילדות קטנות ופשוט מחליא אותי לחשוב שמישהו הרגיש צורך להסתיר את המרפקים שלהן כדי חלילה לא לקבל זיקפה. הלכתי להקיא"

" מדירים נשים  והופכים את המרחב הציבורי לחומניסטי"

 ומגיב ניצן רביב : " אתם שואלים מה עושים היום באשדוד? מדירים נשים והופכים את המרחב הציבורי לחומייניסטי. אם זה לא נראה לכם אז מה שצריך לעשות מחר באשדוד זה להדפיס מאות אלפי כרטיסים עם תמונות נשים בבגדי ים ולפזר אותם מרחפנים בשכונות החרדיות ובדגש על מוסדות חינוך. כשיהיה מחיר כבד להדרת נשים היא תיפסק."

"המשטרה פתחה בחקירה שמטרתה להתחקות אחר זהות המעורבים"

 ממשטרת ישראל נמסר: " בעקבות מספר מקרים שהובאו לידיעת המשטרה על שלטי חוצות, שעל פי החשד הושחתו  בעיר אשדוד, פתחה המשטרה בחקירה שמטרתה  להתחקות אחר זהות המעורבים, להביאם לחקירה ולמנוע מקרים נוספים. עוד נציין, כי לפני  מספר חודשים משטרת אשדוד עצרה לחקירה חשוד במעשים דומים. משטרת ישראל פועלת  בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם  המעורבים בעבירות אלו".

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן