שי לאשדוד

הגולש שי ביידא, שהתחרה בתכנית הטלוויזיה הפופולארית נינג'ה ישראל והגיע לשלבי הגמר מסכם בריאיון על ההשתתפות בריאלטי ("תחרות מאתגרת, עם הרבה התרגשות”) על ההתמודדות שלו עם דיסלקציה (״קיבלתי תגובות מהרבה אימהות שיש להן ילדים על הרצף״) ועל הזפת שמילא השבוע את חופי אשדוד (״אני אישית הלכתי וניקיתי קצת״)

צילום: עומר גברא, עודד קרני
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

שי ביידא בן ה-25 הוא גולש גלים מאשדוד. לאחרונה התחרה בתכנית הטלויזיה 'נינג'ה ישראל' והודח בשלב חצי הגמר. מה שמשך את מירב תשומת הלב הם הראיונות שהעניק לצוות התכנית והחשיפה על ההתמודדות עם מוגבלות הדיסלקציה, שגורמת לקושי בכתיבה ובקריאה. ביידא סיפר את התחושות הקשות שליוו אותו בתור ילד בצורה חיננית ומרגשת ובכך הצליח לגעת בלבבות רבים.

ביידא נולד במושב ביצרון ויש לו שני אחים וכיום הוא מתגורר עם משפחתו במרינה באשדוד. כגולש גלים השתתף במגוון תחרויות מקצועיות ואף זכה באליפות הארץ לנוער עד גיל 20. כיום הוא סטודנט לחינוך גופני במכללת 'קיי' בבאר שבע ועל כך אמר לנו: "אני מאוד רוצה להשפיע על ילדים בדרך שלי. מהנקודות שאני באתי מהן".

הציטוט של ביידא בעצם מספר את הסיפור כולו. סיפור על בחור צעיר, גאווה לעירנו, המשמש כדוגמא ומופת להתגברות על קשיים. בראיון מיוחד הוא מספר לנו בין היתר על החוויה בתכנית, על התגובות הנרחבות שחשיפתו גרמה להן, על הקשר שלו לעיר אשדוד ועל התחושות הקשות מהזיהום של הים.

איך אתה מסכם את החוויה בתכנית ׳נינג'ה ישראל׳?

"חוויה מדהימה. זו תחרות מאתגרת, עם מלא התרגשות. עם המצלמות וכל מה שמסביב. זה היה כיף בטירוף. התחרות קוראת כל הלילה. אתה גם יותר עייף. מבחינה מנטלית אתה מחכה הרבה זמן. חלק נופלים. וחלק מצליחים. כל הזמן צריך לשמור על ראש חיובי ולנסות להגיע כמה שיותר רחוק. למרות שאתה מחכה הרבה זמן וזה מצב שהוא מלחיץ".

מה הרגשת כשהודחת?

"נפלתי במכשול רגליים. אני גולש גלים, כשהתאמנתי לנינג'ה, פחות התמקדתי במכשולי רגליים. בסוף נפלתי במכשול רגליים, של שיווי משקל. כשנפלתי היה לי עוד הרבה מאוד כוח להמשיך. פשוט החלקתי שם וזה מאוד ביאס. כי הרגשתי שיכולתי להמשיך והיה לי עוד הרבה מה לתת. וגם לא ציפיתי ליפול מהמכשול הזה. אבל לא נורא, לומדים."

תלך גם לעונה הבאה?

"עוד לא יודע ב-100 אחוזים. אבל יכול להיות".

איך היה לך לפגוש את המנחים רותם סלע, רסקין, רותם ישראל ואסי עזר?

"זה מרגש. הם מאוד נחמדים וככה מפרגנים. הם מאוד התלהבו מהתחום ממנו אני בא, מהגלישת גלים. הם מבינים את הספורט ואת המורכבות של הדבר".

איזה תגובות קיבלת?

"ממש פרגנו. במיוחד גולשים. קיבלתי גם הרבה תגובות לגבי מה שדיברתי עליו בטלויזיה. חשפתי את הקשיים שהיו לי בבית ספר. את הדיסלקציה ואת הקושי בכתיבה ובקריאה. אחרי זה קיבלתי תגובות מהרבה אימהות שיש להן ילדים שגם הם מתקשים ויש להם דיסלקציה. ממש אפילו לקחו אותי להרצות בבתי ספר ויצא לי באמת להרצות. וראיתי שזה באמת משפיע על ילדים וזה נתן לי תחושה אפילו יותר טובה מלעשות את המסלול. לראות איך שזה נותן מוטיבציה של הילדים זה דבר מדהים. אני חושב שאם יש משהו שאתה אוהב ואתה טוב בו, ולכל ילד יש את זה ואם הוא מתמקד בחוזקות שלו, אז הוא יכול להגיע רחוק ולהגשים את המטרות שלו.

איזה קשר יש לך לעיר אשדוד?

"באתי ממושב ביצרון ליד אשדוד וממש נדלקתי על הגלישה והייתי מתחרה פה. הצלחתי להעביר את כל המשפחה עם הרבה כוח רצון. אנחנו עכשיו גרים ליד הים."

משפט על קהילת הגולשים באשדוד?

"הקהילה מאוד יפה, מפותחת ומפרגנת אחד לשני. היא פועלת פה גם בתחרויות וגם פעילויות לטובת הים. כמו ניקיון. מאוד מעורבים פה ביחס לערים אחרות."

איך התחושות לראות את הזיהום בחופים?

"זה הכי מבאס בעולם. הים זה הבית. ככה רואים אותו מלוכלך עם זפת. לא יודע כל כך איך זה קרה. אני אישית הלכתי וניקיתי קצת. בשבילי זה כמו הבית וכשרואים אותו ככה מלוכלך זאת הרגשה ממש מצמררת. אנשים באים לים בשביל לנקות את הראש. בשביל להרגיש את החופש וככה כשרואים אותו במצב כזה זה ממש מבאס. נשאר לנו כמה שיותר לשמור. לדאוג לאסוף את הלכלוך שלנו. זה דברים מינימליים, אבל זה גם משפיע."

לסיום, אתה בזוגיות?

"יש לי חברה 4 שנים. הכרתי אותה בים. היא מדהימה. ואני אוהב אותה הכי בעולם. קוראים לה גליה".

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן