שוב הדרת נשים: השלטים שמסעירים את נשות אשדוד

אחרי שהושחתו שלטי חוצות באופן תדיר, בהם מופיעות נשים, נתלו לאחרונה על גבי לוחות מודעות של עיריית אשדוד פשקווילים הקוראים לנשים להתלבש בצניעות: ״בת ישראל תהי צנועה, ואל תכשילי בחורי ישראל״ נכתב בהם. ומה השלב הבא? הקמת משמרות צניעות שתפקח על נשות העיר? המודעות שצולמו והתפרסמו בקבוצת הפייסבוק עוררו תרעומת רבה. גם הגינויים הגיעו מנבחרי הציבור. ומה העירייה עושה?

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

עוד צעד בהדרת נשים באשדוד. אחרי שבשנים האחרונות משחיתים שלטי חוצות על רקע מגדרי, בהם מופיעות נשים ולנוכח אוזלת היד של הרשויות בעיר למגר את התופעה, נתלו השבוע על גבי לוחות המודעות של עיריית אשדוד, מודעות מקוממות. במודעות נכתב באותיות קידוש לבנות: ״בת ישראל תהי צנועה ואל תכשילי בחורי ישראל״. לא בשכונת ״מאה שערים״ בירושלים, לא בבני ברק. וגם לא מודעות מן המאה שעברה. אלא כאן, באשדוד בשנת 2022. ולא רק ברובע החרדי, אלא בלוחות המודעות ברחבי העיר, כולל במקומות בהן מרבית התושבים חילוניים.

 ׳פוסקי הדור בענייני אופנה׳ מחליטים לנשים מה ואיך להתלבש, וכמובן לטובתן של הנשים הרי לבוש צנוע, זה כדי למנוע מהן להכשיל את בחורי ישראל, שומו שמיים, שאינם מסוגלים לכבוש את יצרם לנוכח לבוש לא צנוע. ומה הלאה? הנשים באשדוד יחוייבו ללבוש  בּוּרְקַה כמו ששלטון הטליבן מחייב את נשות אפגניסטן?

עיריית אשדוד, שכאמור, על גבי לוחות המודעות שהיא הציבה בעיר, מתגאה בכך שהעיר מרושתת במצלמות וכך ניתן לראות הכל, אבל האם מישהו בדק את המצלמות כדי להתחקות על מדביקי המודעות? להגיע אליהם ולמצות איתם את הדין? להעביר להן מסר שנשות אשדוד הן נשים דעתניות ועצמאיות‪’ ואינן זקוקות להכוונה ולייעוץ או סטיילינג בענייני אופנה?.

 צילומי המודעות המקוממות עוררו זעם רב בקרב תושבי ותושבות העיר. רבים מהם שואלים? איפה העירייה? איפה נבחרי הציבור?.

חברת המועצה עו״ד גלבר: ״שעון הזמן כבר מתקתק חזק״

חברת המועצה עו״ד הלן גלבר העלתה פוסט זועם בעקבות תליית המודעות. וכך כותבת עו״ד גלבר: ״יש להם דרך פעולה קבועה- הם יוצאים באישון לילה כמו גנבים. פעם כדי לרסס תחנות אוטובוס, פעם כדי לרסס שלטי חוצות והפעם כדי לתלות הנחיות לנשות העיר כיצד להתלבש.״

מאין מגייסים את הפטרונות ואת עזות המצח לומר לאישה מה ללבוש ? עד כדי כך רואים את האישה כקולב, כדמות נטולת בחירות משל עצמה, שצריך לומר לה איך להתלבש  ‫? מה זה אומר על גבר שמלבוש של מישהו אחר ׳מכשיל׳ אותו‫?״

ומוסיפה עו״ד גלבר ״וכמו תמיד‫- מצלמות העירייה שפרוסות בכל העיר במימון ׳אגרת השמירה׳ של התושבים‫, שוב ׳החמיצו׳ את העבריינים‫.  ביום שאשב על כיסא ראשת העיר, מעשה כזה יוביל להוראה מהירה שלי להסיר את כל המודעות החשוכות האלה מכל לוחות המודעות בעיר, עוד באותו היום שהם ניתלו‫.שעון הזמן של אשדוד ׳ החופשית והפלורליסטית׳ כבר מתקתק חזק‫. זה הזמן לפעול כדי לעצור את מגמת ההידרדרות בעיר״‫.

חברת המועצה אלמוזנינו‫- רייז‫: ״ביקשתי להסיר את הכיתוב המסית״

חברת המועצה עו״ד אורית אלמוזלינו רייז הממונה על המשרד לקידום האישה בעיריית אשדוד הגיבה ואמרה‫: ״אני מגנה בכל תוקף את התוכן הפוגעני והמסית שנתלה ברחבי העיר על לוחות מודעות ציבוריים‫. ברגע שהתוודעתי לשילוט זה פניתי באופן מיידי לשלמה רוטנברג‫, ראש מינהל תפעול ולסגן ראש העיר שמעון כצנלסון הממונה עליו‫, על מנת להסיר את השילוט הפוגעני‫, וכך כתבתי לו‫: ׳אודה אם תנחה את כל מנהלי הרובע להסיר את הכיתוב המסית והפוגעני שנתלה על כל הלוחות  ברחבי העיר‫, עוד הבוקר‫! מדובר בתוכן פוגעני ומסית שיכול להוביל לאלימות׳‫. אני גם במקביל פניתי לממונה על הביטחון בעיר‫, אריה איטח על מנת שעיריית אשדוד תגיש תלונה במשטרה על מנת לטפל במיעוט הקיצוני שמבקש לפגוע במרקם היחסים בין תושבי העיר‫. ׳חיה ותן לחיות׳ זו לא רק סיסמה ‫- זו דרך חיים באשדוד״‫.

פעיל הציבור סאיג‫: ״היכן האכיפה והמשילות מצד עיריית אשדוד‫?״

רוני סאיג, יו״ר הפורום החילוני באשדוד: ״קומו עורו תושבים ותושבות יקרים, אימרו היכן חברי וחברות הקואליציה אשר התחייבו לייצג אותך ואותך בבחירות 2018? הם והן שכחו את הציבור אשר בחר בהם ובהן ונתן להם מנדט. שתיקתם ושתיקתן מעיבות על אופיה וציבעונה של עירנו״.

״היכן האכיפה, המשילות מצד עיריית אשדוד עד מתי רשעים וקיצוניים יעלזו? כיו״ר ׳אשדוד רוצה שינוי׳ ו׳הפורום החילוני באשדוד, אני קורא לרוב החילוני, מסורתי, ציוני בעיר לצאת למאבק על אופיה של העיר. אסור בתכלית האיסור לאפשר לעירייה להעלים עין, אסור בתכלית האיסור לאפשר לגורמי קיצון חרדיים להשתלט על המרחב הציבורי בעיר, בחסות ותוך העלמת עין מתמשכת ומכוונת של צרכים פוליטיים לדעתי מצד עיריית אשדוד. בעוד יש מי שטוענים בשם הסובלנות כי יש לכבד ולהכיל, לוותר ושוב להרכין ראש (כולל חברות הקואליציה) אשאל אותם ואותן שאלה אחת: מה היה קורה אילו היו נתלים בשם אותו חופש הביטוי, והכבוד ההדדי שלטים ומודעות בעלות אופי חילוני ברחבי הרבעים החרדים בעיר, מה היה עולה בגורלם?״.

עו״ד קוני טובול: ״הפשקווילים צורמים ומוקצנים״

״עיון נוסח הפשקווילים צורם, מוקצן, ומעורר אי נוחות של ממש. יחד עם זאת, ברור וניכר, כי הפשקווילים  הללו מעצם מהותם, מכוונים לציבור מסוים. לגבי יתר הציבור צפוי ומסתבר, כי פרסומים אלו, לא יצמיחו תועלת לכותבם, ודווקא  להפך, צפוי, כי הללו יעוררו פילוג מחלוקת ואנטגוניזם. מכאן ככל  שכיוון מאן דהוא לקדם מטרה כזו או אחרת בקרב מי שאינו ״הציבור המובהק״ הוא יצא כשידיו על ראשו – עיננו הרואות את התגובות הראות בהן פרובוקציה.

שאלת תלייתם במרחבים הציבוריים החורגים  לכאורה, מן "הצפוי ו/או המקובל",  אינה רלוונטית, בין היתר לאור העובדה, כי סוגייה  זו  כרוכה בסוגיות של חופש הביטוי ולאור העובדה כי לכאורה, לא אותרו כל מפרי חוק. ומבחן התוצאה מלמד, כי על פניו לא תצמח כל תועלת מרדיפה חסרת תכלית אחר מפיצי המודעות. 

אדגיש ואבהיר, אני מתנגדת והודפת בשתי ידיים כל ״הטלת  אחריות" על נשים בגין לבושן ,יהא זה אשר יהא. כל  אדם / ואישה בוודאי זכאי/תללבוש או לא ללבוש, מלבוש כזה או אחר כראות עיניהם/ן .

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן