רב העיר אשדוד: "כבוד בית הכנסת יציל מהקורונה"

בדרשה שנשא בבית הכנסת "ישמח משה", התריע רבי חיים פינטו בפני ציבור המתפללים את קדושת בית הכנסת שנפגעת בשל חולין ובטלפונים המטרידים את המתפללים

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

בעקבות ההנחיות וההגבלות המחמירות עקב התפשטות נגיף הקורונה ממשרד הבריאות אשר הורה הנחיות חדשות לציבור לפיהן יש לשמור מרחק של שני מטרים לפחות בין אנשים ואסורה התקהלות של למעלה מעשרה אנשים, וכעת אנשים לא יודעים מה ילד יום, ולצערנו נראה כי המצב הולך ומחמיר ומבקשים תשובה ותקנה מה לעשות כדי שיוסר נגע הרע מעמנו ומהעולם כולו.
 
בדרשה שנשא בשבת קודש הגה"צ רבי חיים פינטו שליט"א רבה של אשדוד בבית הכנסת "ישמח משה", התריע בפני ציבור המתפללים ענין שכאוב לא מאוד והוא נושא קדושת בית הכנסת שלצערנו פשתה המספחת ואנו רואים זלזול נורא בבתי הכנסת בשיחת חולין ובטלפונים המטרידים את המתפללים שזה מהווה חילול שם שמים.
 
בדבריו אמר, כי בעת גזרת ת"ח ות"ט שנהרגו יהודים רבים, תיקן בעל התוס' יום טוב ברכת "מי שבירך" בו מברך את כל מי ששומר פיו ולשונו שלא לדבר בעת התפילה, נוסח זה נתקן לאחר שעשה שאלת חלום ונתגלה לו מהשמים כי גזירות אלו באו עקב זלזול בבתי מדרשות ובבתי הכנסיות, על ידי דיבורים בטלים.
 
מהות התפילה היא ברכה למי ששומר פיו ולשונו ואינו מדבר בשעת התפילה וקריאת התורה, בקצת מקומות נהוגים לאומרו לאחר קריאת התורה.
 
הזכיר את מעשה שכם בן חמור שטמאו את דינה בת יעקב אבינו, ומפרש שם תרגום יונתן בן עוזיאל: עַנְיָן שִׁמְעוֹן וְלֵוִי לָא יָאִי לְמֶהֱוֵי מִתְאַמַר בִּכְנִישְׁתֵּהוֹן דְיִשְרָאֵל עַרְלָאִין סְאִיבוּ לִבְתוּלְתָּא וּפַלְחֵי צַלְמִין טָנִיפוּ לִבְרַתֵּיהּ דְיַעֲקב… שמבאר שהצרה הגדולה היא – שמדברים בבתי הכנסת..
 
וזו התשובה והתיקון למגיפה השוררת בעולם. לצערנו רואים אנו כיום שמצמצמים בתי הכנסת וכל יום גוזרים שאסור להשתתף מס' אנשים עד בקושי למנין! וזה בעקבות החילול הנורא שמזלזלים בבתי הכנסת ופוגעים בשכינה הקדושה, ועלינו לדעת כי כל מה שנעשה פורענות בעולם אינו נעשה אלא בשביל ישראל, כיום בעוונותינו אין לנו בית מקדש שאפשר להקריב קורבנות, אבל יש לנו בית מקדש מעט שהם בתי הכנסת ובתי המדרש וצריך לכבד כראוי מקום קדוש זה אשר השכינה נמצאת בו.
 
ואמירת סגולת "פיטום הקטורת" זה דבר טוב, תפילה ותהילים זה טוב, אבל לפני הכל צריך לזכור – כבוד בית אלוקים! לא לדבר שיחה בטלה בבית הכנסת.
 
וסיים, שבזכות שנקבל על עצמנו בכל בית כנסת לשמור על כבוד וקדושת בית הכנסת משיחה בטלה, נזכה לברכה לאורך ימים ושנות חיים ובריאות ותוסר מעלינו המגיפה הזו ויתקיים בנו מקרא שכתוב: "כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ, כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ".

דילוג לתוכן