מערכת החינוך באשדוד: צוללים כבר עשור

מנתוני העירייה, אם לא יהיה שינוי בשל הקורונה, יחבשו ביום שלישי ה-1‪.‬9‪.‬20 את ספסלי הלימודים באשדוד 58,701 תלמידים * מתוכם 34,083 תלמידים במגזר הממלכתי וממלכתי דתי ו-24,618 תלמידים בזרם החרדי, המהווים כ- 42% מכלל התלמידים. הממוצע העירוני של הזכאים לתעודת בגרות לשנת 2019 באשדוד עומד על 67.4%, בעוד הממוצע הארצי הינו 69.7%, וירידה של כחצי אחוז לעומת השנה הקודמת

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

ביום שלישי השבוע, שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, ויממה לפני שמשרד החינוך פרסם את תוצאות נתוני הבגרות לשנת 2019, התקיימה מסיבת עיתונאים בראשות ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי וראש מינהל החינוך החינוך אריה מימון. במרכזה עמדה היערכות מערכת החינוך באשדוד לשנת לימודים במגבלות הקורונה. אז אם לא יוחרפו מגבלות הקורונה על ידי משרד הבריאות, ביום שלישי הקרוב ה- 1‪.‬9‪.‬20 יפתחו 58,701 תלמידים את שנת הלימודים תשפ״א ב- 604 מוסדות חינוך בעיר.

עליה באחוז התלמידים במגזר החרדי כ- 42%

על פי נתוני מינהל החינוך, כפי שהוצגו בתדריך העיתונאים כך הנתונים נחלקים: בחינוך ממלכתי וחינוך ממלכתי דתי יחבשו את ספסל הלימודים 34,083 תלמידים. מתוכם 12,917 בעל יסודי ב- 19 מוסדות חינוך, ו- 14,112 ביסודי עם 37 מוסדות חינוך ו- 6,562 ילדי גנים ב- 257 מוסדות חינוך. בחינוך עצמאי, כלומר חינוך חרדי על כל גווניו ילמדו 24,618 תלמידים מתוכם 17,277 ביסודי ועל יסודי ב- 78 מוסדות ו- 6,558 ילדי גנים ב- 200 מוסדות חינוך. בחינוך המיוחד ילמדו 1,275 תלמידים ב- 13 מוסדות ובכל המסגרות. לפי הנתונים עולה כי נמשך קצב עלייה באחוז תלמידים מהמגזר החרדי באשדוד. מהנתונים השנה עולה כי מספר התלמידים הוא כ- 42%. מנתונים לפני שנתיים, לקראת פתיחת שנת הלימודים בספטמבר 2018 שהתבססו גם על נתוני משרד החינוך היו באשדוד 16,981 תלמידים ו- 38‪.‬5% מכלל התלמידים באשדוד. כבר אז צויין בכתבה כי בקצב כזה תוך קדנציה ייבחר ראש עיר חרדי באשדוד. ותוך מספר שנים יהיה רוב לתלמידים במגזר החרדי. בסך הכל תקציב חינוך יעמוד על 620 מיליון ותקציב פיתוח יהיה 335 מיליון.
ראש העיר ד״ר יחיאל לסרי ציין בפתח סקירתו כי צפוייה לנו שנה מאתגרת. בדבריו הוא תיאר את הבעיה הבריאותית, את האתגר שעמד ועומד לפתחה של אשדוד ומערכת החינוך ואת האמצעים שנקטה העירייה כדי לאפשר שגרת חייםבתנאי קורונה. דרכי ההתמודדות והניסיון שנרכש בתקופה זו עמדו לטובת מינהל החינוך בעבודות ההיערכות שביצע במהלך הקיץ ציין לסרי ״מאמצים גדולים הושקעו על מנת לאפשר את חזרתם הבטוחה והבריאה של התלמידים ושל צוותי החינוך, ואנו ערוכים לפתוח את מערכת החינוך בהתאם להנחיות משרדי הבריאות והחינוך ול׳תו סגול׳״.
ד״ר לסרי הציג ממצאי הדבקה כפי שנמסרו על ידי משרד הבריאות וציין כי הממצאים ״מראים שילדים עד גיל 10 נדבקים ומדביקים פחות. מעל זה הם מדביקים כמעט כמו המבוגרים ולכן המתווה מותאם לממצאים אלה״ אמר ד״ר לסרי ופירט את מתווה משרד החינוך והמתווה באשדוד. המתווה של משרד החינוך למידה משולבת ב-3 נתיבים: למידה רגילה, למידה מרחוק ולמידה בחצאי כיתות, כאשר המורים שילמדו מרחוק יעשו זאת מתוך בתי הספר. ולכן, ציינו בתידרוך שודרגו התשתיות וציוד המיחשוב בכיתות הלימוד והושלם מיזם מחשב לכל ילד והתאמת פתרונות המאפשר לכולם למידה מרחוק. מענה מיוחד לאוכלוסיות המיוחדות. התאמת המתווה למערכת החינוך החרדית, המשך פעילות רגילה לצהרוני ניצנים ותכנית לימודים בכל שבוע.
המתווה של משרד החינוך קובע שהלימודים יתקיימו בהתאם לגיל התלמידים: ילדי הגנים ותלמידי כיתות א׳-ד׳ ילמדו כל השבוע, יתר הלימודים יגיעו לבית הספר ליומיים והשאר בלימוד מרחוק.

באשדוד ילמדו יותר ימים

באשדוד, בהתאם להנחיית ראש העיר וראש מינהל החינוך, בתי הספר נערכו כך שכיתות אלה אלה ילמדו לפחות 3 ימים בבית הספר, ויהיו בתי ספר שערוכים אפילו ל-4 ימים, בניגוד למתווה משרד החינוך של יומיים בלבד. ״זהו שינוי משמעותי המאפשר יום לימודים נוסף בבית הספר. זה טוב לתלמידים, טוב להורים וטוב למשק״. המתווה באשדוד, כך מציינים במינהל החינוך, חייב גיוס והעסקה של כוח אדם נוסף, הכשרת כיתות ומסגרות לקבוצות לימוד קטנות, התאמת מוסדות תמך ומסגרות מיוחדות למתווה החדש והכשרת כוח עזר לתגבור ההוראה ״תכנית הלמידה מרחוק הכוללת הכשרת מורים, פיתוח תכניות פדגוגיות, שליטה ובקרת הלמידה זכתה להערכה של משרד החינוך ותהווה מודל עבור רשויות נוספות״ אמר ד״ר לסרי. הלימודים בחינוך המיוחד יהיו כרגיל.
כן נערכו למתן פתרונות היגיינה ומיגון הצוותים והתלמידים בין היתר: נרכשו מדי חום לכל בתי הספר, הוצבו עמדות היגיינה בכל כיתה לחיטוי ידיים ומטליות לניקיון משטחים, נרכשו מסכות רב פעמיות לעובדי ההוראה והוצבו שלטים וסימני הסברה במרחבי הבית ספרי.
ד״ר לסרי התחחס עם לאתגרים כמו לשכנע הורים שלא שולחים את ילדיהם לבית הספר מחשש וביקש מהורים לסמוך על מערכת החינוך בעיר שתדע להגן על הילדים ומצד שני הדגיש כי במקרה שהילד מרגיש לא טוב, גם במקרה של סימן קל לא לשלוח את הילד ללימודים. ״ האתגרים מורכבים ולא פשוטים ותלויים בהרבה פרמנטים, אך המערכת לא מפסיקה לרגע את ההיערכות שלה לקיום אופטימלי של מסגרת חינוכית מלאה״ סיים ראש העיר והודה לכל העושים במלאכה, במיוחד לאור השנה המאתגרת והמיוחדת.
בסיום ענו ד״ר לסרי ומימון על שאלות. אחת הנושאים בהם נשאלו על כך שלאור למידה מרחוק יש באשדוד תלמידים שאין להם מחשב בבית ואינם יכולים ללמוד. ד״ר לסרי ציין כי בתקופת הסגר בשנת הלימודים הקודמת הם התמודדו עם הבעיה, מיפו את העיר וערכו רשימה של ילדים שאין להם מחשב והשאילו מחשבים לתלמידים לסרי הדגיש כי חלק מההיערכות כללה רכישת עוד מחשבים וכי המטרה שאף ילד ישאר בלי מחשב וביקש שאם יודעים על מקרה שהעירייה לא מודעת אליו לפנות ולהודיע לעירייה. מימון הוסיף וציין כי לפי המתווה, כפי שהוצג עד כיתה ד׳ לא יצטרכו מחשב כי ילמדו כל השבוע לגבי מספר ילדים באותו בית אמר כי ״לא ניתן לספק לכל ילד מחשב, אבל לא יהיה בית ללא מחשב״.

מגמת הירידה נמשכת

מנתוני הזכאות לבגרות, שמפרסם השבוע משרד חינוך עולה כי העיר אשדוד עומדת עם 67.4 אחוז זכאים לתעודת בגרות. מדובר בירידה של 0.6 אחוז מהשנה שקדמה לה‫.‬
אשדוד עם נתונים שהם פחות מהממוצע הארצי שעמד על 69‫.‬7‫ אחוזים. הזכאות לבגרות מצטיינת היא 4.7% בגרות עם 4 יחידות אנגלים 24.8% ובגרות עם 5 יחידות באנגלית 35.1% בגרות 4 יחידות מתמטיקה 15.9% ו- 5 יחידות מתמטיקה עם 15.3%.‬
בנושא נשירה והתמדה של תלמידים באשדוד המצב טוב  עם 83.5 אחוז מתמידים. נתון גבוה מהממוצע הארצי שעומד על 79.8 אחוזים‫ נ‬ושרים ממערכת החינוך, שהוא גם הממוצע הארצי אחוז הנשירה באשדוד נמוך ועומד על 0.7 אחוז. שיפור מהשנים הקודמות, שעמד על 1 אחוז‫.‬
עיריית אשדוד ומינהל החינוך מציגים נתונים אחרים וטובים‫,‬ הכוללים את מוסדות החינוך שבפיקוח העירייה ומודרים מהם מוסדות חינוך חרדים‫,‬ שאחוז הניגשים לבגרות הוא נמוך ומוריד את הממוצע של העיר כולה‫.‬

צילום: לימור אדרי

עיריית אשדוד‫:‬ ״75‬‫ אחוזים זכאים לבגרות, לא מוותרים על אף תלמיד״‬

בעירייה מסרו כי ״מנתוני הבגרות לשנת תשע״ט אשר הגיעו למינהל החינוך‫,‬ עולה‫,‬ כי אחוז הזכאים
12 בבתי הספר התיכוניים באשדוד עומד על 92‫.‬75‫ אחוזים. עלייה מרשימה נרשמה באחוז הזכאים לבגרות בהצטיינות עם 4.7 אחוז מסך הניגשים בהשוואה ל- 4.1 בשנה שעברה. אחוז י הנשירה ממשיכים לרדת ועומדים על 0.7% בלבד. באשדוד נלחמים על כל תלמיד״ בעירייה ומינהל החינוך מוסיפים ואומרים כי נתוני הבגרות של המקיפים באשדוד נמצאים תחת פיקוח מנהל החינוך בעירייה. חשוב לציין שנתוני הזכאות לבגרות באשדוד מגלמים גם את כיתות השילוב הנמצאות בתיכונים, בשונה מערים אחרות. לדוגמה במקיף ט׳ 97% מהתלמידים זכאים לבגרות, ובשקלול כיתות השילוב ממוצא הזכאות עומד על 94% אנו גאים על כך. העשייה החינוכית בעיר אשדוד משקפת הצטיינות ערכית- חינוכית, נוסף על הצטיינות לימודית, ועל כך גאוותינו״ עוד מוסיפים ואומרים במינהל החינוך ״ אנו מלווים כל תלמיד בשני מסלולים: המסלול החינוכיף לטיפוח ערכים וגיבוש האישיות והמסלול הלימודי של עמידה היעדים הישגיים והכנת תשתית לאקדמיה״. ‬
אולם, אי אפשר להתעלם ממוסדות החינוך החרדים בעיר כי הם מורידים מאוד את הממוצע של בתי הספר הממלכתיים וממלכתיים דתיים. החילונים הם חלק בלתי נפרד מאשדוד, חיים בעיר, משלמים ארנונה וילדיהם לומדים במוסדות חינוך בעיר גם אם כמעט ולא לומדים לימודי ליבה , שלא נדבר על לגשת לבחינות הבגרות. זה כאילו, משרד הבריאות היה מתעלם מנתוני שכונות חרדיות בערים במספר חולי הקורונה. החרדים הם חלק ממערכת החינוך באשדוד. חשוב לציין כי ראש העיר ד״ר לסרי אכן מייחס חשיבות לחינוך בעיר והוא כמו למשל מנכ״ל העירייה משקיעים מאמצים אולם, בעשור האחרון הנתונים ממשיכים לרדת ויש עוד הרבה מה להשקיע בחינוך באשדוד. אולי כהתחלה יוחלף ראש מינהל החינוך בעיר אריה מימון.

נתוני הזכאות לבגרות לפי המקיפים

עיריית אשדוד פרסמה את נתוני 12 בתי הספר שבפיקוחה. בראש הרשימה נמנה מקיף ח' עם שיעור זכאות לבגרות של 99%, אחריו ברשימה אולפנא אשדוד ומקיף ז' עם 97% מהתלמידים הזכאים לבגרות‫.‬. גם המקיפים ‫,‬ז׳ וי״א עם נתון מרשים של 97‫%,‬ מקיף ד׳ עם 96%,מקיף ט׳ עם 94, ישיבה תיכונית עם 93, מקיף ו׳ עם 92 אחוז, מקיף ג׳ עם 91 אחוזים, , מקיף ה׳ עם 90 אחוזים, מקיף א׳ עם 86 אחוזים ומקיף י׳ עם 81 אחוזים.

דילוג לתוכן