פינלנד סקול או דוסי סקול?

כתב חדשות ערוץ 12 יוסי מזרחי, חשף בתחקיר ששודר בחדשות כי באשדוד פועל לכאורה בית הספר "פינלנד סקול" המציג עצמו כבית ספר להצטיינות לילדים חילוניים, הוא למעשה בית ספר המופעל מטעם אירגון "הידברות" והוא נועד ליהודים בלבד. ממשרד עו"ד וינרוט ושות' המייצג את בית הספר ו׳הידברות׳ נמסר: “בית הספר הוא מופת לשילוב מאוזן בין תכני לימוד אוניברסליים ומרחיבי דעת, לבין ערכי זהות יהודית"

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

בשלהי שנת הלימודים הקודמת פורסמו בתקשורת מודעות על פתיחת בית ספר חדש ״פינלנד סקול”. ההבטחה לציבור ההורים הייתה מפתה לימודים למצויינות על פי השיטה הנהוגה בפינלנד צוות הוראה מיומן, תכני לימוד והעשרה, כיתות קטנות עם שירותים צמודים ויותר ממורה בכיתה.

תחקיר של העיתונאי( אשדודי בעבר), יוסי מזרחי ששודר בחדשות ערוץ 12 מציג לכאורה כי מדובר בבית ספר  הפועל במסווה של בית ספר בבעלות הקשורה לזרם הדתי וכי הוא מיועד ליהודים בלבד.

נטען כי אשתקד פעל ׳פינלנד סקול׳, ביבנה במתחם של בתי ספר חרדיים. כמה עשרות תלמידים נרשמו, אך במהרה הוא נסגר בצו של מנכ"ל משרד החינוך שקבע כי הוא מתנהל ללא רישיון ופועל בניגוד לסעיף בחוק הפיקוח על בתי הספר. להורים מתלהבים שגילו התעניינות בבית הספר באשדוד, הוצג בית ספר בתנאים מעולים עם תכני לימוד מעמיקים, צוות מתוגבר ועוד. רק שעל פי הנטען "שכחו" להציג  מי הגוף המנהל ומה עומד מאחורי היוזמה החינוכית התמימה לכאורה.

בכתבה מרואיינת אחת האימהות, אנה שהתלהבה והתעניינה לרשום לבית הספר את בתה:  "בהתחלה בכלל חשבתי שזה איזשהו בית ספר פרטי – הופתעתי כשאמרו לי שזה בחינם, ועוד הם לומדים יותר שעות ואין צורך לעשות שיעורי בית”, היא מספרת. אבל רגע לפני ההרשמה היא הופתעה כשנשאלה "כמה זמן אני בארץ ואם התחתנתי כאן, ישר עלה לי החשד", אמרה אנה. גם א. שביקשה לרשום את בנה סיפרה כי "בשלב הראשון מבקשים את תעודת הנישואים של ההורים. כששאלתי למה הם צריכים את זה, הם אמרו שזה כדי לראות אם אנחנו יהודים". מסתבר כי בשלב הפרסומים לא נאמר דבר על דת. רק בשלב ההרשמה, אחרי שהתגלו כיהודים כשרים, הבינו ההורים שאין מתנות בחינם. גם סגן ראש העיר עו"ד אלי נכט ורעייתו  אינה נכט,  ביקשו לרשום את בנם לבית הספר נדהמו מהפער בין ההצהרות למציאות: "שאלתי אם בית הספר הוא דתי, היא אמרה לי שלא, ואז הנציגה הסבירה – הבנים עם כיפה, הבנות עם חצאית ובבוקר יש תפילה. אז אמרתי לה: 'איך בדיוק זה בית ספר רגיל לכל דבר?'" מספרת אינה נכט

 בתחקיר נטען כי הסיבה לסינון הקפדני היא ככל הנראה הקרן החרדית-אמריקנית וולפסון, שתומכת בפרויקטים לחינוך יהודי. שמה לא הוזכר עד כה, בטח לא בפני ההורים. אם כן מאחורי הפרסומות והמיתוג של בית הספר מסתתר ארגון "הידברות" – עמותה חרדית שעוסקת בהסברה יהודית. וכי התכנים של בית הספר הפיני אינם דומים ללימוד החרדי ובכל זאת המוסד רשום במשרד החינוך כחלק מרשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס, ואפילו חולק אותו סמל מוסד עם בית ספר חרדי אחר. בנוסף, בית הספר נתמך על ידי עיריית אשדוד. ראש מינהל החינוך בעירייה דווקא התריע בעבר בדבר בית הספר וכתב: "אין בית ספר כזה – יש להזהיר את הציבור הרחב בכל דרך”, והנה, חמישה חודשים אחרי, בית הספר פעיל. העירייה שהתריעה היא זו שאישרה לבנות אותו במקום גן של מעיין החינוך התורני שהיה במקום.

מזרחי ראיין בכתבה את רפי טובול, המנהל המקצועי של ׳פינלנד סקול׳, אומר במילים ברורות ומפורשות: "קרן וולפסון לא רוצה להדגיש את העניין הדתי, מכיוון שאחרת הרבה אנשים יימנעו מלהגיע לבית הספר הזה. הם יחשבו שרוצים להחזיר אותם בתשובה ולהחריד אותם".

עו״ד נכט: ״ניסיון הדתה שהוא לא לגיטימי ולא מוסרי״

אחד הראשונים שטיפלו ברישום לבית הספר ׳פינלנד סקול׳ הוא סגן ראש העירייה עו״ד אלי נכט, אשר כבר במאי אשתקד קיבל פניות של הורים בנושא. עו״ד נכט ניסה לרשום את בנו לבית הספר והתקבל. אולם בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, הוא ליווה את בנו לכיתה א׳ בבית הספר ״שקד״. מספר נכט: ״אני מטפל בסיפור כבר 7 חודשים, מאז שהגיעו אלי העדויות מאנשים שלא הבינו בעצם מדוע הם נשאלים בקבלה  לבית ספר, אם הם יהודים?  והאם יש להם תעודות להוכיח את יהדותם? אחרי שפניתי למכלול הגורמים, כמו ראש מינהל החינוך  בעירייה אצלנו, גם למשרד החינוך, למפקחת, הבנתי שבית הספר הזה בעצם אין לו שום אישור להיות בית ספר. אז לעשות טריקים ולקחת סמל של בית ספר אחר ולעשות לזה מותג אחר, ולהטעות אנשים בפרסומת שמופיעים בה רק ילדים חילונים? לספר שזה בית ספר עם דגש על מדעים ושיטות לימוד ארופאיות, ולא להזכיר ולו במעט שמדובר בבית ספר שהוא סך הכל חוסה תחת החינוך של רשת החינוך ׳המעין החרדי׳?  אני חושב שזה באמת רמה מאוד מאוד נמוכה של התחזות וניסיון הדתה שהוא פשוט לא לגיטימי ולא מוסרי.״

״אין לי שום בעיה עם שום בית ספר, לא חרדי ולא חילוני. ויותר מזה, הלוואי שכל בתי הספר החרדים יעקבו אחרי ׳פינלנד סקול׳ עם השקעה כל כך בתחום במדע והמתמטיקה והשיטות הפיניות. הלוואי וכל הבמערכת בחינוך החרדי תיפנה לכיוון הזה. אין לי בעיה. באהבה. אבל להשלות אנשים ולעשות להם איזה שהם פיתויים מהסוג הזה  כדי לקרב אותם לדת, או למקום שמישהו שמפעיל את הבית ספר חושב שהוא יודע מה הכי טוב עבור אותם ילדים, אני חושב שזה פסול״.

משרד החינוך: "לבית הספר יצא צו סגירה״

ממשרד החינוך נמסרה תגובה קצרה: "לבית הספר יצא צו סגירה."

עיריית אשדוד: "העירייה נכונה לסייע למוסד חינוכי שהציבור מבקש לפעול במסגרתו"

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: " משרד החינוך הוציא צו סגירה לבית הספר וככל הידוע הגורמים האחראים על ביה"ס יגישו ערעור להפעלת בית הספר. הגם שעיריית אשדוד אינה חלק מהליך הסגירה, היא נכונה לסייע למוסד חינוכי שהציבור מבקש לפעול במסגרתו, ובלבד שיעמוד כמובן בתנאי החוק, כנדרש."

מרפי טובול נמסר לערוץ 12: "ייעצתי לפרויקט 'פינלנד סקול' בהתנדבות בעניין שיטת החינוך. עניין התכנים הדתיים נתון בידי הנהלת בית הספר".

ארגון ׳הידברות׳: "לא הוצא צו סגירה לבית הספר"

ממשרדו של ד"ר י. וינרוט ושות' המייצג את בית הספר ג'ואיש פינלנד סקול ואת ארגון ׳הידברות׳, נמסר בתגובה לכתבה : "בית הספר ׳פינלנד סקול׳ אינו בית ספר חרדי ויעידו על כך בין היתר העדר ההפרדה בין בנים לבנות בכיתות הלימוד וההקפדה על לימודי ליב"ה מועשרים בשיעורי אומנות, מדעים, שפות זרות ועוד. בית הספר הוא מופת לשילוב מאוזן בין תכני לימוד אוניברסליים ומרחיבי דעת, לבין ערכי זהות יהודית. כל אלה הובאו לידיעת הורי התלמידים בזמן אמת ובשקיפות מלאה, כבר בעת הליך הרישום לביה"ס. כל הורה חתם על תקנון ביה"ס מתוך בחירה. ארגון הידברות וארגוני התנדבות נוספים, תרמו ותורמים לטובת המשך פעילותו של בית הספר ועומדים לימינו בנשיאת שני דגליו: האיכות החינוכית והזהות היהודית. ארגון הידברות תומך בפרויקטים ערכיים וחברתיים יהודיים רבים ומגוונים למען הקהילה, למען חיילי צה״ל ולקרוב יהדות התפוצות. הליך הקמת בית הספר והפעלתו אושרו על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים, ללא דופי. נציין כי למרות כל הטענות שהועלו נגד בית הספר הן בפני משרד החינוך והן בפני עיריית אשדוד, בחרו הללו שלא לפעול לסגירת בית הספר ולא הגבילו את פעילותו בשום צורה ודרך. הדברים מדברים בעד עצמם ואנו נמשיך לפעול ללא לאות למען איכות החינוך והנחלת הערכים היהודיים".

ובמכתב נוסף נכתב: "בניגוד מוחלט לנטען בכתבה, לא הוצא צו סגירה לבית הספר, למרות שהכתב פנה כבר לפני כשבועיים לעיריית אשדוד ולמשרד החינוך, וביקש את תגובתם על ממצאי ' תחקירו'.  כפי שנמסר לכם בעבר , עיריית אשדוד שיגרה אל הכתב מענה מפורט לשלל טענותיו המופרכות,  באמצעות משרד עו"ד פדרבוש בן סימון במסגרת המענה  הובהר, שאין כל  דופי בפעילות בית הספר, ואין כל מניעה שזו תימשך כסדרה.  לפי מיטב ידיעתנו והנתונים שבפנינו, ברור שהכתבה רצופה  מצגי שווא וסילופי עובדות, ואנו בוחנים אפשרות להגשת  תביעת דיבה כנגד הכתב וערוץ 12, בגין הוצאת לשון הרע. משרדנו ימשיך לפעול ככל הנדרש, להבטחת המשך פעולתו הסדירה והאיכותית של בית הספר, לרווחת התלמידים והוריהם".

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן