עיריית אשדוד: "מועצת באר טוביה ממשיכה להזרים מי קולחין ופוגעת בבריאות הציבור"

בעיריית אשדוד זועמים על כך שגם השנה ממשיכה המועצה האזורית באר טוביה להזרים מי קולחין לנחל לכיש, ומאיימים לפנות לבית המשפט אם הדרישה לא תענה. בינתיים ממשיכה המועצה האזורית באר טוביה להזרים ללא הפרעה

צילום: ניר רויבסקי
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

נמשך המאבק נגד הזרמת מי קולחין לנחל לכיש. עיריית אשדוד, דורשת מרשות המים והמועצה האזורית להציג בזמן הקרוב את התוכנית למניעת הזרמת מי קולחין ממאגרי חצור לים, כפי שהובטח בפגישה של בכירי הרשות עם מנכ"ל עיריית אשדוד, אילן בן עדי. במכתב ששלחה העירייה לרשות המים באמצעות עו"ד אמיר ברק, היא מציינת כי המועד הסופי שהוצג לשם פתרון בעיית עודפי הקולחים במרחב – בעוד כחמש שנים – אינו מקובל עליה, ויש למנוע כבר כעת את המשך זיהום נחל לכיש וחופי אשדוד.

בפגישה הוצהר ע״י מנהל רשות המים כי מתוכנן פתרון זמני כך שההזרמה לנחל ולים תפסיק בחודש מאי 2022, ואילו זאב אחיפז, המשנה למנהל רשות המים, ציין בפני מנכ"ל העיריה אילן בן עדי כי עד לחודש ספטמבר 2022 תושלם התקנת תשתית שתמנע המשך הזרמות ממאגר חצור לעבר נחל לכיש בחורף 2022-2023. עם זאת לא הוצגה תוכנית סדורה של הפעולות אותן בכוונת רשות המים והמועצה האזורית באר טוביה לבצע בנדון. "בנסיבות אלו, וגם אם קיים רצון לעמוד במועדים, אין שום וודאות כי הוכנה וקיימת תוכנית ריאלית, שתאפשר עמידה בלוחות הזמנים שהוצגו", אומר עו"ד ברק.

עו״ד ברק: ״אם התוכנית לא ישימה העירייה תפנה לערכאות״

לדברי עו״ד ברק העירייה הביעה ״אינספור פעמים את סירובם לקבל את מצב הדברים העגום בכך ששנה אחר שנה מוזרמים לשטחם, ולתוך הפארקים וחופי הים, קולחין מזוהמים ומיליארדי חיידקים, שמלכלכים, מזהמים וגורמים לסכנות בריאותיות ותברואתיות במרחב הציבורי״. עו״ד ברק מוסיף וכותב כי ״אם בכל שלב שהוא יתברר שהתוכנית שהוצגה אינה ישימה או שאין כוונה להוציא אותה לפועל בלוחות הזמנים שהוצגו, מרשיי יפנו לערכאות לצורך קבלת סעד הולם". כן נכתב במכתב כי במהלך השנה הוזרמו מי קולחין ממאגרי חצור לנחל ברקאי, ומשם, דרך נחל האלה, לשפך נחל לכיש ולחוף הים באשדוד, ללא היתר או בקשה מהגורמים המוסמכים. לפיכך, נוצר מצב ובו "נהרות" של קולחין מזוהמים ומזהמים זורמים לעבר חופי הים". בהקשר זה, יש לציין כי הזרמת הקולחים היא עבירה פלילית לפי מספר חוקים סביבתיים.

מנכ"ל העירייה בן עדי

העירייה: ״למרות ההבטחות המועצה באר טוביה פוגעת בבריאות הציבור״

בעירייה מציינים כי ברקע הדברים העובדה שרשות המים והמועצה לא פעלו עד היום לפיתרון נאות שימנע את הזרמת הקולחין לנחל, דבר הגורם לכך שקולחים ממשיכים לזרום לנחל ולים ללא היתר מרשות המים ומהוועדה למניעת זיהום הים ולגרום לזיהום נחל לכיש וחופי אשדוד. כזכור, בשנת 2019 הוזמן ראש מועצת באר טוביה- מר אביבי עלידי מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה לשימוע עקב הזרמת קולחים, אשר מקורם במאגר תימורים, לנחל האלה ללא צו הרשאה.

לדברי גורמים בעירייה: "למרות ההבטחות שניתנו למדינה ולעיריית אשדוד – מועצה אזורית באר טוביה והעומד בראשה פוגעים בבריאות תושבי אשדוד ולא פחות מכך בחי וצומח בסביבת הנחל והים.השקענו רבות בשיקום נחל לכיש, בשדרוג הנחל וסביבתו, בשמירה עליו תוך דאגה לצומח ולבעלי החיים בסביבה. השיפור האקולוגי הגדול שעבר הנחל, אף הובילו למתן אישור לשיט בנחל לכיש ואנחנו לא מתכוונים לתת לאף אחד להרוס את חלקת הטבע של העיר אשדוד״.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן