סולן האנדלוסית מאשדוד שמופיע באמירויות מככב ב"כוכב הבא"

לצופי "הכוכב הבא" ציפתה הפתעה ווקאלית מדהימה, כאשר צפו באודישן של בנג'מין בוזגלו, ששר בעברית, צרפתית וערבית טוניסאית "Baida Mon Amour", וגרם לשערות לסמור, אך האשדודים כבר מזמן מכירים ומוקירים את הפייטן המוכשר, הסולן הרשמי של התזמורת האנדלוסית אשדוד. שנים ארוכות הופיע ללא כל חשש במרוקו, בדובאי ובאיחוד האמירויות, הרבה לפני שנחתמו שם הסכמי שלום. בתקופת הקורונה הביט בתדהמה כיצד מאות הופעות מתבטלות ונמחקות מהלו"ז, ורעייתו לירז, עורכת הדין, רשמה אותו בהפתעה לתוכנית הריאליטי

צילום: משה נחומוביץ'
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

מאז שאני קוראת שפת גוף, אני משתעשעת עם עצמי בפענוח הבעות משתנות של אנשים. מי שצפה כמוני, יכל מייד לזהות תופעה מעניינת באודישן של בנג'מין בוזגלו בריאליטי "הכוכב הבא". השופטים קיבלו את התשובות לשאלות ההיכרות שלהם, התרווחו לאחור, וכאילו לא ידעו מה עומד לבוא. ואז.. כאשר בוזגלו החל לשיר"Baida Mon Amour" והצמרמורת טיפסה בגוף, השירה המדויקת שלו חודרת ללב, רואים במפורש איך כל השופטים מזדקפים וההבעה הרגילה על פניהם הופכת להפתעה גדולה מהולה בהתלהבות וחיוך.

כן, נדמה שהאודישן הזה הצליח להפתיע לא רק את כולנו אלא אפילו אותו עצמו. בוזגלו (34) אומר, שאת כמות האהבה והפירגונים שקיבל בעשרת הימים שחלפו מאז האודישן, לא קיבל בחמש עשרה השנים שבהן הצליח מאוד כפייטן וכסולן רשמי של התזמורת האנדלוסית אשדוד.

מה שהריאליטי עושה לא יכולה שום הופעה ובמה לשנות. את העניין הזה קלטה היטב לירז האישה האוהבת, עורכת דין בתחומי נדל"ן והוצאה לפועל.

בעיצומה של תקופת הקורונה, כשהיא ובעלה מטופלים בשני תינוקות רכים, שמה לב לירז שמאות הופעות התבטלו לבעלה והוא בתחילה לא ידע כיצד לעכל. היא רשמה אותו לאודישן ל"כוכב הבא" לגמרי בהפתעה והוא בינתיים התחיל להתאושש ולפרוץ בפרויקטים חדשים, כגון כתיבת שירים ושיתופי פעולה. היום כולנו יודעים עד כמה הרווחנו כולנו, שבוזגלו עלה על במה כזו גדולה והרים את המסך בקלי קלות.

כיכב בדובאי הרבה לפני הסכם השלום

בוזגלו נולד לדוד וג'וסלין בצרפת, וספג את צלילי העוד מאביו, את מגוון הסגנונות שהושמעו בביתם, את החזנות והפיוט מבית הכנסת בקהילה היהודית. מגיל תשע כבר למד בקורס פיוטים וחזנות אצל מורו "הדגול" אברהם בוהדנה, הופיע בקהילה שלו באירועי שמחה, וכונה ילד הפלא "חוזליטו", כולם כיוונו עבורו גבוה. בגיל 12 פנתה התזמורת האנדלוסית לבוהדנה אצלו למד וביקשה שישלחו סולן, אך הדבר נדחה בכמה שנים. בגיל 13 בוזגלו הגיע ללמוד בפנימייה בכפר מימון וכעבור שנתיים עשה עלייה.

בוזגלו השתלב מייד כסולן בתזמורת האנדלוסית ולאף הפך לסולן הרשמי. במקביל בשנים האחרונות פרץ לבמות נוספות והחל לשיר בסגנונות שונים. הבמות עליהן כיכב הן רבות ומגוונות, בין היתר באמריקה, בצרפת, במדריד ובארצות עמן נחתם רק לאחרונה הסכם שלום, אך הוא כבר מוכר בהן היטב: דובאי, איחוד האמירויות ומרוקו.

גילויי אנטישמיות ראה לא פעם, גם בילדותו וגם בשנים האחרונות. בהופעה במדריד, בה התערבב קהל יהודי עם אזרחים ותיירים, ניפנף מולו ערבי בדגל פלסטין וקרא "יא כלב". בוזגלו לא נבהל או התבלבל והשיב לו בשיר במשפט לפיו הוא לא במלחמה איתו ולא מקדיש זמן למלחמות, ההופעה נמשכה והכפיים רעמו במקום.

בפסטיבל אחר בו הופיע במרוקו שמע ביקורת חריפה על כך שסולן יהודי מישראל משתתף ומופיע, גם שם בוזגלו השיב במתינות, שהוא שר עבור כל מי שבורא עולם יצר, למען השלום.

בוזגלו מנגן בכלי הקשה ובפסנתר, שולט בתווים וסולמות, הוציא במהלך השנים דיסקים משלו, חלקם לזכר רבי חיים פינטו זצ"ל, שנקבר בסווירא ואשר הוא שר בהילולה שלו. מאז ומתמיד הוא אחד ומיוחד בשירתו, אך ללא ספק ההצלחה המתוקשרת הגיעה דווקא עתה, עם האודישן המוצלח והשיר "Baida Mon Amour" .

אז הכל בזכות האישה?

 "ברור. לירז היא ללא ספק הדבר הכי יפה בחיים שלי. הכרנו באירוע שהיה אמור לקרות ולא קרה, ממש צירוף מקרים, והתאהבתי בה במבט ראשון. היא רשמה אותי מבלי שידעתי, פתאום קיבלתי טלפון מההפקה, שמעוניינים שאבוא לאודישן. לא הייתי נגד אבל לא חיפשתי את זה. התזמון היה באמצע הקורונה ואמרתי שאולי אנסה, אין לי מה להפסיד, אולי הכוח של הטלוויזיה יהיה המקפצה האמיתית, וכך היה".

ראיתי בתגובות שאנשים לא מבינים למה פייטן מקצועי כמוך צריך לגשת לתוכנית ריאליטי..

"זה נכון שהתחלתי כפייטן, זו זכות בשבילי לבוא מעולם הבית כנסת, אך אני לא שולל שום דבר. ריאליטי הכוכב הבא זה כבוד גדול ופתח לי דלתות טובות. אשתי תמיד חלמה והאמינה, שעם כל הבמות בפסטיבלים שזכיתי להגיע אליהם, אין מצב שלא אצליח ככה בארץ שלנו."

אז הקורונה הייתה ברכה?

"תראי.. כל עם ישראל, כל אחד בתחום שלו, עבר תקופה מאתגרת בקורונה. בשבילי, פתאום לעכל שקרוב ל-150 אירועים ומופעים בוטלו ולשבת בבית, זה לא קל בכלל. לא יכולנו לבקר את ההורים שנה ושלושה חודשים וגם זה לא היה קל.  מצד שני, את כל מה שהצלחתי לפתח ברוך השם בזמן הקורונה, לא יכולתי לפתח בלי הקורונה. אם לא הייתי יושב בבית זה לא היה קורה. כל היצירה, כתיבת שירים,, הדואט עם אייל גולן "יא בינתי" שכתבו אופיר כהן ונדב אסולין וכבר הגיעו לשלוש מיליון צפיות,  החיבור עם משרד ההפקות של אבי גואטה, שבשבילי זה צעד גדול ומקפצה בעולם האמנות של ארצנו הקדושה, הכל".

ובקרוב הוריך יעלו לאשדוד, לדירה בה התגוררת ברובע י"ב, למה בעצם ההורים לא עלו עד עתה?

"אכן, שם בדירה גרתי 12 שנה והם יגורו בה. ההורים חיתנו את כל הילדים, יש נכדים, ועכשיו הם מגשימים את החלום שלהם לעלות לארץ".

הציונות שלך מרשימה, לא מובן מאליו אחרי כל כך הרבה שנות עלייה..

"בכל בוקר שאני מתעורר אני חושב על זה ואומר תודה. עם כל הויכוחים שיש במדינה, זה עדיין המקום המדהים ביותר שיש , בעיקר למישהו שגדל בחו"ל עם האנטישמיות שיש שם."

הילדים ממש תינוקות.. הם כבר מזהים אותך על המסך?

"בני שנה וחצי ושבעה חודשים ודווקא כן, יודעים לזהות את אבא בטלוויזיה וקוראים לי.."

איזה תגובות אתה מקבל ברחוב?

"אני מקבל אלפי תגובות, לא הרגשתי כזה עומס והתלהבות של אנשים בקריירה של 15 שנים בארץ כמו בעשרה ימים האחרונים. כל תגובה מרגשת יותר מהשנייה. יש אנשים שאיבדו את יקיריהם במחלת הקורונה ואמרו לי שלא בכו עד ששמעו את הקול שלי בטלוויזיה ואז התפרקו.

אך הכי חשובות התגובות באשדוד, אני הכי מחובר לאשדודים, לקהל שיודע לפרגן ולהעריך, הלב מחובר וקשור לאשדוד במאתיים אחוז, מזמינים אותי לאירועים ואני מודה לכל אחד מהתושבים על הפרגון, זה לא מובן מאליו".

תגלה לנו מה יהיה ב"כוכב הבא"?

"אני יודע מה יקרה ולא יכול כמובן לספר".

ומה החלום הבא?

"אני רואה רחוק, ויש זמרת אחת שתמיד מילדות חלמתי להופיע איתה, סלין דיון. אני מאמין בחלום וצריך להאמין בחלום כדי שהוא יתגשם. בכלל,  אני עכשיו בתקופה של עשיה גדולה, הופעות, שיתופי פעולה, כתיבת שירים וגם פרויקטים משלי עם שירים חדשים ודברים יפים, אז אנחנו שואפים להגיע לבמות בינלאומיות".

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן