מנכ״ל ארגון הקבלנים: מחיר דירות חדשות בפרויקטים של תמ"א 38 יעלו מיידית בכ-100 אלף ש"ח

שלומי בן עזרי מנכ"ל הארגון מוסיף כי אשדוד נחשבת לאחת הערים המובילות בארץ במספר הפרוקיטים של תמ"א 38, למרות שהרווח של הקבלן הוא "קטן" יחסית

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

"המשמעות של תיקון חוק המכר שאושר לפני פיזור הכנסת בקריאה שלישית, יגרום להתייקרות מיידית בכ-100 אלף שקלים, של דירות חדשות בפרויקטים של תמ"א 38 באשדוד", כך אומר שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד והשפלהבעקבות החוק שנכנס לתוקף ביום חמישי האחרון (7.7), שבו הוחלט כי על פי תיקון מספר 9 לחוק, קבלנים יוכלו מעתה להצמיד רק 40% משווי הקרקע למדד תשומות הבנייה בחוזים מול קוני דירות חדשות. המשמעות היא שבדירת תמ"א 38 באשדוד הנמכרת בכמיליון וחצי שקלים, כ-900 אלף שקלים מעלות הדירה, לא יהיה צמוד למדד תשומות הבנייה והקבלן לא יוכל לספוג זאת. אומנם בפרויקט של תמ"א 38 הבנייה מתבצעת על קרקע קיימת עליה בנוי הבניין, אבל  הקבלן משלם למעשה לבעלי הדירות הישנות, עבור זכויות הבניה הנוספות על הקרקע (זכויות הבניה הם למעשה ערך הקרקע) ובתמורה  בונה להם ממ"ד, מרפסת, לובי וחניה. כל הוצאות אלה מתבצעות באמצעות הבניה לדיירים וכעת, הוצאות אלה אינן צמודות למדד.

בניית דירות תמ"א אורכת כשנה וחצי עד שנתיים. אותם 900 אלף שאינם צמודים משמשים כאמור לבניית התוספות ל"דירות הישנות" (ממ"ד, מרפסת, חדר, לובי).בניית תוספות אלה יתייקרו בהתאם למדד תשומות הבניה ואם הקבלן לא יקבל את ההצמדה למדד, הוא יאלץ לספוג את ההתייקרויות ומשכך, צפוי הוא להעלות את מחיר הדירה בהתאם לאומדן הצפוי להתיקרויות חומרי הבניה.  במקרים בהם ישנו ליווי בנקאי, סביר אף שהבנק ידרוש את העלאת המחיר. ההצמדה עבור ה 60% שאינם מוצמדים למדד התשומות יאלצו את הקבלנים להעלות את מחיר הדירה. להערכתי, ההתייקרות בשנתיים הקרובות נאמדת ב בכ-12 אחוזים -שווה ערך לכ-100 אלף שקלים".

בחוק נקבע כי איחור במסירה המחייב את הקבלן בפיצוי הדייר מהיום הראשון, ולא כבעבר לאחר 60 יום והקבלן יצטרך בתחשיב המחיר הסופי, אפשרות של איחור במסירה שלאו דווקא תלויות בו כמו קבלת היתר בנייה, סגרים ועוד.

שלומי בן עזרי מנכ"ל הארגון מוסיף כי אשדוד נחשבת לאחת הערים המובילות בארץ במספר הפרוקיטים של תמ"א 38, למרות שהרווח של הקבלן הוא "קטן" יחסית. לכן הקבלן ירצה לבטח את עצמו על ידי העלאת מחיר הדירות החדשות בהתאם לזכויות הנוספות על הקרקע שהוא מחוייב לשלם תמורתם באמצעות בניית התוספות לדירות הישנות וללובי הבניין באותם פרויקטים.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן