מלחמת "גור ומגוג" בחסידות גור באשדוד: שנאה, מכות, קטטות ופוגרום

הסלמה במאבקי הכוח בחסידות גור: לאורך השבת אירעו מעשי אלימות וקטטות בין חסידי גור ובין הפורשים במספר מקומות בארץ, כולל בעיר אשדוד. השיא היה מעשה ונדליזם בבית כנסת‫, כאשר מתפללים מהפורשים נאלצו להתקשר בטלפון ולהזעיק את כוחות המשטרה‫, כדי שתחלץ אותם בשלום. ביום ראשון עוד אירוע אלים ברובע ח' כאשר אדם הותקף ונפצע באורח קל. מהמשטרה נמסר כי נפתחה חקירה משטרתית‫: "בחקירה עימותים ועבירות נוספות שאירעו בין הצדדים״

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

המאבקים בחסידות גור גלשו בסוף השבוע לרחובות. המהומות והעימותים בין חסידי גור לבין הפורשים התקיימו בסוף השבוע במספר מקומות בארץ, בעיקר בירושלים‫, אולם למרבה הצער לא פסחו גם בעיר אשדוד, בה מתגוררת קהילה ענפה של חסידי גור‫.

המהומות בחסידות החלו לפני כ-3 שנים פרצו בעיר‫, כשהרקע היה ביקור של האדמו"ר מגור רבי יעקב אריה אלתר, שהגיע לאזכרה של בת משפחתו בבית העלמין קריית שאול בתל-אביב. שם המתין לו אחד ממתנגדיו שהשמיע כנגדו קריאות מחאה. בקהילה הפורשת, שאותה מנהיג רבי שאול אלתר, טענו כי מדובר באדם שילדיו נותקו ממנו בהשפעת עסקני גור, על רקע הפילוג בחסידות, והוא ביקש לבטא את כאבו לאדמו"ר. אולם בקרב נאמניו של האדמו"ר מגור‫, לא ראו בעין יפה את הדבר והחליטו להשיב מלחמה ולצאת על כבוד רבם‫.

העימות, שכאמור הסלים‫, פרץ בערב שבת בירושלים והגיע עד מהרה לאשדוד. האימות הקולני הפך במהרה לקטטה המונית בסמוך לבית כנסת של הפורשים ברובע ז'. מדובר באירוע חמור שהגיע לידי השחתה של בית הכנסת. המתפללים נאלצו להזעיק את המשטרה ורק עם כוחות היס”מ‫, הם חולצו מבית הכנסת‫, אך בית הכנסת לא ״חולץ" בשלום לאחר שנעשה בו ונדליזם והשחתה‫.

אחד הפורשים שנכח בבית הכנסת סיפר כי "ביום שישי, אחרי תפילת ערבית התאספו מאות מחסידי גור ושברו את הדלת של בית הכנסת ונתנו מכות לכמה מתפללים אצלנו. עשו לנו נזקים גדולים והרגשנו בסכנת חיים‫, והרב אישר לנו להתקשר למשטרה והתקשרנו למשטרה מתוך בית הכנסת בשבת. לקח זמן שהמשטרה הגיעה והיא ניסתה לפזר את כולם, אבל לא נתנו לנו לצאת במשך שעה וחצי מבית הכנסת מחשש לחיינו. עד שהביאו כוחות של יס"מ ורק אז נתנו לנו לצאת עם ליווי". לדבריו האלימות נמשכה גם למחרת: “בשבת בבוקר הייתה שמירה של המשטרה לאורך כל התפילה‫, אז לא היו מהומות. אבל אחרי התפילה הלכנו לאולם ברחוב סמוך‫, לעשות קידוש ושם חיכו לנו מאות מישיבת גור ונתנו מכות לכל מי שעבר לידם. שוטר שניסה לבלום אותם גם קיבל מכות‫, ושוב היינו נצורים באולם״‫.

"בית הכנסת היה כמו אחרי פוגרום"

למרבה הזעזוע כאשר הגיעו מתפללים אל בית הכנסת בשעות אחר הצהריים‫, הם הבחינו בנזק הרב של בית הכנסת לאחר שהושחת: "חוליגנים נכנסו והפכו את בית הכנסת, הרסו מקרר, זרקו חליפות ובגדים שהיו שם והשחיתו שם הכל. הם שפכו קפה וחלב על הרצפה. בית כנסת היה כמו אחרי פוגרום. זה היה מאוד דומה למהומות שהיו עם הערבים בלוד‫, זאת אותה השנאה. זה משהו שאנחנו לא מכירים. מסיתים אותם כבר שלוש שנים שכל מי שפרש מהחסידות הוא שטן ודמו מותר. בשעת מבחן‫, הם משחררים את הרצועה וזה מה שהם עושים. הם פשוט קיבלו הוראה שאפשר לצאת באלימות”‫.

למחרת ביום ראשון נמשכו הקטטות בין הצדדים, והפעם ברובע ח' בעיר‫, כאשר אחד מחסידי הפורשים נפצע קל. מהמשטרה נמסר בתגובה: “משטרת ישראל פתחה בבוקר יום ראשון בחקירת מקרה תקיפה של אדם ברובע ח' באשדוד. ככל הנראה על רקע סכסוך בין קהילות בעיר, והוא פונה במצב קל לקבלת טיפול רפואי. בנוסף, משטרת ישראל פתחה בסוף השבוע בחקירת עימותים ועבירות נוספות שאירעו בין הצדדים בעיר אשדוד, אליהם הגיעו כוחות המשטרה שהפרידו בין הניצים, וצפויים להיחקר מספר מעורבים שלקחו חלק פעיל בהפרות הסדר והתקיפות”‫.

האלימות נרגעה, לעת עתה

לאחר סוף שבוע של אלימות נרגעו הרוחות‫, ובחסידות גור קראו לחסידיהם לחדול מהקטטות. הקריאה

 שהופצה בקרב חסידי גור בהקלטה‫, קוראת להרגעת הרוחות והיא הגיעה לאחר שהתקיימה פגישה בין נציגי המשטרה לגורמים בחסידות הגדולה והושגו הבנות. השקט חזר‫, אך המתיחות והמאבק בין הצדדים נותרה בעינה‫.

ספוטים אחד הפורשים‫: ״ביום שישי, אחרי תפילת ערבית התאספו מאות מחסידי גור ושברו את הדלת של בית הכנסת ונתנו מכות לכמה

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן