מגששים באפלה

בסוף החודש מסתיים המכרז של האגודה למען העיוור באשדוד המפעילה את "בית מינה", המספקת לכ-60 עיוורים וכבדי ראייה מפעל תעסוקתי. הזכיין החדש הוא עמותת "גשר" בהנהלת מנכ"ל הליכוד בעבר. בימים אלו, מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה של האגודה למען העיוור באמצעות עו"ד שרון גלילי נגד משרד הרווחה ועמותת ׳גשר׳ בטענה כי מדובר במכרז תפור. בינתיים, העיוורים העובדים במקום חסרי אונים ואינם יודעים אם בסוף החודש תהיה להם עבודה ולהיכן יעברו

צילום: מוטי קדוש
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

אומרים "בפני עיוור לא תשים מחסום”, אך עובדי "בית מינה", מפעל תעסוקתי לציבור עיוורים ולכבדי ראייה חשים שחרב עליהם עולמם. אם לא יקרה משהו בסוף החודש לא יישאר להם לאן לחזור לעבוד. לאחר שהסתיים המכרז של האגודה למען העיוור אשדוד להפעיל את המקום והזוכה במכרז עמותת ׳גשר׳ בהנהלת המנכ"ל אריק ברמי, מנכ"ל הליכוד בעבר. המכרז של האגודה למען העיוור אמור לפוג ב-31.3.21 ולציבור העובדים לקוי הראיה, כ- 60 במספר אין לאן לחזור. המבנה, ברחוב הראשונים בעיר, שייך לעיריית אשדוד, ומסתמן כי "הקבלן" החדש של בית מינה מתכוון להעביר את המפעל למבנה אחר ומרוחק, ולטלטל את חייהם של ציבור העיוורים, המתקשים להסתגל למקום חדש, בטח מחוץ לעיר וחשים "מגששים באפלה".

באשדוד מאז הייתה עיר קטנה דאגו לציבור העיוורים, הרבה בזכות רעיית ראש העירייה המיתולוגי, חנה צילקר, רעייתו של צבי צילקר, שדאגה לרווחת ציבור העיוורים ולשיקומו. האגודה למען העיוור באשדוד נוסדה בשנת 1967 ומאז מעניקה שירותי תעסוקה לאוכלוסיית העיוורים וכבדי ראיה תושבי אשדוד והסביבה. ״בית מינה" הנמצא ברחוב הראשונים ברובע א' מעסיק כ-60 עובדים ובמקום הוקם מערך ייצור מיוחד הרכבה ואריזה עבור מפעלים שונים בארץ. מדובר באנשים שמתקיימים מקצבת נכות מטעם הביטוח הלאומי. תנאי העסקה של העיוורים: שעון קבוע  (שכר יומי של 53 ש"ח ליום) שכר זעום, אך מסייע להם להתקיים בכבוד. במקום גם עובדים אנשים במסגרת עבודות שירות.

 כידוע גם משרד הרווחה דאג לשילוב ציבור בעלי מוגבלויות בעבודה. בשנת 1964 הקים משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים (את ה"קרן למפעלי שיקום למוגבלים" כהקדש ציבורי, הקרן משמשת הלכה למעשה הזרוע הארוכה של משרד הרווחה. בפברואר 2018 שונה שמה של הקרן ל"גשר שירותי השיקום התעסוקתי של ישראל”. מטרת הקרן היא לסייע לאדם עם מוגבלות, באמצעות השיקום התעסוקתי, לפתח את הפוטנציאל התעסוקתי שלו כדי שיתקדם על פני רצף של אפשרויות תעסוקה. המדינה אינה מתקצבת במישרין את הקרן במסגרת תקציב המדינה, אלא מעבירה לקרן תשלום עבור השירות שהיא נותנת לכל אדם. אלא מה? בראש עמותת גשר, עומד אריק ברמי, בעבר מנכ"ל הליכוד. במאי 2019 ספג ברמי ביקורת נוקבת בדו"ח מבקר המדינה, בגין התנהלות כספית לא תקינה לכאורה עד כדי "חשש לפגיעה בטוהר המידות", כהגדרת הדו"ח. מהעולה בדו"ח מבקר המדינה, עולה לכאורה  אי סדרים במכרז לבחירת מנכ"ל הקרן, בהעסקת עובדים ובתהליך העברת מטה הקרן, לצד חגיגת בונוסים, הטבות והלוואות בהיקף של עשרות אלפי שקלים למנכ"ל. ברמי מונה במאי 2017 למנכ"ל. בראש ועדת האיתור עמד מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, ובמכרז – קובע המבקר – נפלו פגמים. כך למשל, ברמי לא עמד בתנאי הסף של השכלה אקדמית בתחום הרלוונטי לעיסוקיה של הקרן. בדו"ח המבקר מפורטת  שורה של תנאים טובים להם זכה ברמי, ונטען כי ברמי לטענת המבקר קיבל החזר הוצאות אש"ל גלובליות בניגוד לחוזה העסקתו, ובלא אישור ועד הנאמנים. ועוד שורה של צ'ופרים לכאורה המפורטים בדו"ח.

גשר כאמור התמודדה במכרז על הפעלת "בית מינה" וזכתה. מדובר במכרז שנערך כל 5 שנים. ואשר במכרז האחרון שתוצאותיו התקבלו בדצמבר 2010 הוחלט על ידי משרד הרווחה שמי שיפעיל את המסגרת התעסוקתית היא עמותת ׳גשר׳. ל׳גשר׳ כיום, אין מבנה ולכן עתיד באי "בית מינה" לוט בערפל. לטענת האגודה למען העיוור נפלו "כשלים" חמורים במכרז, עד כדי שעולה החשש כי המכרז נתפר, והיא הגישה עתירה בנושא נגד משרד הרווחה ועמותת גשר. התביעה, באמצעות עו"ד שרון גלילי ממשרד עורכי הדין גלילי-דגן, מתנהלת בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים. לדברי האגודה למען העיוור ״במהלך כל השנים במשרד הרווחה נושא עיוורים וכבדי ראיה היו בפיקוח השירות לעיוור. לאחרונה משרד הרווחה החליט שהוא מאגד את כלל הנכויות תחת מחלקה אחת ולדעתנו מכאן מתחילה חוסר הרגישות לנושא וההבנה שמדובר באנשים עיוורים ולא ניתן להשוות אותם לנכויות אחרות." 

העיוורים לד״ר לסרי: ״אנחנו לא אנשים רגילים״

לפני כחודש ב- 21.2.21 כתבו העובדים בבית מינה מכתב אל ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי ולממלא מקום ראש העירייה אבי אמסלם יו"ר ש"ס בעיר, במכתב בו הם קובלים על החשש שיוותרו ללא עבודה, ללא תעסוקה או שידרשו לנסוע מחוץ לעיר למבנה חדש ולא מוכר. בין היתר הם כותבים: "אנחנו ציבור העיוורים ולקויי הראייה העובדים במסגרת התעסוקתית 'בית מינה' פונים בבקשה למעורבותך בנושא המשך הפעלת 'בית מינה' במידה והאגודה למען העיוור לא תזכה בהליך המשפטי". הם ממשיכים וכותבים אל ד"ר לסרי: "נדהמנו לשמוע שעמותה אחרת זכתה במכרז של משרד העבודה  להפעלת 'בית מינה' בהפרש של 0.8 נקודות. מציאות שתגרום לפגיעה בנו הן מבחינת שינוי מקום התעסוקה שאליו אנו רגילים ולשינוי בצוות המפעל, אנחנו עובדים שנים רבות 'בבית מינה' שמשמש עבורנו בית שני והינו חלק משמעותי משגרת חיינו. נציין כי מדובר במקום נגיש לעובדי המפעל להגעה באופן עצמאי בהליכה או בתחבורה ציבורית. בנוסף, אנחנו אנשים מבוגרים שעברנו תהליך ארוך עד שהצלחנו להרגיש ביטחון בניידות עצמית גם בתוך המבנה.  חשוב לנו להדגיש כי אנחנו לא אנשים רגילים שקל להם לעבור ממקום מוכר למקום חדש בשל המוגבלות הקשה שאתה אנו מתמודדים מדי יום.  כיום אנחנו מכירים את כל חדרי העבודה גודלם ותכולתם, מיקום עמדות העבודה, מה שמקנה לנו עצמאות, ביטחון, יציבות ותחושה שאנחנו לא עיוורים”.

עו"ד שרון גלילי

העובדים מנסים להסביר לד"ר לסרי ולאמסלם את  המשמעות של אדם עיוור שמשנים לו מקום ״צריך פשוט לנסות לעצום את העיניים למשך 5 דקות ולהתנייד במבנה חדש".

"חשוב לנו שתבינו מה אנחנו עוברים בחיי היום יום ומה שנותר לנו זה המפעל המוגן שלנו 'בית מינה', שאותו לא נרצה לעזוב עד יום מותנו אלא אם יצטרכו להוציא אותנו בכוח. אנחנו לא מוכנים להיות חפץ שזורקים ממקום למקום".

בהמשך הם כותבים: "לצאת מהמקום הזה יפגע באיכות חיינו ובכל התהליך השיקומי שעברנו כאן. החיבור 'לבית מינה' הוא לא רק בגלל התנאים הפיזיים אלא גם מהפאן הרגשי. אנחנו מעריכים את עבודת המנהל וצוות המפעל  שמתבאטת  ביחס מכבד כלפינו ורגישות ךצרכים שלנו. כמו כן, בתחום המקצועי- העבודות שאנו עושים מותאמים למגבלת הראייה שלנו, מנהל המקום מייצר עבורנו כלי עזר מיוחדים ומתאימים. בתחום החברתי, כל העובדים יוצאים יחד כל שנה לנופש וגיבוש חברתי, מקיימים מסיבות במועדי ישראל".

הם פונים לד"ר לסרי ואומרים: ”ידוע לנו  כי ' בית מינה' הוא מבנה של העירייה- קיים הסכם שכירות להפעלה ע"י האגודה למען העיוור. במידה והאגודה למען העיוור לא תזכה בבית המשפט כי העירייה תהייה הגורם המפעיל  של מסגרת תעסוקתית לעיוורים, כפי שמפעילה מסגרות נוספות בעיר  ודואגת לרווחת בעלי מוגבלות: מפעל שיקום לנכים, מע"ש ועוד".

 אולם לטענתם עד עתה לא קיבלו תשובה מראש העירייה ד"ר לסרי והממונה על הרווחה אבי אמסלם. ״אנחנו לא זזים לשום מקום, לא משנה מה יקרה״, הם אומרים.  "בית מינה' זה הבית השני שלנו ואנחנו לא נזוז מכאן, אנחנו מורגלים להתנייד פה באופן עצמאי למרות מגבלת הראייה והעיוורון. עברנו תהליך ארוך עד לרכישת מיומנויות עבודה בשיטה עיוורת ובאמצעות מכשירים/מכונות מותאמות למגבלה שלנו שיוצרו ע"י מנהל המסגרת״.

עו״ד גלילי דגן: ״נודף ריח של מכרז תפור״

ממשרד עורכי הדין גלילי-דגן נמסר בתגובה כי ״מהמכרז כולו נודף ריח של מכרז תפור ונקווה שבית המשפט המחוזי יעתר לסעדים ויגן על העיוורים בעיר אשדוד״.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן