יש דין ויש דיין

סירובה של הזמרת האשדודית המוכשרת שמביאה הרבה כבוד למשפחתה, חבריה ולתושבי העיר, ללחוץ את ידו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הציתה סערה גדולה יחד עם ויכוח גדול בין סובלנות דתית לקיצוניות. חלק טענו כי היא הלבינה את פניו של נשיא ארצות הברית והיא הייתה צריכה כן ללחוץ ידו, וחלק אחד הצדיק אותה וטען כי היא קידשה שם שמיים ועשתה את הדבר הנכון. במנותק מיובל דיין ,מבלי להשפיל אותה או להלבין את פניה, בשבילנו היא מיוחדת, בת למשפחה מכובדת מאוד. הכתבה הבאה באה לבחון את סוגיית החזרה בתשובה ושל המחזירים בתשובה הקיצוניים שמסתירים מהחוזרים בתשובה, שיש דעות אחרות, לא קיצוניות, שאינן סותרות פסקי הלכה, ולא גורמות לפילוג של עם ישראל. וככל שהנושא קשור להתייחסות של הספרדים לדורותיהם (יהדות מרוקו, וצפון אפריקה) לעניין הדת הרי שידוע עד כמה היא סובלנית לא קיצונית ומכילה את האחר. אז איך הפכה הדת הספרדית לכזו קיצונית?

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

יש שיאמרו שסירובה של יובל דיין לא ללחוץ את ידו של ג'ו ביידן נשיא ארצות הברית, שקם ממקומו וצעד ללחוץ את ידה, והיא סירבה להושיט לו יד, וידיו נשארו באוויר זה קידוש השם ברבים ממדרגה ראשונה.  יש שיאמרו שיובל דיין במעשיה ביישה את נשיא ארצות הברית יצאה חסרת כבוד, הלבינה את פניו (מבלי להתכוון לכך) של נשיא אמריקה, האיש הכל יכול.  יש שיאמרו שמצד אחד היא נהגה בחומרה רבה, כאשר סירבה ללחוץ את ידו המושטת של נשיא ארה"ב (ויש שמכנים אותו ׳מלך העולם׳) ומצד שני בעת ובעונה אחת  הופיעה בבית נשיא המדינה בפני מאות גברים, כאשר עברה על איסור "קול אישה ערווה" שהיא עבירה יותר חמורה משמירת נגיעה.

יש שיאמרו שהיא התלבטה ימים ולילות לגבי לחיצת היד, ולדבריה היא הודיעה למארגנים מראש והיא הופתעה כאשר נשיא ארה"ב קם אליה ללחוץ את ידה. והיא קדה לו 3 קידות, בוא נגיד שאפשר להבין את זה בגלל גורם ההפתעה. אבל היא ידעה מראש שהיא הולכת לשיר בפני מאות גברים, זה מותר? היא לא סירבה מראש. איזה שיקול הלכתי או פסק דין הלכתי היה בידה שמותר לה. שמירת נגיעה מנשיא ארה"ב אסור, לשיר בפני מאות גברים מותר, איפה איסור קול אשה ערווה.

צילום: אוהד רומנו

דבר אחד אני יכול להעריך, שמהאירוע הזה היה לה רווח (לא כספי) פרסום שיכול לעזור לה לקידום מכירות ענק, מצד אחד פרסום ענק ואהדה גדולה אצל החרדים (לא כולם) שקידשה שם שמים ברבים שלא לחצה את ידו המושטת של נשיא ארה"ב, מצד שני זכתה בפרסום ענק כאשר התעלמה מהצד ההלכתי והופיעה בבית נשיא המדינה בפני נשיא ארה"ב, ובפני כל צמרת המדינה, וכמובן בפני כמעט כל עם ישראל.

אם היתה מודיעה מראש לאחר שידעה שיהיו בפני הנשיא מאות גברים, שהיא מסרבת להופיע היא היתה יוצאת גדולה, ואפשר להגיד בבטחה שיובל הזמרת המדהימה האשדודית מקדשת שם שמים ברבים, ואם כבר הופיעה למרות כך, והיתה לוחצת את ידו של ארה"ב, והיתה הרגשה שהוא התכוון גם לנשק אותה, היא היתה מקדשת שם שמים ברבים, ומקדשת שם מדינת ישראל ברבים, ומקדשת את שמה של אשדוד ברבים ומקדשת את משפחתה האצילה ברבים.

צילום: אוהד רומנו

אבל יובל אולי בגלל גילה, אולי תמימותה, אולי בגלל ששמעה לאלה שהחזירו אותה בתשובה יצאה קרחת מכאן ומכאן.  קשה לקיים את כל האיסורים והמצוות על פי הרבנים מעדות שונות, ממגזרים שונים. מי שמקפיד לקיים על פי הרבנים, אסור לו לצאת לרחוב, כי הוא נתקל בנשים לבושות, לא צנועות, ואם הולכים לבית הכנסת בשבת, שומע רדיו ומוסיקה מפי עוברים ושבים, רק מי שהולך בדרך האמצע, זה כולל רכישת השכלה כללית, עבודה לפרנסה, דרך חיים לקולא. יוכל להיות ירא שמים וגם להנות מהעולם הזה.

יוצאי מרוקו גם קיימו מצוות וגם לא רובם הקפידו על איסורים, אני זוכר בעיר קזבלנקה במרוקו רבים הלכו לבית הכנסת בשבת. אכלו ארוחת שבת ונסעו לים, וכך עיקרי הדת נשמרה גם כשבאו לארץ. יש להניח (לא בטוח) שרק הרבנים שלהם בערים ובכפרים הקפידו על איסור נגיעה.

אני רוצה לומר לאותם מחזירים בתשובה כולל אלה שהחזירו אותך, שיש רבנים מכובדים גדולים, מפורסמים שחיברו עשרות ספרים והם לחצו יד לאשה, (ראה תמונות) הם לא התירו בפסק הלכה שמותר ללחוץ לאשה, אבל גם נקלעו למצב שיכול להביך את אישיות הנכבדה, לחצו את ידה לעיני כול.

הרב יוסף משאש זצ"ל, היה אחד הרבנים הראשיים במרוקו, הוא חיבר עשרות ספרים בתחומים שונים, כולל היסטוריה של היהודים מגלות ספרד, היה צייר, אומן, מומחה לתיקון שעונים, רבנים באירופה לפני השואה התייעצו אתו על פסקי הלכה, בשנות השישים עלה ארצה ישר לכס הרבנות הראשית לחיפה. הוא מונה כרב הראשי לחיפה, לבקשתו של ראש העיר האגדי אבא חושי, היה אהוב מאוד, רבנים לא העזו לערער על פסקי ההלכה הנועזים שלו. זכיתי גם אני להתייעץ איתו לפני נישואי.

בתמונות ניתן לראות את הרב הראשי לחיפה רב יוסף משאש לוחץ את ידה של גב' מהמשלחת הבריטית וגם לוחץ את ידה של גולדה מאיר.  בתמונה ניתן לראות הרב הראשי לישראל הראשון לציון לוחץ יד לגב', בתמונה נוספת רואים את הרבי יצחק אבוחצירא (באבא חאקי) לוחץ את ידה של אשה וגם הרב רפאל ברוך טולדנו תואר שלו לוחץ יד לכלה.

הרב פינטו: "החמירה בדבר פעוט והקלה באיסור חמור"

מה דעתך על הסערה שהזמרת יובל דיין מאשדוד לא לחצה את ידו של נשיא ארה”ב?

“היא הודיעה לבית הנשיא שהיא לא תיתן יד. אם היא לא הייתה מודיעה והיתה תקרית כזו, זה היה עדין. משום שלום המלכות, מאחר והיא הודיעה הנשיא ידע מזה".

היא מופיעה לפני 500 גברים אז על לחיצת יד מקפידה ועל קול אשה ערווה לא מקפידה?

"זה שאלה בפני עצמה, הנושא של השירה. כמובן שהשאלה היא נכונה, אבל זו בעיה גדולה”.

אתה אומר זו בעיה גדולה, האיסור להופיע מול גברים לדעתי יותר חמור מלחיצת יד לנשיא העולם,

"זה נכון, זה אמת. רק אנחנו שואלים באופן ספציפי. לא בנושא ההלכה, כי בנושא ההלכה הדברים ברורים …״.

״נושא בעייתי״. הרב חיים פינטו

מה הדברים הברורים בהלכה?

"הלכה זו הלכה”.

יש לי תמונות של הרב יוסף משאש שהוא לוחץ יד לגולדה מאיר, מי יותר גדול גולדה או נשיא ארה"ב?

"זה נכון. יש גם תמונה של הרב עובדיה יוסף שקיבל פרס ישראל, גולדה הושיטה לו יד והוא לא נתן לה יד. הכוונה עניין של דעות חלוקות״.

הראשון לציון הרב יצחק ניסים – יש לי תמונה שהוא לוחץ יד לאישה

"נכון. זה מה שאמרתי לגבי הנושא עצמו, יש פה עניין של שלום המלכות שהיא הודיעה לו, בקשר לזימרה לפני כל העולם זה משהו אחר.

אתה לוחץ יד לנשים במקרים מיוחדים?

"אני לא התנסיתי בדבר הזה, במשך כל החיים שלי".

ואם מישהי מלכת אנגליה באה ללחוץ לך את היד, תגיד לה לא?

"אני הייתי מקדים שאני לא לוחץ יד".

חשובה לי הדעה שלך אתה רב העיר

"הדעה שלי בשירה ובזימרה. אני נכנס למקומות בתוקף תפקידי אני צריך לכבד ואני מכבד והם מבינים שבזמן שירת נשים אומרים לי אני יוצא".

הזמרת אפשר להגיד שהיא הקפידה על דבר פעוט והקלה על דבר חמור יותר

"כן זה נכון. הזימרה יש עליה הלכה. חוץ מדבורה (׳ותשר דבורה׳) אשת לפידות וממרים בשירת מרים. דבורה ומרים היו נביאות והיתה להן קדושה, מקום שיש בו קדושה, אין ערעורי עבירה, זה בלשון הגמרא, אז היה להן היתר לשיר רק דבורה ומרים בכל התנ"ך הן שרו״.

האם כתוב בהלכה בפירוש או בשולחן ערוך שאסור לאשה ללחוץ יד לגבר?

"כתוב במפורש "קול אישה ערווה". לתת יד זה דבר מקובל בגמרא כתוב לתת כסף מיד ליד, משם לקחו את העניין".

יועצת התקשורת הודיה שחר: ״הטעות של יובל דיין״

"יובל דיין המתחזקת עשתה טעות כשביישה את נשיא ארה"ב. יצאה חסרת כבוד וחוצפנית כשהשאירה את היד שלו באוויר. רבנים פסקו שכאשר גבר או אישה מושיטים לך יד, צריך ללחוץ את ידם, כדי  למנוע מצב של השפלה/הלבנת פנים.

 אז איזה ערכים התנגשו כאן ומה גובר על מה?.  מצד אחד שמירת נגיעה, מצד שני שירה עם גבר מול קהל של גברים ("קול באישה ערווה") ושתי עבירות נוספות: האחת – "המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים" והשניה – "והדרת פני זקן". במקום זאת, דיין קדה קידה 3 פעמים, וזה בכלל מנהג לא יהודי.

״היא יכלה לבחור שלא להגיע לשיר בטקס״. הודיה שחר (צילום: יח״צ, שי עטירה)

 שמירת נגיעה נועדה למנוע מגע גופני תאוותני בין גבר לאישה. אין לשמירת נגיעה וללחיצת יד מכובדת לנשיא ארה"ב בן ה-80 ולו בדל של קשר. הזמרת הייתה צריכה להתעלות על עצמה בשל המעמד המכובד שניתן לה.

 מה גם, שעצוב לגלות שכל מי שהגן עליה בחירוף נפש בפוסט הקודם בכלל לא מכיר את הרפרטואר שלה, מה שמוביל אותי לסעיף הבא:  "אשדודית באליטה" זה שיר שהוציאה יובל דיין לאחרונה. השורה הזאת מוקדשת לכל מי ששרף לו בעיניים שכתבתי על עצמי "אליטה".

ליובל דיין זכות על גופה, אבל גם על  החלטותיה. היא יכלה לבחור שלא להגיע לשיר בטקס, במיוחד אם היא יכלה לצפות את "הסכנה" בכך שמישהו ילחץ לה יד. המוסר הכפול קשה לי. הרי כדתיה על מלא היא תצטרך להופיע רק בפני נשים ובהמשך להיפרד מרעמת ראשה.

 לצערי, אנשים מזמן שכחו מהי יהדות, מה המקורות שלנו, מהו קידוש השם האמיתי וכמה מוזכר בתורה הנושא של "הכנסת אורחים". נשיא ארה"ב הגיע לישראל כדי לקדם את ביטחון המדינה והשלום באזורנו. פרשנו לו שטיח אדום כיאה למעמד הרם. אני משוכנעת שאם יובל דיין הייתה מכבדת את ראש המעצמה הגדולה בעולם, היא הייתה יוצאת מלכה. אבל באמת. הפוסט לא נועד להלבין את פניה, אין לי שום דבר אישי נגדה ואני מאחלה לה שרק תחייך. מקווה שתהיה לה הזדמנות לתקן.

דבר הזמרת יובל דיין: ״כל מי שטען שאין לי דרך ארץ שיתנצל בפני הוריי״

יובל דיין השיבה לסערה שהתחוללה סביבה השבוע ואמרה: "קודם כל תודה. תודה על הזכות והמעמד המרגש. תודה לרן הפרטנר המושלם על הביצוע המרגש יחד, ועל הרגע הזה. לפני שבוע שאלו אותי, האם תלחצי את ידו של הנשיא? וחשבתי על זה לעומק.

הרי יש כאן התנגשות בין שני ערכים שברורים לי וחרוטים עמוק בנפשי, שמירת נגיעה שאצלי מגיעה גם ממקום דתי, וגם ממקום שרבים לא יבינו, כשמגיל 16.5 אני חשופה לכל כך הרבה אנשים ויש לי רצון לשמור על עצמי באופן מסויים דרך לבוש ומגע, מעולם לא נגעתי בסמים מעולם לא עליתי שיכורה על במה, מעולם לא ראיתם אותי מבזה מישהו..אצילות וכבוד האדם הם ערכי יסוד עליהם התחנכתי ובעתיד עליהם אחנך את ילדיי. אני מבקשת מכל מי שטען שאין לי דרך ארץ, שיחזור בו מדבריו ויתנצל, לא בפניי, אלא בפני ההורים שלי. הם אלו שאמונים על החינוך שלי והם מקבלים ברחוב תמונה שמנותקת מהמציאות ברשתות החברתיות שנות אור. כולם מחבקים אותם ומבקשים למסור לי אהבה. יותר קל לעשות מדורות ברשת, כי לא רואים אתכם. אבל יש פה בית שלם מאחוריי ושני הורים שיקרים לי מפז, אז אנא מכם.

אל מול הערך השני – של לא להלבין את פניו של האדם ברבים. החלטתי בסופו של דיון פנימי ארוך להודיע מפורשות: אני שומרת נגיעה ולא אוכל לשבור את המילה שלי. מה יגידו כל אלו שסירבתי ללחוץ את ידם? שאין לי מילה?

״האם שפת הגוף שלי נראית לכם מתנשאת״. יובל דיין עולה להתקפה (צילום: יח״צ, אבייגיל שער ישוב)

התייעצתי רבות, איך לעשות זאת בצורה הכי מכובדת ובבקשה תאמינו לי… אני בן אדם רגיש נורא. הבטן התהפכה לי יותר מהפחד הזה של לבייש אותו מאשר מגודל המעמד. והבנתי שכבוד הנשיא בעצמו ביקש במפורש, לא לגעת בו ולא להצטלם איתו, נרגעתי בכל זאת עקבתי אחר העדכונים באדיקות מרגע הנחיתה שלו בארץ, דעתי נחה כשהודיעו לי שליאיר לפיד לא לחץ את היד, ולבכירים רבים אחרים הושיט אגרוף, אך שוב נלחצתי כשחיבק את ניצולות השואה היקרות. לא נרדמתי כל הלילה, הלב שלי היה על מאתיים ואמרתי לעצמי: מחר כשאת מגיעה לבית הנשיא לחזרה הגנרלית – תדגישי שוב בפני כולם שאת שומרת נגיעה, שיהיה ברור ולא תביכי אף אחד וזה מה שעשיתי. דובר הנשיא, מנכ״ל בית הנשיא,יחסי ציבור, כל העובדים והפקידים בבית הנשיא, ויש גם בדיחה שאפילו עצי הזית בבית הנשיא יודעים – שיובל דיין שומרת נגיעה.

רק לאחר שווידאתי, קרוב ל-500 פעמים שכולם יודעים ומבינים, ושלא תבוא שום תקלה על ידי, ואני מבטיחה לכם עוקבים יקרים שמגודל המעמד הייתי לחוצה פחות מאשר לחיצת היד הזאת. זה כל כך הבהיל אותי בנפש, שאצטרך לבייש מישהו, לא משנה כמה גדול הוא, בפניי כולם, הייתי רגועה ובטוחה שיהיה בסדר. ושגם אם יקרה משהו, תבינו אותי. כל מי שמכיר אותי מגיל 0 יודע שלא עשיתי את זה בזדון ומעולם לא אהבתי להכנס להיסטריות ציבוריות.

ירדתי מהבמה מרוגשת ונסעתי להופעה נוספת, הייתי פשוט בשוק מעוצמת הסערה שנכנסתי אליה.

ועכשיו אני שואלת אתכם. דתיים חילוניים יהודים נוצריים מוסלמיים שמאלנים ימניים, לאחר שצפיתם בסרטון, האם שפת הגוף שלי היתה נראית לכם מתנשאת או מוקירת תודה? האם נהגתי בברוטליות על הבמה, האם ביזיתי את נשיא ארצות הברית ״האם אני, שקדתי בפניו 3 פעמים והסמקתי, האם אני הלבנתי את פניו ברבים? לאורך כל ביצוע השיר חייכתי אליו, והעיניים שלי שידרו אחדות. אני הייתי שם ברגע הזה על הבמה, והוא עבר בצורה טבעית ונינוחה, ועוד שאלה: אם הייתי לוחצת את ידו והולכת נגד העקרונות שלי, אשכרה הייתם מעריכים אותי יותר? מה היו הכותרות אז, ״דתייה רק לפעמים״, ״דתיה לפי דעתה?״.

שוב: וידאתי והדגשתי בפני כולם שלא תתאפשר לחיצת יד, ביקשתי מרן דנקר לגבות אותי על הבמה ולהושיט יד במקומי. הדבר היחיד שאני מצטערת עליו, זה שהשם שלי קשור במחלוקת. אני כותבת את זה בדמעות ומבקשת מכם בכל לשון של בקשה. אם אתם רואים עוד אש סביב הנושא הזה, פשוט אל תשתתפו. אל תגיבו ותנו לנושא לדעוך מעצמו.

המטרה שלי היא לעשות טוב. אני שרה מהלב ומהנשמה. אני פשוט לא יודעת לשקר, לא לעצמי ולא לנשיא ארצות הברית. אני מצטערת בפני כל מי שהרגיש מובך, חוזרת ואומרת שלא היתה לי כל כוונה לפגוע, ואני יודעת שאם התקשורת לא היתה דוגמת את הרגע הזה ומעלה אותו לכותרות הוא היה עובר לכם בגרון הכי חלק ואינטואיטיבי שיש. כי אתם מכירים אותי. גדלתי על ערכים ועקרונות יפים ויקרים מפז, אני אוהבת אתכם ומעריכה את כל אלפי ההודעות והטלפונים שקיבלת, בין אם זה ממוסדות דתיים, חילוניים, ארגוני נשים בינלאומיים שמבינים שגוף האישה הוא ברשותה, ואנשים פשוטים כמוני וכמוכם. בבקשה, בואו נשים את זה מאחורינו. לו יהי״.

 הרב הלברטל נגד יובל דיין

הרב הלרברטל תקף את דיין בראיון של אמנון לוי בערוץ 13.

הרב הלברטל: ״זה פגע בי אישית כאזרח נפשית, לראות את היד המושטת באוויר שלא קיבלה מענה, הלבנת פנים זה נורא, מדובר באדם ג'נטלמן, אדם נימוסי, אדם חם, ממש הפנים היפות של אמריקה הוא מגיע לכאן ואיזושהי זמרת שם עושה טובה ולא נותנת לו יד, זה הלבנת פנים של נשיא ארצות הברית והלבנת פנים של יהדות ולכן לא יהיה לזה תיקון ואני בעד שהיא תפסיק לשיר ותפסיק להופיע כל עוד היא לא נוסעת לאמריקה כורעת ברך לפני הנשיא מתנצלת ואומרת לו, סליחה הייתי צריכה ללחוץ את ידך, בנסיבות שהיו אז״.

אמנון לוי: היא הודיעה אני שומרת נגיעה תעבירו לנשיא, העבירו לנשיא, שכח, לא קרה כלום. אני לא מצליח להבין למה אתה לוקח את זה כל כך קשה?

הרב הלברטל: ״מה זה אני, כל האומה היהודית צריכה לקחת את זה קשה, מה הפרוש הודיעה. נגיד שהיא לא אשמה, נגיד שהיא לא פלילית, אגב אני לא יודע מה קרה בשעת המעשה. אני חושב שהיא צודקת שהיא הודיעה. אבל בפועל שרואים מיליוני צופים בטלוויזיה בכל העולם, רואים את הנשיא האיש החזק ביותר בעולם, מושיט את ידו ולא מקבל את ידה של הזמרת הזו, זה בושה והלבנת פנים שאין כדוגמתה, מה זה משנה אמרה לפני כן, ביקשה… יש רגע מכונן, כמו שאמרת בפתיח – הרגע הזה יזכרו בכל הביקור. הביקור הזה היה מושלם מבחינת ההשקעה איזו אהבה קיבלו אותו״.

אמנון לוי: כשאישה מושטת לך יד את לוחץ לה יד ?

הרב הלברטל: ״תלוי בנסיבות העניין״.

 ״כל האומה היהודית צריכה לקחת את זה קשה״. הרב דב הלברטל

אמנון לוי: באיזה נסיבות אתה לוחץ ובאיזה נסיבות אתה לא לוחץ  ?

הרב הלברטל: ״אם מישהי באה הביתה אשה מסורתית שלא כל כך מתמצאת, אז אומרים בחיוך זה עניין אחד. אבל במן פיגוע כזה מצב כזה כמו שהיה פה, יובל עשתה פיגוע אסטרטגי . אתה לא יודע איך האיש הזה לוקח ללב״.

אמנון לוי: נראה לי שאתה לוקח את זה ללב יותר ממנו

הרב: ״לא, לא״.

אמנון לוי: מה הטיעון שלך? הטיעון שהלבנת פנים חמורה יותר מאיסור נגיעה?

הרב הלברטל: ״כבוד הבריות זה רצח. הלבנת פנים במסורת היהודית היא רצח. והלבנת פנים של אחד פי כמה פחות שיש כאן באירוע הרבה פחות. חז"ל אומרים הביאה לחורבן ירושלים, אז אירוע כזה זה חורבן  מדינת ישראל״.

אמנון לוי: האם אתה לא מלבין את פניה של יובל דיין פה?

הרב הלברטל: ״אני לא מלבין חס וחלילה״.

אמנון לוי: מה ההבדל?

הרב הלברטל: ״קודם כל אם אני עושה את זה כביקורת, ביקורת והלבנת פנים זה שני דרים שונים. זו ביקורת שמחויבת להיאמר. כי אם אנחנו לא נגיד את זה ונשתוק על זה, זה יהיה כמו אותם ששתקו בסיפור כמו של בר קמצא ונענשו על כך. אסור לשתוק על התופעה הזו. זה יכול להביא —-יושבים שם שרים שלו יושבים שם מהקבינט שלו, מה קרה עם השגריר התורכי ששמו לו כסא יותר נמוך, ניתקו את היחסים בגלל זה, זו הלבנת פנים״.

אמנון לוי: אני אגיד לך מה ההבדל, שם זה נועד להשפיל את השגרירות. יש לי עוד טיעון הרבה מדברים אפרופו על הפלות על זכויות האישה על גופה, זכותה של יובל דיין שלא ילחצו את ידה

הרב הלברטל: ״זה שהיא אמרה זה בסדר, אם היו אומרים לו ולא היה מושיט לה את היד, היא בוודאי לא היתה צריכה  להושיט את היד זה זכות על גופה. כשהוא מושיט לה יד היא עומדת תלויה באוויר, יש חילול השם גדול מזה, יש אטימות דתית גדולה מזה״.

הרב דב לברטל ראש הלשכה של הרבנות הראשית לישראל בתקופת הרב מאיר לאו, מרצה לפקולטה למשפטים, משפטן חרדי ישראלי

נשיא ארה״ב ליובל דיין:  מעריך כל כך את הופעתך

 ביום שלישי האחרון פרסמה יובל דיין בעמודה האישי ברשתות החברתית פייסבוק ואינסטגרם סרטון שבו טום ניידס, שגריר ארה"ב בישראל, מבטל כל ביקורת או כעס כלפיה מצדו של נשיא המעצמה הגדולה ואפילו מודה לה על שירתה היפה ודבקותה באמונתה. ״תודה עצומה לכל התומכים. מוחלת בלב שלם לכל המלעיגים. לכל מי שדואג לכבוד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן – הנה התשובה שלו אליכם. אפשר לחזור ולשמוע את 'לו יהי'", כתבה דיין בחיוך בתחתית הסרטון של ניידס ששיתפה. בסרטון המדובר נראה השגריר כשהוא עומד בין דגל ישראל לזה של ארה"ב, ונושא את דבריו מול מצלמה שהוכנה במיוחד עבור התגובה לסערה שהתחוללה. "היי, כאן טום ניידס, שגריר ארה"ב בישראל, אני רוצה לשלוח מסר לך, יובל, שהופעת מול נשיא ארה"ב והנשיא הרצוג בעיבוד יפהפה של 'לט איט בי'. הנשיא העריך כל כך את הופעת. בשם האנשים בישראל ונשיא ארה"ב – ולך שהיית נאמנה לאמונה שלך, תודה בשם העם האמריקאי על שירתך היפהפייה", שיבח טום בניסיון להרגיע את הרוחות.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן