רוצים לדעת היכן חברי מועצת העיר אשדוד עושים סדר?

לקראת ליל הסדר, פנינו אל חברי מועצת העיר וראשיה בשאלות זהות: איפה אתם בערב חג הפסח? מהו המאכל האהוב עליכם? ומי לדעתכם הם החכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול? לא תאמינו איזה תשובות קיבלנו, הכל בכתבה שלפניכם…

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

 אחת הקושיות החשובות לפני ליל הסדר היא ׳איפה אתם בסדר׳? היום בערב כשעם ישראל יתכנס לשולחן הסדר, יברך על המצה ויקרא את ההגדה, יסובו גם חברי מועצת העיר. לקראת החג פנינו לנבחרי העיר: ראש העיר, סגניו וחברי המועצה בשאלות זהות: איפה את/ה בסדר? מהו מאכל אהוב בליל הסדר? והשאלה השלישית  כנגד ארבעה בנים דיברה התורה: חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול. מיהם ארבעת האחים בעינייך?.

 להלן התשובות של אלו שגילו רוח ספורטיבית וענו על המשאל. היו גם כאלו שהוסיפו ברכה, וגם כאלו שניצלו את הבמה ללמודעת בחירות.

עו"ד אופיר לסרי, ״אשדוד תנצח״: ״שר האוצר ליברמן לא יודע לשאול״

חבר המועצה עו"ד אופיר לסרי: "השנה כל המשפחה מתכנסת לחגוג את ליל הסדר אצל אחותי הגדולה אתי. יהיה כייף."

כולנו מחכים לחלק בהגדה של 'שולחן ערוך’, אז זה אומר שהאוכל של אמא טעים ביותר וקשה לבחור מה יותר ומה פחות"

"בקשר לארבעת הבנים: חכם/ה אמא שלי חכמה ומבריקה. רשע- כל מי שעוסק בטרור הוא רשע ואכזר. תם- המבוגרים והקשישים שהתמימות וטוב ליבם הם סימן ההיכר שלהם. ושאינו יודע לשאול- שר האוצר ליברמן שלא כל כך יודע לשאול את השאלות הנכונות ביחס ליוקר המחיה, הלא נורמלי במדינה ונזקי הקורונה לעסקים, שאלות נכונות היו פותרות ומסייעות".

ממלא מקום ראש העיר ויו"ר ש"ס באשדוד, אבי אמסלם: ״אוהב את האוכל של אשתי"

אבי אמסלם ממ״ק ראש העיר: ״בשנה זו אקיים את ליל הסדר בביתי יחד עם בני משפחתי, והשנה אני אף שמח יותר מכך שאנו זוכים לארח משפחה נוספת ולקיים את הכתוב בהגדה של פסח ' כל דכפין ייתי ויאכל’”. כמובן, שלא לפני שאוודא שכל הנזקקים והנתמכים יגיעו לבית התמחוי שהקמתי, כדי לדאוג להם עם ארוחת חג ליל הסדר. כל המאכלים של חג הפסח שנעשים לכבוד החג יוצרים אווירה, ריח וייחודיות. דווקא בגלל איסור החמץ בחג הפסח מאכלי החג מיוחדים וטעימים במיוחד, בפרט עם היד המיוחדת של רעייתי שתחייה שדואגת להכין לנו את מיטב המאכלים והמטעמים.

לגבי הבנים: חכם- כפי שאמרו רבותינו, חכם הוא מי שעיניו  בראשו, יודע לחיות את הרגע, אך גם לתכנן את העתיד, ומצליח לשלב בין השניים. חכם הוא זה שיודע להכיר טובה לחברו, לעשות טוב לסביבתו ולהבין שאנחנו חלק ממכלול, חייבים לתמוך ולחזק איש את רעהו. רשע- הוא מי שרואה את הרגע ואת האינטרס האישי הרגעי וגורם רע לאחר שלא מגיע לו, או חמור יותר, למי שעושה לו טוב והוא משיב לו רעה תחת טובה. תם- לכל אדם באשר הוא יש מעלות וחסרונות, אבל כולנו אנשים טובים.  השילוב של ארבעת האחים הינו חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו כחברה, כקהילה, כמנהיגים, כאנשי ציבור ומובילי דעה״.

מאיר אברג'יל, ״אשדודים”: ״בכל אחד מאיתנו יש את ארבעת הבנים״

חבר המועצה מאיר אברג'יל מסיעת ׳אשדודים׳ יחגוג  אצל אחיו יחד עם כל המשפחה, האחיינים והאחייניות שלי ,״והאמת זה מרגש אותי מאוד כי זאת הפעם הראשונה  שאנחנו עושים סדר במתכונת הזאת. אני הכי אוהב את המרק פול ירוק ולפורר בפנים מצות. זה מזכיר לי את הסדר אצל סבתא שלי עיישה, שאני כל כך מתגעגע אליה ושאגב נפטרה בערב ליל הסדר".

לדעתי ההגדה התכוונה לכך שבכל אחד ואחת  מאיתנו יש את הקולות של ארבעת הבנים, ולפעמים קול אחד מתגבר יותר מהשני, ואנחנו צריכים לדעת לווסת בין הקולות של ארבעת האחים ולקבל את הקולות השונים בעצמינו ובינינו”. אני מאחל לתושבי אשדוד וישראל חג אביב שמח מלא פריחה והתחדשות ואמן נעבור אותו בשקט לאור האירועים האחרונים”.

המשנה לראש העיר יניב קקון, 'אשדודים’:  "קוראים בהגדה עם חלקים במרוקאית"

המשנה לראש העיר המופקד על תיק הצעירים יניב קקון, יחגוג אצל הוריו עם כל המשפחה המורחבת. "אנחנו נוהגים לקרוא בהגדה עם חלקים במרוקאית מההגדה של סבא, עד השעות הקטנות של הלילה. ובשיא הלילה עולות האנרגיות לשיא ‘באחד מי יודע?' . בין הרגעים האהובים ביותר בשנה. כל מאכלי החג מזכירים בטעמים ובריחות את החיבוק והאהבה של הסבתות שלנו. מתבונן בנוגה ואלה עם כל ילדי המשפחה הרבים. ברוך השם, נהנות מהביחד, מהסיפורים ומהאוכל. אושר צרוף.

בכל אחד מאיתנו ישנם כל ארבעת הבנים שמראים בכולנו  את יסודות הריבוי והגיון. בדומה לארבעת היסודות שבטבע: אש, מים, אוויר ואדמה. חכם כמים, רשע כאש, תם כאדמה ושאינו יודע לשאול  כרוח. המדרש אומר 'כשם שאין פרצופותיהן (של בני האדם)  דומין זה לזה, כך אין דעתין שוויון זה לזה, אלא כל אחד ואחד  יש לו דעה בפני עצמו', ריבוי פנים וקולות הוא ברכה לעולם מלא ועשיר. באשדוד 2022 עדיין קיימים, לצערנו קולות אשר לא מאפשרים לחיות יחד ולהתקיים.

 קוני טובול' 'המקומיות’: "מאכל אהוב תבשיל מסורתי תימני"

חברת המועצה הטרייה קוני טובול מסיעת ׳המקומיות׳, תחגוג את הסדר בבית הוריו של בעלה, "בבית חמי וחמותי היקרים שלמה ותקווה טובול לאחר תקופה של מגפה, ריחוק חברתי והימים הסוערים העוברים על מדינתינו. רגעים אלו הינם יקרים מפז ומקבלים משמעות יתרה, עלינו להעריכם ולהוקירם. מבחינתי אין שאלה! התבשיל המורתי המוכר בקרב יוצאי תימן והידוע בשמו 'פטוט' (לא של נאפיס): מצות מבושלות בחלב, דבש וחמאה. הריח הנישא בבית בבוקר החג, מוציא את כולם מהחדרים גם את המארחים לקום.

לגבי הבנים, זו שאלה שהעסיקה אותי משחר ילדותי. אני סבורה שכוונת הדברים הייתה דווקא לדון ברובד העמוק של הדברים. לדעתי  כל אדם שיערוך חשבון נפש כנה ואמיתי עם עצמו, ימצא לדעתי את ארבעת הבנים הטמונים בכל  אחד ואחד מאיתנו. כל אדם נתקל ולו פעם אחת  בחייו, או יתקל באחת מבין הדילמות בין עבור עצמו ובין עבור הסובבים אותו. עצם המענה שנותנים הכתובים לכל אחד ואחד מבין הבנים מלמד ראשית, שלכל התלבטות, ספק  ודעה יש מקום״.

יו"ר האופוזיציה ד"ר לחמני: "רשע- השונא חינם"

חבר המועצה ויו"ר האופוזיציה" ד"ר אלי לחמני, יחגוג את ליל הסדר ביחד עם כל הילדים והנכדים. המאכל האהוב עליו הוא מאפה 'פסטל'- מתפוחי אדמה וירקות. לדעתו:   חכם- זה שחושב לפני שעושה. רשע- השונא חינם, תם- המסתמך על אחרים ולא על עצמו, וזה שאינו יודע לשאול- הנזקק שלא מקבל זכויותיו מכיוון שלא מודע להם״.

עו"ד חנוך דרך ארליך, סיעת אשדוד ביחד: "רשעים גמורים הם תומכי הטרור"

חבר המועצה מטעם ״אשדוד ביחד" עו"ד חנוך דרך ארליך יחגוג, אצל משפחת בנישו חמי וחמותי באשדוד. המאכל האהוב עליו גפילטע פיש של אמא שלי, ציפי או של דודה יהודית ותבשיל מוח של חמותי שוש. לדעתו בסוגיית ארבעת הבנים, ״כל אחד מאיתנו במהלך חייו הוא שילוב של ארבעת האחים. רשעים גמורים הם תומכי הטרור. לצערי, חלקם באים מקרבנו".

ר' יהושע טננהויז, ‘יהדות התורה’: ״להושיב חכם ורשע ביחד״

חבר המועצה ר' יהושע טננהויז מסיעת ׳יהדות התורה׳, יחגוג בחיק משפחתו. "בעז"ה אם בית המקדש לא יבנה ולא נוכל לחגוג בירושלים, אסב בליל הסדר באשדוד עירנו בבית, עם המשפחה וגם אורחים – בני וכלתי והנכד. וחמי וחמותי״. המאכל האהוב הוא דווקא לא מבושל- האפיקומן- מצה עם המרור והחרוסת".

 וארבעת הבנים, ״במשך השנה אשתדל לקרב את האחים, בליל הסדר אנו יושבים עם הבנים ולא משנים את הסדר. וזוהי חכמה מיוחדת לדעת להושיב חכם ורשע יחד. תם ושאינו יודע לשאול גם. לאחד בין כולם ולקחת מכל אחד, את הטוב שיש בו ולנצל את זה כפי שצריך. חג שמח וכשר”.

חברת המועצה, עו״ד הלן גלבר: ״פוּטין הוא הרשע״

חברת המועצה הלן גלבר, אומרת כי את ״ליל הסדר אני חוגגת עם כל משפחתי המורחבת כ-25 איש ואישה ילדים וטף בביתי אימי היקרה.

המאכל האהוב עליי הוא פרוז׳לדה – מאכל ספרדי מסורתי ואותנטי העשוי ממחית תפ״א מטוגנת ממולא בבשר וביצה קשה שאימי מכינה בכל חג פסח.

ארבעת הבנים בתקופתנו ולאור המתרחש בעולם אפשר בהחלט למצוא את הדמויות מאחורי: רשע – ולדמיר פוטין , ללא עוררין, יצא למלחמה מיותרת, פוגע באזרחים ללא רחמים,  ומחרב ערים שלמות באוקראינה. איך ייתכן שבמאה ה 21 הגענו למצב ולתמונות שמזכירות לנו את מלחמת עולם השנייה … והעולם שותק?״

חכם – ״ולדימיר זלנסקי נשיא אוקריאנה, קומיקאי יהודי שמנהיג את עמו בשעות קשות אלו בחכמה, בעורמה ובתבונה. מוביל ביד רמה את אוקריאנה לשחרור מידי הרשע.

תם – ״נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן יחד עם כל חברי נאט״ו שיושבים בעצם על הגדר ולא הפנימו שיש להם עסק עם אדם רשע ואכזר חסר מעצורים״.

זה שאינו יודע לשאול – ״ראש ממשלת ישראל,נפתלי בנט, שכל העת ניסה לתווך בין הניצים (ללא הצלחה) במקום לשאול את חברי סיעתו לאן פניהם מועדות בפסח הזה …״.

שמעון ממן מסיעת 'אשדוד תנצח': ״התם אלו הם חלק מחברי המועצה״

חבר המועצה החדש שמעון ממן מסיעת "אשדוד תנצח״, יתארח בחג אצל אמו. לגבי מאכל אהוב הוא אומר ״אני מניח שהכי נכון לענות ״משהו צמחוני, אבל אני לא יכול בלי הריח והטעם של הכבש עם הבצל שבפסח מקבל טעם שונה ומיוחד". לגבי סוגיית הבנים הוא אומר: "אתייחס לזה בצורה שונה – מבחינתי כל אחד מהם מייצג כוח מסוים באדם: חכם- מייצג כוח חיובי, הרצון שלו לעשות מעשים טובים, הבעיה היא שאדם שמחזיק מעצמו כעושה טוב, ייפול בחטא ההיבריס ואז הוא יתקשה לראות את האחר. לכן מבחינתי וכמובן שאקשור את זה לפוליטיקה המקומית: החכם מייצג מבחינתי את אלה שבטוחים שעושים לנו טוב, אבל קצת מתקשים לראות את הדברים מהשטח ולכן ההחלטות שלהם לרוב פוגעות ברוב האנשים (התושבים). רשע- הרשע לכאורה הוא הרוע וצריך לסלוד ממנו , אבל עצם העובדה שהוא מנסה להיות חלק מהשיח ולא פורש ממנו לגמרי,  הוא שואל שאלה גם אם קנטרנית. הרשע שהגדרתו ככזה תלויה בהשקפה, כאשר אנחנו קושרים את זה לפוליטיקה, הרי שהרשע הוא חלק חשוב מ'האיזונים והבלמים ׳שכל הנהגה בעולם חייבת ולכן במובן החיובי אלה חברי המועצה ששואלים ומבקשים הסבר הגיוני לכל החלטה. תם- המבקש להציג סוג של שלמות בנאלית, יכול להוביל לפסיביות מחויכת שאין בה מתום אבל גם אין בה התקדמות. בשביל להתקדם צריך להט, שכל כך חסר אצלו. 

התם מייצג מבחינתי את חברי המועצה בעיר , אלה שלפני הבחירות ייצגו כיוון מסוים ולאחריו איבדו את הלהט ואת הדעה. ואילו זה שאינו יודע לשאול – לא מודע לסערות הנפש שבקרבו, אותו אנו מעודדים לשים לב לדינמיות ולמורכבות. אמנם יש כאן סכנה: יתכן שהוא יתחיל לשאול שאלות ויתחבר דווקא למקומו של הרשע״.

שרון מרק, ׳הלביאות׳: שילוב של ליל הסדר עם חגיגות 12 לליעד שלנו"

הלביאה של המועצה שרון מרק תחגוג את הסדר ״אצל חמותי וחמי מאיר וחנה מארק יחד עם חגיגות 12 לבתי ליעד שלנו". המאכל האהוב עליה הוא “מצה שמורה עם סילאן ואגוזים מבית סבא נחום מעיראק.

 ארבעת הבנים מייצגים את הכוחות הפניניים בנפש האדם, שלבים שונים של חיפוש רוחני, ולפעמים אנחנו חייבים לעבור דרך כל אחד מהם כדי להיות מדויקים יותר ומשמעותיים בעשייה וביום יום שלנו. מאחלת חג אביב שמח לתושבי אשדוד ולכל בית ישראל".  

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן