התראה משפטית כנגד מועצת באר טוביה להפסקת הזרמת קולחים לנחל לכיש

הפורום לאיכות סביבה אשדוד חבל יבנה: "המועצה של באר טוביה אחראית על הפעלתו של מפעל לטיהור שפכים המזרים קולחים ממאגריו לעבר לנחל ברקאי, לנחל לכיש וממנו לעבר חוף ימה של אשדוד"

צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה.
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד, יחד עם  העמותה לקידום גלישת גלים בעיר ונוספים, פנו באמצעות עו"ד עידן איידן ממשרד איידן תירוש ושות' למעוצה האזורית באר טוביה בהתראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים כנגדה. מדובר על כך שהמועצה אחראית על הפעלתו של מפעל לטיהור שפכים המזרים קולחים ממאגריו לעבר לנחל ברקאי, לנחל לכיש וממנו לעבר חוף ימה של אשדוד. פעולותיו של המפעל נעשות ללא האישורים החוקיים וההיתרים הנדרשים על פי החוק.

הזרמת הקולחים המזוהמים כאמור, מתבצעת לפחות מתחילת חודש אוקטובר האחרון וככל הידוע גם במועדים קודמים נוספים. היא גורמת נזקים ישירים ועקיפים לציבור ולסביבה: היא גורמת לפגיעה סביבתית חמורה בנחלים ובחוף הים של אשדוד, כולל פגיעה בבעלי חיים שבמקורות המים ובסביבה האקולוגית; היא יוצרת מפגעי ריח קשים והתרבות מואצת של מזיקים בסביבת הקולחים המזוהמים; היא גם פוגעת פגיעה קשה בציבור המתרחצים והגולשים בחופי אשדוד. 

לאור העובדה שהמעשה מהווה עבירה סביבתית-פלילית, מדובר בעוולה אזרחית ונזיקית המקימה עילות תביעה שונות: תביעת רשלנות, תביעה על עשיית עושר ולא במשפט, ותביעה על הפרת דברי חקיקה. לפיכך, נדרשת מועצת באר טוביה – על פי מכתב ההתראה – להפסיק לאלתר את הזרמת הקולחים המזוהמים, להסיר לאלתר ולתקן כל מפגע סביבתי שנגרם מן ההזרמה, להבטיח לאלתר לצד מניעה מוחלטת של ההזרמה, לתחזק את המפעל בהתאם להוראות המחייבות וגם – לדון עם העומדים מאחורי ההתראה על מתן פיצוי הולם בגין הנזקים שכבר נגרמו כתוצאה מפעילותם.

ככל שמועצת באר טוביה לא תיענה להתראה בתוך שבוע ימים, יאלצו שולחי ההתראה לנקוט בהליכים החוקיים הנדרשים לריפוי ולמניעה של הפגיעה החמורה הנגרמת כמתואר. 

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן