קבלו את התלמיד האשדודי שרוצה להציל את כדור הארץ

בשבוע שעבר התקיימה בתל אביב צעדת האקלים – מאבק למען כדור הארץ. כ-150 תלמידים מ-6 מקיפים השתתפו באירוע, ביניהם אריאל שמואלי תלמיד כיתה י"ב במקיף י"א, אשר הפליא לנאום בעמדת "הייד פארק" בו דיברו התלמידים בנושא. שמואלי הוא "ירוק נלהב" ובקיא בתחום משבר האקלים והוא מבקש מאתנו לפעול מיד ולהשאיר לו, לנכדיו ולדורות הבאים עולם בטוח יותר

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

ביום שישי, ימים ספורים לפני שהחלה ועידת משבר האקלים בה נטלו חלק מנהיגי העולם וביניהם ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, התכנסו בתל אביב, בני נוער לצעדת האקלים. כ-150 תלמידים מאשדוד, מ-6 מקיפים, השתתפו באירוע וייצגו בהצלחה את אשדוד. בין התלמידים היה גם אריאל שמואלי, תלמיד כיתה י"ב  במקיף י"א. שמואלי, בקיא בנושא מדבר האקלים, נלהב מאוד וריתק רבים מבאי הצעדה כשעלה לדוכן של נאומים בסגנון "ההייד פארק" ודיבר על הנושא. לדבריו, הוא לא פעיל בהתנדבות או בחוג בנושא איכות הסביבה, הגם שהיה רוצה אבל הוא משתתף בפרויקט "ים ירוק כחול" .

איך הגעת להתעניין בנושא הזה של איכות הסביבה?

"הרגשתי שזה מאוד חשוב לי,  זה הבית היחיד שלנו ואין עוד כוכבים אחרים. כדור הארץ  זה כוכב מדהים טבע מדהים ואני לא רוצה שהוא ייעלם.  לא רוצה שהוא יהיה בסכנה. לכן אני מאמין שנושא איכות הסביבה הוא מהנושאים הכי חשובים,  שצריך לשמור על הכוכב שלנו, כדי שנוכל לתת כמה שיותר עתיד טוב לדורות הבאים שלנו”.

אם היית יכול לפנות למנהיגי העולם שנמצאים בגלאזגו, מה היית רוצה להגיד להם?

"קודם כל הייתי אומר להם  שיחזקו את היעדים.  שהיעדים יהיו כמה שיותר גדולים ושאפתניים כדי לעצור את המשבר הקיומי הזה, שמאיים בצורה קטסטרופלית  על ביטחוננו ועל חיינו. ושאנחנו צריכים לפעול מידית, כי אם נפעל מאוחר בעוד 50 שנה  חלון הזמן שלנו ייסגר ולא נוכל להחזיר הכל לקדמותו . נהיה בנקודת אל חזור. צריכים לפעול מידית,  כדי שנוכל לחיות בעתיד ירוק יותר –  אנחנו והדורות הבאים".

ואם יכולת לפנות לראש העיר באשדוד, מה היית אומר לו? מה הוא וקברניטי העיר יכולים לעשות מבחינת אשדוד בנושא?

״תודה לראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, כי באמת הנושא הזה מדברים עליו הרבה לאחרונה, מה שלא קרה עד כה.  אני שמח שאשדוד בפרט וישראל בכלל, שמו לב סוף סוף לנושא הזה. על מנת למנוע את התופעות הקטסטרופליים שהולכים ונהיית  חמורה יותר,  בגלל משבר האקלים קודם כל צריך להשתמש בחשמל  שמופק מאנרגיית השמש – חשמל ירוק יותר. לא חשמל שמופק משרפת דלקים  ממפעלים מזהמים שפולטים יותר מידי גזי חממה, וזה גם מגביר את הזיהום. אני חושב שגם צריך להפחית משמעותית את השימוש חד פעמי. לדאוג שאנשים ישתמשו יותר ברב פעמי.  שיהיו יותר ׳ירוקים׳ במרכאות, ואני מתכוון שיהיו יותר ידידותיים לסביבה. צריך גם להפחית באכילת בשר כי 20% מפליטות הגז  אחראית להם תעשיית המזון מהחי, וזה גורם מס אחד למשבר האקלים״.

שמואלי ממשיך ואומר כי: חשוב "לנסוע בתחבורה ציבורית במקום ברכב פרטי. כדי להפסיק את הזיהומים  או להשתמש באופנים וקורקינט.  רוב המכוניות שאנחנו נוסעים בהם, וגם אני דרך אגב מודה בזה,  מזהמות בהרבה  ושורפות דלק,  ולצערי הרב אנחנו חלק מזה וזה משפיע לרעה על הסביבה״.

הוא מדגיש כי חשוב לפעול בנושא ולטפל לאלתר במשבר האקלים " אם לא נעשה משהו, לצערנו הרב, האסונות  של שינויי האקלים ילכו ויתגברו.  חום קיצוני ימשך,  סופות, הוריקנים  יהיו יותר ויותר שכיחים  והרבה אנשים יאלצו לעזוב את אזורי המגורים שלהם,  בגלל שהם יוצפו  ויכולה להיות תופעת מידבור, אזורים שנמצאים בגבול המדבר יכולים להיות מדבריים מה שיגרום למחסור במים, והבצורות שאמורות להיות אחת למאה שנה- יהפכו להיות ליותר שכיחות במקום לנדירות. זה יגרום להפחתת גידולי המזון ולרעב ולמחסור גדול במזון עבור כל תושבי כדור הארץ, כולל אותנו.  ועוד משהו זה עלייה מפלס פני הים כתוצאה  מהפשרת קרחונים . הרבה ערים עלולות  לשקוע מתחת למים כתוצאה מעליית מפלס המים".

אתה חושש שזה יכול לקרות גם באשדוד?

"מצד אחד אמרו לי שלאשדוד יש גובה, אבל לפי מה שהבנתי שגם אשדוד יכולה לצוף.  גם חלקים מתל אביב יוצפו. לפי המדענים אם לא ננקוט צעדים במידית, אנחנו נמצאים בסכנה מאוד גדולה ומאוד קיומית. אנחנו עכשיו בנקודת אל-חזור.  צריכים לתקן עכשיו  כי האסונות האקלימיות האלו מחריפים ואנשים הולכים לסבול״.

מה עושים?

"צריך לקחת אחריות  ולהאמין שאנחנו יכולים,  כי אם כל אחד יעשה שינוי ויאמין,  נוכל למנוע את המשבר ובסופו של דבר נוכל לחיות בעולם טוב יותר. אבל אם נמצא תירוצים למה לא יכולים לפעול, נהיה בבעיה״.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן