הערב דיון במועצת העיר: האם מפעל אלבטק מוגדר הייטק או מפעל רגיל

על בסיס בקשתו וטענותיו של ד"ר לחמני הערב, כאמור, יתנהל הדיון באשר לסוגיית "מהוא הייטק ומה בדיוק ניתן לבנות באיזור המיוחד שהוגדר על ידי כל הרשויות כאיזור שעליו נבנים מפעלי הייטק".

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

מתח לקראת הדיון הערב במליאת בניין ערים בה  משתתפים כל חברי המועצה. על הפרק: בקשתו של יו"ר האופוזיציה העירונית, ד"ר אלי לחמני  לדיון בבקשה להיתר- מסלול מלא עם הקלות ושימוש חורג לחברת 'אלבטק בע"מ'. החברה שדורשת להקים מפעל הייטק באזור התעשייה הדרומי המיועד להיי-טק.

סביב בקשה זו מתנהל ויכוח סוער במועצת העיר באשר להגדה מהו מפעל הייטק והאן מפעל 'אלבטק בע"מ' הוא מפעל הייטק. לדברי ד"ר לחמני בדיון האחרון בוועדת בניין ערים בחודש שעבר, המפעל מבקש לבנות ברובע המיוחד שגם הוועדה המחוזית  התייחסה אליו כאזור תעשייה מיוחד לתעשיית עתירת ידע (היי-טק).

ד"ר לחמני טוען כי מהבקשה של החברה מדובר במפעל יצרני, שאינו מפעל היי-טק בהגדרתו.  בפנייתו של ד"ר לחמני לסגן ראש העיר שמעון כצנלסון המשמש כיו"ר ועדת בניין ערים הוא ביקש לקיים הערב את הדיון באשר לסוגייה: מהו מפ]על הייטק. "לאור החשיבות ביצירת אזור ייחודי להיי-טק ועל מנת ותעשייה מסוג זה תגיע אליו, קיימת חשיבות לבחון מהו סוג המפעל המבוקש והאם אחסנה ואולמות יצור מוגדרת כפעילות היי-טק" אומר לחמני. ""האזור הוגדר כאזור להיי-טק, לרבות פעילות משרדים ופעילות נלוות, אך בהחלטות הועדה, לא הוגדר המינון לענין יחס משרדים לפעילות בתחום ההייטק". 
ד"ר לחמני אומר כי "אין הגדרה למפעל היי-טק כלל וחושבני, כי ראוי שהרשות תיתן את הדעת לכך ותגדיר בצורה מפורשת – מהו מפעל היי-טק ומה המינון הנכון בין מפעלי היי-טק לפעילויות אחרות במתחם זה".

על בסיס בקשתו וטענותיו של ד"ר לחמני הערב, כאמור, יתנהל הדיון באשר לסוגיית "מהוא הייטק ומה בדיוק ניתן לבנות באיזור המיוחד שהוגדר על ידי כל הרשויות כאיזור שעליו נבנים מפעלי הייטק".

בשיחה עם אשדוד 10 מעלה ד"ר לחמני חשש כי "במידה ומפעל שאינו הייטק ייבנה במקום האיזור יהפוך לאיזור התעשייה רגיל בדרום העיר. העירייה צריכה להגדיר ויש הגדרות על פי החוק מהו הייטק. צריך, למשל, שהמפעל יקים מחלקה למחקר ופיתוח ושייצר מוצרים ולא מפעל שאם שמים בו רובוט אז הוא הניטק. בדרך הזו גם מוסך הוא מפעל הייטק כי יש בו רובוט"

דילוג לתוכן