"הליך פגום ולקוי": תוכנית פינוי בינוי ברובע א' עוררה סערה באשדוד

בתחילת החודש מועצת העיר דנה בתוכנית פינוי בינוי ברחוב הראשונים 30 ברובע א' לאחר שהעירייה הגישה תוכנית חדשה בה הוקצו שטחי ציבור רבים. בניינים נוספים במצב של הזנחה מעוניינים להיכלל בתוכנית שכבר אושרה בעבר וחזרה לדיון

תושבי הרובע בפגישה בנושא.
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בוואצאפ
שיתוף במייל

מועצת העיר אישרה בשנת 2019 תוכנית פינוי בינוי ברובע א' ברחוב הראשונים 30, התוכנית מציעה להגדיל את הבניין מ-30 יחידות דיור שקיימות בו היום ל-315 יחידות דיור. לפני כחודש, התוכנית הובאה שוב לאישור מועצת העיר מבלי שדיירי השכונה עודכנו. אך מסתבר שהתוכנית חזרה לאישור המועצה בעקבות דרישה של הוועדה המחוזית לאחר שנעשו בה שינויים. רוב השינויים הם מטעם העירייה שהוסיפה לתוכנית שטחי ציבור משמעותיים. נכון לכתיבת שורות אלו, התוכנית בוועדה המחוזית פגה.

הפרוייקט מיוחס רק לבניין מספר 30 ברחוב הראשונים, אך בניינים נוספים מעוניינים להיכלל בתוכנית פינוי ובינוי בשל מצבם שכולל הזנחה קטסטרופלית ובניינים מסוכנים. דיירי השכונה טוענים כי הדיון היה אמור לחזור גם לוועדה המקומית שכן תוכנית הבנייה החדשה עברה שינויים שלא תואמים את התוכנית העדכנית שנידונה שוב כעת. התושבים טוענים כי יש לצרף בניינים נוספים על אחת כמה וכמה לנוכח העובדה שהמון שטחי ציבור כמו חניה ותשתיות של כלל הציבור הוקצו כבר לפרוייקט.

עורך הדין ד"ר נתן גוטמן המייצג את ועד הפעולה כנגד תכנית רובע א' שיגר מכתב מיצוי הליכים ביום ראשון האחרון לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, חברי המועצה, ממלא ראש העיר גבי כנפו, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה עודד פלוס, מתכנן המחוז תומר גוטהלף, היועמ"ש של עיריית אשדוד עו"ד רוני אמיר והיועמ"ש של הוועדה המחוז עו"ד ניר שטרן. במכתב טוען ד"ר גוטמן כי הדיון במועצה היה חסר ולקוי מבלי שהתוכנית הוצגה למועצה. כמו כן, לא נעשתה בחינה של המצב הנוכחי ברובע א' לעומת אותה תוכנית בשנת 2019.

עורכי הדין המייצגים את הוועד, עו"ד ניר פרידמן וד"ר עו"ד מתן גוטמן (צילום: בנדי לוי ושלומי יוסף)

גוטמן העלה את החשש לדיון שהתקיים לטענתו בניגוד עניינים מבלי שנחשף למשתתפי הדיון במועצה מי היזמים העומדים מאחורי התוכנית. חבר המועצה אופיר לסרי שאל מי היזמים. היועץ המשפטי השיב: טדי מנשה, איבריקא ישראל וגבי ישראל. ראש העיר לסרי וחברת המועצה עו"ד קוני טובול מ"המקומיות" יצאו מהאולם מחשש לניגוד עניינים אך לא הובהר מה טיבו של ניגוד העניינים ובאיזה ניגוד עניינים מדובר.

טענה נוספת שעלתה במכתב היא אישור התוכנית במועצת העיר לאחר שפג תוקפה בוועדה המחוזית ומבלי שניתנה ארכה. וקבלת החלטה מנהלית הנוגעת לתושבים ולסוחרים ברובע א' מבלי לעדכן אותם בנושא.
במכתב דורשים הוועד כי ההחלטה תבוטל לאלתר ושמועצת העיר תקיים דיון מחודש בתוכנית. לדבריהם, "לאחר שיתקיים הליך ראוי ותקין של שיתוף הציבור ובכלל זה שיתוף תושבים ובעלי עסקים ברובע א' בסביבת התוכנית", נכתב במכתב מיצוי ההליכים. עוד הבהיר הוועד כי "המכתב מהווה פנייה מוקדמת טרם הגשת עתירה נגד הפגמים שנפלו בהחלטת העירייה".

מחברת המועצה הלן גלבר נמסר בתגובה: "התחדשות עירונית על חשבון תושבי רובע א׳ ?! איך יכול להיות שעיריית אשדוד מקדמת תוכנית בנייה פינוי בינוי שרק בניין אחד בן 30 דיירים נהנה בעוד היזמים מקבלים פי 10 דירות במתחם על חשבון שטחי ציבור. במקום שהעירייה תכפה על היזמים לפנות עוד בניינים באזור לטובת דירות חדשות ותקשיב לסוחרים באזור א׳ היא עושה בדיוק הפוך !! מזניחה את התושבים ואוזן אטומה לסוחרים!
מבטיחה להאבק בכל כוחי עם מטה המאבק של רובע א׳ לשינוי הגזרה הרעה, יש לי ניסיון רב , עד להצלחה".

הלן גלבר

ד״ר מתן גוטמן המייצג את ועד הפעולה מסר: ״העירייה חייבת לפעול למען כלל התושבים ובעלי העסקים ברובע, ולא לטובת יזמים או בעלי עניין אחרים. הליך האישור של התוכנית במועצה היה פגום ולקוי, ועל העירייה להידבר עם התושבים, לבצע שיתוף ציבור, ולקיים דיון מחודש בתוכנית״

מעיריית אשדוד טרם נמסרה תגובה ותובא כשתתקבל

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של אשדוד 10:
כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

[ajax_load_more container_type="div" post_type="post" offset="1" destroy_after="10"]
[ajax_load_more container_type="div" post_type="post" offset="1" destroy_after="10"]
דילוג לתוכן