"החכם השלם" ספר חדש וחשוב על פועלו של הרב יוסף משאש.

מחבר הספר, אלעד פורטל, תושב אשדוד ומנהל תיכון בישיבת אמי"ת.הרב יוסף משאש, פוסק הלכה נועז, סופר, משורר, דקדקן, היסטוריון, אומן העיטור ואיש המליצה, הוגה המצוי תדיר בתפר העדין בין איש המסורת העתיקה אל מול דמות הרב החדשן המכיר לעומק את אתגרי המודרנה והשעה

אלעד. בן אשדוד מוכשר. צילום: ס. עמר
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

לפני ימים בודדים יצא לאור הספר "החכם השלם" הסוקר את ההגות, הפסיקה, היצירה הרוחנית ופרקי הציונות של הרב יוסף משאש זצ"ל, מי שהיה רב ראשי במרוקו, אלג'יריה ובישראל בעיר חיפה, ומוגדר כגדול הוגה הדעות של יהדות צפון-אפריקה במאה העשרים.

הרב יוסף משאש, פוסק הלכה נועז, סופר, משורר, דקדקן, היסטוריון, אומן העיטור ואיש המליצה, הוגה המצוי תדיר בתפר העדין בין איש המסורת העתיקה אל מול דמות הרב החדשן המכיר לעומק את אתגרי המודרנה והשעה.

כיליד מרוקו ובן העיר מקנס, גדל הרב משאש בין חכמים בקהילה מסורתית כל ימיו, אך בהגיעו לגיל 30 נקרא לכהן כרב ראשי בעיר תלמסאן שבאלג'יריה. שם בעירו החדשה מצא הרב קהילה מודרנית מאוד המושפעת מן התרבות הצרפתית ומקיימת אורח חיים מודרני שמאתגר את גבולות ההלכה המסורתית. המפגש המרתק בין שתי התקופות לא עמד בסתירה בהגותו ובפסיקתו של הרב משאש, אלא בצורך לבצע שינוי שפה. המהות אותה מהות, אבל השפה וכלי ההגשה של התורה לדור החדש ולהתמודדות עם אתגריו הובילו אותו ליצירה רוחנית ענפה ומרתקת מאוד.

מעל 40 ספרים כתב הרב משאש בנושאי הלכה, מנהג, הגות, אקטואליה, פסיקה, פרשנות והיסטוריה. ובין כתביו "אוצר המכתבים" – אוצר ענק של כאלפיים אגרות שנשלחו לדמויות רבות ומגוונות, מהרב זוננפלד ועד מנחם בגין, מהרב קוק ועד בן-גוריון, מהרב עוזיאל ועד אבא חושי והקיפו נושאים רחבים ביותר.

בספר "החכם השלם – פרקי הגות, הלכה, מנהג וציונות מתורתו של רבי יוסף משאש זלה"ה", באה לידי ביטוי יצירתו התורנית של הרב משאש כתמצית של כל חידושיו הפזורים בספריו עם תוספת של היכרות עומק ומבואות לכל תחומי עשייתו. תמצית קשריו עם מנהיגי האומה ועם רבנים, תפיסתו החינוכית, ההלכתית והציונית, פרקי הדרכה להורים, יחסו למסורת התורה שבעל פה והקבלה, ואף חידות שכתב.

מחבר הספר אלעד פורטל (34) – תושב אשדוד, סופר וחוקר יהדות ספרד המתמחה בפסיקת ההלכה ובמסורת המנהגים של יהדות צפון-אפריקה. איש חינוך, כתב וההדיר ספרי הגות והלכה של חכמי יהדות המגרב. ר"מ ומנהל תיכון בישיבת אמי"ת אשדוד. 

מוזמנים להכנס לדף המעניין של הספר, לקרוא, להתעניין, ולהביא את ברכתו אל בתיכם ואל קהילתכם.

לדף הספר: https://did.li/5msCN

לרכישת הספר: https://did.li/fP6Hw

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן