הזמר היוצר והמלחין שייך מואיזו (83) הלך לעולמו

שייך מואיזו נחשב לזמר יוצר ומלחין פופולרי מאוד בקרב יהדות מרוקו ברחבי העולם וכתב ושר למעלה מ800 שירים שהפכו לצאן ברזל. יובא למנוחות היום בשעה 14.00 בבית העלמין בקרית אתא. יהיה זכרו ברוך

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

הבוקר הלך לעולמו הזמר היוצר הפופולרי בקרב יהדות מרוקו ברחבי העולם השייך מואיזו. הלוויתו תתקיים היום בשעה 14.00 בבית העלמין בקרית אתא. בן 83 במותו

מואיז'ו נולד במקנס שבמרוקו ליעקב אטיאס, מוזיקאי שהגיע למקנס מפאס, אף הוא בן למוזיקאי. לראשונה למד מוזיקה בצעירותו באמצעות האזנה ללהקת מוזיקאים יהודים שאביו היה חבר בה, וכבר כילד, ניגן ושר עם תזמורות מקומיות. הוא עלה לישראל ב-1962 ולאחר זמן מה במעברה, התיישב בקריית חיים. במרוקו עסק לפרנסתו בייצור רקמות למדי צבא, אולם כשעלה ארצה, לצה"ל לא היה צורך בכך, והוא מצא עצמו ללא תעסוקה. הקריירה המוזיקלית שבה פצח הייתה תחליף למקצועו הקודם. בישראל, המוזיקאי "מועלם" דוד בן הרוש] היה המנטור שלו והמשפיע המוזיקלי עליו.
את הקריירה המוזיקלית בישראל החל בנגינה על מנדולינה, ובהמשך על כינור. במקביל, מאז עלייתו ארצה, ועד לשנת 1970, כתב למוזיקאי סלימאן אלמגריבי כ-40 שירים. בשנת 1969 הקליט מואיז'ו את התקליט הראשון שלו אצל ג'קי אזולאי, אחד מהאחים אזולאי. התקליט נחל הצלחה במכירות, ובהמשך הקליט אצל האחים אזולאי עשרות תקליטים וקלטות.
בשנות ה-70 של המאה ה-20 הופיע לעיתים קרובות בחו"ל, בעיקר בצרפת. כשהתבקש להופיע בגרמניה, סירב בשל רצח העם היהודי שביצע בה המשטר הנאצי בזמן השואה. מאז שעלה ארצה, חזר פעם אחת בלבד למרוקו כדי להופיע בה בפני יהודים מקומיים. בישראל הוא מרבה להופיע באירועים ובשמחות שונות, בעיקר של יוצאי מרוקו.
שייך מואיז'ו הקליט מעל 800 שירים שעוסקים בצדיקי מרוקו, כדוגמת הרב יעקב אבוחצירא, וגם בחיי היום יום. את רוב שיריו הוא שר בשפה המרוקאית, וחלקם גם בעברית. בשנת 1981 הקליט בצרפת 12 שעות של שירה קלאסית אלג'ירית עם תזמורת רשות השידור של רדיו אלג'יר. נכון לשנת 2006, הוציא מואיז'ו 104 תקליטים אשר נמכרו במאות אלפי עותקים. בנובמבר 2011 הופיע לראשונה עם התזמורת האנדלוסית הישראלית. הוא שר ומנגן מילדותו עם אחיו, מרדכי עטיה בעוד ולוי עטיה בכלי הקשה.

מועצת הפיוט המרוקאי

ערוץ שירי הפייטן שייך מואיז'ו שיהיו לע"נ.
משה בן רינה עטיה ז"ל

https://t.me/chekhmwijo

דילוג לתוכן