גורמים נפוצים לזיהום קרקע ודרכים מומלצות לשיקומה 

זיהום קרקע מעל לרמות התקן המותר מהווה בעיה חמורה שאינה מאפשרת שימוש בקרקע לצרכים תעשייתיים, חקלאיים ובינוי. יתרה מכך, זיהום הקרקע עלול לפגוע במי התהום, ולכן מחייב צעדים מידיים לטיפול וטיהור קרקע מזוהמת

צילום: FREEPIK
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בוואצאפ
שיתוף במייל

גורמים נפוצים לזיהום קרקע

זיהום קרקע עלול להתרחש עקב מספר גורמים, כגון:

  • פעילות תעשייתית: מפעלי תעשייה ותחנות דלק הם מהגורמים המרכזיים לזיהום קרקע. דליפות של דלקים ומוצרי נפט מצינורות הולכה ומיכלי אחסון תת-קרקעיים מהווים מקור לזיהום חמור. בנוסף, מפעלי תעשייה פולטים מתכות כבדות, כימיקלים וממסים שעלולים להגיע לקרקע ולפגוע בסביבה.
  • אסבסט: אסבסט, שנמצא במבנים ישנים, או פורק בצורה לא נכונה, מהווה מזהם קרקע משמעותי. פעילות של מפעלי אסבסט בעבר, פירוק מבנים המכילים אסבסט והזנחה של מבנים כאלה – גורמים להצטברות אסבסט בקרקע. לכן, לפני כל עבודת שיקום, יש לבצע פינוי של האסבסט על ידי קבלן מורשה לעבודות אסבסט, על מנת למנוע זיהום נוסף.
  • חומרים אחרים: חומרי נפץ ותוצרי לוואי מאזורי תעשייה צבאית גם הם גורמים נפוצים לזיהום קרקע. חומרים אלו עלולים לחלחל לקרקע ולזהם את מי התהום, תוך יצירת מפגע תברואתי לתושבי האזור.

טיפול בזיהום קרקע – צעדים ראשוניים

על מנת להתמודד עם זיהום קרקע, יש לבצע קודם כל סקר קרקע , שנועד לקבוע את גורמי הזיהום ושיעורם. 

הסקר מתבצע באמצעות קידוחים בעומקים שונים ונטילת דגימות מהקרקע וממי התהום. דגימות אלו מועברות למעבדות לבדיקת מזהמים וקביעת רמת הסיכון לקרקע, למי התהום ולסביבה, בהתייחס לרמות סף לחומרים מזהמים שנקבעות על ידי המשרד להגנת הסביבה. 

דרכי טיפול שונות

על סמך נתוני סקר הקרקע, סוג הזיהום, שיעורו ותנאי השטח, נקבעת תכנית עבודה לטיהור הקרקע המזוהמת. בין שיטות הטיהור המקובלות ניתן למנות:

  • פינוי הקרקע המזוהמת: נעשה על ידי חפירת הקרקע המזוהמת ופינויה לאתרי הטמנה ייעודיים. זוהי שיטה מהירה, אך אינה אקולוגית שכן היא פשוט מעבירה את המפגע למקום אחר.
  • שיקום קרקעות – טיפול בקרקע באתר עצמו: כאשר סוג ורמת הזיהום מאפשרים שיקום קרקעות באתר עצמו, מועדפת שיטה זו מבחינה אקולוגית וכלכלית. שיקום קרקעות יכול להתבצע על ידי טיהור קרקע בשטיפה באמצעות מים ותמיסה מיוחדת, או על ידי שיקום ביולוגי שמאיץ את הפירוק הביולוגי של הפחמימנים באמצעות חיידקים שהופכים אותם לחומרים טבעיים מתכלים.

יתרונות השיקום 

שיקום קרקעות מאפשר להחזיר קרקעות מזוהמות לשימוש תעשייתי, חקלאי או למטרות בניה, ומשפר את איכות הסביבה. השיקום מתאים לבעלי הקרקעות, רשויות מקומיות ומפעלים תעשייתיים שקרקעותיהם נמצאות בסיכון לזיהום, או אובחנו כמזוהמות. טיפול מהיר ומקצועי חשוב למניעת התפשטות הזיהום והחמרת המצב.

לסיכום

זיהום קרקע הוא בעיה חמורה הדורשת טיפול מהיר ומקצועי. הסקר הראשוני ובחירת שיטת השיקום המתאימה הם שלבים קריטיים בתהליך הטיפול. באמצעות שיטות שיקום מתקדמות, ניתן להחזיר קרקעות לשימוש ולהבטיח סביבה בריאה ובטוחה לכולם. 

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של אשדוד 10:
כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

[ajax_load_more container_type="div" post_type="post" offset="1" destroy_after="10"]
[ajax_load_more container_type="div" post_type="post" offset="1" destroy_after="10"]
דילוג לתוכן