בנתיב שלו

המאמן איתי נתיב הוא אחד מהאחראיים להישג המדהים של מכבי אשדוד צבר- העפלה לליגה הארצית ללא הפסד. בראיון מיוחד הוא מסכם את העונה המופלאה שלו ושל קבוצתו: "הפגנו עליונות לאורך כל העונה"

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

המאמן איתי נתיב הגיע בתחילת העונה למכבי אשדוד צבר, העולה החדשה לליגה הארצית, שהעפילה בסטייל, אחרי שניצחה בכל משחקיה העונה. יחד עם המנהלים המקצועיים נתי כהן ויאיר זוהר, נבנתה באשדוד קבוצה נפלאה, שמושתתת על חומר מקומי שמתפתח מעונה לעונה ומספק לאגודת מכבי אשדוד, לרשות הספורט העירונית ולתושבי העיר אשדוד גאווה גדולה. בראיון מיוחד מסכם לנו המאמן המבטיח איתי נתיב בן ה-40 את העונה הגדולה של אשדוד, מספר על החיבור לקבוצה ולצוות המקצועי ("התמהיל שנבנה פה הוא מעל לכל קבוצה בליגה") ומתאר לנו את סוד ההצלחה שלו ושל קבוצתו ("באנו דרוכים לכל משחק").

"מה שקורה פה ברמת הניהול זה פשוט וואו"

ספר על עצמך בבקשה.

"נשוי פלוס 3 ילדים. עובד בתחום המכירות, מנהל סניף של רשת. אני במקור מהצפון, הגעתי למרכז כאשר התחלתי לאמן בילדים של מכבי ת"א. ניהלתי גם את בית הספר לכדורסל של יהוד-מונוסון, משם עברתי לאור יהודה ואחר כך למכבים רעות. התחלתי כשחקן בעירוני נהריה אחרי הצבא. מהר מאוד הבנתי ששחקן גדול אני לא אהיה ואז בחרתי לעבור לכרמיאל לליגה הארצית. ברגע שהתחלתי לאמן במכבי ת"א, אז נגמר הסיפור."

איך הגעת לאשדוד והאם אתה ממשיך בעונה הבאה?

"סוכנים. אנשים שמכירים ושמעו ובסופו של דבר, דבר הוביל לדבר. אין לי חוזה לעונה הבאה. זה עדיין מוקדם."

תתאר בבקשה את החיבור למועדון מכבי אשדוד צבר.

"מבחינת חיבור, התמהיל שנבנה פה מבחינה מקצועית, הוא מעל כל קבוצה בליגה בלי שום ויכוח. היה לנו יתרון ברור בכל עמדה. וזה יאמר לזכותם של נתי כהן ויאיר זוהר, שבנו את חלקו של התלכיד הזה לפני שאני הגעתי. ההמשך היה לא קל, לנהל את הקבוצה הזאת שזה החלק שלי, זה לא קל. זו קבוצה שהורכבה גם מחבר'ה מבוגרים שנתנו את הניסיון והמון חבר'ה צעירים שהביאו כמובן את האנרגיות וגם רצו ללמוד. בלי זה, זה לא היה קורה."

מה לגבי הצעירים של הקבוצה?

"הצעירים שלנו הם רובם אשדודים. לבוא ולעבור עונה כזאת זה ממש לא קל. יש פה ילדים שרואים שעשו איתם עבודה ורואים שהם מביאים את עצמם. אם אני מסתכל קדימה, עוד שנה שנתיים, יש פה פוטנציאל גדול. כל אחד צריך להמשיך ולהשתפר. ההוא צריך לשפר את הכוח, זה צריך לשפר קצת אספקטים עם הכדור ועוד."

איך היה לך לעבוד העונה עם השחקן דיימון פיטרסון?

"קודם כל הוא בן 53. זה גיל שכשאתה מסתכל אתה מצפה לראות משהו אחר. אצל דיימון אתה רואה בן אדם שהוא מחויב לעבודה, מחויב לעצמו, אין לו טיפת שומן בגוף. הוא בחור סופר חיובי. למרות כל הוותק שלו, לא תשמע אותו מדבר בצורה לא יפה, אלא להיפך, תורם את פניני החוכמה שיש לו. זה היה תענוג לא רק לי כמאמן, אלא לכל המערכת להתנהל מול אחד כזה. הלוואי שיהיו עוד הרבה כמוהו."

מה היה הרגע בו ידעת שהעונה הזאת היא שלכם?

"תראה, מצד אחד הפגנו עליונות לאורך כל העונה. באנו דרוכים מאוד למשחקים הקשים על הנייר. ידענו לפצח ולפרק את המוקשים די בקלות. לגבי רגע ספציפי, הניצחונות על הקבוצות היריבות שלנו. הניצחון בבאר טוביה היה סוג של חותמת, שזהו, זה הולך לכיוון שלנו. הניצחון מול מבועים בחוץ בפלייאוף, עם המון מזל, אבל המזל הולך עם הטובים. אז זה גם שם את החותמת. אין רגע אחד, יש כמה רגעים לאורך כל העונה."

איך עובד החיבור עם מכבי אשדוד מהליגה הלאומית?

"אנחנו קבוצת בת של מכבי אשדוד. יש כמה שחקנים שלנו שהתאמנו עם הקבוצה מהלאומית במהלך העונה. יש עוד כמה נישות שאנחנו ככה נוגעים אחד בשני, אבל בסך הכל, כל קבוצה מתמודדת במירוץ שלה, עם השאיפות שלה."

איתי נתיב:"באשדוד יש כמות מטורפת של ילדים שרוצים וזקוקים לספורט"

דעתך על העיר אשדוד?

"באשדוד יש כמות ילדים פסיכית שרוצה לעסוק בספורט וזקוקה לספורט באופן כללי.  רואים את זה גם בכדורגל. אני מסתכל על הכובע שלי. עבדתי תחת יאיר ונתי. יצא לי לעבוד בכמה מועדונים בקריירה שלי, אבל מה שקורה פה ברמת הניהול זה באמת להגיד 'וואו'. כל הכבוד שיש אנשים כמו נתי ויאיר וזה באמת משהו שראוי להערכה. השיתוף פעולה בינינו היה טוב, הייתה תקשורת טובה. הכל היה בצורה מכובדת ומכבדת. לא תתפוס אותי אומר משהו שלילי."

מאוכזב מכמות הקהל?

"מבחינת הקהל אני חושב שיכול היה להיות יותר. אבל זה משהו שיבוא עם הזמן. יש פה פוטנציאל. יש פה מחלקת נוער גדולה שיכולה עוד לגדול. זה גם עניין של שיווק."

הבנתי שאימנת קבוצות נשים. איך היה לך לעשות את המעבר?

"אחדד לך את זה. אני 20 שנה מאמן כדורסל. רוב השנים שלי כמאמן גברים במחלקת נוער. כן היו לי שנתיים שאימנתי קבוצות נשים בלאומית. אין ספק שזה מעבר פסיכי. לצערי הרמה בין כדורסל נשים לגברים היא לא דומה אפילו. לא מדבר על אספקטים גופניים, אלא ברמת החינוך, ברמת הזלזול וחוסר ההשקעה. אבל אתה עושה את הסוויץ' מהר מאוד. אין מה לעשות."

מי המאמן שמהווה עבורך מודל?

"אבי אשכנזי זה מישהו שהסתכלתי עליו בתור שחקן וראיתי בו הרבה דברים שהייתי רוצה כמאמן. הוא אימן בעירוני נהריה כששיחקתי באגודה."

לסיום, מה החלום שלך?

"להיות במקום שיהיה טוב איתי ואני אהיה טוב איתם. ברגע שאתה נמצא במקום שיש אליך הערכה וכבוד הדדי ושיודעים להגיד לך 'זה בסדר וזה לא בסדר', לא מפחדים. אומרים לך בפנים ואז אתה מרגיש הכי שייך. בדיוק כמו בתוך משפחה."

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן