אשדודי הורשע בהשגה במרמה מטבעות ביטקוין

מתן בונדר מאשדוד הורשע בעבירות מרמה במטבע דיגיטלי (ביטקוין). ביחד עם נאשם אחר הם פעלו להשיג מטבעות ביטקוין בסך 174,000 שקלים. מתסקיר עולה כי הרקע לעבירה היא חובות שצבר בהימורים באינטרנט בסך 400,000 שקלים. הוא נידון ל- 9 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואצאפ
שיתוף ב email
שיתוף במייל

בית משפט השלום באשדו, גזר על מתן בונדר בן 25 מאשדוד 9 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון. מעובדות כתב האישום המתוקן הוא הורשע בעבירות קשירת קשר לעשות פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות התחזות לאדם אחר במטרה להונות, זיוף בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות.

מעובדות גזר הדין עולה כי בונדר ביחד עם נאשם אחר תושב הצפון, פעלו להשיג מטבעות ביטקוין במרמה והשיגו כ- 174,000 שקלים.

השיטה כללה פתיחת חשבונות פייסבוק פיקטיביים באמצעותם יצרו הנאשמים קשר עם  קהילות המוכרים מטבעות דיגיטליים וסיכמו עמם את פרטי המכירה.

לאחר סיכום העסקה שלחו הנאשמים למוכרים מסמך מזויף הנחזה להיות אישור העברה בנקאית (בהתאם לסכום המכירה) והמוכרים היו מעבירים אל ה"ארנק" הדיגיטלי של הנאשמים את מטבעת הביטקוין. כתב האישום המתוקן מייחס להם פגיעה ב-15 קורבנות במשך 5 חודשים.

לצורך גזר הדין הם נשלחו לתסקיר של שירות המבחן. מהתסקיר בעניינו של בונדר עולה כי מדובר בצעיר נטול עבר פלילי, רווק העובד בחברת היי טק. וכי הוא לקח אחריות על מעשיו, עבר הליך טיפולי. עוד עולה מהתסקיר כי לאחר שחרורו מהשירות הצבאי החל להשתתף במשחקי פוקר באינטרנט, בהם הפסיד סכומי כסף משמעותיים ונקלע לחובות גבוהים, המגיעים לסך של כ- 400,000 שקלים ומטופלים כיום במסגרת הוצל"פ. לדבריו לקצינת המבחן, חובות אלו היוו הבסיס לביצוע העביות על מנת להשיג כסף קל.

בבית המשפט הוא הביע חרטה מלאה על מעשיו. התביעה באמצעות עו״ד יובל שלום טענה כי כתב האישום הוא תולדה של חקירה מאומצת לגילוי עבירות מרמה וזיוף, שנעשו באמצעות מחשב, בתחום העוסק סחר במטבעות קריפטוגרפים והנו הראשון מסוגו. וכי נסיבות ביצוע העבירה מלמדות על חומרה יתרה, בשל העובדה שהעבירות בוצעו באופן שיטתי, מתוכנן ומתוחכם, במהלכן קיבלו הנאשמים במרמה מטבעות קריפטוגרפים, לאחר שרכשו את אמונם של המתלוננים ועל ידי הצגת מסמכים מזויפים.

מנגד טען הסנגור עו״ד מאיר לחן, בין היתר כי מדובר בנאשם צעיר, בן 23 בעת ביצוע העבירות, שנסיבות חייו מורכבות. וכי המניע שלו היה היה נעוץ בהתמכרותו להימורים ונבע מהצורך בכיסוי החובות הגבוהים בהם שקע. עוד טען, שמדובר בנאשם נורמטיבי, ללא עבר פלילי, שבעצם מעצרו היה כדי להרתיעו באופן ממשי. כן הדגיש כי הנאשם הודה מיד, הביע חרטה, שיתף פעולה עם חוקריו ויש בכך יש כדי להעיד על אופיו. עו״ד לחן ביקש שלא לקבל את קביעת המדינה שמדובר בעבירות שבוצעו בשיטה מתוחכמת, והפנה לפעולות הפשוטות בהן נקטו הנאשמים למימוש העבירות (כגון: יצירת חשבון פיקטיבי ברשת החברתית "פייסבוק" וזיוף מסמך באמצעות סורק) הנעדרות תחכום או קושי ביצוע.

שופטת בית משפט השלום באשדוד ליאת שמיר- הירש קיבל את המלצת שירות המבחן: "אין חולק כי מעשי העבריינות במקרה זה, שמטרתם קבלה במרמה של מטבעות קריפטוגרפים, יש בהם כדי לפגוע בזכותם הקניינית של המתלוננים, ברכושם, בפרטיותם ובחופש הבחירה”, השופטת שמיר -הירש עוד אמרה כי "הנאשמים פגעו בערכים מוגנים של שמירה על כללי מסחר תקין, חופשיות ואמינות המסחר ובאמון הציבור בעסקאות כגון אלה".

השופטת שמיר- הירש גזרה על בונדר מאסר בפועל למשך 9 חודשים, שירוצה בעבודות שירות בישיבת הסדר בעיר, קנס כספי בסך 30,000 שקלים, בנוסף בית המשפט גזר על בונדר לשלם פיצויים לקורבנות בסך 86,000 שקלים וכן ומאסר על תנאי.

יצוין כי מדובר בפסק דין שכמוהו לא היה בישראל העוסק בשאלות העולות בהקשר לעולם הסחר הדיגיטלי, לסיכונים הכרוכים בו ואפיוני המטבע הדיגיטלי. החקיקה בישראל, כפי שצוין בגזר הדין, מלמדת כי אין הוראת חוק השוללת שימוש במטבעות קריפטוגרפים. יחד עם זאת, המטבע הקריפטוגרפי אינו נכלל מבחינה חוקית במסגרת הגדרת "מטבע" על פי הדין הישראלי. בהתאם לכך, התייחסה רשות המס בישראל אל המטבע הקריפטוגרפי כנכס פיננסי שחייב במס.

כבר הורדתם את האפליקציה של אשדוד10?

הורדה לאנדרואיד:

הורדה לאייפון:

דילוג לתוכן