ashdod10 logo

ארגון הנוער הגאה פותח שנה

ארגון הנוער הגאה באשדוד פותח שנה חדשה של עשייה בהדרכתו של מאור אהרוניאן בן ה-30 מאשדוד,קצין בכיר בחיל המודיעין, ששירת בתפקיד ביטחוני רגיש 12 שנים. אהרוניאן בעצמו משתייך לקהילה הגאה, מספר על ההשפלות שעבר בבית הספר ואיך התבייש בנטייתו המינית. כעת הוא מדריך ומסייע לצעירים בעלי נטייה מינית שונה 
נופר נחום | חמישי, 03 נובמבר 2016 21:24

"כשאני הייתי צעיר לא הכרתי את האפשרות הזאת" מספר מאור אהרוניאן, תושב אשדוד, המדריך את הקבוצה של איגי באשדוד. "איגי היה ארגון קטן שהוקם לפני 15 שנה ומנה מספר בודד של קבוצות ומתנדבים. היום זה מקום שבני נוער יכולים לדבר על מה שמטריד ומציק אבל גם להרגיש חלק מקהילה גדולה ומחבקת שיש לה אירועים, יוצאת לטיולים וגם עוברת סמינרים. פה אפשר לשאול שאלות ולהבין שזה בסדר להיות שונה", מסביר את מטרת הארגון. אהרוניאן נמצא על הקשת הלהט"בית ונמשך לגברים. "אני זוכר את עצמי בתור נער מתבגר ששונא את עצמו, שואל את אלוקים למה ברא אותי כזה. מגיל צעיר הבנתי שאני לא נמשך לבנות".

היציאה מהארון הייתה יחסית בגיל מאוחר, גיל 22-23, כשכבר קיבל את הארון הראשון בתור קצין. "תמיד ידעתי שאני הומו והדחקתי את זה.לעומת זאת בבית הספר אי אפשר לומר שלא חוויתי השפלות. ילדים קולטים דברים כאלה, אתה שונה ודחוי חברתית, אז לא הייתי האדם הכימקובל. רוב האנשים שהייתי איתם היו בנות. נורא התביישתי במי שהייתי. בצבא דווקא קיבלו אותי ואת מי שאני מאוד טוב ובצורה מכבדת"הוא מספר.

65 295 295

אחרי שתרם למדינה כל כך הרבה החליט לסגור מעגל עם בני הנוער בעיר אשדוד. "אני רואה בני נוער על הקשת הלהט"בית או כאלה שמתלבטים ובגלל שאין להם תמיכה בוחרים לברוח לסמים ואלכוהול", הוא מגלה. "במקביל אני והצבא די מיצינו. כשהשתחררתי מהצבא אמרתי שבא לי לעשות משהו משמעותי אחר. פגשתי קבוצה של נערים במצעד גאווה האחרון בתל אביב ושאלתי על הארגון. לאחר מכן, קראתי באינטרנט ונרשמתי למיונים. לא הייתי בטוח שאני רוצה להדריך חשבתי אולי לקבל תפקיד במטה. המיונים היו בחודש יולי ואמרו שיתקשרו לתשובות בחודשים אוגוסט-ספטמבר. בתקופה הזאת שבין המיונים חשבתי על איזה קבוצה אני אדריך וממש התרגשתי כשקיבלתי את התשובות-להדריך את הקבוצה הצעירה של אשדוד זאת אחריות עצומה. יחד עם סיון המדריכה שלצידי, אנחנו כמו האחים הגדולים שלהם".

בימים אלו נמצא הארגון בעיר בצעדיו הראשונים בשנה החדשה. חשוב לציין, כי לא ניתן לחשוף את מיקום הפעילות בארגון כדי לאפשר לנוער מרחב בטוח ודיסקרטי. "אני מופתע לטובה ומאוכזב לרעה מהנוער היום", הוא אומר. "מצד אחד,בני הנוער של היום הם אנשים מאוד דעתניים. מביני עניין. אבל, לצערי, הם עדיין חווים הומופוביה בבית הספר. יש הרבה שמופנים על ידי המרחב הדיגיטלי אבל יש גם שמופנים על ידי בית הספר. תלמיד אצלנו חווה לאחרונה התעללות קשה והופנה על ידי אחת הרכזות בבית הספר". אהרוניאן אומר שאחד הדברים הקשים לנערים הוא שאין להם עם מי לחלוק את מה שהם עוברים."יש ילדים שאומרים אין להם עם מי לדבר ושהם רוצים לשאול כל כך הרבה. אבל את מי הם ישאלו? את אמא? את אבא או את החברים הסטרייטים?. הרבה פעמים הילדים נמצאים במקום שהם גם לא מכירים אנשים כמוהם. באיגי אנחנו מאפשרים לילדים לפגוש אנשים בני גילם וזה יכול להתפתח גם לקשרים רומנטיים וחברתיים. ככה הם לא מוצאים את עצמם באתרי היכרויות בגיל צעיר שזה מאוד גרוע", מסביר אהרוניאן את היתרונות. "כמו כן, חשוב לציין כי ארגון איגי מוכר על ידי משרד החינוך ופועל כמסגרת חברתית במרחב שאינו בית ספרי".

IMG 20161030 WA0000

מאור אהרוניאן וסיון טקו מדריכי הקבוצה באשדוד

יותר קל להיות להט"ב בעיר כמו תל אביב מאשר באשדוד?

"הקושי הוא אותו קושי. כי גיל ההתבגרות קשה וכשמתווסף לזה עניין שאתה גם לא כמו כולם זה רק מוסיף. הלוואי ויהיו לנו מספיק מתנדבים ונוכל לפתוח קבוצה בכל מושב, קיבוץ ועיר. צריך את זה. למרות שהלוואי ולא הייתה הומופוביה ולא היה צריך את איגי בכלל. אבל זה לא המצב ובבתי ספר החניכים לא יכולים לדבר בחופשיות כמו שאנחנו מדברים בקבוצה", הוא מסביר. "אשדוד לא הולכת קדימה ואחורה, היא אחת הערים הבודדות שמקיימת מצעד גאווה, והאחרון היה די גדול. אומנם לא הגענו לגודל של תל אביב אבל עשינו דריסת רגל משמעותית. בנוסף, יש קבוצה בפייסבוק שנקראת 'גאווה אשדודית' שעושה פעילויות. יש ביקוש ויש צורך".

כשאתה אומר יש ביקוש למה אתה מתכוון?

"יש לנו דתיים, חניכים מהפנימיות מסביב לאשדוד, עולים חדשים, הקבוצה מייצגת מגוון באוכלוסייה. איגי היא לא קבוצת תמיכה אלא מסגרת חברתית, כמעין תנועת נוער. יש גם סמינרים וטיולים. יש נערים ונערות, ואני בטוח שיש הרבה, שרוצים לבוא וחוששים. אתה יכול להגיע בארון ולא בארון, לא מגדיר את עצמך ועדיין לא מצאת, אנחנו מזמינים כל אחד ואחת שמתלבט ומתחבט וגם בטוח. בואו לנסות".

למה חשוב לפתוח קבוצה גאה באשדוד?

"בתל אביב זה יותר מקובל להיות על הקשת הלהט"בית, אבל אני חושב שאיגי צריך להיות במיוחד בפריפריה. להראות לנוער שלנו שהוא לא צריך לברוח לתל אביב כדי להיות מי שהוא. צריך לחנך את הנוער שזה בסדר ומקובל להיות על הקשת ובטח שלא צריך לברוח, ואני אומר את זה בתור מישהו שגר תקופה בתל אביב. היום לא יותר קשה להיות גאה בפריפריה, כי החברה עברה שינוי והיא יותר פתוחה ומקבלת". מסגרת "שואלים אותי איך זה להיות הומו בצבא?"

למרות הזמן הקצר עבר אהרוניאן, איש צבא הקבע לשעבר, חוויות משמעותיות מאוד יחד עם החניכים. חניכה שבחרה לצאת מהארון, חניך שעבר התעללות מבריונים בבית הספר ועוד לקבוצה "לא הייתי בארגון לפני והחניכים מפתיעים אותי כל פעם מחדש" אומר אהרוניאן. "בתחילת הפעילות עשינו סבב 'מי אתה' ולשון פניה. יש חניכים שנולדו זכרים אבל מרגישים אחרת. בבית הספר אי אפשר שיפנו אליהם בנקבה כי אז הם יהפכו ללעג וקלס, בקבוצה זה מתאפשר. הם יכולים להגיד בפעילות אחת שהם 'אתה' ואח"כ 'את', ואנחנו לא שופטים ושום דבר". העובדה שאהרוניאן יוצא צבא עוזרת מאוד לחניכים שנמצאים בשלבים משמעותיים של בחירת שירותם הצבאי. "אני חושב שזה שאני יוצא צבא גורם לחניכים להסתכל עלי אחרת. אפשר לשאול על השירות ואיך זה להיות הומו בצבא. יש להם המון חששות אם אפשר להיות מי שהם בצבא. אנחנו באים ממקום של לעזור ולייעץ, זאת זכות ענקית עבורי להיות בארגון הזה והולכת להיות לנו שנה מדהימה. אחרי כל פעולה אני מתקשר לרכזת בהתרגשות. בפעילות האחרונה קיבלנו פתק מאוד מרגש מאחת החניכות", מספר.

"בסוף כל פעולה אנחנו מאפשרים להגיד לנו דברים בצורה אנונימית וגם לחניכים אחרים. קיבלנו פתק שאמר תודה רבה ושאנחנו משהו מרענן בקבוצה ושאנחנו מביאים משב רוח חדשה", הוא מקריא מהטלפון שלו. "כיף להיות כל כך משמעותי עבור החניכים האלה".

כל מי שנמצא על הקשת הלהט"בית ורוצים להשתייך לקבוצת איגי כחניכים או להתנדב בארגון, מוזמנים לשלוח הודעה למאור: 050-9431056