ashdod10 logo

סודות הברידג' של גלעד אופיר

גלעד אופיר, (32 ) יו"ר התאגדות הברידג' הישראלית עשה את צעדיו הראשונים בברידג' בגיל 10 כחוג העשרה של תלמידים מחוננים באשדוד. עכשיו הוא הוציא ספר על סודות הברידג' "מאחורי ההיגיון" ועובד במרץ על ספר נוסף. למרות שעזב את אשדוד הוא מחובר אליה בעיקר דרך מועדון הברידג' בעיר. "המועדון התפתח מאוד מאז הייתי ילד וכל הכבוד לעושים במלאכה" ומבטיח לפעול להכניס בשנת הלימודים הבאה את תלמידי אשדוד בפרויקט הברידג'
ענת ביגר | חמישי, 25 פברואר 2016 10:34

אם השם גלעד אופיר מצלצל לכם, אז סביר להניח שזה בגלל שהוא כיכב בכל אמצעי התקשורת באחרונה, לאחר שהדוגמנית הבינלאומית, בר רפאלי נכנסה במכוניתו בתאונת דרכים קלה בתל אביב. למרבה המזל, השניים לא נפגעו ורפאלי עם החן הידוע שלה השאירה לאופיר את פרטיה לצורך ענייני ביטוח. אבל לא לשם כך התכנסנו והסיבה לכתב היא ספר על סודות משחקי הברידג', שפרסם.
אופיר בן ה- 32 נולד וגדל באשדוד, מכהן כיו"ר התאגדות הברידג' הישראלית, ובין היתר היה בין חברי הנבחרת שזכתה במדליית הזהב בשנת 2002 והציג את ישראל בכלל ואשדוד בפרט על מפת הברידג'. לדבריו "הברידג' הוא אחד הדברים הטובים שקרו לי". הגם שאל משחק הקלפים הייחודי הזה הוא הגיע במקרה. אופיר היה אז תלמיד כיתה ה' בבית הספר 'רננים' באשדוד והשתתף בפרויקט המחוננים. "במסגרת חוג העשרה נתנו לי לבחור בין 3 חוגים. ברידג', עיתונות ופולקלור. ברידג' אז לא הכרתי ולכן בחרתי בעיתונות אבל באותו היום. במפגש הראשון קיבלנו שיעורי בית אז עברתי לחוג פולקלור ושם התברר לי שעליי לרקוד אז עברתי לברידג'" הוא אומר.אופיר עשה חייל בלימודי הברידג' " כל יום שישי הייתי מחכה לחוג". הוריו התבקשו לשלוח אותו למועדון הברידג' בשל יכולתו " המורה שלי היה יהונתן סביון. אז מועדון הברידג' פעל פעם או פעמיים בשבוע. הייתי אחרי הלימודים מגיע ולומד ומשחק ונשאר עד חצות כשאבא שלי היה מחכה לי בחוץ לקחת אותי הביתה" במקביל הוא למד במקיף ג' בכיתת המחוננים. עם סיום הלימודים הוא עזב את אשדוד ויצא לעתודה ללמוד בבאר שבע. לאחר התואר השני הוא עשה תואר שני גם במינהל עסקים וגם משפטים. בצבא שירת ב"מנטק" יחידה המשתייכת למשרד הביטחון ואשר נוסדה בראשית שנות ה- 70 לאחר שצרפת הכריזה חרם נשק על ישראל ולכן נוצר הצורך לייצר טנקים. הוא החל את השירות בתום לימודי העתודה וכקצין והיה אמון על התכנון של כמה טנקים צריך לייצר וכמה חלקים צריך לרכוש לייצור וכן לשריין טנקים לפני כניסה למלחמה.
אופיר הוא בין מחוללי השינוי ביחס לברידג' ממשחק קלפים עם כללים לא ברורים, לענף מצליח שכאמור נבחרת הברידג' הישראלית עד גיל 21 בה היה חבר אופיר יצאה לאליפות אירופה לצעירים באנגליה ב- 2002 וחזרה עם מדליית הזהב " עשו לנו טקסים בכל מקום. גם באשדוד. כתבו ששמנו את אשדוד על מפת הברידג'" הוא נזכר. אחרי הגיעו עוד הצלחות בינלאומיות. במקביל לקריירה שלו הוא היה פעיל למען ענף הברידג'. בין היתר שימש חבר ועד התאגדות הברידג' הישראלית, היה בנבחרת הברידג' לגילאי 25, שימש כקפטין ספורטיבי ארצי. כן הוא מלמד את רזי הברידג' כבר מספר שנים. לאחרונה הוא הוציא ספר על הברידג'. הספר, "מאחורי ההיגיון-" בהוצאת "רותם פרסום והפקות" עוסק בברידג' המודרני " ברידג' זה שפה. כמו ללמוד ספרדית" הוא אומר. "בעצם הספר הוא חדשני (אפשר לומר מהפכני) בשל גישת הלימוד בה הוא נוקט. לא עוד ספר שמלמד את שפת המשחק בדגש על שינון וזיכרון. המוטו של הספר הוא - להפסיק לזכור, להתחיל להבין. ברידג' הוא משחק אשר ניתן לשחקו החל מהשיעור הראשון אך מדובר בעצם בשפה חדשה אותה יש ללמוד. מטבע הדברים ללמוד שפה חדשה לוקח זמן לא מועט. הבעיה העיקרית איתה מתמודדים התלמידים היא הניסיון לזכור בע"פ את כל הכללים והמצבים".

 

77354


מדובר בספר עב כרס הכתוב בשפה קולחת אך כך שכל אחד יכול להבין. מצורפת לו חוברת עם תרגילים והוא בבחינת חובה בין אם אתה רוצה ללמוד, שחקן חובב או אפילו כזה המשתתף בתחרויות. לדברי אופיר הספר כבר מתורגל לאנגלית ויתורגם לסינית ואפילו הוא מתכוון להקליט את הספר למען ציבור העיוורים וכבדי הראייה, כדי להנגיש להם את הספר. זאת בעקבות אחד מהפרויקטים של התאגדות הברידג' הוא לימוד אוכלוסיית העוורים " חשוב להבין כי ברידג' הוא משחק מהנה וחברתי אולם אין בו קיצורי דרך וצריך לעבוד קשה ולשחק הרבה על מנת להצליח. הספר ילמד אותך ויסייע לך"

איך נולד רעיון לכתוב ספר?
"אני מלמד אנשים מכל רחבי הארץ. אחת הנשים שאלה אותי במהלך שיעור איך זוכרים הכל? ואני אמרתי לה שזה העניין שצריך להבין לא לזכור. כמו שאמרתי זה בעצם שפה הספר מסביר את ההיגיון מאחורי המשחק ואז בעצם צריך לזכור 4 כללים פשוטים".
הספר שיצא לאור לפני כחודשיים כבר נרכשו כ- 6,000 עותקים. כשאני שואלת אותו אם הוא מתכוון לכתוב בעתיד ספר נוסף הוא מספר כי הוא כותב בימים אלה ספר שני שאמור לצאת לאור בקיץ הקרוב אשר לדבריו מתמקד באחורי ההיגיון שבמשחק. למרות שעזב את אשדוד הוא לא התנתק ממנה וזוכר איפה התחיל לשחק. הוריו עדיין מתגוררים באשדוד והוא מגיע לבקר. לפני כשבוע הוא הגיע למועדון הברידג' באשדוד והוא מלא שבחים על הפעילות במועדון שמושתת על התנדבות " היום הפעילות היא 5 ימים בשבוע כל היום. כל הכבוד לעושים במלאכה". אחד הפרויקטים החשובים של התאגדות הברידג' שהיא כאמור ללא מטרות רווח ונועדה להפיץ את המשחק, הינו הפרויקט "הדור הבא" המביא את המשחק לבתי ספר יסודיים וחטיבות הביניים " ככה אני התחלתי לשחק", הוא אומר ומדגיש שהוא מאמין בהכנסת המשחק כמו משחק השח לתוכנית הלימודים היות והוא מעשיר את הילדים ומסייע בפיתוח החשיבה. מידי שנה זוכים כאלף תלמידים בארץ ללמוד לשחק. לשנת הלימודים הבאה, כך הוא מבטיח, הוא פועל להפעיל את הפרויקט באשדוד.
את הספר ניתן לרכוש באמצעות המייל של גלעד אופיר [email protected] או באמצעות הטלפון 077-3330775
ספוטים
ג