ashdod10 logo

רחובות מסוכנים באשדוד: מכוניות מתפוצצות, יריות, השלכת רימונים ודקירות. תחקיר

מלחמות הפשע באשדוד בין עבריינים מזמן עברה לזירת הרחובות והם החלו להשתמש במטעני חבלה ול"הרים" יריבים בעולם הפשע באמצע הרחוב. ביום חמישי האחרון התפוצצה מכונית מזדה 3 ובה שני צעירים מוכרים למשטרה שנפצעו קשה, בסמוך לקניון "לב אשדוד", ההומה אדם. לפני כשנה התפוצץ ג'יפ ברובע ד' וגבה את חייו של צעיר מאשדוד שנהג ברכב ומוכר למשטרה. טקסס ברחובות
יוסי אסולין ובר רבינוביץ | חמישי, 17 ספטמבר 2015 16:17

מכוניות מתפוצצות ברחובות העיר אשדוד, הפכו כנראה לדבר שיגרתי. ביום חמישי האחרון בעוד תושבי אשדוד עסוקים בקניות לחג, התפוצצה מכונית מזדה 3 ובה שני צעירים, סמוך לקניון "לב אשדוד". מטען חבלה שהוצמד למכונית והופעל בשלט רחוק ריסק את מחצית הרכב הקדמי שלו ופצע את שני הצעירים שהיו בה. אחד באורח קשה השני באורח בינוני. במזל רב לא נפגעו הולכי רגל בסמוך, חפים מפשע, שעברו במקום. זו המכונית השנייה שמתפוצצת בעיר בשנה האחרונה. ג'יפ ב.מ.וו שהתפוצץ ברובע ד' גבה את חייו של צעיר מאשדוד. בין שני המקרים כנראה אין קשר, אבל ברור שמדובר במלחמות בין עבריינים, כנופיות שמחסלים חשבונות זה בזה.

לעתים זה מאבק מקומי על אזורי שליטה בשוק של סחיטה ואיומים, סמים, הימורים ולעתים חיסולי חשבונות בין ארגוני פשיעה גדולים, כש"החיילים" באשדוד נלחמים זה בזה ומחסלים זה את זה. המרחק בין הפיצוצים הללו לפגיעות בנפש באזרחים הוא קטן ובמשטרה יודעים זאת והשאלה מה הם עושים כדי למנוע פגיעה באזרחים.

על מנת לתאר את התחושה הקשה והחרדה שיש לתושבים מסוג כזה של מלחמות פשע כדאי לקרוא מה כתב שופט בית משפט המחוזי, אליהו ביתן ששלח לכלא את מהנדס המטעים של הדרום, אדי מכלוף לכלא: "המטענים גורמים לתחושת פחד והרגשה שהרחובות הפכו להפקר וכי הוא מכבד את ההסדר בלב כבד לאחר שהשימוש במטעני חבלה בקרב העבריינים הפך נפוץ ומסכן חיי אנשים תמימים. מטעני חבלה אינם משמשים להגנה עצמית אלא למעשי תקיפה חמורים. אין כל מקום להתחשבות, הבנה או סלחנות, ויש לטפל בתופעה ביד קשה ולמצות את חומר הדין כלפי כל אחת מהחוליות בשרשרת ההכנה, ההספקה והשימוש במטעני חבלה. לדידי, אין להירתע מהטלת עונשי המאסר המרביים האפשריים".

ופיצוצי מכוניות הם לא רק האמצעי היחיד שבהם העבריינים משתמשים. ביומן המשטרתי ובדיווחים הרבים יש עשרות מקרי דקירות, רימונים שמושלכים מעת לעת, ובמקביל הסדרי טיעון ומעט מעצרים. יצוין כי מבחינה מודיעינית למשטרה ובעיקר לרכזי המודיעין, יש לא מעט מידע וידע באשר למאבקי הפשע וכן ידיעות מי ירה במי, מי שונא את מי וכדומה, אלא שהבעיה היא בראיות לבית משפט ובלעדי ראיות לא ניתן להביא לדין נאשמים.
בינתיים במלחמת הכנופיות באשדוד שעולה עוד שלב, ממשיכים התושבים החפים מפשע להיות בקו האש. אז מי שומר על התושבים ומתי זה ייפסק?
על מנת לסבר האוזן ולתאר את מה שמתרחש בעיר אשדוד, הנה מקבץ של אירועי אלימות בנשק חם וקר מהחודשים האחרונים, אירועי ירי שחוזרים ונשנים ברחבי העיר: דקירות, מטעני חבלה שמונחים סמוך לבתי מגורים ורימונים שמושלכים באמצע רחובות סואנים. לפני מספר חודשים נתגלה בסמוך לבית ברובע יב' מטען חבלה בפח האשפה. זה היה מטען שהונח על ידי עבריינים, שהיו במעקב צמוד של המשטרה.

במקרה הזה יש לומר מילה טובה למשטרה שהצליחה במבצע מרשים לבצע האזנות ועיקוב אחר אותם עבריינים עד להנחת המטען. בעת המעצר החל החשוד להימלט ולנגח שוטרים במכוניתו. הוא נורה ונהרג על ידי השוטרים. ללא ספק נמנע אסון גדול אם המטען היה מתפוצץ. ב-20 לאפריל 2015 רוכב אופנוע השליך ברובע ההומה אדם, בסיטי רימון ופצע שני אזרחים חפים מפשע: נהגת בת 20 וגבר בן 40. 5 ימים לאחר מכן  סמוך לשעה 19:00, התקבל דווח על גבר כבן 20 שהוא ירוי ברחוב מבוא העירית ברובע ח'. הוא פונה במצב קשה כשהוא ירוי בפלג גופו העליון לבית החולים "קפלן" על ידי צוותי מד"א לכיש.


מספר חודשים קודם לכן התרחש חיסול ממוקד נוסף ברובע ד' ההומה אדם בשעת ערב מוקדמת. רכב שהחל בנסיעה מטרים ספורים ממקום החניה שלו והגיע לרמזור ברחוב רוגוזין, פינת שפירא התפוצץ ועלה בלהבות. לרכב הוצמד מטען חבלה כבד, שהרג במקום גבר ופצע גבר נוסף, שהצליח להימלט. בצילומי האבטחה שפורסמו ניתן היה לראות רכב אחר שהגיע לרמזור ורק בנס גדול לא נפגע גם הוא. גם אז המזל עבד והשאלה כמה זמן יעבוד המזל לטובת האזרחים.


ובכלל, לאחרונה ניתן לראות עליה חדה במלחמות הפשע בעיר ובהשלכות של אירועים אלו על התושבים התמימים. הבעיה החמורה ביותר במלחמות אלו היא כך שברוב המקרים לא נתפסים החשודים ובמקרה שנתפסו, ייתכן מאד שיקבלו עונשים מקלים מאד בעקבות כל מיני הסדרי טיעון, כך למשל קרה במקרה של מי שכונה 'מהנדס המטענים של העולם התחתון', אדי מכלוף, שנשלח לשלוש שנות מאסר לכלא, במסגרת הסדר טיעון שעליו העביר ביקורת חריפה השופט אליהו ביתן (ראה מסגרת).

"הייתי בטוח שנפל טיל גראד"

ביום חמישי בערב, שוב שלחו ארגוני הפשיעה לאזרחי אשדוד את התזכורת שהם עדיין כאן פועלים, נלחמים זה בזה עם רמת סיכון מאוד גבוהה לאזרחים והכי חשוב הם שלחו תזכורת עד כמה תחושת הביטחון באשדוד ירודה. היה זה במהלך הקניות לקראת החג, כשאלפי אנשים באים ויוצאים את שערי קניון 'לב אשדוד'. לפתע פיצוץ עז החריד את הרובע, סמוך לקניון, ברחוב יהודה הלוי בזמן שעוברי אורח נכחו במקום. תושב בשם דוד בן יעקב תיאר את האירוע וסיפר "הייתי בטוח שמדובר בטיל גראד שנפל. היה רעש פיצוץ גדול. הייתי ביציאה מקניון "לב אשדוד" ומייד ברחנו למצוא מחסה".

ברכב על פי דיווחי מד"א ומשטרה היו שני צעירים בני 23 ו-25 כשהרכב שהיה ממלוכד במטען התפוצץ. במשטרה דיווחו כי מדובר בשני צעירים המוכרים למשטרה והרקע פלילי. למקום זרמו כוחות משטרה ומד"א וכיבוי שחילצו את שני הצעירים. מיטל, חובשת במקצועה שמתגוררת בסמוך, ירדה במהירות עם תיק עזרה ראשונה. וכך היא סיפרה לכתבנו, נועם אלטחן בזירת האירוע: "שמעתי הפיצוץ מהבית. רצתי לכיוון הייתה היסטריה היה אחד פצוע בינוני שחילץ עצמו לבד. השני היה פצוע קשה מאוד פגיעות בידיו וברגליו. הוא זעק לעזרה כדי לחלצו. הענקתי להם טיפול ראשוני" .

חשודים במעשה טרם נתפסו ומפקד המרחב הטיל את החקירה על היחידה המרכזית של לכיש. עוד באותו ערב נמסר על ידי דוברות המשטרה ההתייחסות הבאה: "סמוך לשעה 23:45 אירע פיצוץ ברכב סמוך לקניון "לב אשדוד" כתוצאה מהפיצוץ נפצעו שני צעירים בשנות העשרים לחייהם ופונו לביה"ח "קפלן" במצב בינוני קשה, הפצועים מוכרים למשטרה ומשתייכים לרובד פשיעה נמוך ומקומי, הרקע פלילי וכעת חבלני המשטרה ושוטרי מרחב לכיש בודקים באם מדובר בתאונת עבודה או בפגיעה מכוונת, בזירת הפיצוץ נמצאים גורמי המשטרה של מרחב לכיש וימר לכיש. בשלב זה אין דיווח על פצועים נוספים".

ההתייחסות של המשטרה לכך כי מדובר בצעירים המוכרים להם מהרובד הנמוך בפשיעה מעלה תמיהה גדולה. מי יסתכן לחסל שני צעירים מהרובד הנמוך בכזו תעוזה: בהנחת מטען חבלה ברכב והפעלה מרחוק ברחוב הומה אדם? האם המשטרה כאן מנסה להנמיך את גובה הלהבות תרתי משמע? האם המשטרה מנסה לשוות לניסיון חיסול המקצועי הזה עניין של מה בכך? את התושבים אגב זה לא מעניין אם מדובר בעבריינים גדולים או עבריינים מהשורה. התושבים רוצים ביטחון וזה כנראה קשה להשיג באשדוד. היכן משטרת אשדוד, ומה היא עושה כגוף המבצע כדי למנוע פגיעה באזרחים חפים מפשע וכדי להחזיר לתושבי אשדוד את תחושת הביטחון?


תגובת משטרת מרחב לכיש: "במשטרת מרחב לכיש בכלל ובמשטרת אשדוד בפרט מבצעים במהלך כל ימות השנה ובכל שעות היממה פעילות מגוונת ואינטנסיבית שתכליתה מאבק בפשיעה האלימה והחמורה. חלק גדול מהפעילות מתבצע באופן יזום והרחק מעינו של הציבור. פעילויות אלו נושאות פרי ולראייה רק בשנה החולפת נרשמו הצלחות רבות והישגים לא מבוטלים במאבק בארגוני הפשיעה, כשחלקן הלא מבוטל בעיר אשדוד. המדובר בשורה ארוכה של סיכולי פיגועים פליליים ומעצר של עשרות עבריינים אלימים. האירוע שהתרחש בשבוע שעבר, כמו אירועים אחרים שקדמו לו, נמצא כעת בחקירת המשטרה. כמו בעבר כך גם באירוע זה, נמשיך להשקיע את מירב המאמצים ואת כל המשאבים הנדרשים בכדי להעמיד לדין את האחראים ולשמור על שלומו וביטחונו של הציבור שומר החוק."

 

"מהנדס המטענים" של העולם התחתון נשלח לכלא

אדי מכלוף המוכר כ"מהנדס המטענים" של עולם הפשע נשלח ל 3 שנות מאסר בפועל בלבד. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירה של החזקת נשק ובעבירה של נשיאה והובלת נשק. השופט אליהו ביתן ביקר את ההסדר המקל אך אישר אותו

 

 

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר ביום שלישי השבוע עונש של 3 שנות מאסר על אדי מכלוף המכונה " המהנדס" לאחר שהורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, בעבירות של החזקת נשק ונשיאה והובלת נשק. בנוסף הטיל עליו 30 חודשי מאסר על תנאי. נאשם נוסף בפרשה, אברהם זהבי שהורשע אף הוא במסגרת הסדר הטיעון בעבירת ניסיון להחזקת נשק וניסיון להובלת נשק, שנת מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרו.


כזכור, מכלוף " המהנדס" הגיע ב- 15.12.14 בשעה 01:00 לפארק באשקלון ונסע איתו מטען חבלה. הוא החביא אותו בין השיחים. בהמשך אותו היום בשעות הצהריים שב לפארק הלאומי ביחד עם בת זוגו ובנו התינוק. השלושה החלו לטייל בפארק מכלוף ניגש את מקום המסתור שם עמד ועשה כאילו מטיל מימיו. לאחר שבת הזוג והתינוק חזרו עימו לרכבם הוציא מכלוף מהרכב זוג כפפות לבש אותן, "חזר את מקום המסתור, הסתכל לצדדים, התקרב לאחד השיחים והרים מתוכו שניים מחלקי מטען החבלה" כך עולה מגזר הדין. בעודו מחזיק בידו את חלקי המטען, נתפס ונעצר על ידי השוטרים שהיו במארב. עוד עולה מגזר הדין כי לאחר המעצר הכינה המשטרה מטען "דמה" הכניסה לשקית והניחה במכוניתו של מכלוף. שוטרת סמויה התחזתה לחברתו של מכלוף ולאחר שנשלח מסר כתוב מהטלפון של מכלוף לנאשם נוסף שי אונדרה ( שמשפטו הופרד ) בו נכתב שמכלוף שולח לו עם בחורה ברכב שלו את "הציק", כלומר המטען. במפגש שהתקיים בתחנת הדלק בעד הלום מסרה השוטרת הסמויה את המטען. כשבין הנפגשים איתה היה גם זהבי. הם נעצרו.


במסגרת הסדר הטיעון בין התביעה לעורך הדין של מכלוף וזהבי עו"ד משה יוחאי, הם המליצו בפני בית המשפט להטיל על מכלוף 3 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי ועל זהבי שנת מאסר בפועל ומאסר על תנאי. ב"כ הפרקליטות עו"ד טלי פלדמן הסבירה כי כתב האישום המקורי תוקן בצורה משמעותית על רקע קשיים ראייתיים הנוגעים לפרשנות שיש לתת לדברים שנקלטו בהאזנת הסתר וכן על רקע העובדה שזהבי נמלט מהרכב של מכלוף עם השוטרת מאחר וחשש שמדובר באנשים שרצו לפגוע בו לאחר שהמשטרה הזהירה אותו על כוונת אחרים לפגוע בו. עו"ד יוחאי ציין כי מכלוף וזהבי הודו בהזדמנות הראשונה נטלו אחריות הביעו חרטה וחסכו מזמן בית המשפט וכי מדובר באבות לילדים שישבו במעצר 7 חודשים.


השופט אליהו ביתן קיבל את ההסדר אך מתח ביקורת על ההסדר המקל "כשכל המדינה עומדת על הרגליים... סוף סוף מוצאים מישהו על חם, עם ראיות טובות מאוד, נתפסים לשולי-שוליים. כשיש דברים שמגיע הזמן לתת עונש כמו שצריך, גומרים את זה בהסדרי טיעון כאלה... בעוד חצי שנה נחזור לכאן שוב. בפרק זמן של שלוש שנים יש שתי עבירות של מטעני חבלה".


לדברי השופט ביתן כי המטענים גורמים לתחושת פחד והרגשה שהרחובות הפכו להפקר וכי הוא מכבד את ההסדר בלב כבד לאחר שהשימוש במטעני חבלה בקרב העבריינים הפך נפוץ ומסכן חיי אנשים תמימים. "מטעני חבלה אינם משמשים להגנה עצמית אלא למעשי תקיפה חמורים. אין כל מקום להתחשבות, הבנה או סלחנות, ויש לטפל בתופעה ביד קשה ולמצות את חומר הדין כלפי כל אחת מהחוליות בשרשרת ההכנה, ההספקה והשימוש במטעני חבלה. לדידי, אין להירתע מהטלת עונשי המאסר המרביים האפשריים".