ashdod10 logo

איך מתמודדים עם מות אימא של ילד בגן?

  ד"ר כוכי כהן אשת חינוך בכל רמ"ח אבריה, מומחית לגיל הרך וגננת בנשמתה, בחרה להוציא את ספר הביכורים שלה על מאורע שחוותה והשפיע עליה. הספר "מה קרה בגן של יאיר" מתאר בקולו של ילד בגן חובה את כל תהליך ההתמודדות שלו על מות אימו. ד"ר כהן בעצם מספרת סיפור אמיתי על ילד שאיבד את אימו בחופש הגדול והיא הגננת שלו מלווה אותו. בספר שלל עצות ותובנות על דרכי ההתמודדות לעבור את התקופה העצובה הזאת  
רבקה יניב | חמישי, 17 ספטמבר 2015 16:10

בסוף שנת הלימודים החולפת, ממש לפני שפרשה לגמלאות לאחר 35 שנות חינוך, הוציאה לאור הגננת, ד"ר כוכבה כהן (59) את ספר הביכורים שלה,"מה קרה בגן של יאיר". זהו ספר ילדים שעוסק במות הורה לילד צעיר. הספר שכתבה כהן, ד"ר במדעי החינוך ומנחה סדנאות העצמה בייעוץ משפחתי וזוגי, יצא בהוצאת 'אופיר ביכורים' והוא מבוסס על סיפור שכול אמיתי. מות אימו של ילד בגן החובה שלה, "נווטים", ברובע ה'. ד"ר כהן עקבה אחר הילד במשך כל שנת הלימודים ואף ניהלה שיח בנושא עם ילדי הגן. היא נוגעת בספרה בחוויה שרק סופרי ילדים מעטים מעיזים לעסוק בה: איך מתמודדים עם מוות של אדם אהוב. הספר עוסק בחוויה הקשה ביותר של החיים בצורה ישירה, כנה ומרגשת. זהו סיפור עצוב ויחד עם זאת אמיץ ואופטימי.

ד"ר כהן משלבת בסיפור את המפגש הראשון עם ארעיות החיים וגם את הנחמה שבהעלאת זכרונות. הסיפור נוגע ללב. כתוב ברגישות, פשטות, ישירות וכנות והוא נותן לגיטימציה לרגשות ולתחושות. הסיפור אינו מתייחס לאבל. "כי זה דבר פרטי. כל אחד מתאבל בדרך שלו וכל דרך היא נכונה", אומרת ד"ר כהן.
הספר כאמור, מתאר את ההתמודדות של ילד בגן חובה על אובדן אם. זה קרוה בחופש הגדול כשאימו של הילד מתה. זמן קצר לפני תחילת שנת הלימודים, מסיבוך בלידה. חודשיים לאחר פטירת האם, עסקו בגן בברכות לקראת ראש השנה.

ד"ר כהן אומרת כי אחת הדרכים להקל על ילדים את ההתמודדות על אובדן הוא לעזור להם לפרוק רגשות, ולפתח איתם שיחה בנושא הטעון הזה של מוות. אחת האפשרויות היא, לקרוא איתם סיפור מתאים. הספר של ד"ר כהן מסתמן כספר חובה בכל ספרייה חינוכית וככלי תירפויטי.

 

 

"היה מסתכל למעלה ומחפש אותה בשמיים"
ד"ר כהן נזכרת באותו הילד שאימו נפטרה. ומציינת כי עקבה אחרי הילד במשך כל שנת הלימודים, עודדה אותו לדבר על אימו ועל רגשותיו. "היו ילדים שביקשו ברכה מאלוהים שבשמים. הוא אמר שגם אמא שלו בשמים. הרגשתי שהוא רוצה לדבר על זה ועודדתי אותו לדבר. הוא דיבר בפני כולם ואמר 'אמא שלי מתה ועלתה לשמים ואלוהים אוהב אותה. הכי כואב לי שלא נפרדתי ממנה. אבל אימי נתנה את השם לתינוקת'".

על מה דיברת עם הילד? איך הוא הגיב? בכל זאת הוא בסך הכל ילד בן 5
"דיברנו למשל על מה שאהב, שאימו עשתה. הוא היה מסתכל לפעמים לשמים ומחפש אותה שם. הוא ידע שהיא לא תחזור אבל שהיא נמצאת כל הזמן איתו והוא יכול להתרפק על הזיכרונות ממנה. בשיחות שניהלתי עם הילד וחבריו הם למדו להפגין רגשות ולא להסתירם, להביא דרור למחשבותיהם וחרדותיהם ולראות שגם אחרים פוחדים ועצובים ושגם לאחרים זה כואב. כשדיברנו בהקשר לנושא על המושג סבלנות אמרו הילדים שהמילה כוללת גם את המילה 'סבל' וגם 'נו'-נו כבר שהסבל הזה ייגמר כבר".

כהן, נשואה ואם לבת (30) ובן (28), נולדה בבאר שבע למשפחה בת 7 ילדים, שמוצאה ממרוקו. היא החלה לכתוב כשהייתה בכיתה ד' וכשהתבגרה והחלה לעסוק בחינוך כתבה גם חומרים מקצועיים. אחרי שסיימה את מסלול הגננות במכללת "קיי", התגייסה לצה"ל וכמורה חיילת פיקדה על בית הספר לעברית שהיה ממוקם בקיבוץ חפץ חיים. בעקבות נישואיה לאיש צבא קבע בחיל האוויר ששרת בתל נוף, הם הגיעו לפני 28 שנים לאשדוד. לאחר תקופה קצרה הם עברו בעקבות שירותו של הבעל למצפה רמון ובהמשך חזרו לאשדוד. בנוסף לתארים ראשון, שני ודוקטורט בחינוך היא למדה בין היתר כתיבה יוצרת באוניברסיטת בן גוריון, ולימודי תעודה בייעוץ משפחתי וזוגי באוניברסיטת בר אילן. את הסטאז' בתחום הייעוץ היא עשתה בכלא איילון. בנוסף להיותה גננת בפועל היא הפעילה בין היתר את המדור לגיל הרך ב"הפסגה" (לשעבר המרכז הפדגוגי ר.י), הדריכה גננות במחוז הדרום, לימדה במכללת "אחווה" דרמה לגיל הרך וגם פיתחה פורמט של פעילות בקבוצה קטנה בגן הילדים.

החינוך והאהבה לילדים זורמים בעורקיה של ד"ר כהן והם חלק מהותי ומשמעותי בחייה. כשהיא מדברת על הנושאים הללו עיניה בורקות ואי אפשר שלא להיסחף אחר התלהבותה.

"לבטא עצב ולא להסתירו"
בחזרה לספר בו מספר לנו הילד רן בקולו סיפור אמיתי מהחיים. לא על גיבורי-על ולא על קוסמים, אלא על כאב, אֵבל ועצב, כמו גם על חברות אמיצה שהיא מקור להנאה גדולה. הספר מתאר התמודדות של ילד רך עם שכול, תוך יצירת מארג מרגש והתבוננות עמוקה בעולמם של ילדים ומבוגרים כאחד. ד"ר כהן, מומחית בתחום הגיל הרך, יודעת מניסיונה כמה חשוב להתייחס למציאות על כל גווניה, גם אם היא לעתים עצובה, כי ההתמודדות מפתחת את חיישני האינטליגנציה הרגשית, ויש נחמה בידיעה שמנעד הרגשות הוא חלק טבעי מן החיים בכל גיל. לדברי ד"ר כהן, הספר מציג את העקרונות המרכזיים של התמודדות ילד צעיר עם מות הורה. "אמירת אמת במילים מפורשות, הדגשת אי ההפיכות של המוות והתובנה שהמת ממשיך לחיות בזיכרון ובלב של אוהביו. הספר נוגע בצורך לבטא את רגשות העצב ולא להסתיר אותם, מחדד את ההכרה שדרושים זמן וסבלנות כדי להתמודד עם מות אדם קרוב, ומדגיש את חשיבות התמיכה של חברים, ובעיקר של חבר קרוב".

בעמוד האחרון בספר מופיע מאמר קצר של ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית, חינוכית, התפתחותית מאוניברסיטת תל-אביב,שמדריך את המבוגר, ההורה ו/או הגננת כיצד לנהוג במקרה של מות הורה לילד צעיר. ילד שהורה שלו נפטר "עלול להרגיש אשם על כך שהרגיז את ההורה ולכן הוא נטש, או לכעוס על ההורה שהחליט לא להישאר עם המשפחה", כותבת ד"ר כצנלסון ומציעה בין השאר, כיצד לבשר את הבשורה המרה לילד. לא לקחת ילד בגן להלוויה, להיזהר מלהעביר מסר שהמוות הם חיים אידיאליים, לא לנתק את הילד מהבית בזמן ה"שבעה" ולא להסתיר ממנו את האבל".
כמו כן מביא המאמר צורות שונות בהן מגיבים ילדים למות הורה. "אם התגובות הולכות ומקצינות ונמשכות לאורך זמן, אפשר להתייעץ עם איש בריאות הנפש. מה ששומר על ילדים במצב כזה הוא ניסיון לשמור על שיגרת החיים עד כמה שניתן, נוכחות ההורה, אנשים קרובים ואווירה תומכת ומכילה", כותבת ד"ר כצנלסון.

לא רק העלילה של הספר מבוססת על סיפור אמיתי, גם האיורים של רותם עומרי בספר מתעדים במידה רבה את גן "נווטים" ואווירתו. לצד איורי הפינות בגן וחצרו מופיעים הילדים כשהם לבושים, כמו ילדי גן "נווטים" במציאות, בחולצת התלבושת האחידה של הגן ועליה הכתובת "כאן מתחילה ההצלחה". נראה שאם מחפשים מודל לגן אידיאלי אפשר למצוא אותו בגן "נווטים". בגן שאוכלוסייתו מעורבת הן סוציו-אקונומית והן תרבותית, משולבים ילדים בעלי צרכים מיוחדים. בחצר הגן יש, בין היתר, חממות עם ירקות, מסעדה של אוכל בריא תחת הכותרת "הנבטים של גן נווטים", קיר מפעיל, תערוכות ועוד. ויש גם הורים שתורמים לפעילויות ההעשרה כמו למשל כאלה שמארגנים לילדים אירוח במקומות עבודתם. לדברי ד"ר כהן יש גם הורים שהילדים שלהם כבר מזמן סיימו את הגן והם עדיין ממשיכים כמסורת לארגן את הביקורים הללו במקומות עבודתם.

 

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.