ashdod10 logo

הצד האחר של העמוד

תחת הגדרה של ענף ספורט מתכנסות אחת לשבוע נשים מהוגנות מאשדוד ולומדות את טכניקת הריקוד על עמוד. הכל במסגרת ספורטיבית כמובן לחיטוב הגוף, כושר ושיפור דימוי עצמי ושום מילה על הקונוטציה שזה מעלה.
נועם אלטחן | שישי, 11 ספטמבר 2015 09:58

'ריקוד על עמוד' לא מה שחשבתם. לא מדובר במופע חשפנות של נערות סקסיות בלבוש מינימלי רוקדות על עמוד בבר אפל לעיניהם הנלהבות של גברים שתויים. מדובר בתופעה שתופסת תאוצה, ונשים רבות באשדוד המהוגנת משתתפות בו ולוקחות חלק בריקוד המיוחד הזה במסגרת ספורטיבית לחיטוב הגו, והביטחון העצמי.

ריקוד על עמוד, כשמו כן הוא. באמצע סטודיו עמוד מניקל עליו רוקדות הבנות. למרות שענף הריקוד על העמוד מלווה במחשבות אחרות, מלווה אותו עדיין רחש מיוחד ומסקרן, מעלה גבה לכל מי ששומע בפעם הראשונה ושיח נוקב מתלקח בכל פעם ששמו מוזכר. ריקוד על העמוד שמו. ענף ספורט לכל דבר.
וכדי לברר מה זה בדיוק ריקוד על עמוד באשדוד, נפגשתי עם קבוצת בנות ביום שישי האחרון, כל אחת מגיעה לשם מהסיבות שלה: יש אומרות שזה גרם להן לתפוס את החיים באופן שונה, וזה ממלא אותן בביטחון, באמונה בגוף, שחרור ממחסומים, ויש שסתם מגיעות למפגש חברתי לברוח מהילדים ומהבעל.
ריקוד על עמוד היא שיטת אימון המשלבת בין ריקוד לאקרובטיקה, בניגוד לתפישה המקובלת. שיעור ריקוד על עמוד כולל תרגילים על העמוד המשפרים כוח, גמישות, חיזוק פלג גוף עליון ומחטבים את הגוף. השיעור בנוי בצורה מאוזנת וכולל קומבינציה ריקודית עם טאצ' חושני, בשילוב תרגילי כוח, גמישות, עיצוב הגוף ואקרובטיקה על העמוד. ריקוד זה, כך מתברר, הוא לא רק אמצעי בידורי לערבי גברים או אחד משלל רעיונות לערבי נשים, אלא שיטה ספורטיבית לכל דבר. ריקוד על עמוד הינה שיטה אירובית שפועלת על שרירי הגוף, מחזקת, מחטבת ומגמישה אותם וגורמת לכל אחת שמתאמנת באמצעותה לחוש סקסית יותר ולעבוד גם על הדימוי העצמי. היתרונות האלו הפכו את הענף לפופולארי ומקובל בעולם ובישראל.
אין חכם כבעל ניסיון, וגם כאן הבנות מפצירות בכל מי שמגיע לסטודיו לנסות לרקוד על העמוד. גם אותי הם ניסו לשכנע. "קודם כל באת עם הבגדים הלא נכונים" הן אומרות לי וממשיכות "אחרת היינו גורמות לך להבין מה זה כולל הספורט הזה. המון כוח וגמישות. יש פה בנות שהגיעו מרקע של בלט. יש גם תרגילי קרקע. הספורט הזה מגוון ללא ספק. יש גם כאן בנות שאף פעם לא רקדו, כל אחת מתחברת לסגנון שלה". רב גווניות זה שם המשחק. אין מונוטוניות של חדר כושר. כל שיעור הוא בפני עצמו.
גם בהרכב הבנות כל אחת באה מרקע שונה. הילה (40) עורכת דין במקצועה, מתאמנת לצד אליס (14) תלמידת תיכון במקיף ח'. הילה המבוגרת בחבורה מספרת: "אני קיבלתי הצעה להסבת מקצוע. אין מה לעשות. מי שמתאמן בתחום הזה יקבל הרבה הערות. אבל חיים עם זה". כאשר נשאלו הבנות אם הן קיבלו הערות שוביניסטיות, קיבלתי תשובה מעניינת והומוריסטית. סינדי (22) "תראה איך אנחנו נראות. מי יגע בנו" וכולן צחקו. היא ממשיכה: "כל מי שבאה לספורט הזה מוכנה לקבל הערה כזו או אחרת".
"ריקוד על עמוד מתאים לכולם", קובעות הבנות פה אחד. במיוחד לנשים שאוהבות את עצמן או שרוצות לאהוב את עצמן, למי שמחפשת קצת פאן ואקשן בדרך לחיטובים, ואפילו למי שרוצה להרשים במיטה את הגבר שלה. הז'אנר של הפול דאנס מתפתח אט אט ומתרחב עם הזמן. "בריקוד על עמוד, הגוף מתחטב מצויין, והכי חשוב לא משעמם. לא עושים כל הזמן אותו דבר כמו בחדר כושר. זה מעולה לבנות שרוצות לעצב את הגוף שלהן ואפילו לבנים. נתקלתי בהמון בנות שאמרו לי 'אני אף פעם לא אצליח לטפס עד למעלה'. לאט לאט אני מראה להן שהכל אפשרי. משיעור לשיעור הן מסוגלות וכל הריקוד שלהן מגוון יותר" קובעת מינה המאמנת בנחרצות.
ריקוד על עמוד מלווה בקשיים, עליות וירידות הן מספרות."זה אישי לכל מתאמן. כל אחד יש לו את הקשיים שלו. אבל יש תרגיל שצריך להתלות על העמוד ולבצע קשת עם הרגליים מה שמצריך המון כוח וגמישות. לא קל בכלל". כאשר נשאלו אם מישהי פה מסוגלת, צחקו וענו שלא. נוסף על כך, אין מניעה לרקוד לכל מוזיקה שאנו חפצים. "מה שרוצים אין הגבלה. לכל תחרות יש את החוקים שלה. יש תחרויות שאסור שירים עם מילים. יש כאלה רק מנגינות. כל אחת מתאימה לעצמה למה שהיא הכי מתחברת. יש בנות שרוקדות לצלילי מוזיקה מזרחית, קלאסית ואפילו רוק. בסטודיו הכל מותר".