ashdod10 logo

לוחמי שייטת 13 האשדודים פשטו על ענף הנדל"ן בארץ

 סיפורם המדהים של שני אחים מאשדוד, עידו ונדב ברזילי, שנולדו, גדלו והתחנכו בעיר ומנהלים פרויקטים של מאות יחידות דיור ברחבי הארץ. הם התחילו מדירה קטנה שרכשו בשדרות מכרו אותה ברווח, והשאר היסטוריה. האחים ברזילי, שירתו, כמעט במקביל כלוחמים ביחידת הקומנדו הימית 'שייטת 13' , ופשטו ביחד על ספינת המרמרה בלב ים. לאחר השחרור מצה"ל, הם טיילו קצת בחו"ל והקימו חברת נדל"ן מצליחה, והם מן הסתם בדרך להיות טייקוני נדל"ן  
נועם אלטחן | חמישי, 03 ספטמבר 2015 14:56

 זה סיפור מדהים על שני אחים צעירים מאשדוד, עידו ונדב ברזילי, שנולדו והתחנכו בעיר, שהצליחו בצורה מדהימה בתחום הנדל"ן ומגלגלים מיליונים והם בקושי בני 30. הם עזבו את אשדוד כשבליבם ביקורת על כך שאין באשדוד מספיק תעסוקה לצעירים, בוודאי בתחום ההייטק. האחים ברזילי מצטרפים לעוד צעירים מוכשרים ומצליחים, שהחליטו לעזוב את אשדוד, בשל חוסר תעסוקה ופורחים בערים אחרות. "אמונה, תעוזה וכח רצון אלו הדברים שצריכים על מנת להתפתח ולהתקדם", אומר נדב ברזילי.

הסיפור של שני האחים, יוצא מגדר הרגיל והם זכו יחד עם יזם נוסף גלעד יפרח לכתבה גדולה ומפרגנת במוסף הכלכלי "כלכליסט". הם למדו בבית הספר היסודי 'רעים' ברובע ד' ובהמשך בתיכון מקיף ג' במגמת מחשבים ופיזיקה. בימים אלה הם נמצאים בצמיחה בתחום הנדל"ן בקנה מידה ארציים. כעת הם אחראים על בנייתן של 450 יחידות דיור בשני מוקדים בארץ, ובעלי מבנה מסחרי באשדוד, מה שמציב אותם כצעירים הנחשקים והמבטיחים ביותר בטרם מלאו להם 30.
לשניהם מסלול חיים כמעט זהה. למדו באותם בתי ספר למדו באותן מגמות וגם לצבא הם הלכו לאותה יחידה: לוחמים בשייטת 13, יחידת הקומנדו של צה"ל. עידו השתחרר בשנת 2010 לאחר שירות של 5 שנים, שמתוכם שנתיים בקבע. "חודש אחרי השחרור יצאתי לחופשה בתאילנד לנקות את הראש מהשירות הצבאי. חודש אחרי זה לקחתי קורס מקצועי בנדל"ן. חצי שנה ארך הקורס. באותה תקופה נדב, אחי, היה בחו"ל וכשחזר לימדתי אותו את כל מה שהועבר לי בקורס. קבעתי לו שתוך חודש אנחנו מתחילים לגלגל עסקאות".

 

   

 

אהבת חייהם: שייטת 13 ובנייה

בין שני האחים, הפרש של שנתיים בגיל והם פועלים וחושבים בהתאמה מלאה וכל פעולה שלהם מבוצעת יחדיו. הם לא נפרדים לשנייה, ואפילו גרו יחד לפני שכל אחד התחתן. שני דברים חקוקים אצלם בנשמה: שייטת 13 ואהבה שלהם לבנייה. "האמת שמגיל צעיר עידו ואני חלמנו לעשות שני דברים: לשרת בשייטת 13 ולהתעסק בנדל"ן. ההורים גם התעסקו בנדל"ן, האבא היה מתווך והיו קונים קרקעות, בונים וילות ומוכרים. מאז שאנחנו קטנים אנחנו מסתובבים באתרי בניה ומתלהבים מזה", אומר נדב הבכור.
הכניסה של האחים ברזילי לתחום היזמות והבניה הייתה רצופה בהחלטיות ומשמעת תקציבית. זה החל לפני ארבע שנים כשהשתחררו משירות קבע בשייטת 13. "אחרי השחרור טיילתי בחו"ל וכשחזרתי, עידו שכבר היה משוחרר אמר לי, 'בתוך חודש אנחנו קונים דירה'", מספר נדב. "כיוון שכל דבר שאנחנו עושים כולל הצבת יעד וביצוע. בתוך חודש קנינו דירה בשדרות ואחרי כחודשיים מכרנו אותה ברווח של 40 אלף שקל. היינו בעננים".

לצד העסקאות הם לא ויתרו על לימודים ולפני כשנה סיימו את לימודיהם במרכז הבינתחומי בהרצליה. נדב ברזילי בוגר חשבונאות מהבינתחומי ומנגד אחיו עידו ברזילי בוגר מינהל עסקים ומימון מהבינתחומי. לצד לימודיהם, באותה תקופה החלה המחאה החברתית. הם הבינו שהם חייבים לבנות עסק חברתי. שנים אחדות אחר כך, הם כבר בעלי חברה גדולה הנושאת את שמם. בשיחה איתם מתברר כי עזבו מזמן את אשדוד ואינם רואים את עצמם חוזרים אליה, לנוכח הכישלון בהיעדר תעסוקה ומפעלי היי טק בעיר. גם כאן עוד חוזר הניגון, אנשים שגדלו בעיר עוזבים אותה ופורחים בערים אחרות. סיפורה של אשדוד בעידן הנוכחי.

איך התחלתם להיכנס לשוק הנדל"ן?
נדב: "התחלנו בקטן עם עסקאות בשווי נמוך. יש לציין שאני הייתי 3 שנים קצין בקבע בשייטת 13 אז די חסכתי ובנוסף עידו שירת שנתיים בקבע. יצאנו מתחומי אשדוד בכדי לקנות נכס זול. באשדוד, אדם צעיר לא יכול להרשות לעצמו לקנות נכס. קנינו דירה בעיר שדרות בשווי של חצי מיליון שקלים. משם התקדמנו לשיפוץ הדירה של סבתא וסבא שלנו ומכרנו אותו ברווח. אחרי זה קנינו קרקע בגן יבנה, בנינו שם שתי וילות צמודות ומכרנו גם אותן. במקביל גם למדנו בבינתחומי, אז הוצאנו רישיון תיווך ופתחנו את החברה 'היחידה להשכרה' שמטרתה למצוא לסטודנטים דירות להשכרה במחירים שפויים תחת עמלות של חצי חודש שכירות לעסקה. זה הלך די טוב, אבל הבנו שזה לא הכיוון שלנו. משם אחרי שחסכנו מספיק הצבנו לעצמנו מטרה שאנחנו רוצים לקנות קרקע לבניין".

בונים מאות יחידות דיור

מה עמד מאחורי ההחלטה הזו? זו קפיצת מדרגה.

עידו: "במידה ואנחנו נמצא קרקע במחיר נכון בשבילנו מתחת למחיר השוק והכסף מהמשקיעים יבוא. אנחנו לא נצטרך להביא הכל מהבית".
השלב הבא כבר היה קפיצת מדרגה משמעותית: האחים החליטו שבתוך שלושה חודשים הם קונים קרקע לבניין, בלי ניסיון בפרויקטים בסדר גודל כזה. "היה לנו חבר יזם שפועל בעפולה, והוא הציע לנו לבוא לאזור מתוך מחשבה שכאשר הרכבת תחל לפעול שם, המחירים יעלו בכ־15%", מספר עידו בכתבה בעיתון "כלכליסט". "ניתחנו מכרזים וראינו שככל שמדובר בקרקע גדולה יותר, קטן מספר המציעים. כשיצא מכרז של רמ"י, ניגשנו יחד עם החברות קימה ואגדים וזכינו בקרקע ל־180 יח"ד שעם הזמן השתנתה לכ־300 יח"ד. לא היה לנו כסף לרכוש את הקרקע. האפשרויות היו למכור אחד משני המגרשים, או להכניס קרן או גוף יזמי. דפקנו על הדלת של כל החברות הגדולות במשק. לוינשטין התקדמו הכי מהר והיו רציניים, ואיתם הלכנו. היה חשוב לנו ללמוד מבעל החברה, שאול לוטן, ולהבין כמה שיותר על העולם הזה. המנוף השיווקי והכלכלי היה חשוב כי היתה לנו רק חצי שנה להסדיר את התשלום על העסקה. התחלנו כבר במכירה מוקדמת והיום אנחנו אחרי 119 הרשמות".

 

ומאיפה הידע בבניה? מאיפה התעוזה לבנות בניין?

עידו: "כמו ששר השיכון היום הוא אחראי על כל תנופת הבנייה בארץ וחרף העובדה שהוא לא הרים אבן, כך גם אנחנו. לוקחים את היועצים הטובים בעולם, את עורכי הדין הטובים בעולם, רואי חשבון הטובים בעולם, אדריכלים הטובים בעולם וקבלני משנה הטובים בעולם, מתייעצים איתם יורדים לעובי הקורה, בודקים שואלים ומצליבים מידע. רק אחר כך אנחנו מוציאים את המוצר הכי טוב שאנחנו יכולים לספק".
נדב: "יזם למעשה הוא לא המהנדס של הפרויקט. הוא לא שולט בכל חישובי הבנייה. מה שצריך לעשות זה להתחיל לחפור ולשאול שאלות. אם אתה מראיין שלושה אנשים ושומע אותה תשובה כנראה אתה מבין שזו התשובה הנכונה. אם לא, אז אתה חופר ויורד לעומק הבעיה ומנסה להבין למה כל אחד ענה לך שונה".

וכל פעם לסכן החסכונות? צריך אומץ. ישנתם בכלל בלילה?

עידו: "אני חושב שמי שלא עושה את הצעד הזה ומי שלא מעז בין גיל 20-30 הוא זה שעושה צעד מסוכן. מי שלוקח אחריות בגיל הזה שהוא כן יכול ליטול סיכונים עושה את הצעד הנכון".
נדב: "זה ברמה של כל אחד, לא משנה מה העיסוק. כן אפשר לקחת הלוואת מהבנק, מההורים או מכל מקום אחר. לדעתנו, צעירים חייבים ליזום כדי לבסס את עצמם בעתיד".

באיזו דירה זוג צעיר צריך להתחיל את חייו?

עידו: "אנחנו ממליצים לרכוש דירות בפריפריה. גם כהשקעה עבור זוגות שמעדיפים להמשיך ולגור במרכז. אנחנו מאמינים בדירות קטנות. הבעיה שלרוב זה תלוי בתב"ע וברצון הרשויות".

על מה אתם עובדים כעת. מהם הפרויקטים שלכם?

נדב: "יש לנו שני פרויקטים מרכזיים. הראשון הוא בעפולה, שם אנחנו עתידים לבנות 300 יחידות דיור וכבר מכרנו קרוב למחצית. סך הכל בונים שם 7 בניינים בני 10 קומות. הפרויקט השני שזה מרכז העיסוק שלנו עכשיו הוא בנתיבות, שם חברנו ליזם גלעד מור. זו העיר הכי חמה בישראל בשנים האחרונות. יזם טוב ומשקיע חכם חייב לזהות הזדמנויות ומקומות להשקעה והעיר נתיבות בהחלט עונה על הפרמטרים. העיר נתיבות חוברה לרכבת ישראל ומרגע שזה קרה מחירי הדיור קפצו בכ-15%. מה גם היא עיר מרכזית באיזור ומרכזת אליה המון תושבים מהסביבה".
עידו: "נקודה נוספת זה שראש העיר מקדם בברכה כל פרויקט של בניה ובעיקר תעסוקה ומבני תעשייה לתושבים שלו".

במה שונה ראש עיריית נתיבות מראש עיריית אשדוד?

עידו: "תראה, למען האמת את ראש עיריית אשדוד לא יצא לנו לפגוש, לעומת ראש עיריית נתיבות. קודם כל פגישה איתו היא שונה מפגישה רגילה עם ראש עיר. כשאתה רואה תוך כדי פגישה הוא מזיז עניינים. אתה לא מדבר איתו ורק אחרי חודשים יש תשובה במקרה הטוב. תוך כדי פגישה הוא נותן הוראות לכפופים לו כדי לחסוך זמן. חשוב לו מאוד כל הנושא של החינוך והתעסוקה מה שלצערי לא קורה כל כך באשדוד. אני אספר לך משהו, הוא מקים פארק תעסוקה ונופש בהשקעה של 130 מיליון שקלים ליד הפרויקטים שלנו שם. אין דברים כאלה בכל הארץ בטח לא באשדוד".

 

האחים ברזילי עם ראש עיריית נתיבות

אז למה, למעשה, לא פניתם לעיריית אשדוד כמו בנתיבות?

עידו: "בכדי שנתחיל בכלל תהליך צריך קרקעות פנויות ואין דבר כזה באשדוד. באשדוד עיקר העסקאות זה תמ"א 38. אנחנו בוחנים את העניין. אי אפשר לבוא לראש העיר ולהגיד לו 'בוא תן לי קרקע' כי אין לו. אין לאשדוד כבר לאן להתרחב".

גדלתם באשדוד ועכשיו כנשואים, אתם לא רואים את עצמכם גרים באשדוד?

נדב: "אשדוד זו עיר מבחינת תכנונית מעולה אבל יש לה בעיה קשה בעיר הזו. רבים מהחברים שלי עזבו אותה. אין מקומות עבודה לאקדמאים והיי טק חד משמעית. אם העירייה תשכיל להביא לעיר כמה מפעלים גדולים של היי טק דוגמת אינטל, גוגל בסדרי הגודל האלה אתה תשנה את מרקם האוכלוסייה ותגרום לאוכלוסייה משכילה להעתיק את מגוריהם וגם תשאיר את טוביה בניה של העיר בעיר שגדלו בה. אני אסכם את זה במשפט אחד מאוד פשוט, אשדוד צריכה מפעלי היי טק. יש לה פוטנציאל אדיר היא לא צריכה ליפול מהרצליה. מה יש בהרצליה שאין באשדוד? מפעלי היי טק זה ההבדל".

אתם מדברים על המחסור בהיי טק לאשדוד אז למה שלא תפנו לעיריית אשדוד בנושא?

נדב: "שיהיה לך ברור ואני פונה מכאן לראש העיר אנחנו יותר מנשמח לקחת פרויקט שיקדם את כל נושא ההיי טק באשדוד בשיתוף מלא עם העירייה בראשותו של ד"ר יחיאל לסרי. יחד נמצא איזורים שניתן להקים בהם פארק היי טק. לדעתנו ניתן יהיה להקים קריה טכנולוגית בסמוך לבית חולים. יחד עם זאת, העירייה צריכה לבוא עם תוכנית מעמיקה איך היא מקדמת את הנושא שזה אומר הנחה בארנונה או פטור מלא".


אתם תצליחו להביא את החברות המובילות במשק להגיע לאשדוד?

עידו: "הכל תלוי בארנונה של עיריית אשדוד ועד כמה היא רוצה להביא את אותן החברות. ברגע שתהיה הטבה משמעותית מצד העירייה הדרך להקמה של פארק כזה יהיה קצר".
נדב: "המיקום של אשדוד מעולה. בקלות ניתן יהיה להביא. אם הצלחנו בעפולה אז באשדוד ילך בהרבה יותר קל. אני מקווה שראש העיר יקרא את הכתבה הזו. שם המשחק זה ארנונה".

שניכם מתחת לגיל 30 וכבר אחראים על פרויקטים גדולים ונמצאים על הכוונת של כל חברות הבניה הגדולות זה לא מלחיץ אתכם?

עידו: "מה שאנחנו מוכרים למעשה זה לחם אחיד. אנחנו לא בונים וילות בסביון. בונים דירות שמחיר המכירה שלהם הוא פחות ממיליון שקלים. למוצר כזה יש ביקוש לכולם".
נדב: "תראה, אנחנו מבינים את החסרונות שלנו שאנחנו צעירים. אנחנו מחזיקים המון בעלי מקצוע עם המון ניסיון".

צעירים ללא אמצעים וקשרי משפחה יכולים להגיע ליזמות?
נדב: "במועדון הנדל"ן דיברנו על חסמי הכניסה האלה. גם בבינתחומי לא כולם עשירים. אפשר לעשות נדל"ן בלי רקע בכלל, אבל לרוב האנשים זה נראה נושא רחוק וקשה. התובנה שלנו היא שזה לא תחום כזה מורכב וקשה, במיוחד בעידן הנוכחי. לנו האסימון נפל מוקדם כשרכשנו את הקרקע, ואני חושב שזה מה שפילס לנו את הדרך".

עוד עשר שנים איפה נראה אתכם?
"לחבר את הפרויקטים בין עפולה לנתיבות" עונים יחדיו.

המבצעים הנועזים של האחים ברזילי
והקשר למפקד הנועז מאשדוד, שי אלבז

לעיר אשדוד נציגות בכירה בחיל הים ובמיוחד ביחידת העילית שייטת 13. תת אלוף, שי אלבז, לוחם נועז ואמיץ, שמשמש כעת ראש מספן מודיעין של חיל הים נולד וגדל באשדוד, בנו של חבר מועצה הדתית, ניסים אלבז, שהיה בעברו איש קבע בחיל האוויר וחבר עירייה. תא"ל אלבז בשנים 2010 - 2012 פיקד על שייטת 13, בין היתר במבצע 'רוחות שמיים'‏ ובמבצע 'חוק ברזל' ופיקד על התגובה למשט המרמרה.  בסיום תפקידו יצא ללימודים בשנים 2012 - 2014,  לאחר מכן מונה בשנת 2014 לרמ"ח מבצעים בחיל הים‏. באוקטובר 2014 הוחלט למנותו לראש מספן המודיעין‏.
האחים ברזילי שירתו תחתיו כשהיה מפקד היחידה. הם שירתו לוחמים תחת פיקודו של אלבז. "שי מפקד מעולה, זכיתי לשרת תחתיו בשגרה ובמבצעים" מעיד נדב ששירת קצין בדרגת סרן. עוד מוסיף "אני לא יכול לדבר כל כך הרבה בנושא אבל זכיתי להיות איתו במשט המרמרה בה הוא פיקד על כל הפעולה. לא היינו בכח שלו, אבל עשינו איתו המון מבצעים סודיים. הוא אחד המפקדים הנועזים ביותר שהכרתי. כשהוא רואה את המטרה בעיניים הוא לא מהסס, קר והחלטי".

שניכם השתתפתם כלוחמי שייטת 13 בעצירת משט המרמרה. מה אתם זוכרים?

נדב: "היה אירוע משפחתי בעקבות השירות שלנו בשייטת 13 שגרם לנו לצאת לחיים האזרחיים. באותה תקופה היה משט המרמרה. כידוע שייטת 13 טיפלה בזה. עידו ואני אמנם בכוח שונה בשגרה, אבל שנינו נשלחנו לטפל באירוע הזה. היינו צריכים לפנות שם כל מיני דברים לא נעימים, גם פצועים שלנו וגם פצועים אחרים".
עידו: "בדרך כלל בשייטת 13 אסור לצאת שני אחים לאותו מבצע. בגלל ההתארגנות המהירה שנינו יצאנו לטפל במרמרה. אמא שלנו פעם ראשונה הרגישה משהו לא טוב וזה מוזר כי היא הפייטרית בבית. סיימנו את המרמרה וחזרנו לבית. אמא שלנו הייתה בבית חולים בעקבות מה שראתה בטלוויזיה בנוגע למרמרה. היה לה קריש דם. זה השפיע עלינו בבית".