ashdod10 logo

לקראת פתיחת שנת הלימודים: הצד של המורים בחינוך התלמידים

ביום שלישי הקרוב, בשבוע הבא  יחזרו התלמידים לספסל הלימודים. גם המורים, חדשים כוותיקים נמצאים בהכנות אחרונות לקראת התאריך המיוחל כאשר על  דבר אחד אין  עוררין: התרגשות באוויר וציפייה ששנת הלימודים תהיה טובה ומוצלחת. מירב לביא, מחנכת ומורה ללשון בתיכון, שמעבירה שיעורי תגבור בלשון בתיכונים באשדוד, מביאה את הצד של המורים מהזווית האישית  
בר רבינוביץ | חמישי, 27 אוגוסט 2015 01:46

 

למה בחרת להיות מורה? 

"אני לא חושבת שבחרתי(צוחקת).  הגעתי מתוך אידיאולוגיה, חיבור אמיתי ל"אני שבתוכי" ורצון להשפיע. הרגשתי שאני רוצה לשנות. מעבר לכך, השפה העברית "זורמת בעורקי" , ואני נהנית ללמד את המקצוע. זה הכי אני". 

כיצד ההוראה משפיעה על אופייך ושיגרת חייך? 

"ההוראה מאוד ביגרה אותי, היא פיתחה בי את יכולת ההכלה, ההקשבה, האסרטיביות ועוד. בעידן הטכנולוגי, אני משתדלת להיות זמינה בטלפון/ וואטסאפ לשאלות/ הודעות גם לאחר שעות הלימודים, והדבר בהחלט מקל גם עלי וגם עליהם. העומס והלחץ מתחילים  בעיקר לקראת תקופת הבגרויות וחלוקת התעודות".   

אומרים ש"הנוער של היום הוא לא הנוער של פעם" מסכימה עם המשפט הזה?

"אני טוענת הנוער של היום הוא בהחלט שונה מהנוער של אז, אך לאו דווקא במובן השלילי של העניין. יש לנו נוער מצוין, אבל הוא צריך הכוונה נכונה, אהבה ושלא נוותר עליו. מבחינה סטטיסטית הנוער של היום עולה בהרבה מובנים: תרומה לקהילה, קבלת האחר בבתי הספר ועוד". 

והמורים של היום...?

"גם המורים של היום עברו, לדעתי, לגישה אחרת. פעם מורה מקצועי היה צריך לדעת ללמד את המקצוע וזהו.. היום צריך מעבר לזה. שיחות אישיות עם התלמידים, לימוד בקבוצות קטנות. הדברים הללו הם שמחברים את התלמיד למורה בפרט ולבית הספר בכלל".   

מהו הדבר החשוב ביותר שלמדת בכל שנות עבודתך כמורה?

"לקחת דברים בפרופורציה הנכונה".

בשנים האחרונות יש  מגמה של "בית חרושת לציונים" ושמים פחות את הדגש על חינוך וערכים. 

"אין ספק שכל בית ספר המכבד את עצמו מצפה ורוצה שתלמידיו יגיעו להישגים הגבוהים ביותר. יש תחרותיות ,והיא בריאה ונכונה. כך נוהגים בכל העולם כולו וגם בארץ. מוסדות לימודיים נועדו להקנות ידע וכלים בסיסיים כדי שתלמידיהם יוכלו להשתלב בעתיד במוסדות להשכלה גבוהה. יחד עם זאת, במוסדות החינוך קיימים שיעורים והרצאות בנושאים שונים שמטרתם להעשיר את עולם התוכן בנושאים שונים ומגוונים". 

טיפים למורים המתחילים..

"לבחור מורה מנחה מצוות בית הספר שילווה אתכם במהלך השנה.( בחלק מבתי הספר זה בנוהל),  לקיים שיחות אישיות עם כל תלמיד (5-7 דקות) כבר בתחילת שנה( תתפלאו, זה עוזר המון בהמשך), לא לדלג על עקרונות חשובים ולא לוותר עליהם.  תמיד להגיע כמה דקות לפני תחילת השיעור. התלמידים יבינו שאתם רציניים וקפדנים. דבר אשר ימנע מהם לאחר לשיעורים שלכם.  ללמוד את שמות התלמידים כמה שיותר מהר. התלמידים מאוד אוהבים שקוראים בשמם( ולא, את/אתה). להציב את המטרות הלימודיות כבר בתחילת שנה. תהליך בניית אמון בין מורה לתלמיד זהו תהליך שפירותיו נקצרים בהמשך הדרך ולא בהתחלה. שנת ההוראה הראשונה קשה לכולם!!! חשוב לזכור שבניית פרופיל מקצועי  ו"אני מאמין" של מורה הם אבני הבניין שלכם, ואף בניין לא נבנה ביום אחד".

   מהו חינוך בעינייך? 

"חינוך =דוגמה. וכבר אמרו חז"ל: "נאה דורש נאה מקיים". אנו כמורים מהווים מראה שמשקפת את הערכים האמיתיים בהם אנו מאמינים. אמירות לחוד ומעשים לחוד הם בסיס לחוסר אמון בין מורים לתלמידים. או להיפך: אמירות שעולות בקנה אחד עם דוגמה הן מתכון מוצלח לבניית אמון בין תלמידים למורים".  

 

 

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.