ashdod10 logo

המסך ירד על אגדת תרבות גיאורגית

  הזמר המפורסם הנערץ על ידי העדה הגיאורגית, בוצ'ונה אנזור אברהם מושיאשוילי (64) מאשדוד נפטר. הוא נפצע אנושות בראשו, לאחר שמעד על מדרכה בקרבת ביתו. אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה במוצאי שבת בבית העלמין באשדוד. יהי זכרו ברוך  
ענת ביגר | חמישי, 20 אוגוסט 2015 14:54

 

אבל כבד ירד על קהילת יהודי גיאורגיה באשדוד ברחבי הארץ וברחבי העולם,על מותו הפתאומי בנסיבות טראגיות, של הזמר המפורסם ויקיר הקהילה, בוצ'נה אנזור אברהם מושיאשוילי. זמר פופולארי ונערץ ונחשב - אגדת תרבות גיאורגית.

בוצ'ונה היה בן 64 במותו. הוא נפטר ביום שישי בשבוע שעבר בשעות הבוקר המוקדמות, לאחר בילוי לילי בחאפלה גיאורגית עם חברים ממוסקבה. כהרגלו, הוא שר ושימח את הלבבות. בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי חש עייף והחליט לפרוש. הוא נסע במונית אל ביתו, וירד מהמונית בניין ליד. למרבה הצער הוא לא ראה בין השיחים את המדרכה, מעד עליה נפל ונחבל אנושות בראשו. עובר אורח שעבר במקום, הבחין בו שרוע על הרצפה, והזעיק משטרה ואמבולנס. בשעה שכוחות ההצלה ניסו להחיות אותו, עסקה אשתו מאריקה בהכנות לשבת ולא הייתה מודעת לטרגדיה המתרחשת מתחת לביתה. כל הניסיונות להצילו לא צלחו והרופאים נאלצו לקבוע את מותו. באותה שעה שהו בנותיו, חן ובלה בטיול בגיאורגיה עם הבעלים. עם היוודע דבר האסון לקחה הבת חן מרגבי מאדמה של המקום בו אביה נולד ופיזרה אותם על קברו באשדוד.

עם הגיטרה הצמודה

בוצ'ונה נולד בעיירה ואני בגיאורגיה בשנת 1951 למשפחה יהודית ענפה ומוכרת, רכש השכלה גבוהה באוניברסיטה וכבר בגיל הנעורים הוא התחבר למוזיקה. היה יוצר, מלחין ממציא שירים, כותב מילים ובכל שעה היה מקדיש למוזיקה את זמנו. הוא החל לשיר ולהופיע מול המשפחה והחברים והגיטרה הפכה להיות חלק בלתי נפרד ממנו. לכל מקום היה מגיע עם הגיטרה ובכל מפגש קטן שולף את הכלי נגינה ומתחיל לשיר, לשמח, להרקיד ולענג אנשים. הפריצה הגדולה הגיעה כשנסע מואני לעיר הבירה של גיאורגיה, לטביליסי, עם חברו לאהבה ולתחום תמז נמסטדזה, נגן מוערך, איש מוזיקה מהרמה הגבוה ביותר. הוא היה מלווה אותו בנגינה ובשירה וביחד הפכו לצמד מוכר ואהוב אנסמבל "סצ'ינו" וביחד קיימו סבב הופעות בכל רחבי גיאורגיה ובכל רחבי העולם והם התפרסמו והפכו לקלאסיקה של הזמר הגיאורגי. מאז הפך לאגדה.

היה לו קול ייחודי והוא נטל חלק בכל הבמות ובכל הפסטיבלים, כל במה וכל מאורע של הקהילה בעיר ובעולם הוא היה הראשון להתנדב ולהופיע בחינם, רק כדי להפיץ את התרבות ולקדם את הקהילה. עם השנים בוצ'ונה הפך לדמות שכל הזמרים המתחילים היו עולים אליו לרגל כדי לקבל המלצות ועצות מקצועיות, הוא היה כמעין אב, מנחה, מייעץ ומלווה צעירים בדרכם המוזיקלית, הוא הפך להיות שגריר תרבות בין המדינות גיאורגיה וישראל, הופיע והיה בקשר מול כל מנהיגי גיאורגיה וישראל. בכל בית ובכל כיכר בית קפה מסעדה היו שומעים את השירים שלו, נכס צאן ברזל תרבותי.

אלפים ליוו אותו בלוויה שהתקיימה במוצ"ש בבית העלמין באשדוד. זמרים מפורסמים הגיעו מכל רחבי העולם כדי ללוותו בדרכו האחרונה, הזמר מוריס ז'אנשוילי ספד לו והודה לו על דרכו המקצועית וביקש מהקהל שבדרכו האחרונה ללוות אותו  במחיאות כפיים סוערות, אותם כפיים שהוא אהב לשמוע אחרי כל שיר ומופע שלו, והקהל נענה לבקשה ודקות ארוכות נשמעו בבית העלמין בחצות הליל מחיאות כפיים שהגיעו מאהבה גדולה לאיש.

אירמה צור, פעילת ציבור שפועלת למען בני הקהילה וחברת משפחה ספדה לו. בין היתר אמרה: "איש חסד ואמת, אב נפלא וסב מפנק, חבר אמת וזמר בחסד עליון. איש שהיה צמא לעשות חיים להספיק הכל, לראות הכל, עם תשוקה בעיניים ומבט חודר שרוצה להספיק לחגוג, להנות, לגעת בדופק של העולם. קשה לדבר על בוצ'ונה במונחי עבר, קשה להיפרד וטרם מעכלת את הידיעה. רק שלשום אמא שלי אמרה לי 'בוצ'ונה לא העביר לך דיסק שלו בשבילי...'צחקתי אמרתי לה בוצ'ונה לא צריך דיסק הוא בכל במה ובכל אירוע נמצא, והוספתי ש'יהיה בריא'. מתברר שהבריאות לא מספיקה".

 

אירמה צור ובוצ'ונה ז''ל

בוצ'ונה הותיר אישה, מאריקה, בנותיו חן ובלה החתנים שבתאי ומשה והנכדים יוסי, מארי, חיה וניקול. יהי זכרו ברוך.