ashdod10 logo

השיגעון המוטורי באשדוד: "מקווים להקים פארק מוטורי ראשון בארץ, באשדוד"

יוסי מלכה, בחור צעיר מאשדוד, הקים לפני פחות משנה קבוצה בפייסבוק בשם "מתחילים בשטח". עד מהרה הפכה הקבוצה להיות שם דבר בסצנת רכיבת השטח בישראל. בראיון ראשון בנושא הוא מספר על עולם הרכיבה באשדוד ובארץ, ועל המאבק לקבל הכרה מהממסד הישראלי, במטרה להקים באשדוד את "הפארק מוטורי" הראשון בארץ  
בר רבינוביץ | חמישי, 20 אוגוסט 2015 14:33

 

מאז ומעולם, אשדוד נחשבה עיר שמזמנת אליה רוכבי אופנועים ורכבי שטח - בזכות רצועות הדיונות האטרקטיביות שלה, מצפון ומדרום לשטחים העירוניים המיושבים. נכון להיום, מידי סוף שבוע פוקדים את האזור מאות רוכבים המגיעים מכל חלקי הארץ, ובעיקר מאזור הדרום.
יוסי מלכה החליט למסד ולהעניק לתופעה הזו הכרה רשמית מאורגנת ומסודרת. הוא התחיל בדף פייסבוק שפתח תחת השם "מתחילים בשטח" והתגובות היו רבות ומדהימות.
ש. הקמת קבוצה בפייסבוק בשם "מתחילים בשטח" – זה למעשה מקום מפגש וירטואלי של הקהילה?
"כן, עיקר התקשורת בינינו מתבצעת בפורומים השונים באינטרנט ובקבוצות הוואטסאפ, שם אנחנו מתאמים רכיבות משותפות, משתפים ידע טכני רב וכמובן מעלים המון תמונות וחוויות מהשטח. הקבוצה הוקמה לפני פחות משנה וכבר מונה כ-700 חברים פעילים. שם הקבוצה מלמד שהיא למעשה נועדה בראש ובראשונה לכל אלה שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הרכיבה, החל מייעוץ לגבי רכישת האופנוע והציוד המתאים – דרך הפניה לקורסי רכיבה נכונה – וכמובן לתיאום טיולים משותפים".

 

יוסי מלכה

 

באשדוד יש מסלולים ייעודים?
"לצערי הרב לא באשדוד ולא באף מקום בארץ ישנם מסלולים ייעודיים סגורים לרוכבים – דבר שקיים ומקובל בכל העולם, וחבל כי הדבר היה מסדיר את הפעילות המוטורית ומפקח עליה, ובנוסף היה הופך את התחום לאטרקציה ממוסדת המושכת אליה מיליונים בכל העולם".
אין כאן פגיעה באיכות הסביבה? בכל זאת אתם רוכבים באזור המוגדר כשמורת טבע...
"קודם כל חשוב לי להבהיר, שקהילת הרוכבים מורכבת מאנשים מאוד אחראיים הדואגים לשמירה על הסביבה, וכמובן נזהרים שלא לעבור בסמוך לשכונות מגורים ולחופים מוכרזים – דבר האסור על פי החוק, ולצערי יש כאלה שעוברים במודע על החוק ומוציאים שם רע לקהילת הרוכבים. גם כשאנחנו יוצאים לרכב ביערות ובשאר אזורי הטבע – אנו עושים זאת רק בשבילים המיועדים לרכיבה".
יש גם בנות בסיפור הזה של רכיבת אופנועים?
"בוודאי, יש לא מעט רוכבות בגילאים שונים, וברמה שלא נופלת מהרוכבים הגברים. חשוב להבין שמדובר בתחביב לכל המשפחה, רוכבים איתנו אבות ובנים, בכל הגילאים".
ומה האישה שלך אומרת על התחביב המסוכן הזה לעתים?
"היא התרגלה לעובדה שבסופי השבוע אני יוצא לשטח (ואם אפשרי "לגנוב" עוד כמה שעות במהלך השבוע אז אני לא אפספס את התענוג), היא יודעת שאני רוכב אחראי ושומר על עצמי תמיד - ויוצא לרכב רק עם ציוד מיגון מלא הכולל מגפיים, מגני גוף ומפרקים, חליפה וקסדה וכו', היא יודע שזה סוג של "חיידק" שקיים בי ומקבלת את התחביב הזה בחיוך".
לאחרונה פתחתם במאבק מול משרד הספורט.. במה מדובר?
"נכון להיום, ישראל בין המדינות היחידות בעולם שלא מתקיימת בה שום פעילות מוטורית מאורגנת כמו שקיים בחו"ל. אני מדבר על תחרויות וליגות רכיבה מוסדרות, מתקנים תואמים, ליווי של הממסד ועוד. קיימת "רשות ספורט מוטורי" , גוף המתוקצב ע"י הממשלה, אך למעשה הוא לא עושה דבר עבור הנושא לשמו הוקם".
יחד עם רוני רגף ודוד בנור, המובילים את המאבק בכוונת מלכה לקיים באשדוד מפגש של מאות רוכבים מכל הארץ, בהשתתפות גורמי ממסד ואולי גם בהשתתפות שרת הספורט והתרבות מירי רגב, שגילתה לאחרונה אהדה גדולה לנושא המוטורי והביעה פרגון גדול להישגים של רוכבים ישראליים שזכו בתחרויות בחו"ל והביאו גאווה גדולה למדינה.
"אני חושב שלאשדוד יש פוטנציאל להיות עיר חלוצה ומובילה בנושא הזה, ולהקים "פארק מוטורי" ראשון מסוגו בארץ, בזכות תוואי השטח שלה וגם בזכות מאות רוכבי אופנועים מבני העיר".