ashdod10 logo

כך שכנע האשדודי את אהוד ברק להשקיע מיליון דולר

אמיר אליחי רק בן 30 וכבר הוא חתום על המצאות מהפכניות בתחום הקשר של האזרח ומוקדי החירום, ועל עסקאות במיליוני דולרים. הוא גם הצליח לשכנע את שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק להשקיע במיזם שלו מיליון דולר. אליחי, שנולד גדל והתחנך באשדוד, שימש קצין בסיירת 'אגוז' במילואים, לחם ב"צוק איתן ולפני 4 חודשים הוא התמסד. תזכרו את השם אמיר אליחי, הוא עוד יגיע רחוק
נועם אלטחן | חמישי, 13 אוגוסט 2015 05:55

אמיר אליחי, (30) שהתחתן בשבוע שעבר הספיק לא מעט בחייו, לשמש קצין חי"ר בסיירת אגוז וגם להיות חתום על כמה עסקאות הייטק במיליוני שקלים, גם מול שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, שהשקיע במיזם שלו מיליון דולר. המיזם: פיתוח והקמת מערכת שתשנה את הקשר בין האזרח למוסדות המדינה. כך למשל אזרח שמתקשר למשטרה בלחיצת כפתור המוקדן יכול לקבל נתונים מדוייקים לגבי מיקום האזרח, כתובת וצילום חזותי, וזו המצאה שהגה בעקבות חוויה אישית לא נעימה.
אליחי תושב אשדוד לשעבר התחנך בבית הספר יסודי 'אופק' ומשם המשיך למקיף ח'. למד במגמת מסמ"ת (התמחות בפיזיקה ומחשבים) והתגייס לסיירת 'אגוז' של גולני. יצא לקצונה והספיק ללחום כמעט בכל המבצעים ממלחמת לבנון השנייה. הוא השתחרר בדרגת סרן ויצא לעבוד בתחום הביטחון באמריקה הגדולה. שנתיים עבודה בקונסוליה של ניו יורק וכשהבין שלא יכול להיפרד מהמדינה בה הוא חי, הוא שב לארץ.
אליחי בעל רקורד מרשים של עסקאות במיליונים ובעל רשת קשרים עניפה. כשחזר לארץ אחרי הגלות שלו בניו יורק, המוח שלו לא הפסיק לעבוד והוא שקד על החברה שפועלת עד היום 'סקיי פרוג'קט'. "זוהי פלטפורמה לגיוסי השקעות לחברות סטארט אפ צעירות. אנחנו היום מתמקדים בהשקעות של 2.5 מיליון דולר ומעלה לחברות בשלבים יותר מתקדמים ובתחומים של סייבר וביו-טק" כך הוא מתאר את פועלו. במסגרת אותה חברה הוא חתום על אחת העסקאות המרשימות התחום "גיוס לחברה בשם "ניוטרון", גיוס גבוה מאוד, החברה בתחום הסייבר. אסור לי לתת מספרים אבל מדובר במיליונים.".
לפני כשנה סיים את לימודיו במרכז הבינתחומי בהרצליה. הוא בעל תואר במשפטים ובמינהל עסקים. לצד לימודיו, החל לעבוד על מיזם חדש בשם 'ריפורטי', שרק לפני מספר חודשים שר הבטחון לשעבר אהוד ברק, השקיע במיזם כמיליון דולר. את אליחי לא קל להשיג, הכל אצלו מתואם מול המזכירה והיומן, וגם הריאיון הזה נעשה בתיאום מול הלו"ז שלו. בשיחה אתו מתברר כי יש לו בטן מלאה על אזלת היד של עיריית אשדוד בנוגע לתעסוקה למהנדסים ואקדמאים, אך מאידך גם מפרגן על "ההתפתחות המרשימה של העיר", כדבריו.
מה זה ריפורטי?
"ריפורטי זוהי מערכת שמקשרת בין אזרחים לרשויות, שאמורה לשנות את כל הדרך שבה אזרחים מתקשרים עם הרשויות בעידן הנוכחי. המערכת מאפשרת לכל אדם, בלחיצת כפתור, להגיע למוקד הכי רלוונטי למצב בו הוא נמצא. לצורך העניין, אתה נמצא בשריפה וצריך לחייג למכבי אש, ולא עלינו, למגן דוד אדום וכל מוקד היה צריך לתחקר אותך. אז היום כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על הכפתור והמערכת מזהה את המקום, מעבירה וידאו + קול דו כיווני + מיקום מדוייק גם במבנים. בנוסף יש למערכת פיצ'רים חברתיים שניתן להגדיר מראש לשלוח את הקריאות שלך לאנשים שאתה רוצה."
מה היה האירוע הטראומתי שגרם לך להקים את ריפורטי?
"הייתי בחוף הים בתל אביב בעיצומו של דייט. תקפו אותנו שלושה אריתראים במטרה לשדוד אותנו. ניסיתי לחייג למשטרה וכאן עלה לי הצורך בהקמה של מנגנון יותר חכם. המשטרה החלה לתחקר אותי איפה אני נמצא, מה אני רואה וכיוצא בזה. כתוצאה מהמקרה הזה עלה הרעיון והשאר היסטוריה".
האם עשיתם בדיקה למערכת של ריפורטי? אם כן היכן?
"עשינו בדיקה מול עיריית אשדוד. עשינו זאת בעיקר כדי לבחון את הטכנולוגיה ולראות את היישום של המערכת הלכה למעשה. הבנו שיש עדיין פערים טכנולוגיים שצריך להשלים. בסופו של דבר, בעיריית אשדוד אמרו לנו שאנחנו צריכים לשפר את כל הנושא של התקשורת. בסופו של דבר זו תקשורת חירום והיא חייבת להיות 100 אחוז. אחרי הפיילוט גייסנו כסף וצירפנו עוד עובדים. היום אנחנו במקום אחר לחלוטין ונחזור לאשדוד בקרוב."

לדברי אליחי המיזם הזה יכול להועיל גם לזרים שמבקרים בארץ. "יש גם תיירים שמגיעים למדינה זרה ולא תמיד מכירים את מספרי החירום. האפליקציה תהיה זמינה בשפות שונות והמטרה שלנו היא כמובן להפיץ ולהנגיש אותה בכל מקום בעולם. אנו נרגשים מהאמון שקיבלנו מאהוד ברק, שללא ספק ניסיונו העשיר בעולם הביטחוני, יסייע לנו בגיבוש האסטרטגיה ובפריצה עם המוצר בארץ ובעולם".

המיזם הגיע לאוזניו של הביטחון לשעבר, אהוד ברק, לאחר שאליחי פנה אליו. "פנינו אליו קודם כל בשביל ללמוד מהניסיון הרב שיש לבן האדם הזה. הוא היה רמטכ"ל, שר בטחון וראש ממשלה. ללא ספק הוא האיש הכי מתאים בשביל ללמוד ממנו בנושא הזה. הנה עובדה שהוא השקיע בריפורטי כי הוא חושב שאנחנו בונים פה דבר טוב וחיובי שיכול לשפר את האיכות חיים."

אהוד ברק בהתייחסו למיזם אמר: "ריפורטי נותנת מענה לצורך חיוני של כל אזרח – תחושת ביטחון, המבוססת על נגישות מיידית ופשוטה לשירותי חירום, וקשר ברגעים קריטיים עם המעגל האישי הקרוב. לרשויות - בהן עיריות, בתי חולים, שדות תעופה, משטרה, כבאות והצלה וכיו״ב - ריפורטי תספק פלטפורמה לשליטה ודיווח, בשיתוף ההמונים ותוך הגנה על פרטיות האזרח. ריפורטי מובלת על ידי קבוצה של אנשי מקצוע מוכשרים, מקצוענים וממוקדי מטרה, ואני מאמין שהצוות האיכותי ידע להמשיך ולפתח את המוצר לשימושים נוספים רלוונטיים לרשויות ולתושבים בכל מקום בעולם".

איך בכלל הגעת לשר הביטחון וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק?
"דרך קשרים של השותף שלי בסקיי פרוג'קט. הוא השיג את הנייד של אהוד ברק וכך יצרנו איתו קשר והשאר היסטוריה."
אליחי שגדל וחי באשדוד מרבית מחייו חוזר על המנטרה הידועה בקרב תושבי שאשדוד שאין מקומות תעסוקה למהנדסים ואקדמאים. "יש מספיק מרכזי קניות אבל לא חממות היי טק שיגרמו לאנשים משכילים להעתיק את מגוריהם לעיר אשדוד". הוא חוזר שוב ושוב על זה שיש לעיר אשדוד המון פוטנציאל ומציע לראש העיר לפעול בתחום הזה.
העתקת את המגורים מאשדוד לתל אביב, למה?
"המשרדים שלנו בתל אביב, הלימודים שלי היו בהרצליה. כל הפגישות וכל העסקים הכל קורה בתל אביב. אשדוד עיר מדהימה אבל נכון להיום היא לא מציעה אלטרנטיבות ביחס למרכז. הסיבה המרכזית זה שבתל אביב הכל קורה."
לו היית יושב עם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי בפגישה, מה היית מעביר לו?
"שימשיכו להעמיק את כל אזורי ההיי-טק באשדוד. למיטב הבנתי העירייה פועלת בעניין. העיר מתפתחת בצורה מאוד יפה, אבל חייבים לפתח מקומות תעסוקה לצעירים שיגרמו להם להישאר באשדוד ובנוסף לגרום לאוכלוסייה איכותית להגיע לאשדוד דרך מקומות תעסוקה לאקדמאים. יש יותר מדי מרכזים מסחריים ופחות מקומות עבודה למהנדסים, יזמים ואקדמאים. אשדוד נמצאת בסך הכל 25 דקות ברכבת מת"א. לו היה חממות היי טק המיתוג של אשדוד היה משתנה ללא היכר."
מרצה ומסבירן לאומי
בנוסף לכל עיסוקיו הרבים, אליחי מצליח גם לשלב פן חינוכי והסברתי בחייו. בכל פרק בחייו, הציונות ואהבת המדינה ליוותה אותו בקבלת ההחלטות שלו. מגיוס לקרבי וכלה בלחימה במבצעים האחרונים ועד להסברה בגופים וארגונים שלא ממש שולטים במה שקורה במדינת היהודים.
בנוסף לעיסוקיך הרבים אתה מעביר גם הרצאות על ציונות ותרומה למדינה ספר לנו מה עשית בעניין.
"אחרי מבצע "צוק איתן" קיבלתי פנייה לנאום בתור קצין שלחם במבצע בתוך סג'עייה. הזווית שלי היא קצת שונה מאזרח שמקבל לפתע צו 8 ונאלץ להיכנס להגן על הבית. הייתי קצין בסיירת "אגוז" ועודני עושה מילואים ביחידה. כמובן ששמחתי לדבר, טסתי לנאום בקונגרס היהודי העולמי בברלין מול טובי, תורמי ומוחות היהודים בעולם שהתכנסו בקונגרס הזה. העברתי להם מצגת כרבע שעה ואחר כך שאלו אותי שאלות."
מה הייתה המטרה שלשמה דווקא אתה נאמת?
"המטרה בעצם הייתה לספר להם מנקודה מבט של אזרח במדינה ולא חייל סדיר ולא מדינאי שזה עיסוקו, אלא על איך זה שמוציאים אותך משגרת החיים שלך ושמים אותך בסג'עייה. הראתי להם המון תמונות, ניתן לראות איך כל היהודים שם ניזונים מהתקשורת העוינת ומשמועות שאינן נכונות. הקהל היה מאוד מופתע מהסיפורים ומהתמונות שהצגתי להם. אני מקווה שהצלחתי לגרום לקהל לשנות את התפישה ואם הצלחתי ולו בבן אדם אחד, מה טוב".
התחתנת רק לפני שבוע אתה לא מרגיש שהספקת די הרבה לנוכח גילך הצעיר?
"דברים קרו באופן טבעי, אני שמח על המקום בו אני נמצא. אנחנו אנשים של עשייה, זה לא משהו חריג שאוכל לשים את האצבע. יש עוד דרך ארוכה."
תאר לי את עצמך במשפט אחד
"אני יודע לקחת את הדברים הנכונים בפרופורציות הנכונות".
האם היה אירוע במהלך החיים שלך שעיצב אותך?
"אני לא יכול להגיד שיש אירוע קונקרטי ששינה אותי אבל היה אירוע שקצת גרם לי לשנות מחשבה. יש לי חבר ילדות טוב בשם טל, אשדודי שנפצע במהלך פעולה מבצעית בעזה וכל המאבק שלו לשיקום גרם לי לתפוש את החיים בפרספקטיבה יותר מציאותית. תמיד צריך לזכור שהחיים טובים ומדהימים ולקחת כל דבר במשקל הנכון. החיים קצרים וצריכים ליהנות."
עוד עשר שנים איפה נראה אותך?
"כנראה במיזם הבא".