ashdod10 logo

נקטף איש הפרחים של אשדוד

השבוע מלאו 30 ימים לפטירתו של עזרא דרור (92) מוותיקי אשדוד, מהגננים הראשונים בעיר והבעלים של חנות הפרחים הראשונה באשדוד "פרחי לימור". הוא נפטר לאחר מחלה קשה איתה התמודד 3 שנים, ונקבר לצד בתו איריס, שנפטרה לפני 3 שנים ממחלת הסרטן
רבקה יניב | חמישי, 13 אוגוסט 2015 05:45

 

במשך 3 שנים התמודד עזרא דרור ז"ל, במחלה קשה. "מותה של איריס השפיע עליו מאוד, זו היתה הפעם הראשונה שראיתי אותו בוכה", מספרת רעייתו אסתר, שטיפלה בו בתקופת מחלתו במסירות אין קץ. דרור נולד במקסיקו למשפחה מסורתית ממוצא סורי. אביו היה בן למשפחת דבאח ואימו היתה בת למשפחת חמאווי. בילדותו עברה המשפחה להתגורר בארגנטינה וכשהיה בן 8 התייתם מאביו ויצא בגיל צעיר לעבודה כדי לעזור בפרנסת המשפחה. לפני 64 שנים נישא לרעייתו אסתר, אותה הכיר במסגרת הכשרה לעלייה לארץ ושנתיים אחר כך, ב-1953, כשבנם הבכור משה-עובד אלתא-היה בן שנה, עלו לישראל.
המשפחה התגוררה תקופה קצרה במושב טל שחר, ואחר כך במשך 12 שנים בבאר שבע. דרור, שהיה תכשיטן במקצועו, עשה הסבה מקצועית ועבד בסוכנות היהודית כמדריך חקלאי במושבים בנגב. מאוחר יותר, ב-1957, ירד לעבוד במפעלי ים המלח, בהפקת אשלג וברום. ב-1964 העתיקה המשפחה את מגוריה לאשדוד ודרור עבד כגנן במפעל הרכב 'ליילנד' ובהמשך גם במפעלים נוספים, ששכרו את שירותיו. אחיינו משה דרור, כיום מנהל יחסי הציבור של עיריית אשדוד, שהיה אז נער, היה עוזר לו מעת לעת בשעות שלאחר הלימודים, בין היתר בתפעול הממטרות. כשמפעל 'ליילנד' סגר את שעריו פתח דרור במרכז המסחרי ברובע ו' את חנות הפרחים הראשונה באשדוד.
לימים העתיקה החנות, ששמה שונה ל"פרחי לימור", את משכנה למרכז המסחרי ברובע א' ונמנתה על החנויות הראשונות שנפתחו שם. דרור שהיה בעל נפש של אמן ואוטודידקט, היה בין שוזרי הפרחים הראשונים בארץ ונחשב לרב אמן בתחומו. החנות שלו היתה מוקד אליו התחברו תושבי העיר באירועים המשמעותיים בחייהם. ידידת המשפחה, לבנה אביר, מספרת כי דרור היה מעורה בחיי לקוחותיו וזכר בין היתר את תאריכי ימי ההולדת וימי הנישואים שלהם. "לא היה פרח שהוא לא הצליח להשיג. פעם למשל כלה בקשה סחלב מסוים לזר הפרחים שלה ועזרא נסע למשתלה במעלה החמישה והביא לה אותו". אל הילדים שפקדו את חנותו הוא התייחס ברגישות רבה.
ע', בשנות ה-50 לחייה מספרת שכשהיתה בכיתה ג' הגיעה ביום האם לחנות של דרור כדי לקנות פרח לאימה. "למרות שלא היה לי מספיק כסף דרור, שהתרגש מהמחווה, ארז לי פרח אחד כאילו והיה מיועד לאירוע חשוב ביותר. מאז הפכתי ללקוחה קבועה שלו", היא מספרת.
במקביל לעבודה בחנות סייע דרור ב"גן אסתר", שהיה בבעלות רעייתו ונמנה על הגנים הפרטיים הראשונים בעיר. אגב, גם אסתר סייעה לו בחנות הפרחים. הוא בנה את המתקנים בחצר, תחזק את הגן וגם סייע בטיפול בילדים עצמם, דבר שלא רווח באותם הימים. "היתה ביניהם זוגיות מופלאה כשכל אחד רוצה רק להיטיב לשני", אומר הרב שמואל סרלוי , שהיה במשך כל השנים ידיד נפש של דרור. "החנות הפכה לבית ועד לידידים. כולנו רצינו ליהנות ממאור הפנים המיוחד של עזרא. תמיד מילה טובה, תמיד חן וחסד משוך על פניו. היה סבלני אין קץ לכל אחד ואחת שבאו לקנות פרחים. מסירות מיוחדת היתה לו בהכנת זרי כלה. כמה הציע וכמה חשב מה מתאים ביותר לכלה המיוחדת העומדת לפניו. לא היה סטנדרט בזרי כלות, כל זר מיוחד לכלה זו. גם כשהתבקש לשלוח פרחים שאל וחקר כדי לדעת מה מתאים והולם את האירוע. הוא היה איש שנעים לשוחח איתו. היה איש אוהב ספר קרא ולמד כל ימי חייו. התעניין ורצה תמיד לדעת יותר ויותר. כאילו רצה להשלים בערוב ימיו מה שבתנאי היותו יתום לא הספיק ללמוד. עזרא ייזכר בתודעתנו כמי שדעת הבריות נוחה הימנו דוגמא ומופת לאיש משפחה מסור שמאור פניו יחסר לכולנו", אומר הרב סרלוי.
דרור הניח אחריו בנוסף לרעייתו אסתר ובנו משה, 4 נכדים ו-3 נינים.