ashdod10 logo

החרדים באשדוד מאיימים: 'להחרים את פארק 'אתגרים' והבריכה העירונית בגלל שפתוחים בשבת'

אחרי ש"השתלטו" ו"כבשו" את 'פארק ים אשדוד' בהמוניהם, קוראים כעת החרדים להחרים את 'פארק אתגרים' ואת הבריכה ב"בית לברון" ברובע ו'. הסיבה: הפארק והבריכה פתוחים בשבתות, עבור הציבור החילוני. היוזמה המבורכת של חבר המועצה החרדי ("קול הלב") הרב דוד בן חמו לציבור החרדי בפארק 'אתגרים' זכתה לזלזול של החרדים האשכנזים. אחרי כשלון מאבקם ב'ביג 'שלא סגר שעריו בשבת, הפוליטיקאים שלהם 'נדבקו' לכסאותיהם, מעניין איך האיומים החדשים יסתיימו  
רבקה יניב | חמישי, 06 אוגוסט 2015 16:58

החרדים באשדוד שוב מעלים את מס השפתיים הקבוע והחוזר על עצמו, נושא חילול השבת, והפעם הם תוקפים פעילות שארגנה העירייה במיוחד עבורם. בילוי חרדים ב"פארק אתגרים". מה שהסעיר אותם היא ידיעה לעיתונות שהוציא דובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו, על פעילות לציבור החרדי ב"פארק אתגרים" שארגן אחיו, חבר המועצה, הרב דוד בן חמו. הפעילות המבורכת הזו זכתה לתגובה במאמר עוקצני ולגלגני בעיתון החרדי "אשדוד בכותרות", השופר של החרדים בעיר ובעיקר של חסידות גור הגדולה.

המאמר קורא לחרדים באשדוד, להדיר רגליהם מ"פארק אתגרים" ומבריכת השחייה ברובע ו' "בית לברון", בשל העובדה כי הם פתוחים בשבתות, עבור הציבור החילוני באשדוד, שאין לו זמן פנוי למעט בשבתות לבילוי משפחתי. בעיני החרדים רחמנא ליצלן מדובר ב"חילול שבת" ויש להחרים את הפארק והבריכה. עוד מצוין במאמר כי גרעונו המתמשך של "פארק אתגרים" הוא סוד גלוי והמימון מהפעילות המדוברת של הציבור החרדי נועדה לכסות במקצת את הגירעונות הכספיים שלו.
בהודעה לעיתונות שהוציא הדובר, השבוע, תחת הכותרת "בין הזמנים בפארק אתגרים" נכתב: "ימי בין הזמנים עבור הציבור החרדי הם הימים הנוחים ביותר לפעילות הפגתית ובשבוע שעבר, מיד לאחר ט' באב, השתתפו רבים בימי כיף בפארק אתגרים. על היוזמה ניצח חבר מועצת העיר הרב דוד בן חמו, כחלק מפעילות הקיץ שמבצעת העירייה, תוך שהוא מודה לציבור המשתתפים ולשותפים שנענו וסייעו בכל דרך על מנת להפוך את הפעילות לזיכרון מתוק". וכך המשיך וכתב הדובר: "האם שתיה, פופקורן, ברד, שערות סבתא וארטיקים הולכים יחד עם סנפלינג, קיר טיפוס, אומגה וברכות מים? כן ובגדול! כך לפחות חושבים מאות הילדים שבאו בהמוניהם אל מרכז האתגרים ונהנו מכל רגע. היה זה במסגרת פעילות כיפית שארגן חבר מועצת העיר הרב דוד בן חמו עבור משפחות במגזר החרדי, שהפרוטה לא מצויה בכיסם ואלמלא פעילות זו במחיר סמלי ספק אם היו ילדיהם נהנים השנה מפעילות קיץ.

 


כאמור, הפעילות המבורכת, שארגן בן חמו זכתה לתגובה של מאמר עוקצני ולגלגני, שכותרתו "האתגר האמיתי: שמירת השבת" מאת א' זוננפלד, "דווקא כעת חשוב להבהיר: 'פארק אתגרים' ובריכת 'בית לברון' מחללים שבת. הדירו רגליכם משם!" כותב המחבר ומוסיף: "כמו במערכה הניטשת על 'ביגי כך גם כאן: אסור לנו לוותר ואסור לנו לסייע למחללי השבת. אז נכון הילדים יאלצו לנסוע לפארקים מרוחקים יותר או ליהנות מהאטרקציות של התרבות התורנית, המרכז למורשת ומעלה. אבל כן, גם הם ילמדו ויפנימו את העיקרון שאנו עבור הערכים שלנו מוכנים להקריב". על הדובר, כותב מחבר המאמר "הרשה לעצמו להיסחף בתיאורים".
ההודעה, כך על פי המחבר, הצליחה להסעיר את הציבור החרדי. במאמר מצוטטים קטעים מהודעת הדובר בתוספת הערות : "... מתברר שהכניסה למקום התאפשרה בזכות יוזמתו של אחד מחברי מועצת העיר (מבלי לציין את שמו של חבר המועצה דוד בן חמו ר.י). שיזם את היוזמה עבור הציבור החרדי; התושבים, כך עולה מההודעה שפורסמה (של הדובר ר.י) פשוט נמסו מההתרגשות...אז עכשיו אחרי ששמענו את הקולות הנרגשים העולים מפארק 'אתגרים', ממשיך המחבר, הבה נתעשת: הפארק מחלל שבת נקודה. ככזה אנו לא אמורים להיות שם גם אם כרטיסים יוצעו במחירים זולים, וגם אם הפארק 'יתאים עצמו' לאוכלוסייה החרדית".
"אין זה סוד", ממשיך המחבר, "כי פארק 'אתגרים' סובל מגירעון מתמשך. הפארק אינו כלכלי והעירייה נדרשה להשקיע בו מיליוני שקלים על מנת לאפשר את המשך קיומו. למרות זאת הציבור הכללי לא נוהר לשם לאחר שכנראה לא חסרות בסביבה אטרקציות מוצלחות יותר. ובמצב כזה אין פלא שהם יבקשו לראות את הציבור החרדי נוהר אל הפארק כאשר הוא מממן את הפארק ומכסה במקצת את הגירעונות הכספיים".
במאמר נכתב עוד כי "אל לנו אסור לעשות זאת כל עוד הנהלת הפארק בוחרת להמשיך ולהפעיל את הפארק בשבתות, עלינו להדיר את רגלינו משם. בכך נתבע את עלבונה של השבת וננסה למנוע את הפגיעה בה". באותה הזדמנות מוסיף המחבר כי "הדברים אמורים גם כלפי בריכת 'בית לברון' שגם היא נוקטת באותה שיטה: מפעילים את המקום בשבתות כל השנה, ובימי הקיץ 'מתאימים' את המקום לצרכי האוכלוסייה החרדית, אך ממשיכים להפעיל את הבריכה בשבתות".

העובדה שהחרדים מאיימים להדיר רגליהם מפארק אתגרים ובריכת "בית לברון" כפי שעשו במתחם ה'ביג' היא לעג לרש ולחרדים האמיתיים. במאבק שלהם על חילול השבת ב'ביג' הם יצאו נפסדים. כל האיומים שלהם, ושל העסקנים הפוליטיים שלהם, הכוללים את סגן ראש העיר, מרדכי ליברמן, סגן ראש העיר עמרם כנפו ושאר חברי המועצה הדתיים והחרדים היו אוויר חם. הם, בסוף נותרו דבוקים מאוד לכיסאותיהם. זאת לאחר שהם הבינו בצורה חד משמעית מראש העיר ד"ר יחיאל לסרי שמבחינתו הם יכולים לפרוש והוא לא יפעל לסגירת הביג. החרדים קיפלו את הזנב בין רגליהם ונותרו בקואליציה ובלעו את הצפרדע שהאכיל אותם לסרי.
הקריאה שלהם כעת להחרים את פארק אתגרים והבריכה כמוה כמו הקריאות האחרות יישארו בחלל האוויר. האיומים שלהם שהפארק ייסגר בשבתות מן הסתם, ייתקלו בחומה בצורה מצד העירייה ובצדק. בשבתות, שהוא מן הימים המעטים שיש למשפחות החילוניות בעיר לבלות בעיר. פארק אשדוד ים, שנכבש מזמן על ידי החרדים, שהשתלטו עליו בימים רגילים, סגור בשבת: כלומר המזרקה והמסעדה סגורים. סגירת פארק אתגרים בשבת יביא המונים באשדוד להפגין נגד ראש העיר והעירייה.
אבל נראה שההצהרות והאיומים הם ריקים מתוכן, אבל יש להתייחס אליהם בשיא הרצינות. כי כוחם גדול בעירייה, יש להם 12 חברי מועצה חרדים ודתיים מאוד, שיכולים לעשות צרות לכל ראש עיר שינסה לאתגר אותם. עד כה הם לא הוכיחו עצמם במאבק למען חילול השבת בעיר ואין ספור עסקים פתוחים בשבתות, מתחם ה'ביג' הענק, מתחם ה"סטאר סנטר" ועוד.

לא ברורים האיומים של החרדים שלא לפקוד את פארק אתגרים. את פארק "אשדוד ים" הם כבשו מזמן ולא בדיוק מהחרדים של אשדוד. בימי הקיץ האלה עשרות אוטובוסים מגיעים כל יום מבני ברק וירושלים אלעד ומקומות שיש בהם חרדים ופושטים על הפארק. בסיום יום כזה הם משאירים אחריהם הרבה מאוד לכלכוך. בשנה שעברה סערה אשדוד על כך שחלק מהחרדים השליכו טיטולים לאגם מה שגרם לסתימה ונזק למשאבות. תושבים חילוניים שמגיעים בימים אלה לבלות בפארק ים מספרים על דוחק, המולה ועומס בלתי נתפס של חרדים, שרובם כאמור מחוץ לעיר.

תגובות

עו"ד נעים שומר: "מדובר בזעקות מדומות, צבועות ושקריות"

חבר האופוזיציה במועצת העירייה עו"ד נעים שומר: "נקעה נפשו של הציבור מהצביעות של החרדים. בהנהלת העיר יש שני סגני ראש עיר חרדים שנהנים ממנעמי השלטון שממומנים בכספי הציבור. באופן אישי: משכורת שמנה, לשכה רכב וכו' ובאופן מפלגתי: תמיכות, הקצאות קרקע ותקציבים נדיבים. אם עיריית אשדוד מחללת שבת, גם הם מחללים שבת. אני מתקומם נגד הצביעות הקבועה והמתמשכת של החרדים. מצד אחד הם לוקחים מכל הבא ליד, תפקידים ותקציבים ומאידך קוראים להחרים פעולות שהעירייה עושה במיוחד עבורם, עפ"י קביעת חברי המועצה שלהם. שינהגו ביושר ויחליטו אם קדושת השבת חשובה להם שיפרשו מהקואליציה ולא ייהנו מהתקציבים של עירייה שמחללת שבת, ונדע שהזעקות שלהם על חילול שבת יש בהן ממש. אנו יודעים כי מדובר בזעקות מדומות צבועות ושקריות. השבת לא חשובה להם מאשר לכל אחד ואחד".

חברת המועצה, הלן גלבר: "אם הם לא מעוניינים, לא צריך לכפות עליהם"

חברת האופוזיציה במועצה הלן גלבר: כמו שאני לא רוצה שייכפו עלי אינני כופה על אחרים. אם החרדים לא מעוניינים בפעילות מבורכת, איכותית ומוזלת של העירייה לא צריך לכפות אותה עליהם. הציבור הכללי ישמח לקבל פעילות ב-10 שקלים ויבוא בהמוניו.

חבר המועצה, אפרים וובר: "אם הרבנים יגידו לא ללכת - לא נלך"

חבר המועצה אפרים וובר (אגודת ישראל): לי אין דעה בנושא. אם הרבנים יגידו לנו לא ללכת (למקום מחלל שבת ר.י) לא נלך.

חבר המועצה, אבי אמסלם: "פסול בעיני שפארק אתגרים יפעל בשבת"

חבר המועצה אבי אמסלם (ש"ס): בן חמו עשה דבר מבורך. העירייה שאמורה לאכוף את החוק, אינה אוכפת אותו. זה פסול בעיני ש"פארק אתגרים" שהוא של העירייה יפעל בשבת, כי יש פארקים בארץ שסגורים בשבת. בעניין זה איני רואה הבדל בין הפארק למשכן לאומנויות שסגור בשבת. עם זאת ההחלטה אם ללכת לפארק היא של הציבור משום שמדובר בעניין השקפתי, של אורח חיים. יש כאלה שלא קונים בחנויות מחללות שבת. איש באמונתו יחיה ועל פי השקפת עולמו".