ashdod10 logo

שרים קלאסיקות במוצ"ש

  מה משותף למהנדס, קצב , הייטקיסט, צלם חתונות ומוזיקאי? החמישה הם נגנים מוכשרים, שמרכיבים את להקת 'מוצ"ש' שתופסת תאוצה. הלהקה מבצעת קאברים (גרסת כיסוי מחודשת של שיר של אמן על ידי אמן אחר ר.י) של מיטב הקלאסיקות של הרוק של שנות השמונים והתשעים. בין היתר, שירים של 'תיסלם', שלום חנוך ו"משינה", פינק פלויד, ברייאן אדמס, Dire Straits וU2. נכון לעכשיו הם מופיעים רק באשדוד, אבל השמיים הם הגבול  
רבקה יניב | חמישי, 30 יולי 2015 15:06
שרים קלאסיקות במוצ"ש צילום: אבי רוקח

חמישה נגנים מוכשרים מאשדוד מרכיבים את להקת "מוצ"ש" שתופסת תאוצה בימים אלו. ארבעה מחברי הלהקה נשואים ואבות לילדים: שחר אושרת (41), הוא צלם והבעלים של "בוטיק סטודיו לצילום", שנקרא על שמו וממוקם באזור התעשייה. אושרת הוא הזמר הסולן וגם מנגן על גיטרה אקוסטית. שגיא כנפו (39), מהנדס וראש תחום בתעשייה האווירית, הוא המנהל המוזיקלי של הלהקה ומנגן על גיטרה חשמלית. אלי מוסקוביץ (40) איש הייטק מנגן על גיטרה חשמלית. יניב בן שבת (41) הבעלים של הקצבייה "בין הצלעות" ברובע ו' על תופים. הרווק שבחבורה הוא תומר שגיא (42), מוזיקאי במקצועו, מנגן על גיטרה בס. שניים מחברי הלהקה, כנפו ובן שבת הם בוגרי מקיף ג' ואילו מוסקוביץ, שגיא, ואושרת הם בוגרי מקיף ד'.

בעבר, בנערותם, ניגנו בלהקות והרכבים שונים אך השירות הצבאי קטע את העיסוק בנגינה ובהמשך גם כמעט ולא חזרו אליו בגלל ההתחייבויות לעבודה ולמשפחה. עם זאת חיידק המוזיקה המשיך לקנן בהם, גם אם היה רדום במשך תקופה.
החמישה החלו לעסוק במוזיקה עוד בצעירותם. אושרת למד מגיל 10, במשך 3 וחצי שנים, לנגן על גיטרה בקונסרבטוריון העירוני "אקדמא" אצל שלום אוחיון, ואחר כך תקופה קצרה אצל גיא בוקטי (לימים מוזיקאי ידוע שעבד עם אמנים ידועים בהם אריק איינשטיין ובימים אלה מעלה מופע מקורי של עצמו ר.י).
שגיא, המוזיקאי שבחבורה, למד גם הוא ב"אקדמא", לנגן על חצוצרה, ורק אחרי כמה שנים עבר לנגן בגיטרה. בהמשך, אחרי השירות הצבאי, הוא למד בבית הספר הגבוה למוזיקה "רימון". בן שבת למד שנתיים ב"אקדמא" ואחר כך ההורים, למרות שלא התלהבו מהרעיון, קנו לו לבר מצווה מערכת תופים. התופים, הוא מספר, עמדו באמצע החדר המשותף לו ולאחיו והוא נאלץ לנגן בשעות מוגדרות. לאחר תקופה לא ארוכה הוא העביר את פעילותו יחד עם חברים נוספים שניגנו, למקלט של 'השומר הצעיר'. בכיתב י"ב זנח את התופים ל-21 שנים למרות שלדבריו המשיך לתופף על כל דבר ובכל הזדמנות, "אפילו על ההגה תוך כדי נהיגה". המוזיקה לא רק זורמת בעורקיו הוא גם משמיע אותה בקצבייה שלו כשהוא מתאים את המוזיקה לשעת היום ולסוגי הבשרים. זה עושה, לדבריו, מצב רוח טוב וחשק לקנות.

 

 

בזכות הפייסבוק נוסדה הלהקה

בנוסף לכך שהחמישה מהווים להקה, נוצרו ביניהם גם קשרים חברתיים, להם שותפים גם בני משפחותיהם. כך למשל לרגל יום הולדתו ה-40 של מוסקוביץ הם ארגנו לו, בשיתוף אשתו, הופעת הפתעה. הארבעה התארגנו בגינה בלי ידיעתו להופעה כשהם רואים את מוסקוביץ, מבעד לתריס המוגף, כשהוא יושב בסלון להנאתו. כשאשתו קיבלה סימן שהם סיימו את ההכנות היא ביקשה מבעלה לפתוח את התריס כדי שייכנס אוויר. כשהרים מוסקוביץ את התריס פצחו חבריו ללהקה בנגינה " זה היה מפתיע וכיף", נזכר מוסקוביץ באירוע בהנאה.
החבורה התגבשה לפני כשנתיים וחצי בשיטת חבר מביא חבר. מוסקוביץ היה הראשון. הוא פרסם פוסט בפייסבוק, שהוא מת לנגן "הפסקתי לנגן בגיל 24 וזה היה חסר לי", הוא אומר. הראשון שהגיב לפוסט של מוסקוביץ היה שגיא המוזיקאי והוא הציע שידבר גם עם אושרת כדי שיצטרף. למרות שמוסקוביץ ואושרת למדו באותו מקיף לא היה ביניהם כל קשר, אבל מוסקוביץ נזכר שאושרת צילם בחתונה שלו ואימץ את הרעיון של שגיא. אושרת הביא את בן שבת והאחרון הביא את כנפו. בהתחלה נפגשו החמישה למה שנקרא בעגה של הברנז'ה, לג'ימג'ומים. ג'ימג'ום הוא מפגש בלתי מחייב של מספר נגנים למטרות נגינה, ללא הכנות מיוחדות. לאט לאט החלה החבורה להתמקצע. החמישה ערכו חזרות במקלט שהקצו להם בגן יבנה והופיעו בבתי חברים, באווירה משפחתית ותומכת.

התגובות היו נלהבות והחבר'ה עודדו אותם להופיע בפני קהל. מי ששידך ביניהם לבעלים של הפאב "שלומפר" באזור התעשייה היה גיסו של שגיא. "הבעלים של הפאב בא לחזרה והתלהב אבל לקח זמן עד שסיכם איתנו על הופעה", הם מספרים. את הופעתם הראשונה בתשלום שהיתה לפני כשנה ב"שלומפר" הם לא ישכחו. ההתרגשות, הם מספרים, היתה גדולה. ירד גשם זלעפות ובהעברת הציוד מהמכוניות לפאב הוא נרטב, אבל זה כמובן לא ריפה את ידיהם. ההופעה התקיימה בפני קהל של כ-200 איש, ששיתפו פעולה והצטרפו בשירה ובריקודים. "הופתענו שחברה צעירים אוהבים את הז'אנר הזה", אומרים חברי הלהקה, שאחרי טבילת האש הזו כבר הופיעו פעמים לא מעטות נוספות. "הפידבק הוא מיידי. אנשים מתלהבים ומשתפים פעולה, שרים, מוחאים כפיים וגם רוקדים וזה נפלא", הם אומרים. באמתחתם, נכון לעכשיו, למעלה מ-40 שירים, בעברית ובאנגלית, כך שהם יכולים לגוון את ההופעות.

במקביל הם ממשיכים לעבוד על שירים נוספים. את החזרות כאמור הם עורכים באורח קבע במוצ"ש בחדר החזרות של "בטא מוזיקה" באזור התעשייה- מרכז המוזיקה של החברה העירונית לתרבות הפנאי, במחיר מסובסד. על המרכז אחראי המפיק המוזיקלי המוערך, יוסי עטר ועל הפעלת חדר החזרות אחראי רונן הרוניאן. עטר, שנכח באקראי בהופעה של הלהקה וראה את הפוטנציאל הרב הגלום בה, הוא מי ש"הוציא" את הלהקה מהמקלט בגן יבנה שבו ערכו את החזרות, כשהציע להם לערוך אותן בחדר החזרות המקצועי והמאובזר ב"בטא מוזיקה".
עטר גומר את ההלל על הלהקה מבחינה מקצועית. "אני נהנה לשמוע אותם. זו מוזיקה טובה והם בדיוק הרכב שכיף לשמוע. הם ברמה מקצועית גבוהה, נשמעים טוב ונראים טוב על הבמה. הם יושבים "מהודק" (מונח מקצועי ר.י), מכירים זה את זה ומנגנים האחד עם השני". על הופעת הלהקה לפני מספר חודשים ב"יום המעשים הטובים" ברחבת העירייה, מספר עטר, שקהל האלפים אהב אותם וכך גם הצוות של שרי אריסון (הוגת "יום המעשים הטובים" ר.י) כולל של האולפן השקוף של תחנת הרדיו 'מהות החיים' , ששידרה מההפנינג.

גם בתקופת 'צוק איתן', התמידו חברי הלהקה בחזרות. באחת החזרות בתקופת המבצע נשאר לצפות ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, שבא לאולפן להקליט הודעה טלפונית לתושבים.
כאמור, מאחר שכולם עובדים במהלך השבוע בעבודות תובעניות הם נאלצו לבחור במוצ"ש כמועד הקבוע לחזרות. וכמו לכל דבר טוב גם לזה יש מחיר. הפקעת מוצאי היום המוקדש למשפחה אינה דבר פשוט, הם אומרים, ומוסיפים כי בעניין הזה הם אסירי תודה לנשותיהם, שמגיעות לא אחת להופעות, ולילדיהם על הפרגון והתמיכה.
הלהקה מתנהלת כדמוקרטיה מודרכת על ידי כנפו, המנהל המוזיקלי. כשעומד על הפרק שיר חדש לרפרטואר הוא מכין את חלוקת התפקידים המוזיקליים וההתוויות לביצוע. את הרפרטואר קובעים כולם יחד בהתאם ליעד ההופעה, ותוך דיון והגעה לעמק השווה. לחזרות הם מגיעים עם הציוד האישי שהם כל הזמן משקיעים בו ומשדרגים אותו, ומדובר בהשקעה של לא מעט כסף. השבוע הם הופיעו ברחבת המשכן לאומנויות הבמה במסגרת אירועי לילה לבן וב- 19 לאוגוסט הם יופיעו בפסטיבל הבירה.

כיתוב

מימין: תומר שגיא, יניב בן שבת, אלי מוסקוביץ
בשורה השניה שחר אושרת ושגיא כנפו
(צילום: שחר אושרת)

בתמונה השניה
לפי הסדר מימין לשמאל אלי מוסקוביץ, תומר שגיא, ושגיא כנפו, שחר אושרת ויניב בן שבת