ashdod10 logo

הועלה לדרגת תת אלוף: "בן לולו עוד יהיה אלוף בצה"ל"

מח"ט כפיר , אל"מ אשר בן לולו (43) מאשדוד הועלה השבוע לדרגת תא"ל ומונה לתפקיד ראש מטה פיקוד צפון .בן לולו, יליד אשדוד גדל והתחנך בעיר ."אני שמח לראות כי יש מגמה הולכת וגדלה של לוחמים המבקשים לצאת לתפקידי פיקוד וקצונה". הדרגה שקיבל השבוע על ידי הרמטכ"ל גדי אייזנקוט והתפקיד הרגיש שקיבל הם הכרטיס כניסה למועדון המטכ"ל
יוסי אסולין וענת ביגר | רביעי, 29 יולי 2015 12:23

אל"מ אשר בן לולו (43), יליד העיר אשדוד הועלה השבוע בדרגה, לתת אלוף והחל מהשבוע הבא הוא יכנס לתפקידו החדש כראש מטה פיקוד צפון. מדובר באחד התפקידים הכי רגישים שיש בצה"ל. כראש מטה פיקודי, מתפקידו להכין את הפיקוד שמורכב מעשרות יחידות שונות ומגוונות, לכל מצב: החל מחטיפה וכלה במלחמה או מבצע כזה או אחר. בן לולו מסיים השבוע תפקיד של מפקד חטיבת "כפיר" אותו עשה במשך השנתיים האחרונות. ביום חמישי הזה הוא מעביר את שרביט הפיקוד של חטיבת "כפיר" למחליפו.

בן לולו בן היה הקצין הצעיר ביותר בצה"ל שענד על כתפיו את דרגות האל"מ. כמפקד חטיפת "כפיר: הוא עסק בפעילות אינטנסיבית בשומרון והיה שותף, לרוב, באופן אישי ברוב המבצעים והפעילויות ברחבי השומרון שנחשב למרחב רגיש ונפיץ. על חלק מהפעילויות שבהן השתתף הוא והחטיבה קיבלו צל"ש. היה זה במסגרת מרדף אחר מבוקשים באזור שכם.


בן לולו, אומרים כתבים צבאיים, הצליח לשרוד את הפיקוד על חטיבה שפועלת בשומרון בה חיים יהודים וערבים מתנחלים ועוד. הכתבת הצבאית של רשת ב', כרמלה מנשה אמרה ל"השבוע באשדוד": "מדובר בלוחם אמיתי שעשה פעילות רגישה קשה ומורכבת בשטחים לא פשוטים. היכולת שלו לשמור על איזון בכל תקופתו מעידה על יכולותיו. מקצועית אני יכולה להעיד שהוא מקצוען ואין לי ספק שהוא יצליח. לא נתקלתי בשמו בשום אירוע חריג שהיה בו מחלוקת ובסך הכל הוא עשה את כל הדרך שעשה והיא מעוררת השתאות ופליאה, ומלמדת על האישיות שלו ומאחלת הצלחה".


בשבוע שעבר בטקס צנוע בהשתתפות בני משפחתו הקרובה, אשתו שני ילדיו ואחיו של בן לולו, העניק הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט את דרגות התא"ל החדשות על כתפי בן לולו. בשבוע הבא כאמור, הוא יחל את תפקידו כראש מטה פיקוד צפון. תפקיד שידרוש ממנו את מלוא הכישורים שלו האישיים ואלו שצבר במשך כל תקופתו כקצין לוחם ומפקד.

כל הדרך לדרגה הבכירה מרובע ו

תא"ל בן לולו נולד וגדל ברובע ו' באשדוד ברחוב דוב גור. הוא למד במקיף ה' ואף שימש בתפקיד במועצת התלמידים של בית הספר. הוא בלט בעיקר בשל שתי תכונות שאפיינו אותו כבר אז בגיל צעיר: כנות ועמדה על דעתו אותה הביע תמיד ללא חשש וללא מורא. "
בן לולו התגייס לפלוגת חרמש בשנת 1989 ובהמשך יצא לקורס קצינים. הוא מונה לתפקיד מ"פ בחטיבת הנח"ל וב- 2001 קודם לתפקיד מג"ד חרוב, כעבור שנתיים מונה בן לולו למפקד בא"ח (בסיס אימונים חטיבתי של הנח"ל. משם יצא ללימודים בארה"ב ובשנת 2006 כיהן כמח"ט חטיבת אלכסנדרוני. שנה מאוחר יותר מונה למח"ט חטיבת 769 ומשם המשיך להיות סגן מפקד מל"י (מרכז הלאומי לאימונים ביבשה). כעבור שנתיים הוא יצא ללימודים קצרים במכללה לביטחון לאומי, וסיים כמצטיין הקורס. בסיום לימודיו מונה להיות מפקד מא"ש, המרכז הלאומי לאימונים ביבשה. בשלהי 2012 התבשר אשר, הילד מרובע ו' באשדוד, על מינויו כמח"ט כפיר. מדובר היה במינוי יוקרתי מאוד בצה"ל, ובחטיבת החי"ר הצעירה והגדולה ביותר צה"ל. מינוי זה סימל בעצם עבור בן לולו את הכניסה לעולם הבכיר של הקצינים בצה"ל.

 

BEN LOLO

ביום חמישי שעבר הוא קיבל את הקידום הראוי ובטקס צנוע עם בני משפחתו במחנה רבין בקריה, העניק לו הרמטכ"ל את דרגות התא"ל, יחד עם רעייתו, פסיכולוגית במשרד הביטחון ובנוכחות שני ילדיו הקטנים. בשבוע הבא, לאחר שייפרד מחטיבת כפיר הוא יעלה לפיקוד צפון וייכנס ללשכת ראש המטה. פיקוד צפון חולש על מרחב גדול, בצבא ההגנה לישראל. הפיקוד, אשר מפקדתו הראשית יושבת בצפת, אחראי על כל עשרות היחידות הממוקמות בין החרמון לנתניה. משימתו של פיקוד הצפון היא הגנה על גבולותיה הצפוניים של ישראל עם סוריה ולבנון. באחרונה נוספו עוד כמה "כאבי ראש" והפיקוד על כל זרועותיו פועל מול האיומים מארגוני הטרור: חיזבאללה, ודאע"ש. מדובר בגזרה רגישה מאוד ונפיצה. עבור בן לולו זה יהיה אתגר גדול והוא מבין שהצלחה שלו בתפקיד יהיה כרטיס הכניסה שלו למועדון המטכ"ל ולקבל דרגות אלוף.

עשרות חיילים וקצינים מאשדוד ששירתו באותן יחידות בהן פיקד בן לולו מספרים בשבחו ללא הרף. אחד מהחיילים שלו לשעבר, מאשדוד ששירת בכפיר סיפר "אשר היה מפקד גבר. תמיד איתנו במרדפים בשומרון אחרי מחבלים. היה נותן לנו ביטחון בכל אירוע. אין דבר כזה שהוא יישא במשרד. הוא תמיד לידנו לפעמים לפנינו. אני זוכר באחד המבצעים באיזור שבי שומרון ליד שכם היינו במרדף אחרי מחבלים. אירוע שעליו הוא קיבל צל"ש".

גם במהלך החטיפה של שלושת הנערים הייתה החטיבה כפיר שטיפלה באירוע, החל מהחיפושים ועד למציאת גופות הנערים. הוא אישית ניהל את מבצע החיפושים והמרדף אחרי המחבלים. מהבוקר ועד השעות הקטנות של הלילה. עם הרבה מסירות והשקעה.
"הוא מפקד קשוח, לא פראייר ויחד עם זאת יש בו המון צניעות וענווה" אומר עליו אחד הקצינים שהכיר אותו. "בחור ישר והגון מאוד ערכי שעושה עבודה טובה. הוא לקח את 'כפיר' והזניק אותה למעלה והפך אותה לחטיבה מובילה בצה"ל מוכרת ונחשקת. מדובר בחטיבה ובה אלפי חיילים וקצינים"
תא"ל בן לולו: "אשדוד היא הבית שלי"
לדברי תא"ל בן לולו בדברים שמסר השבוע ל"השבוע באשדוד" המונח "להגן על הבית" נוגע בכל אחד ואחת מאיתנו. "כל אחד עמד על המשמר, לכל אחד קרוב שלוקח חלק בשמירה על בטחונה של מדינת ישראל. בשנתיים האחרונות זכיתי לפקד על חטיבת "כפיר", שבה ביצעתי מספר תפקידים בעברי הצבאי. אצלנו המונח "להגן על הבית" נטול כל ציניות ומהווה את עמוד האש לעשייה. חטיבת "כפיר" הינה חטיבת החי"ר הגדולה והצעירה ביותר בצה"ל. לוחמיה מבצעים תעסוקה מבצעית בכל גבולות מדינת ישראל ומתמחים בלוחמה בשטח בנוי אל מול גרילה וטרור. במקביל לפעילות המבצעית השוטפת, הכוללת מעצרים ומשימות רבות, מתכוננת החטיבה גם ללחימה. ההכנות מתבטאות באימונים רבים וארוכים והכשרות ייחודיות". לפני שנה הובילה החטיבה את מבצע "שובו אחים" למציאת שלושת הנערים החטופים, אייל גיל-עד ונפתלי זכרם לברכה. בן לולו מספר: "כל אבן נהפכה, העיניים נשארו פקוחות עד שהאדימו והמפקדים הובילו את הלוחמים בשטח עד שנמצאו הבנים והובאו לקבר ישראל".

בשבוע שעבר הגיע מחזור חדש של חיילים לחטיבת "כפיר". בן לולו אומר כי "קיבלנו בזרועות פתוחות מתגייסים רבים חדשים, ביניהם גם בני העיר אשדוד. הטירונים עוברים את הכשרתם בבסיס האימון החטיבתי שבבקעת הירדן. אפשר לראות שבעיניהם של כולם בוערת התשוקה למלא את משימתם בצורה הטובה ביותר. במהלך הכשרתם עוברים הלוחמים אימונים אינטנסיביים, מתמודדים עם לוחמה מסוגים שונים, מסעות ותרגילים מורכבים. במעלה הדרך ובזכות הקושי הופכת אותה חבורה מגוונת של אזרחים צעירים מכלל קצוות הארץ והאוכלוסיה, לקבוצה מלוכדת של לוחמים. הכיתה, המחלקה, הפלוגה והגדוד – יחד יצאו לפעילויות, יסכנו את חייהם האחד בשביל השני, יהוו כתף ברגעים קשים ובעיקר יהיו משפחה שתלך יחד איתנה".

ביחס למלחמה בטרור, אומר בן לולו כי "הלוחמים פועלים ימים כלילות כדי למגר את הטרור בגזרות השונות לאורך כל גבולותיה של מדינת ישראל. הלוחמים ממשיכים את המורשת של חטיבת כפיר - לחימה עיקשת בטרור. במהלך שנות קיומה של החטיבה מפקדיה ולוחמיה מהווים חוצץ בין אותם מפגעים אכזריים לאזרחי המדינה. במהלך שנותיי כמפקד אני פוגש את מלח הארץ, מיטב בניה ובנותיה של מדינת ישראל, הילדים שלכם. אותם אנשים צעירים מבינים את גודל האחריות שמונחת על כתפם ובזכותם כולנו יכולים לישון בשקט".


בן לולו רואה חשיבות אדירה בשירות בצה"ל "וכחייל קרבי בפרט. אופי השירות אינו תורם רק למדינה, אלא תורם רבות לאותו חייל שהופך המהלך שירותו לעצמאי. זהו שירות מאתגר, אך מספק במיוחד שמפתח אצל בני הנוער חוסן לקראת חייהם הבוגרים. מדובר בהתפתחות אישית משמעותית ותרומה גדולה לחברה. בנוסף, אני שמח לראות כי יש מגמה הולכת וגדלה של לוחמים המבקשים לצאת לתפקידי פיקוד וקצונה. חשוב לציין כי צה"ל של היום פותח לרווחה את שעריו גם לנשים בשלל תפקידים משמעותיים. אני קורא לבנות להתגייס לתפקידי לחימה והדרכה משמעותיים, שדרכם יוכלו גם לתרום למדינה וגם להתפתח באופן אישי".
ובהתייחסו לבית בו גדל אמר בן לולו השבוע: " העיר אשדוד היא הבית שלי. נולדתי באשדוד וגדלתי בה, כל משפחתי המורחבת מתגוררת בעיר שהולכת ומתעצמת עם השנים בכל התחומים. במעלה הדרך היה עלי לעזוב את העיר בעקבות התפקידים שמילאתי, אך אני עדיין רואה עצמי כבן העיר לכל דבר. בכל פעם שאני פוגש בלוחם או קצין בן העיר, אני מתמלא גאווה. מאחל לכולנו קיץ שקט, חטיבת כפיר וצהל כולו ימשיכו לעשות ימים כלילות כדי לשמור על תושבי מדינת ישראל".