ashdod10 logo

יתומות תאומות בנות 19 זועקות: "נותרנו לבד בעולם"

סיפור קורע לב על תאומות בנות 19 מאשדוד, ספורטאיות מצטיינות, שגדלו ללא אבא שמת בנסיבות טרגיות, ועם אמא שתיינית, שמאושפזת בבית חולים ברוסיה כשהיא בתרדמת. התאומות פאינה וענת דוצנקו, ספורטאיות מצטיינות, שנותרו בארץ דואגות ומבולבלות, מאז קיבלו את הבשורה הקשה והן מתרוצצות בין כל הגורמים ומבקשות עזרה. "אמא היא כל מה שנשאר לנו. אנחנו כאן לבד בארץ וחוששות שיזרקו אותנו מהדירה השכורה. בעוד כחודשיים יסתיים חוזה השכירות והכסף שנועד לתשלום שכר דירה נמצא בחשבון של אימא חסרת ההכרה". העירייה: "פעם ראשונה שאנו שומעים על הסיפור ואנו נטפל בהן"  
ענת ביגר | חמישי, 23 יולי 2015 17:31

מרגריטה דנילובסקי, תושבת אשדוד בת 51, נסעה לפני למעלה מחודש לביקור משפחתי לקרוביה ברוסיה. בבית השכור ברובע ח' באשדוד נשארו בנותיה התאומות, פאינה וענת בנות ה- 19. הן נותרו באשדוד וחיכו לגיוס שלהן. לפני כשבוע, אושפזה מרגריטה בבית חולים ברוסיה במצב קשה כשהיא בתרדמת, ומצבה אנוש. הבנות חרדות לגורלה. כבר מספר ימים שהן בקושי ישנות, דואגות לאמא שלהן, נעות בין ייאוש לתקווה. "לפני שהיא נסעה, היא עברה בדיקות רפואיות והרופאה אמרה לה שהיא במצב לא טוב", מספרות הבנות."האלכוהול הרב הרס לה את הגוף ופגע בכבד. היא קיבלה כדורים חזקים והרופאה אמרה לה שאסור לשתות עם הכדורים אלכוהול, אחרת יגרם נזק קשה. בחודש הראשון הכל היה בסדר. דיברנו כל יום בטלפון. היא התאוששה אצל סבתא, אמא שלה. היא נסעה כדי לעזור כלכלית למשפחה שלנו ברוסיה למשך שלושה חודשים. יום אחד היה שם אירוע משפחתי ואמא לקחה את כל הכסף שהביאה מהארץ ושהחליפה לרובלים ונגנב לה הכסף בערך 7,000 שקלים והיא לקחה את זה קשה. למרות שהרופאה הזהירה אותה, היא שתתה 2 ליטר בירה עם הכדורים והכבד הפסיק לעבוד ומצבה החמיר".

 

IMG 8562

 

בני משפחתה לקחו אותה לבית החולים, שם היא מאושפזת במצב קשה. הרופאים עורכים בדיקות ומנסים להציל אותה אבל המצב לא פשוט. בשל מצבה הכלכלי הרעוע ובשל העובדה שרצתה לתמוך במשפחה, היא לא עשתה ביטוח רפואי טרם נסיעתה לרוסיה ולכן עלות הטסתה לארץ להמשך טיפולים רפואיים יקרה ולמעלה מיכולתן. מה עוד, שלנוכח מצבה הקשה והמורכב אי אפשר להעביר אותה לישראל."בינתיים היא מטופלת בבית חולים ברוסיה. למזלה יש לה גם אזרחות רוסית וקיבלו אותה. הרופאים עושים מה שהם יכולים ועורכים לה הרבה בדיקות. אנחנו ממתינים לתוצאות הבדיקות ולאבחון מצבה, כך שנוכל להתחיל לטפל בעניינים רבים מהארץ", מספרות הבנות.
יש הרבה בירוקרטיה והליכים שצריך לבצע והן חשות שזה גדול עליהן. "אנחנו בסך הכל בנות 19, פתאום נפל עלינו כל הדבר הזה. אנחנו לא יודעות מה לעשות, לאן לגשת, מה צריך להגיש. אנו זקוקות למישהו שמבין, לעו"ד או מישהו שמתמצה כדי לעזור לנו". בינתיים הן מתקשרות לכל מי שרק אפשר, מנסות לעזור לאמא מרחוק. מחכות שיקרה נס ואמא תתעורר ותתאושש. פרט לדאגה הרבה לאמא שלהן, השתיים דואגות שמא יפונו מהדירה השכורה. "אמא שוכרת דירה ומשלמת כל שנה מראש מהכסף שנשאר לה אחרי מכירת הדירה שהייתה. עוד חודשיים יסתיים החוזה. אם אמא לא תקום לא נוכל לשלם שכר דירה כי הכסף אצל אמא בחשבון שלה, וכדי שנוכל להשתמש בו צריך לקבל אישור מיוחד. אנחנו אפילו לא מכירות את בעל הדירה לא יודעות את הטלפון שלו. זה אצל אמא".

העסק שפתחה האם והבריחה לרוסיה
ההורים שלהם עלו לחוד לישראל מרוסיה בעלייה הגדולה של שנות ה- 90 פה הכירו והתאהבו, כשהתאומות היו בנות 7 החלו ההורים בהליך גירושין. "אמא שלנו הייתה זמרת מפורסמת עם להקה ברוסיה. אבא, אולג דוצנקו היה דוגמן. הם קנו דירה שהייתה רשומה על שם אבא. אנחנו נולדנו בבית חולים "ברזילי" וגדלנו פה. אמא הקימה אולם אירועים "לחיים" בחוף הקשתות. היא אהבה את זה. כל אירוע כאילו שלה, נתנה מהלב. אבל היו בעיות עם השותפים. גם אבא עבד בעסק. אמא קיבלה איומים שיפגעו בנו ונבהלה. היא יצאה מהעסק ולקחה אותנו לרוסיה לסבא וסבתא. אבל אחרי שנתיים התעקשנו לחזור. הרגשנו שייכות לכאן לא לרוסיה". בהמשך הן חזרו לאשדוד, למדו בבית הספר היסודי אשכול ובמקיף ה'. לדבריהן האב שכר דירה, שילם מזונות והיה איתם בקשר. הוא החל לצבור חובות והיה בקשיים. לפני חמש שנים הוא התאבד. תלה את עצמו "אנחנו לא יודעים על מה ולמה התאבד. היה בדיכאון תמיד ברח ממשהו. היה עייף. תמיד עבד קשה. חברים לקחו את כל מה שהיה בדירה שלו. לנו נשאר ממנו רק מקרר ישן".

 


מאחר והיה בחובות הבנק התעקש שהדירה המשותפת של ההורים תמכור. "אמא נאלצה למכור ועברנו לדירה שכורה. כל שנה בחמש השנים היא משלמת מראש מהכסף שנותר ממכירת הדירה והחזרת החובות לבנק". מצבה של האם הלך והדרדר והן התקיימו בקושי. "מגיל 14 עבדנו ולמדנו כדי לקנות לנו מה שרצינו כי לא היה נעים לבקש מאמא ידענו שלא היה לה. הכסף הלך לשכירות ולקיום וגם לעזרה למשפחה ברוסיה. לאמא הייתה בעיית אלכוהול זה התחיל כשהיינו בנות 12 אבא שלה נפטר ברוסיה והיא מאוד אהבה אותו. באותו זמן לא היה כסף לנסוע ללוויה ואמא לקחה את זה קשה והחלה לשתות ונכנסה לדיכאון. אבא התכוון לקחת אותנו אליו ובסוף נשארנו איתה. אמא התחילה להתאושש ולחזור לעצמה. אבל אחרי שאבא שלי נפטר והבנק חייב אותה למכור את הדירה היא שוב התחילה לשתות. רבנו איתה שתפסיק כי רק היא נשארה לנו. היינו חוזרות מבית הספר לבדוק אם היא עוד בכלל נושמת".

אלופות הארץ בהיאבקות
עכשיו הן יושבות בבית, מצפות לנס, שיתקשרו ועל הקו תהיה אמא. "איך שהתקשרו רציתי ישר לנסוע אליה. סבתא אמרה שלא נבוא, שהיא נראית רע. מאוד רציתי לנסוע להיות איתה, אבל הבנתי שיש לי מפה לעשות דברים חשובים, לנסות לארגן איך מביאים את אמא לקבל טיפול באשדוד ואיך מטפלים בעניינים פה כמו הדירה", אומרת ענת. ומוסיפה פאינה "שבוע ימים היא לא מתעוררת. נושמת בכוחות עצמה. היא נכנסה לתרדמת, קשרו אותה למיטה שלא תיפול, היא מקבלת אוכל דרך צינור. אנחנו מחכים למכתב מהרופאים על המצב של אמא שנוכל להתחיל לפעול. לפני שהיא נסעה היא אמרה לי, אם יקרה לי משהו תקברו אותי ברוסיה. אני רוצה שהיא תתעורר שתחזור. שתזכה לראות אותנו בחתונות. מקווה שתצא מזה".
הן שתיהן לבד, בלי משפחה , לדבריהן יש להן חברים טובים. "אתמול מילאו את הבית באוכל. הם מתקשרים מתעניינים, מחפשים פתרונות למצב עם אמא. אבל זה לא מספיק. הן נזקקות לכל עזרה שאפשר. נזקקות בסיוע בכל ים הניירת והמסמכים והפרוצדורה שעליהן לעשות. זקוקות לסיוע כספי. הן עובדות אבל הכסף לא מספיק וההוצאות נערמות. "אנחנו נצטרך עורך דין שיטפל בנו וזה עולה כסף. צריך כסף לשלם שכר דירה ואם מצבה של אמא ישתנה, גם צריך להטיס אותה לישראל".

מי שרוצה להושיט יד ולתרום יכול לעשות זאת באמצעות חשבון בנק בבנק הפועלים סיטי אשדוד סניף :540. מ.ח. 236470

אלופות הארץ בהיאבקות חופשית

לחובבי הספורט באשדוד מוכרות התאומות כאלופות הארץ בהיאבקות חופשית. כבר שנים שהן שולטות בענף היאבקות הנשים וזוכות בכל מדליה אפשרית

"היינו בטניס, שחייה וריקודים" אומרת פאינה, אבל בגיל 9 הן גילו את ענף ההיאבקות ומאז הן שם, מביאות כבוד לאגודת הפועל אשדוד ולעיר אשדוד. "התחלנו ביחד עם התפתחות הענף בבנות באשדוד, בהתחלה רק התאמנו. המאמן שלנו לב קום לימד אותנו ונתן לנו כלים ספורטיביים וגם להתמודדות בחיים. הוא דמות מחנך עבורנו. אחר כך התחילו גם תחרויות". הן החלו לבלוט ולהביא הישגים ולזכות בתחרויות בארץ. המאמן שלהן לב קום אומר שפאינה וענת הן הבטחה גדולה בענף. "הן עובדות קשה ומתאמנות. בגלל שהמצב היה קשה בבית אחת הייתה עובדת והשנייה באה להתאמן ולהיפך. לא ויתרו גם כשהיה קשה". לנוכח הישגיהן בספורט הן הוכרו כספורטאיות מצטיינות. מועד גיוסן מתקרב ועד הטלפון שבישר על מה שקרה לאמן, הן חיכו לשירות, אבל עכשיו אומרת פאינה "הראש נמצא עם אמא והגיוס נראה רחוק. כל מה שחשוב עכשיו שאמא תתעורר".