ashdod10 logo

הבילוי הסתיים במכות, גניבת הארנק, ובתא המעצר

  סיוט: שמעון דוקרקר (44) ביקש בסך הכל לנקות את הראש ולבלות בסוף השבוע בחוף הים, אחר יום עבודה קשה כנהג משאית. הוא לא תיאר לעצמו שאת הבילוי הוא יסיים, כשהוא מוכה וחבול בתא המעצר, כשכל חפציו וכספו ייעלמו. "אני ללא עבר פלילי ואף פעם לא נעצרתי, מצאתי עצמי מושפל ועצור ועוד מאשימים אותי שתקפתי שוטרים". לאחר מעצר בן 4 ימים הוא שוחרר לביתו, כשהוא חשוד בתקיפת שוטרים, פצוע, חבול ומושפל, ובמצוקה כלכלית וחושש שיפוטר מעבודתו. "אני מבקש עזרה"  
ענת ביגר | חמישי, 16 יולי 2015 14:32

 

כששמעון דוקרקר תושב אשדוד, בן 44 ביקש לצאת ולבלות בלילה שבין חמישי ושישי שעבר, הוא לא שיער שהבילוי התמים שלו בחוף הים יסתיים בתא המעצר וכשהוא חבול ומוכה וללא הארנק שלו עם הכסף והמסמכים. "ביום חמישי קניתי מצרכי אוכל לקראת ביקור הילדים שלי, שהיו אמורים לבוא אלי בשישי, וחיכיתי להיות איתם. בלילה יצאתי קצת לנשום אוויר צח בחוף ולנקות ראש", הוא משחזר את הסיוט אליו נקלע באותו בילוי. הוא הגיע לאזור חוף הים "מי עמי" וחיפש מקום לשבת ולשתות בירה בשקט. "היה מועדון שרציתי להיכנס והיה שם ערב סגור, אז נכנסתי למקום ליד שהוא מקום לצעירים והזמנתי בירה. ישבו שם חבורה של צעירים, הם אמרו לי 'לחיים', ואני, אדם שמח ואופטימי בירכתי אותם והלכתי לשבת בחוץ. אחד מהם התחיל להגיד לי 'מה אתה עושה לנו פוזות, אתה לא בגיל שלנו, מה אתה נכנס למקום של צעירים?', עניתי לו שבאתי לקנות בירה והתחלתי להיכנס פנימה, כשפתאום זרקו עליי כסא שפגע לי ברגל. הסתובבתי אליהם, אבל הם נמלטו ואמרתי לעצמי שיותר טוב ושצריך לחזור הביתה".
שמעון החל לצעוד מחוף הים לרובע ב', בו הוא מתגורר בדירה שכורה. בדרך החליט להיכנס לפיצוציה לקנות סיגריות. להפתעתו, ולרוע מזלו, הוא הבחין בבני החבורה. "ניגשתי לבעל המקום וביקשתי שיזמין ניידת משטרה. הוא סירב ואמר לי ' למה להזמין ניידת? אתה רוצה שיסגרו לי את העסק?' אז עניתי לו שזה יהיה הסוף שלי. ניגשתי אל החבורה ושאלתי מי הגבר שזרק עלי כסא ופגע ברגל שלי? היו שם 6 חבר'ה". בין שמעון והצעירים התפתחו חילופי דברים. "הם אמרו לי 'למה מי אתה? ומה אתה עוקב אחרינו? ' הייתה איתם גם בחורה, היא קמה והתחילה לתקוף אותי, הרימה עליי את הידיים ואני אמרתי לה שאני לא מכה בחורה. ביקשתי ממנה לה לא להתערב, אבל היא המשיכה. התגוננתי עם הידיים מהמכות שלה והורדתי את הידיים שלה ממני. הם חשבו שאני מכה אותה, והתחילו לתקוף אותי. חבטה מפה ומכה משם".
לפיצוציה הגיעו שתי ניידות משטרה והחלו להפריד בין המתקוטטים. על שהתרחש מספר שמעון בקול סדוק מכאב. "כשהגיעה המשטרה, 4 מהצעירים ברחו. המשטרה עצרה אותי ו-2 מהם. הייתי נסער ממה שהיה וגם גיליתי שהפאוץ' שלי שהיה עליי נעלם, נגנב ממני. כל החיים שלי שם, מסמכים. ת.ז, רישיון הנהיגה שאני צריך לעבודה, הפלאפון שלי וכל המשכורת שלי במזומן. אני משלם ממנה שכר דירה, מזונות לגרושתי ומשלם חוב. אין לי חשבון בנק ואני עובד קשה ומתפרנס בכבוד, לא לוקח מאף אחד ופתאום נגנב לי הכל".
לטענתו, הוא נעצר כשהשוטרים הפעילו עליו לכאורה כוח בלתי סביר. "תפסו אותי חזק וסובבו לי את היד. צעקתי שיש לי כתף פרוקה ושהם מכאיבים לי, אבל ענו לי שאני אירגע ושאני משתולל. אחד השוטרים תפס אותי בכל הכוח. התחלתי לצעוק שכואב לי ושעוד מעט הכתף תצא לי. צעקתי בקול שכולם ישמעו, אבל לא עזר. אני, שאין לי עבר פלילי ואדם רגיל, מוצא את עצמי אזוק אל הכביש סופג חבטות מהכביש, כשהשוטר נשען עלי בכוח ולוחץ לי עוד יותר".
המעורבים בקטטה נעצרו והובלו לתחנת המשטרה. "הגענו בערך בשש בבוקר, המתנו לחוקרת. שכבתי בפינה מתפתל מכאבים מש חזקים, התחננתי לשוטרים שיביאו לי עזרה ראשונה או כדור לכאבים. לא ידעתי מה לעשות עם עצמי מרוב כאב. קמתי, ישבתי נשכבתי על הרצפה מכאב. הם ענו לי להירגע ושאני משתולל. כעסתי ופניתי אל השוטר בצעקות וגם לצעירים שנעצרו ואמרתי להם שאני לא אוותר להם על מה שעשו".
כעבור מספר שעות הגיעה החוקרת. לדברי שמעון, הוא הפציר בה להמתין עם החקירה כי הוא סובל מכאבים ומבקש עזרה רפואית, אך, לטענתו היא התעקשה לחקור אותו לפני מתן טיפול. "בסוף הסכמתי לחקירה, נחקרתי וסיפרתי את הצד שלי. לאחר החקירה החוקרת אמרה שאני צריך להגיע לבית המשפט, אך אני צעקתי ודרשתי להגיע לבית חולים". לבסוף הובא על ידי שוטרים לחדר מיון בבית חולים "ברזילי" באשקלון. "אזקו אותי בידיים וברגליים כאילו הייתי איזה פושע גדול. הרגשתי מושפל, ביקשתי מהם לשים עלי כובע, שלא יזהו אותי מרוב בושה". הוא שהה מספר שעות במיון ועבר סדרת בדיקות. "אמרו לי שלא שברתי כלום, רק מכות וחבטות יבשות בעיקר בצלעות. זה כאבים חזקים".

"מצאתי עצמי בסרט רע"

חמישה ימים אחרי, שמעון מתקשה לשבת במהלך הראיון. על גופו ופניו סימני המכות, הוא חבול ונפוח. בידיו סימנים, לטענתו, מהאזיקים וסימני הצמדתו לכביש וכשבסמוך לעין שלו - פנס כחול, ממכה שקיבל. לטענתו, במהלך הקטטה עם הנערים. היה לו קשה לדבר מעוצמת הכאב, אבל לדבריו החבטות והמכות שספג יגלידו, אבל הפצע שנוצר בליבו מההשפלה של בן אדם שחי חיים רגילים ומוצא עצמו בסיטואציה משפילה כזו, לא יגליד. הוא נאלץ, לראשונה בחייו, לשהות בתא מעצר ואומר "זו חוויה קשה שלא מאחל לאף אחד".
כעבור 4 ימים הוא שוחרר מהמעצר בתנאים, ולמזלו היו לו בכיס מכנסיו 20 שקלים שאפשרו לו לנסוע הביתה מבית המעצר באשקלון. "נותרתי שבור. הפכתי לשבר כלי. בתקופה האחרונה רזיתי מאוד ואני צריך לעבור ניתוח בכתף. האורתופד אמר לי לא לעבוד עבודה פיזית, אבל איך אני יכול לא לעבוד? ממה אתפרנס?. בסך הכל יצאתי לבלות ומצאתי את עצמי בסרט רע. חטפתי מכות, נעצרתי ביליתי במעצר, הושפלתי קשות, נגנב ממני הכסף והחפצים והכי נורא מצאתי עצמי מסובך בחקירה, ואולי במשפט על הקטטה ולטענת המשטרה אני זה שהפעלתי אלימות כלפי השוטרים. אני מסובך עד העל לראש ולא יודע מה עושים? אין לי אפילו כסף לשלם מזונות או על הדירה ואפילו לא כדי לקבל רישיון נהיגה שאני צריך לעבודה כנהג משאית. אני חושש שיפטרו אותי".

פנית לעזרה כלשהי?
"כן, מרוב ייאוש פניתי לעזרה של לשכת הרווחה באשדוד. לא עזרה קבועה. רק ביקשתי עזרה זמנית לעזור לי לקום על הרגליים ולחזור לחיי, אבל אמרו שאי אפשר לעזור לי. אני מבקש מכל מי שיכול לעזור לו להתאושש, כדי שלא ימצא עצמו עמוק על הקרשים".
בדיון להארכת מעצרו בבית המשפט השלום בקריית גת בפני השופט אבישי זבולון, טען ב"כ המשטרה, אברון רן: "מדובר בחשוד שהגיע לפיצוציה בעיר, התחיל להתפרע, הפך שולחן על אחת היושבות במקום, שני אזרחים שהיו במקום באו לעזרתה התחיל לריב איתם , שוטרי סיור שעברו במקום, הפרידו בין הניצים, החשוד החל לאיים לפני השוטרים על האחרים, אח"כ איים על השוטרים עצמם וזה נמשך בתחנה עצמה הוא המשיך לאיים, לאור זאת, אנו מבקרים לעצור אותו ל- 4 ימים".
עורך דינו של שמעון, סמיון וינשטיין, שאל את נציג המשטרה אם בכוונת המשטרה לבדוק את מצלמות האבטחה ונענה שכן. כן ענה לעו"ד וינשטיין כי הבחורים המעורבים נחקרו, אבל לא הבחורה וכי אין עליהם סימני חבלה. "לא נראה לך שהחשוד עם סימני פגיעה גם בעין, גם ברגל ובצלעות, ואתמול הוא עבר 7 שעות בדיקות בביה"ח "ברזילי", ומי ש'הותקף' הם נקיים מכל סימנים ואחת אפילו ברחה כי היא שיזמה את האירוע, לא נראה לך מוזר כאיש בעל ניסיון? שאל עורך הדין של שמעון את נציג המשטרה אברון, שענה: "אם ניקח מציר הזמן שהשוטרים נתקלו בו ועד שהגיעו לתחנה, בכל הציר הזה יש התנהגות מילולית של החשוד, הוא גם היה מעורב בקטטה".
בדיון השני בפני השופט עידו כפכפי כשנציג התביעה עו"ד צמיר ערן ביקש הארכת מעצר בטענה כי "החשוד תקף השוטרים, הוא טען שהשוטרים תקפו אותו." מנגד אמר עו"ד ויינשטיין כי אומנם שמעון צעק בתחנת המשטרה "ויכול להיות לא שמר על פיו, לא יפה, אני לא מצדיק את זה, אבל עדיין אפשר להבין בן אדם, אזרח מן השורה, ללא עבר כלשהו. עקב המעורבים בקטטה שתקפו אותו חמורות, חבלות. אומרים שהוא מסוכן מי תקף את מי? שני בחורים צעירים תקפו אותו בחומרה, והוא מצא עצמו במשטרה". כמו כן, לדבריו לא מדובר באדם עם עבר פלילי או אלכוהוליסט ועתר לשחרר את שמעון. השופט כפכפי קיבל את הבקשה וציין בהחלטתו כי "גם החשש למסוכנות לטעמי אינו ברף הגבוה המחייב מעצר" ושחרר אותו בתנאים.

תגובת המשטרה: "הוא התנהג בפראות תוך שהוא שרוי בגילופין"

דובר מחוז דרום, פקד עידן אילוז מסר בתגובה כי "מבירור ראשוני עולה כי מרבית הטענות של החשוד אינן עולות בקנה אחד עם המציאות. עפ״י החשדות העומדים כנגדו החשוד היה מעורב בקטטה, תקף שוטרים, איים ואף סירב להזדהות בעת שעוכב. על כל אלו ועוד הוא נעצר. בחקירתו בתחנת המשטרה המשיך לאיים ולהתנהג בפראות תוך שהוא שרוי בגילופין.
יש לציין כי למרות שהוצע לו טיפול רפואי, החשוד סירב לקבלו ורק בשלב מאוחר יותר הוא הסכים להתפנות לבית החולים ברזילי.
לעניין טענותיו על אלימות לא מוצדקת כנגדו, החומר הועבר לעיון והחלטת הגורמים המתאימים".