ashdod10 logo

מבקר המדינה יבדוק : איך קיבלה חברת 'שמן' רישיון קידוח מול חופי אשדוד?

חברת "שמן" בבעלות ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי שהפסידה כ-650 מיליון שקלים מכספי המשקיעים, עומדת במרכזה של פרשייה חמורה חדשה שנבדקת על ידי מבקר המדינה. מפרוטוקולים שנחשפים על ידי עמותת 'צלול' בנוגע לרישיון קידוח מול חופי אשדוד, עולה חשד כבד להתנהלות חשודה. מתברר כי חלק מהפרוטוקולים "הושחרו", בנסיבות מסתוריות מעוררות חשד וכי מועצת הנפט סירבה להעניק ל"שמן" בפעם הראשונה רישיון. בן זקן ונניקשווילי, החלו באמצעות עורכי דינם ללחוץ על חברי המועצה לשנות החלטתם ולעזרתם הגיע חברם הטוב, בנימין (פואד) בן אליעזר, שעל פי חשד המשטרה התערב לטובתם. וראו פלא, כעבור חודשיים בלבד, אותה מועצה שדחתה הבקשה, אישרה להם את קבלת הרישיון מבלי לשנות דבר מהבקשה הראשונה. במקום נפט מצאה החברה מאגר יבש ובתוך זמן קצר ירדו לטמיון מאות מילונים של משקיעים, חלקם מאשדוד ששוכנעו להשקיע במניה, כולל היזם יחיאל אבו. עמותת 'צלול' דורשת לקחת מהחברה את הרישיון ולבדוק איך היא בכלל קיבלה אותו נוכח הגילויים החמורים שנחשפים כעת  
ענת ביגר | חמישי, 02 יולי 2015 17:41
מבקר המדינה יבדוק : איך קיבלה חברת 'שמן' רישיון קידוח מול חופי אשדוד? צילום: ניר קידר, הארץ

בעוד ממשלת ישראל והכנסת כולה בסחרור סביב שאלת מתווה הגז והתמלוגים שהמדינה צריכה לקבל מטייקוני הגז, נחשפים חלקים מפרוטוקולים שחלקם הוסתרו, מצד מועצת הנפט,שאישרה באורח מוזר וחשוד, שנחקר במשטרה את רישיון הקידוח של של חברת "שמן" שבבעלות ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי.

את המלחמה והחקירה סביב המהלכים שהובילו את מועצת הנפט, שהייתה כפופה למקורב של בעלי השליטה של 'שמן', השר לאנרגיה לאותה תקופה ואחראי על מועצת הנפט שמחלקת רישיונות קידוח, בנימין בן אליעזר מובילה עמותת "צלול", שדרשה וקיבלה חלק מהפרוטוקולים בהם עולה חשד כי הרישיון שקיבלה חברת "שמן" היה בצורה לקויה וחשודה במינהל לא תקין. מבקר המדינה קיבל לידיו באחרונה מכתב תלונה ארוך ומנומק להתחיל לבדוק את החשדות שעולים מתחקיר של עמותת 'צלול'. מאיה יעקבס, מנכ"לית 'צלול', החלה בבדיקה של פעילות מועצת הנפט, החולשת על אוצרות ששוויים מיליארדים, ולטענתה מדובר במועצת נפט הפועלת בחשאיות ולא בשקיפות נדרשת.

 

 

הפרוטוקולים המושחרים בעניין "שמן"

במשך חודשים ניסתה עמותת 'צלול' לקבל לפי חוק את הפרוטוקולים של המועצה. יעקבס מביאה כדוגמא לפעילות תמוהה וחשודה של מועצת הנפט אל מול חברת "שמן" שבבעלות בן זקן ונניקשווילי. לדבריה, כפי שפורסמו בעיתון "דה מרקר", מהפרוטוקולים של מועצת הנפט מחודש מרס 2011 בו דחתה המועצה את בקשת "שמן", בפעם הראשונה, לקבל זיכיון קידוח, יש פירוט מלא, אולם הפרוטוקול מהישיבה הנוספת כמה חודשים מאוחר יותר בה אושר ל"שמן" רישון וזיכיון קידוח, יש הרבה מחיקות מושחרות מהן עולים הרבה סימני שאלה. "עברו כמעט 4 שנים, עד שבמאי 2015 התעורר החשד כי מה שגרם לשינוי עמדתם של חברי המועצה היה השר הממונה, בנימין בן אליעזר, (מקורבם של בן זקן ונניקשווילי, שחשוד כעת בקבלת שוחד מנניקשווילי)".
בעקבות הגילויים והקשר החשוד שהיה בין החברות הקרובה של השר הממונה דאז, בן אליעזר לבן זקן ונניקשווילי ועל כך שהרישיון לקידוח ניתן להם בשל אותה חברות פנתה עמותת 'צלול' לשר האנרגיה הנוכחי הממונה כעת על מועצת הנפט, יובל שטייניץ בדרישה לבטל לאלתר את רישיון הקידוח של חברת "שמן". עמותת "צלול" גם פנתה למבקר המדינה בבקשה לחקור את התנהלות מועצת הנפט. האם השר לתשתיות לאומיות, אנרגיה ומים הטרי, שטייניץ יורה בקרוב על ביטול זכויות חיפוש הגז והנפט שניתנו לחברת "שמן" בבעלות אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן? זאת נדע בקרוב.
יעקבס שלקחה על עצמה את הנושא לבדיקה יסודית, כאמור, כתבה במכתב חריף לשר שטייניץ כי יש לבטל לאלתר את הזיכיון שניתן לחברת "שמן", שבבעלות בן זקן ונניקשווילי."לאור הפרסומים בתקשורת בדבר מתן שוחד, לכאורה, לשר התשתיות לשעבר בנימין בן אליעזר על ידי בעלי השליטה בחברה, נניקשווילי. ועל פי הפרסומים, לפיה אישורי זכויות החיפוש ניתנו לאחר ולמרות שנדחו בתחילה משיקולים מקצועיים, כדי להשיב את אמון הציבור במועצת הנפט ובממונה על הנפט, אנו קוראים לך להורות על חקירה ובדיקה של כל זכויות הנפט, שמא נפל פגם באישורה של בקשת זכות נוספת או העברת זכויות בין מחזיקים". יעקבס דורשת גם להורות על פרסום הפרוטוקולים של מועצת הנפט לעיון הציבור וכן פרוטוקולים עתידיים, על מנת להבטיח שלא קרו מקרים נוספים ממין זה. "בכלל" היא טוענת, "כל נושא השקיפות וחופש המידע הציבורי לוקה מאוד בתחומי משרד האנרגיה ודורש תיקון. "
מנכ"לית 'צלול', יעקבס טוענת עוד כי מועצת הנפט "פועלת במחשכים, הרחק מעין הציבור, היא החולשת על אוצרות ששווים מיליארדים רבים. חבריה אנונימיים כמעט לחלוטין, החלטותיה מתפרסמות במשורה ומתאפיינות בחשאיות רבה. שמה מועצת הנפט, ותפקידה להמליץ, לייעץ ולאשר לשר האנרגיה ולממונה על ענייני הנפט להעניק היתרים, רישיונות וחזקות לחיפוש והפקה של נפט וגז טבעי, ולהעביר זכויות ושעבודים של זכויות נפט. במלים פשוטות יותר — להחליט למי יחולקו משאבי הגז והנפט של כולנו".
יעקבס טוענת כי החל ממרס 2013 ובמשך מספר חודשים ניסתה עמותת 'צלול' לקבל לידיה את הפרוטוקולים של מועצת הנפט כמתחייב מהחוק, אולם רק לאחר בקשות חוזרות ונשנות, ובאיחור ניכר, התקבלו הפרוטוקולים עם שורות שלמות מושחרות, בטענה ל"סודות מסחריים כמוסים". מעשה ההשחרה של אותם פרוטוקולים עורר אמנם הרבה תמיהות והרבה אי נחת, אך רק בשבועות האחרונים התבררה הסיבה האמיתית להן, שמין הראוי שתעורר דאגה בלב כולנו באשר להתנהלות המועצה".

חשד: בן אליעזר מתערב לטובת "שמן"

יעקבס מתייחסת לחברת "שמן" שבבעלות בן זקן ונניקשווילי, ועל מה שהתרחש בדיונים וברישום הפרוטוקולים. "מהפרוטוקולים עלה כי בישיבתה במארס 2011 דחתה המועצה את בקשתה של חברת "שמן", שבשליטת אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן, להעביר אליה את זכויות חברת ACC ברישיון הקידוח 387 מול חופי אשדוד. לא עברו כמה חודשים, ו"שמן" הגישה בקשה מחודשת, הזהה בפרטיה לבקשה הראשונה. אלא שהפעם, באורח פלא, הבקשה אושרה והקידוח יצא לדרך. עברו כמעט ארבע שנים, עד שבמאי 2015 התעורר חשד כי מי שתרם לשינוי עמדתם של חברי המועצה היה השר הממונה, בנימין בן אליעזר. עיון מחודש בפרוטוקול הישיבה מעורר חשדות רבים. כך למשל, בעוד שפרטי הדיון הראשון, שבו חברי המועצה דחו את הבקשה, הועברו כשהם גלויים, פרטי הדיון השני, שבו חברי המועצה נעתרו לבקשה, הושחרו. לא רק זאת: בעוד הפרוטוקול מגלה את שמות התומכים והמתנגדים לבקשה הראשונה, בבקשה השנייה השמות מחוקים".
נוכח ההשחרות והסתרת הפרוטוקולים, טוענת יעקבס כי "נשאלת השאלה, האם השורות המושחרות מספרות את דבר כניעתם של חברי מועצת הנפט לדרישות השר בן אליעזר (מקורבם של בן זקן ונניקשווילי), והאם מטרת ההשחרה היא להסתיר סודות מסחריים, או שמא התנהלות לא תקינה של המועצה".
לדברי יעקבס "הישיבה במארס 2011 מעוררת שאלות קשות, לא רק לגבי התערבותו של השר הממונה בהחלטות המועצה, אלא בעיקר בדבר עצמאות המועצה ויכולת עמידתה בלחצים. שכן, אם התערבות השר גורמת לשינוי החלטות המועצה, מה הטעם בהחלטותיה?".

 

 

הפנייה למבקר המדינה שיחקור את הפרשה
עמותת "צלול" אף פנתה למבקר המדינה בבקשה לחקור את התנהלות מועצת הנפט והממונה על הנפט, לדרוש ממשרד האנרגיה והמים יתר שקיפות ואת פרסום הפרוטוקולים המלאים של מועצת הנפט וגם של חברת "שמן" שבבעלות בן זקן ונניקשווילי. במכתב אל המבקר השופט בדימוס משה חיים שפירא נכתב "עמותת צלול מבקשת ממשרד מבקר המדינה לבדוק את התנהלותה של מועצת הנפט - הגוף הממליץ, המייעץ והמאשר לשר האנרגיה והמים ולממונה על ענייני הנפט להעניק היתרים, רישיונות וחזקות לחיפוש נפט וגז טבעי ולהפקתם) עפ"י סעיף 4 לחוק הנפט (ולבצע פעולות שונות, בהן העברת זכויות בין זכיינים ושעבודים של זכויות נפט. בקשה זו באה בעקבות חשד שהתעורר לאחרונה, לפיו בעקבות לחץ שהפעיל שר התשתיות לשעבר, בנימין בן אליעזר, שינו חברים במועצת הנפט, את החלטתם המקורית הדוחה את בקשת חברת "שמן חיפושי גז ונפט", שבבעלות בן זקן ונניקשווילי, להעביר לה זכויות קידוח נפט בים, ואישרו את הבקשה."
עוד נטען במכתב למבקר כי מהידוע לעמותת "צלול", ב-11 במרץ 2011 דחתה מועצת הנפט את בקשת חברת ACC להעביר 95% מזכויותיה ברישיון 783 לחברת "שמן". שלושה חברי המועצה דאז (מר רון נחמן ז"ל, גב' אירית מגדליק וגב' אילנה לוין (נמנעו, ואילו שלושה חברים (מר יוסף מזה, גב' לירון מזרחי וד"ר אהובה אלמוגי) התנגדו. בין הסיבות לדחייה כפי שנחשף מהפרוטוקולים של הדיון הראשון בבקשה נכתב "..המבקשת לא הגישה במועד האחרון להגשת הבקשות את כל המסמכים הנדרשים להוכחת יכולת כלכלית ולא צרפה מאזנים מבוקרים כנדרש..."
ההתנהלות של חברת "שמן" ובעליה היו כל כך חמורים שמייד לאחר שנדחתה הבקשה שלהם ועוד בטרם נכתב הפרוטוקול פנו בעלי השליטה לחברי המועצה באמצעות עורך דין ובו בקשה שיחזרו בהם מהצבעתם. חלקם השתכנעו וביקשו אכן לשנות הצבעתם, אולם חוות דעת משפטית של משרד האנרגיה מנע זאת מהם בטענה כי זה דבר אסור. עמותת 'צלול' שמתייחסת לנושא הזה בתלונתה למבקר המדינה טוענת כי מבדיקה שלה עולה כי בפרוטוקול הישיבה נכתב, שאחרי הדיון, ולפני כתיבת הפרוטוקול, הובא תוכן הדיון לידיעת חברת "שמן" ובעלי השליטה בן זקן ונניקשווילי "שהזדרזו ופנו באמצעות עורך דינם, במכתב אישי לחברי המועצה בבקשה לשנות את עמדתם". מהפרוטוקול עולה, כאמור, שבעקבות הפנייה חלק מהחברים ביקשו לשנות את הצבעתם, אך הדבר לא בוצע בסופו של דבר, בעקבות התייעצות עם הלשכה המשפטית של משרד התשתיות, המים והאנרגיה ובעקבות הוראת יו"ר המועצה דאז, לפיה לא ניתן לשנות את ההצבעה לאחר תום הדיון.

המהפך החשוד בעמדת חברי המועצה

אבל בן זקן ונניקשווילי לא התייאשו כנראה והם בזכות קשריהם עם השר הממונה, בן אליעזר היו בטוחים שזה עניין של מה בכך והרישיון יתקבל ויגיע על ידי אותה מועצת נפט. ואכן כ- 4 חודשים אחרי כן, ביולי 2011, קיימה מועצת הנפט דיון חוזר בבקשת חברת "שמן", שהייתה "זהה לבקשה הקודמת הן מבחינת הצדדים המעורבים והן מבחינת אחוז החזקתם ברישיון לפני ואחרי "ההעברה", אלא שהפעם חמישה חברים הצביעו בעד ההעברה ושני חברים נמנעו. אך לא רק זאת. בניגוד לדיון הקודם, שמות התומכים או הנמנעים לא נכתבו בפרוטוקול, עובדה שמן הראוי שתעורר תמיהות רבות.
עמותת 'צלול' טוענת בפנייה למבקר המדינה כי שינוי החלטת מועצת הנפט נעשה במשאל טלפוני בין חברי המועצה לאחר שההחלטה כבר התקבלה. זאת בסתירה לעמדת המחלקה המשפטית, שעלתה בבירור בפרוטוקול הדיון הראשון במרץ 1211, לפיה לא ניתן לשנות את ההצבעה לאחר תום הדיון.
עוד נטען בפני מבקר המדינה כי "בפרוטוקול הדיון השני שהועבר ל"צלול", בעניין "שמן" שבבעלות בן זקן ונניקשווילי, כל תוכן הדיון במועצה מצונזר ומושחר זאת לעומת פרוטוקול הדיון הראשון, שעסק בדיוק באותו נושא, שבו לא צונזרה ולו מילה אחת. "השחרה זו" מונעת מהציבור להבין את שיקוליה של הוועדה. לדעת עמותת 'צלול', על משרד המבקר לבדוק האם חברים במועצת הנפט שינו את עמדתם באשר להעברת הזכויות לחברת "שמן" בעקבות לחץ שהפעיל עליהם, לכאורה, ח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר, או על ידי כל גורם אחר. שינוי ההחלטה מעורר תמיהות רבות לגבי אופן קבלת ההחלטות בוועדה - האם השפיע הצוות המקצועי על עמדת המועצה? האם פעלה המועצה בניגוד לעמדה המשפטית? מדוע הושחרו חלקים רבים מהפרוטוקול והאם השחרה זו נובעת מסיבות לא ענייניות. ובעיקר, האם תופעות חמורות ומטרידות אלה מאפיינות את המועצה גם כיום."

לפני כשבועיים פרסמנו כי מועצת הנפט הנוכחית דורשת מחברת "שמן" שעדיין מחזיקה ברישיון הקידוח, אולם לא עושה בו שימוש, להחזירו, באם תוך זמן מסוים לא תגיש תוכנית עבודה, דרישה זו עשויה להביא לכך שחברת "שמן" תאבד את הזיכיון. חברת "שמן" שדיווחה על הודעה טענה כי דרישת מועצת הנפט לא תוכל להתמלא מאחר ולא תוכל בפק זמן קצר להציג עד סוף השבוע תוכנית עבודה לרישיון, היות וחברת "קספיאן דרילינג", מפעילת הקידוח אינה יכולה לעמוד בלוח הזמנים. בעקבות זאת, כאמור עלול לפקוע הרישיון.

 

האשדודים שאיבדו מיליונים
מהתרסקות "שמן"

175 מיליון דולר מכספי המשקיעים ירדו לטמיון בעקבות קריסת חברת "שמן". גם כספם של לא מעט אשדודים ששוכנעו להשקיע הלכו לפח @ הקבלן היזם, יחיאל אבו, שהשקיע 12 מיליון שקלים לאחר שבן זקן והרב פינטו שכנעו אותו עדיין מחכה לקבל את שאר הכסף שהשקיע, מבן זקן

הסיפור של חברת "שמן", עבור מספר יזמים גדולים בעיר אשדוד, וגם סתם תושבים ששוכנעו על ידי בן זקן וחבריו להשקיע במניית "שמן" הוא עצוב ומרגיז. בן זקן פעל שעות נוספות לגייס משקיעים ופנה לקבלנים אמידים בעיר ובסיוע חברו הטוב, הר יאשיהו פינטו הוא הצליח לגייס מיליונים לחברת "שמן". כך למשל שוכנע הקבלן, יחיאל אבו, שלא באמת מאמין בבורסה ואת עיקר הונו עשה כעמט ללא ליוי פיננסי של ברוסה או בנקים. הוא מהקבלנים והיזמים שמאמין בעצמו ולא בכסף של אחרים. הקבלן אבו השקיע 12 מיליון שקלים, בעידודו ובשכנוע של הרב פינטו בחברה של בן זקן. אבל לאבו היה תנאי אם החברה של "שמן" לא תמצא גז והחברה תתרסק הוא יראה בהשקעה כהלוואה וכספו יוחזר. החברה התרסקה כאמור וחלק מהכסף הוחזר. אולם אבו ממתין עדיין להשלמת עוד כמה מילונים מבן זקן אותם טרם קיבל.

 

 

ההתרסקות של "שמן"

השמחה והאופוריה שנכנסה במשקיעים התחלפה בעצבות ואבל והתרסקות טוטלית והפסד של 175 מיליון שקלים שרובם כספי משקיעים. באוקטובר 2013 כחודש לאחר שחברת "שמן" דיווחה על סימני נפט באיכות גבוהה בקידוח "ים 3" הודיעה שמן כי השמחה לגילוי נפט הייתה מוקדמת וכי על-פי מידע שנמסר לה על-ידי מפעילת הקידוח, חברת Caspian Drilling, לאחר מבחני הפקה ב-2 מקטעים נמצא כי הקידוח הינו קידוח יבש. כתוצאה מהודעת הכישלון של הקידוח החלה שמן לאבד גובה ומניותיה צנחו. בתקופה שחלפה מאז מחקה שמן כ- 99% משוויין . הדבר פגע בציבור רחב שהאמין והשקיע את מיטב כספו בחברת שמן. אומדן אובדן ההון של המשקיעים עומד על כ- 400 מיליון שקלים. וההפסדים לבעלי העניין האחרים עמד על כ- 220 מיליון.
בן זקן עצמו שהחזיק בכ- 9% ממניות שמן והגדיל ל- 14% הפסיד כ- 50 מיליון שקלים. ואילו נניקשווילי, חברו של בן זקן, מחזיק 9% ממניות שמן ועוד 7.5% בצורה עקיפה באמצעות "מנופים פיננסים".

משלושה יוצא אחד:
בן אליעזר ונניקשווילי לדין, בן זקן: נקי

הם היו שלושה חברים טובים מאוד מאוד. ג'קי בן זקן, בנימין בן אליעזר ואברהם נניקשווילי שהיו מעורבים בסיפור הרישיון לחברת "שמן" והשוחד. מהסיפור הזה המשטרה ממליצה כעת להגיש כתב אישום רק נגד נניקשווילי ובן אליעזר @ בן זקן המתוחכם הצליח לצאת נקי מהסיפור הזה

כידוע, לפני כשבועיים הודיעה הפרקליטות כי היא מתכוונת להגיש כנגד נניקשווילי כתב אישום בכפוף לשימוע בגין פרשה הקשורה לחבר הכנסת בעבר בנימין (פואד) בן אליעזר ואשר קשורה גם ל"שמן". הפרקליטות חושדת כי בשנת 2011 פנה בן אליעזר לנניקשווילי ביקש ואף קיבל כביכול סכום של מיליון, זאת לפי החשד תמורת פעילות שבן אליעזר שהיה שר התמ"ת ביצע כביכול לטובת בן זקן ונניקשווילי. הפרקליטות חושדת כי בן אליעזר הפעיל לכאורה את קשריו בתור שר האנרגיה לשיפור הסיכויים של "שמן" לקבלת רישיון קידוח. בן אליעזר הכחיש את החשדות. גם נניקשווילי דחה מכל וכל את המיוחס לו. ומכל הסיפור הזה בן זקן יצא חלק. כלומר נניקשווילי שיעמוד בפני אפשרות של כתב אישום, כך גם החבר השלישי, בן אליעזר ובן זקן, ה"מוח" מאחורי כל העסקים שיש לו והיו לו עם נניקשווילי והאיש שמביא מוציא בכל ההתנהלות העסקית, יצא נקי ונגדו לא הוגש כתב אישום.