ashdod10 logo

שבוע אחרי האסון, אם הכלה: "רוצה להחזיר את גלגלי הזמן לבוקר החתונה"

שבוע לא קל עבר על משפחת חיון מאשדוד בעקבות אסון הנברשת במהלך חתונת הבת קארין. ביקורי תנחומים, בתי חולים ולצד אירועי שבע ברכות ושבת חתן. ממשפחה פרטית הם הפכו שלא ברצונם לגיבורי התקשורת, שלא מפסיקה לכתוב על האסון.סמדר חיון, אמא של קארין הכלה מספרת על מה שעברה המשפחה: "אני פוחדת לעצום עיניים, כי התמונות של האסון עולות מול עיניי"  
ענת ביגר | חמישי, 02 יולי 2015 17:12

שבוע לאחר אסון הנברשת באולמי "עדיה" ביבנה, ובני משפחת חיון, משפחתה של קארין חיון- לוי, הכלה, עדיין לא מצליחים לעכל את מה שאירע. "בדקה אחת השמחה הכפולה הפכה לאבל", אומרת סמדר חיון, אמא של קארין. "אני מפחדת לעצום את העיניים, כי התמונות של האסון עולות מול עיניי. המראה הזה של אנשים שוכבים על הרצפה פצועים, המראה של אביבה (שנהרגה באסון. ע.ב)". היא שבה ומשחזרת את האירועים, את השמחה הגדולה, ואת הרגע בו קרסה הנברשת, שהייתה אחת האטרקציות של האולם. גוף תאורה מרשים ונוצץ שהסתובב וירד. עד שקרס ובאחת הפך למפלצת שזרעה הרג והרס. "ממש לפני, עזבתי את רחבת הריקודים והלכתי לסוויטה של הכלה והחתן, פתאום הרעש הנוראי הזה. בהתחלה לא הבנתי מה זה, חשבתי שנפלו צלחות. מיד רצתי למקום העיניים ראו ולא הבנתי ברגע הראשון מה קרה, איך בדקה הכל מתהפך".

 

אביבה חיון ז"ל

 

כשהיא מדברת על מות גיסתה אביבה, שנהרגה נמלאות עיניה דמעות. "אביבה אישה מדהימה עם לב גדול שכל הזמן רק נתנה. כמה היא עזרה לנו בהכנות לחתונה. מרגע הצעת הנישואים ועד שנהרגה. היא בעלת עסק "אביב אירועים", להשכרת ציוד והפקת אירועים. היא עשתה את החינה ועזרה גם בחתונה. אמרתי לה שכשילדיה יתחתנו, אני לוקחת שבוע חופש ועוזרת לה. והיא כבר לא תזכה. היא הייתה יותר מגיסה. נשואה לגיסי מיכאל. שניהם עבדו ועזרו. קשה לתפוס מה שקרה. איבדתי חברה אמיתית".
הלוויה של אביבה, השבעה, הביקור בבתי החולים אצל חלק מהאורחים, שנפצעו לצד שלל האירועים שלאחר החתונה כמו טקסי שבע ברכות ושבת חתן היה עבור המשפחה שבוע מטלטל. ממשפחה פרטית הם הפכו, שלא ברצונם לגיבורי התקשורת, שלא מפסיקה לכתוב על האסון וממאות האנשים, שמתקשרים ומבקשים לנחם."אנשים שלא דיברתי איתם אולי חמש שנים, מתקשרים. שואלים מתעניינים. מתקשרים גם אנשים שאני לא מכירה. הטלפון לא מפסיק לצלצל" היא אומרת, ומציינת שלצד החום והאהבה הזו קצת קשה לה כל הטלפונים.
עם ישראל ידוע כעם חם ומחבק. "אנחנו מבקשים להודות לכל האנשים, לכל מי שבא לחתונה, לכל מי שפונה ומתקשר ומבקש לעזור. שואלים אותי איך אפשר לעזור ואני אומרת, אפשר להחזיר את גלגלי הזמן לבוקר שלפני החתונה?!. אנחנו זקוקים ומבקשים קצת שקט כדי לנסות ולהתאושש ממה שקרה". הם שבים ומביטים בתמונות של החתונה. "פשוט ריחפתי מאושר. הכל היה מושלם. פשוט מושלם, עד לאותו רגע שהמנורה קרסה. האולם היה מושלם, התפאורה, המוסיקה, האוכל. הרבה זמן התכוננו לחתונה, שהייתה מלאה באטרקציות. לא חסכנו. רצינו שהכל יהיה מושלם, שיהיה אירוע מיוחד, אבל לא ככה. אם חששתי זה שלא תהיה אזעקה באמצע החתונה. בחינה הייתה אזעקה בחוף אשקלון וחששתי מטילים. אך בטח לא מדבר כזה נוראי".
לבני הזוג חיון 4 ילדים. 3 בנות ובן. קארין היא הבת השלישית. "היא בת הזקונים. האחיות שלה נשואות כבר. היא השקיעה מאוד בחתונה. חשבה על כל פרט, רצתה חתונה מיוחדת. כשהיא הייתה ילדה, התרחש אסון אולם "ורסאי" שם קרסה הרצפה ו-23 אנשים נהרגו. היינו באילת כשזה קרה, והיא נכנסה לפאניקה ונאלצנו לחזור הביתה. היא תמיד אמרה שלא תתחתן באולם רק בגן אירועים שלא יקרה אסון כזה. מי חשב שמנורה תיפול מהתקרה?".


לפני האסון הציע האח נישואין לחברתו


אודי חיון, אחיה של קארין ביקש להפתיע את חברתו אור סנדרוסי ולפני כל האורחים להציע לה נישואים. "ביקשתי רשות מאחותי והיא הסכימה בשמחה. לא סיפרתי לאף אחד. רק לאחותי, לצלם ולתקליטן", הוא משחזר את הרגע המאושר. כשעה לפני קריסת הנברשת, בזמן שהאורחים פינו את רחבת הריקודים וישבו לאכול את המנה המרכזית הוא כרע ברך, לעיני המשפחה והחברים והציע לאור נישואים. אור הנרגשת נענתה בחיוב והשמחה הרקיעה שחקים. "מה אמא צריכה יותר מאשר לחתן את הבת שלה ולהיות בהצעת נישואים של הבן שלה?! לא ידעתי כלום. ממש ריחפתי מרוב אושר. שמחה גדולה שהפכה כפולה", אומרת סמדר ומוסיף אודי "כמה נכון המשפט ' האדם מתכנן תוכניות ואלוהים צוחק מלמעלה' מי חשב שדבר כזה יקרה. הגעתי לפני החתונה לבדוק שהכל בסדר ושלא יהיו תקלות. מי חשב שצריך לבדוק את המנורה בתקרה?" הוא שואל.
למרות שהשמחה הפכה בדקה אחת לאבל ורחבת הריקודים והבר לזירת פיגוע רב נפגעים, אודי וסמדר מדגישים שהם לא כועסים. "מי שפישל - ייתן את הדין, אנחנו משאירים את זה לרשויות. אנחנו מאמינים ולא שואלים שאלות. אני מאמין שהכל מכתוב ומלמעלה. ובכל זאת, ולמרות האבל הכבד על אביבה היקרה אני חושב שהיה נס גדול. אני עשיתי לאחותי הפתעה והזמנתי די.גיי מיוחד למסיבת טרנס לצעירים. היא הייתה אמורה להתחיל והיה להם עוד הופעה וביקשו להתחיל, אבל אמרתי שיחכו. עד שהאורחים המבוגרים יעזבו ותתחיל המסיבה לצעירים. ובכל זאת ועם כל האבל על אביבה היה נס. כי אם המנורה הייתה קורסת חצי שעה מאוחר יותר, היו נהרגים הרבה אורחים על רחבת הריקודים". ומוסיפה סמדר: "עם כל הצער על מותה של אביבה היקרה והאהובה כאילו לקחה על עצמה הכל. בשביל זה אומרים שכל עכבה לטובה. קארין עכבה את הערב, וגם הצעת הנישואים עיכבה את הערב וזה מנע אסון גדול יותר".