ashdod10 logo

הקרב על השבת, המסעדה ועץ האשוח: האם הנבחרים בגדו בבוחריהם?

עץ אשוח אחד שהוצב על חנוכייה פתח את הקדנציה הנוכחית עם חשש לפירוקה מחדש לאחר שזה עורר סערה אצל חרדים ושומרי מסורת שראו בכך חצית קו אדום. מנהיגי החרדים, אבי אמסלם מש"ס ויחיאל וינגרטן מאגודת ישראל, באופן מפתיע, נכנסו למחתרת והורידו פרופיל וכמעט ולא הגיבו למורת רוחם של בוחריהם. עוד תפוח אדמה לוהט חדש,. המדהים הוא, שמי שאחראי על החברה הזו הוא לא אחר מאשר ממ"ק ראש העיר אשדוד, סניה כצנלסון הממונה על התיירות מאשר סגירתו בשבת  
יוסי אסולין וענת ביגר | רביעי, 12 דצמבר 2018 23:27

שני מבחנים ראשונים לקיומה של הקואליציה העירונית, שזה עתה קמה והורכבה משני צידי המתרס של חילוניים וחרדים. המבחן הראשון היה השבוע בגלל עץ אשוח אחד, שמסמל את החג של הנוצרים לשנה החדשה. אותו עץ הוצב לצד חנוכייה במרכז מתחם הקניון "ביג פאשן" ועורר סערה גדולה בקרב החרדים ושומרי המסורת. את הצבת העץ יזם חבר המועצה, עו"ד אלי נכט, שעתיד להיות סגן ראש העיר בעוד שנתיים וחצי, במסגרת הסכם קואליציה שחתם עם ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי. עו"ד נכט שחרט על דגלו מאבק נגד חרדית ובעד אשדוד חופשית הצליח לעורר את הסערה עוד בישיבת המועצה החגיגית, במהלכה הזמין את באי הטקס להגיע ולהנות מהביג מעץ אשוח שיוצב בלב המתחם. ייאמר לזכותו כי הוא עושה את מה שמצופה ממנו. כלומר, בוחריו רובם אם לא כולם מהמגזר של חבר העמים, חוגגים את השנה החדשה במובן הנוצרי והם בעדו. בשביל זה שלחו אותו למועצה, לקדם את האג'נדה שלהם. פחות ניתן לומר זאת על יו"ר ש"ס, ממלא מקום ראש העיר אשדוד, אבי אמסלם, שגרף 6 מנדטים וישב בשקט נוכח הסערה שהתחוללה בעקבות הצבת עץ האשוח. כך גם הסגן החרדי השני מאגודת ישראל, יחיאל וינגרטן מאגודת ישראל, שמילא פיו מים.

המבחן השני בסוגיית חרדים-חילוניים היה בפתיחת "קפה גן סיפור" יוזמה מאוד מבורכת של החברה לתיירות בפארק אשדוד – ים. החברה שהממונה עליה הוא לא אחר מאשר סניה כצנלסון הודיעה כי הבית קפה הזה עם המסעדה האיכותית לא תהיה פתוחה בשבתו וחגים. כצנלסון שהטיף ודיבר והצהיר במערכת הבחירות שלו כי אם ייבחר ידאג לשבת פתוח וחופשית. בראיון כאן ב"השבוע באשדוד" ובאתר 'אשדוד 10' הצהיר כצנלסון כי מבחינתו כל מוסדות העירוניים שכוללים, בריכה, משכן לאמנויות הבמה ופארק אשדוד ים יהיו פתוחים בשבתות. המדהים הוא שלמרות שהשמיץ את לסרי כמי שנכנע לחרדים וניהל קמפיין אנטי חרדי הוא בעצמו מכשיר שבת סגורה. במסגרת ההסכם הקואליציוני הוא קיבל שלל תפקידים ובין היתר את תיק התיירות. אותה חברת תיירות, שיזמה את הפרויקט המבורך של "גן קפה סיפור", אלא מה? המקום יהיה סגור בשבת. כצנלסון, במקרה המבחן הראשון הזה נכשל.

גן סיפור אשדוד1 copy

בשני המבחנים הללו יצאו שני הצדדים בתיקו מוחלט. כלומר גם החרדים וגם החילוניים נכשלו מול בוחריהם ואיפשרו למציאות להיות הפוכה ממה שהם הבטיחו, דרשו, צעקו והצהירו. מילים לבד ומעשים לחוד. בקרב פעילי ש"ס, כעס רב על התנהלותו של אמסלם שהייתה בעיניהם לחמורה. "במקום שינהל את המשבר הזה כמו שצריך הוא בחר לסתום את הפה" אומר פעיל מרכזי בש"ס. "זו פעם שנייה שהוא נוחל כישלון. בהסכם הקואליציוני הוא קיבל הכי פחות מכצנלסון ולא קיבל את מה שהובטח לו ובכל זאת כנס עם הזנב מקופל בין רגליו לקואליציה" אומר פעיל בכיר אחר בש"ס. "מעניין מה יהיה בהמשך האם כל הקדנציה הוא יוריד את הראש. אנחנו שישה מנדטים ויש לנו כוח. לא מבינים למה הוא משתפן".

יו"ר ש"ס אבי אמסלם, שגרף 6 מנדטים אכן שמר על פרופיל מאוד נמוך וסירב להתייחס לעניין הצבת עץ האשוח לצד החנוכייה במרכז 'ביג'. החמור הוא שהוא גם פנה בדחילו ורחימו לחברו למועצה, עו"ד נכט כדי שזה ידבר בשבילו עם הנהלת הביג להפריד בין עץ האשוח לחנוכייה. חוץ מה הוא פרסם פוסט כדי לצאת חובתו וכך כתב: "חמש שנים מתחם ה'ביג' התנהל ללא סמלים המעוררים הסתה ופלגנות. זה כבר לא נושא בין חרדים חילונים, בין שבת לחול. זהו משהו שנועד לפגוע בכל מי שמגדיר את עצמו יהודי. מסורתי - חילוני - דתי - חרדי, יהודי. הנהלה יקרה, לאורך כל הדורות המסורת ניצחה. אני קורא לכם בקריאה נרגשת, תכבדו את ציבור הקונים ובעיקר את בעלי העסקים שבמתחם - תפקידכם לייצר מסחר ולא להציב סמלים הפוגעים ברגשותיהם של תושבי העיר המסורתיים ובעקיפין מהווים פגיעה ישירה גם בבעלי העסקים במתחם. החנוכייה שהוצבה הבוקר במפתיע, רחוקה מלהכשיר את המכשול. הסירו את החרפה - ויפה שעה אחת קודם"

אבי אמסלם ואלי נכט

חריף יותר מאמסלם היה הפעיל החברתי החרדי, שניר אלמליח: "אין פה קשר לחרדים ולחילונים, יש פה קשר לעם יהודי. כעם יהודי אנחנו צריכים להוקיע ארגונים, עסקים, אנשי ציבור שמעודדים סממנים של עם, של מגזר, שבעצם לוחם ולחם לאורך הדורות להרוג, ולהשמיד את העם היהודי. העמדת עץ האשוח דומה לדגלי אש"ף וחמאס שתולים הפלסטינים, או כשתלו תמונה של היטלר יימח שמו, או שמאלנים שהפיצו תמונה של ערפאת. מבחינתי כל סממן משייך את הסמל שלו לקבוצה, שהמטרה שלה הייתה להרוג את העם היהודי. זה דבר פסול ואם אנשים כן חושבים שזה בסדר שפשוט שיורידו את המסכה הצבועה מפניהם ושלא יתלוננו נגד אזרחים שתולים דגלי אשף בחלונות ולא נגד אנשים שתומכים בהשמדה של מדינת ישראל. אשדוד היא זה לא חיפה, עכו או יפו שיש שם נוצרים וצריך להתחשב בהם. אני שואל מה יקרה פה מחר אם אנחנו לא נשים עכשיו את המעצור. מה יקרה מחר שירצו לשים סממן אנטי יהודי או מוסלמי"

שניר אלמליח

האם המסעדה בפארק ים תיפתח בשבת?

'קפה גן סיפור' הוא מיזם מבורך ומאוד מעניין וחשוב. הוא משלב בין אוכל טוב לאהבת הספר ואירועים מעשירים לקהילה. המקום מציע תפריט מגוון וחוויה קולינארית לצד מגוון שירותים מיוחדים ביניהם: ספרייה המספקת ספרי ילדים ומבוגרים לקריאה במקום ואירועי תרבות והעשרה לקהילה, כגון הרצאות לנשים לאחר לידה ושעת סיפור מוזיקאלית.

מהחברה לתיירות נמסר כי קפה גן סיפור מגיש מידי יום ארוחות בוקר ותפריט חלבי עשיר בשעות הצהריים והערב. התפריט כולל פסטות טריות, סלטים מיוחדים, מאפים טריים הנאפים במקום ועוד.

המקום שם לעצמו כמטרה להיות מקום ידידותי לילדים ובשביל ילדים, החל מעיצוב המקום הכולל, בין השאר, כיור נמוך מותאם לילדים, ועד תפריט ילדים מנוקד, המכיל מנות שילדים אוהבים.

קפה גן סיפור אשדוד יפעל כמקום כשר כך שגם הקהל הדתי יוכל ליהנות מארוחה מפנקת ומבילוי לכל המשפחה. בחברה לתיירות אשדוד מוסרים כי קפה גן סיפור אשדוד, פארק אשדוד ים יהיה פתוח בימים ובשעות הבאים: שעות פתיחה: א'-ה' מ8:00 עד חצות, ו'- 8:00 - שעה לפני כניסת השבת, מוצ"ש- שעה אחרי צאת שבת ועד חצות. יצוין כי הרשת הקימה סניפים כאלה בכמה ערים בארץ, בקריית אונו, הרצליה, ראשל"צ, ולגן סיפור חולון. יצוין שבערים אלו המקום פתוח בשבת, למעט ירושלים, שם הוקם סניף כזה וכעת גם באשדוד, שלא יפתח בשבת.

העובדה שמיזם כזה יהיה סגור בשבת מעוררת תמיהה אצל ד"ר אלי לחמני מהאופוזיציה. "אני מתפלא על כצנלסון ונכט שחרטו על דגלם את הנושא של שבת פתוחה. איפה הם כעת?".

ד"ר לחמני טוען כי יצא המרצע מהשק. "אני מרים גבה על אלה שנכנסו לקואליציה סניה כצנלסון ועו"ד אלי נכט שחרטו על דגלם את הנושא של שבת פתוחה. ושכל מוסדות העירייה מתנסים פארק אשדוד ים וכדומה יהיו פתוחים. החסימה של שבת וסגירת המקום בפארק ים אשדוד מראה שהכל היה מפה ולחוץ. אם הם לא מקיימים את ההבטחות שלהם אז כנראה מה שחיפשו זה כסאות וג'ובים ותפקידים ולא שינוי שהם הבטיחו, וראינו את זה בהסכמים הקואליציוניים שהראו את הדברים והחשש שהעירייה תחזור לסגור השבת".

בעניין ההסכמים ומה שהוחלט בין ד"ר לסרי לשאר הסיעות בנושא השבת חשף השבוע ד"ר לחמני כי סיעות "אשדודים", "אשדוד חדשה" של משה בוטראשווילי "ש"ס" ואגודת ישראל חתמו על הסכם דומה בנושא הסעיף של השבת וכך נכתב בסעיפים 3,4, "יישמר הסטטוס קוו בנושא שבת גם בנושא תחבורה ציבורית. השבת תישמר כיום מנוחה ויימנע מסחר בשבת ברחבי העיר.."

אלי לחמני

ד"ר לחמני: "הם חתמו על כך שהשבת תהיה סגורה. עם סיעות אחרות נחתם ההסכם עם סעיף פושר יותר ,שיימשך הסטטוס קוו בנושא שבת'. שכל אחד יפרש מה שהוא רוצה. אני אומר שהיה צריך להיות בעניין הזה סעיף שווה לכל ההסכמים. אין כאן שני פנים. כי זה כעת יוצר את השאלה הגדולה: האם ה'ביג' ו'הסנטר' ייסגרו בשבת? האם הפארק ים יהיה פתוח בשבת?. מה שהיה הוא שיהיה. אשדוד תהיה סגורה ויכול להיות שיהיה יותר גרוע. אני מתכוון להעלות הצעה לסדר יום לפתוח את הפארק ים בשבת ולהרחיב את הפעילות לכלל תושבי העיר"

"חוגגים שנה חדשה כמו שחוגגים מימונה"

עו"ד אלי נכט שיצר האת סערת עץ האשוח אומר: "אני לא רואה בעיה עם העץ האשוח וגם אבי אמסלם מבין ואמר שהוא מכיל את הזה, רק שהעץ ליד החנוכייה מפריע לו". ומה לגבי המסעדה שתהיה סגורה בשבת הוא מתפתל:"אני לא בטוח אני צריך לבדוק אולי היזם הוא פרטי"

ובקשר לעץ האשוח שיזמת להציב בביג

"אבי אמסלם אמר שאין לו בעיה עם העץ. הוא אמר שמבחינתו הוא נגד זה, אבל הוא מקבל את זה בהבנה וצריך לתת גם לאנשים אחרים ביטוי. הבעיה שלו שהעץ עומד ליד חנוכייה.. זה מבחינתו לא בסדר שלא מכבדים את החנוכייה ושהציבו אותה ליד העץ וביקש לדאוג שיזיזו את החנוכייה ליד העץ"

אבל מה שלנו הוא אומר שהוא מתנגד.

"אני חושב שזה נובע גם מהציבור החרדי הקיצוני. זו דעתי. אני חושב שאמסלם מבחינתו הוא בן אדם שכן מקבל ומכיל ומבין שאין בזה שום דבר אנטי דתי או שזה נוצרי או משהו כזה. יש חלקים מסוימים בציבור החרדי, שמאוד מאוד קיצוניים והם אלה שמסיטים את השיח למקום לא נכון. אני מקווה שלא לתת להם כוח ולא לתת להם אפשרות להוביל את השיח לכיוון הזה."

ומה דעתך בסוגיה ? נהגו נכון ששמו את העץ ?

"אני חושב שכן. נותנים לציבור גדול מאוד ביטוי זה חלק מהתרבות שלהם , זה חלק מהפנינג כלל עולמי , גם במדינות נוצריות, ואפילו ערביות , אפילו מוסלמיות בשביל של השנה החדשה, אפילו אנחנו נוהגים הכל לפני השנה האזרחית. חוגגים פה תחילתה של שנה חדשה ותו לא. לכן אני לא רואה שום בעיה. גם במועדונים חוגגים את השנה החדשה והיא מלאה בצעירים ואין עם זה שום בעיה. גם במרכזים מסחריים חוגגים שנה חדשה, עושים קניות. אנחנו מתחברים להווי של אירופה. יותר מכך בנימין נתניהו הופיע בסרטונים ומאחל לכולם שנה חדשה. וזה כמו שחוגגים את המימונה אין סיבה למה לא לחגוג את השנה החדשה. בואי נאמר שזה לא נעשה בשום אופן כדי לייצר איזשהו אנטי כלפי החרדים זה נעשה בשטח פרטי ע"י יזם פרטי וזה נעשה מחוץ לעיר לא ליד ציבור שזה לא מתאים לו. אף אחד לא פתח פה חזית נוספת."

מה דעתך על כל שהמסעדה בפארק אשדוד ים תהיה סגורה בשבת

"אני לא בטוח. צריך לבדוק האם זו החלטה של בעל העסק, או שזאת קביעה לפני הבחירות כי זה לא היה עכשיו. זה משהו שהיה לפני הבחירות השאלה היא היה כזה תנאי לפני"

 אבל ידעת את זה או שאני מחדשת לך ?

"ידעתי שפותחים 'גן סיפור' אבל לגבי שבת לא ידעתי. היו ידיעות בנושא הזה. אני כרגע אין לי מה לעשות. אני צריך לבדוק את הממצאים. לא ישר לצעוק בלי לדעת אם זה ככה או אחרת. בסופו של דבר גם 'נאפיס' בחר לא לעבוד בשבתות. צריך להבין מאיפה מגיעה ההחלטה הזו."

אלי נכט 1 copy

"מחר יבקשו לעשות עיד אל פיטר מוסלמי, ולהקים כנסיות באשדוד"

בעקבות לחצים מהשטח ופעילי ש"ס שטענו נגד יו"ר ש"ס אבי אמסלם בעניין ההתנהלות שלו בנוגע להצבת עץ האשוח הוא החליט לעלות הילוך. "העץ, הגמלים ששמו שם והקערה של סנטה קלאוס ליד המנורה זו חוצפה, בגלל כמה עסקנים כמו אלי נכט , ואנשי מתחם של הביג שכל כולם עסוקים באיך להרגיז את הקהילה בעיר אשדוד"

אבי אמסלם אתה בעד עץ האשוח בביג רק לא ליד החנוכייה כפי שאומר עו"ד נכט?

"התכוונתי על עצם הכוונה לשים בשטח ציבורי ובפרט על הצבתו סמוך לחנוכייה."

אתה עדיין עומד על כך שהוא יוסר

"אני עומד על כך שהחנוכיה/מנורה חייבת לצאת משם. המנורה מסמלת את המקדש עבודת הקודש ואנחנו כעם יהודי וכעיר אוהבת אוהדת תומכת. אין משמעות של העץ אשוח . אם זה מסורת או חג או למי זה שייך. יש כאן שילוב של תרבויות שלא מתאים לחבר אותם. זה סממנים לא טובים כל אחד זה לחוד, לכן ביקשתי קודם כל שיזיזו את המנורה"

מה בדיוק מפריע?

"המנורה והעץ ביחד. אם המנורה היתה קיימת כל יום במהלך ימי חנוכה אני מבין אבל כדי להכשיר את הסאגה של העץ עם הגמלים ששמו שם והקערה של סנטה קלאוס ליד המנורה זו חוצפה. לעולם לא היו דברים כאלה בעיר הזאת. אנשים בבית שלהם שיעשו כרצונם, כשמדובר בשטחים ציבוריים מסחריים לא. יש אנשים שאין להם בעיה עם זה ויש אנשים שכן. ברגע שיש דבר שהוא שנוי במחלוקת או שלא מקובל על חלק מסויים של אוכלוסייה צריך להתחשב"

נו וצריך להתחשב בכולם גם כאלה שרוצים עץ אשוח?

"אשדוד היא לא עיר מעורבת. היא לא עיר עם סממנים וצרכים כמו ביפו שאמורים לשלב קהילות ודתות. פה זה עם אחד. ככה זה מתחיל ומחר מחרתיים יבקשו לעשות עיד אל פיטר מוסלמי, ירצו להקים כנסיות וכו'"

אבל יש כאן כאלה שבאו ממדינות שזה מה שחגגו..

"אז יש פה קהילה גדולה מאוד שהגיעה מתרבות מסוימת וקמו עכשיו כמה עסקנים כמו אלי נכט , וכמו אנשי מתחם של הביג שכל כולו עסוק באיך להרגיז את הקהילה בעיר אשדוד, דרך כל מיני אמוציות ושיקולים כלכליים חבל מאוד שהם נוהגים ככה. היה ראוי לכבד וקודם כל להזיז את המנורה. אני מאוכזב שאלי נכט בישיבה מועצה חגיגית ראשונה קרא לכל תושבי אשדוד לבוא ולחגוג את השנה החדשה"

אתה רוצה לכפות דעתך על אחרים?

"צריך להתחשב ברגשות של אנשים. אני חושב ודוגל שכל אישי באמונתו יחיה. אין לי רצון לכפות את דעתי על אחרים. אותו דבר אין לי רצון שיכפו על אחרים דברים, הדת המסורת והערכים מעורבים ברגשות, וחבל שזה קורה בחסות הנהלת הביג."