ashdod10 logo

משכונת העוני לפסגת שוק ההון

איש העסקים המצליח אלי אלעזרא, מבעלי קבוצת אלעזרא המחזיקים בחברת הבנייה 'אפרידר' ,'אלבר' וחברת הביטוח 'הכשרה', השיק את ספרו 'ריח הגויאבות'. סיפורו של נער למשפחה עניה בשכונת 'שמשון' באשקלון שהגיע עד לפסגת שוק ההון. השקת הספר התקיימה בבית 'יד לבנים' באשדוד במעמד ראש העירייה ד"ר לסרי, יו"ר הארגון העולמי של יהודי צפון אפיקה רפאל בן שושן, פרופ׳ שמעון שטרית, חה״כ אלי אלאלוף, המפכ״ל לשעבר יוחנן דנינו, עו״ד דוד גולן והמנחה דניאל בן סימון
מנחם גלילי-משאש | חמישי, 06 דצמבר 2018 12:49

הספר "ריח הגויאבות משכונת שמשון לפסגת שוק ההון" הוא סיפור הצלחה מרשים של איש העסקים מאשקלון אלי אלעזרא, שגדל בשכונת העוני שמשון באשקלון, ובעשר אצבעותיו הפך לאיש עסקים מצליח ומעורר השראה.

השקת הספר באשדוד התקיימה ב- 28.11.18 באולם 'יד לבנים’, במעמד ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי, יו"ר הארגון העולמי של יהודי צפון אפריקה רפאל בן שושן שבירכו את אלעזרא. בסיום מעמד הברכות התקיים פאנל מרתק, בהנחיית העיתונאי והסופר דניאל בן סימון ובהשתתפות אלי אלאלוף ח"כ ויו"ר וועדת העבודה והרווחה, יוחנן דנינו מפכ"ל המשטרה בעבר, עו"ד דוד גולן יו"ר חוג הרמב"ם באשדוד ואלעזרא עצמו.

20181128 201024

כיום אלעזרא הינו איש עסקים מצליח החולש על קבוצת אלעזרא המחזיקים בחברת הבנייה ״אפרידר״, חברת ליסינג המכוניות ״אלבר״ וחברת הביטוח ״הכשרה״. הוא נולד בשנת 1961 בארפוד באזור הסהרה במרוקו ליעקב ועליזה. יש לו 8 אחים. בהיותו כבן שנה עלתה המשפחה לארץ, תחילה ליישוב מעלות בצפון ובשנת 1967 עברו לאשקלון שם התגוררו סבא וסבתא. הם גרו בשכונת העוני שמשון. אלי, בחור מוכשר ומחונן למד ראיית חשבון ומנהל עסקים לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון ולתואר שני בכלכלה. הוא היה פעיל באשקלון אליה חזר. בין היתר שימש כמנכ"ל פרויקט שיקום שכונות באשקלון והיה המנכ״ל הצעיר בארץ. גם ממרום הצלחתו נותר באשקלון, הוא איש צנוע וענו. איש משפחה.

קטעים מתוך הספר ׳ריח הגויאבות׳

"בילדותי הייתה אפרידר מקום בלתי-מושג, מעבר לגבול. כדי להיכנס לשכונה היה עלינו להסתנן בדרך לספרייה העירונית. כנער עבדתי בבית הקפה במרכז אפרידר, פעם כשוטף כלים ופעם כעוזר למוכר המזכרות לתיירים בקפה 'מעדן'. כשהייתי סטודנט טיילתי עם כלתי יפעת בשכונה. יחד חלמנו לקנות בה דירת חדר וחצי. עכשיו אנחנו רוכשים את החברה שבנתה אותה, וזוהי רק ההתחלה”, חושף אלי אלעזרא בספרו המרתק ״ריח הגואיבות׳.

מהולדתו שבארפוד, מרוקו, דרך ילדותו במעלות ועד לנערותו באשקלון, אלי אלעזרא לא אפשר לקשיים לעכב אותו ולו לרגע, ובעשר אצבעותיו בנה אימפריה כלכלית. בעזרת חוש עסקי נפלא, יצר יזמות יוצא דופן ומוח חריף, ותוך הפעלת מהלכים אסטרטגיים מחושבים, הוא התקדם מעסקה לעסקה ומרכישה לרכישה, עד שהגשים את חזונו והפך לבעלים של חברת הנדל"ן "אפרידר", חברת הליסינג והרכב "אלבר" ו"הכשרה חברה לביטוח". גם באשדוד רכש מבנה באזור התעשייה מחברת אלרוב.

בריח הגויאבות הוא מתאר בשפה ציורית ועשירה את הדרך הארוכה והמפותלת שעבר ומספק הצצה ייחודית אל אחורי הקלעים של העולם העסקי הישראלי ואל הנתיבים להצלחה: המשאים ומתנים המתישים, התרגילים הקטנים והדרך לצלוח משברים.

"הטעם האמיתי להחלטה להעלות את סיפור חיי על הכתב היה הרצון לפתוח צוהר למי שנמצאים במקום שבו אני עצמי הייתי לפני מעט יותר מעשרים שנה", כותב אלעזרא, "ולומר לבן או לבת מיישוב בפריפריה או מעיר גדולה במרכז: אתם יכולים. אם תרצו, אם תהיו מוכנים ללמוד ולעבוד קשה, בשום שכל, בקור רוח, בנחישות ובצניעות – תוכלו להצליח".