ashdod10 logo

בתקופה כזו מתוחה מבחינה ביטחונית: זה לא נעים לראות גן בלי ממ"ד

הורים לילדים בגנים ברובעים א' ו- ב' מתריעים "הילדים שלנו חשופים לסכנה במקרה של ירי טילים לאשדוד. בגן אין ממ"ד או חדר פנימי בו יוכלו הילדים להסתתר ואין להם לאן לברוח. למה מחכים שיקרה אסון ואז יפעלו?". עיריית אשדוד בתגובה: ״רובם המכריע של מוסדות החינוך באשדוד עומדים ברמת מיגון תקני״
ענת ביגר | חמישי, 22 נובמבר 2018 11:29

"אלוהים שומר על ילדי הגן”? לא באשדוד.... הורים לילדים בגני ילדים ברובעים א' ו-ב’, קובלים על כך שילדיהם הקטנים חשופים לסכנת חיים, אם חלילה וחס ישהו בגן הלא ממוגן בזמן ירי טילים על אשדוד. לטענתם על אף שאשדוד נכנסה לטווח הטילים בדצמבר 2008, עד עכשיו ישנם גני ילדים אליהם הולכים בני ה- 3 וה- 4 ללא מיגון. לא ממ"ד, לא חדר פנימי תקני ולא מקלט או מיגונים בסמוך. מספרת אחת האימהות "בסבב הקשה שהיה בשבוע שעבר ביטלו מראש את הלימודים, אבל יקרה אם חלילה וחס יתחיל ירי טילים בהפתעה כשהילדים בגן? " הסבב הקשה ב- 13.11.18 הגביר את הדאגה בקרב ההורים, כשהדרום חטף ביממה כמעט 500 טילים. כשכיפת ברזל לא הצליחה תמיד ליירט את כל הטילים שנורו כמטווח ולאור הנזקים של הנפילות בעוטף עזה ואשקלון. "איך אפשר לשלוח ילדים לגן כזה?" הם שואלים.

ההורים פנו למי שרק אפשר בקריאה דחופה לטפל בגלים. אמא לילדים בגנים "גלים" וגן ״אור ים" ברחוב הזית ברובע א' פנתה, למחרת הסבב מול עזה כשהחיים חזרו לשגרה, במכתב למפקחת על הגנים ולגורמים נוספים: "לאור המצב הביטחוני שהיה אתמול באשדוד, הסתבר לי ולהורים של 2 הגנים שלילדים אין חדר ממוגן תקין ומאושר במצב של חירום. לפי בירורים שבדקתי עם דוד מנהל מחלקת ביטחון של הגנים בעיר, הבנתי שיש חדר מחוץ לגן גלים אבל הוא לא מותאם במקרה של אזעקה מידית לכמות הילדים של 2 הגנים והגילאים שלהם. לפי הבנתי במצב של אזעקה הילדים אמורים להישאר בכיתה שלהם ופשוט להתכופף. כמובן שהכיתה עצמה לא ממוגנת. בנוסף ביררתי גם עם פיקוד העורף שמנחה במצב כזה להיכנס לחדר צדדי בתוך הגן לא ליד חלונות ובמצב כזה גם חדר כזה אין בשני הגנים. יש רק שירותים ומטבחון קטנטן. דיברתי גם עם שלומי, מנהל האחזקה של הגנים לגבי החדר הממוגן בחצר. מבחינתו אין מה לעשות מעבר לנקות את החדר שזה באחריות סייעות הגן. הבעיה בחדר היא כמות המדרגות שיש בו שהיא גדולה ומסוכנת ובמצב של אזעקה, חס וחלילה, אין אפשרות להספיק ולהכניס את כל הילדים (כמעט 60 ילדים) תוך 45 שניות ולכן הוא לא בטוח״.

לדבריה, ההורים לא היו מעודכנים וחלק מההורים של גן "אור ים" הסמוך, היו בכלל בטוחים שאפשר להשתמש בחדר המוגן של גן "גלים" במקרה חירום. האם שואלת ״אני רוצה לדעת מי הגורם שיכול להגיד לי בצורה חד משמעית אם החדר הקיים תקין\ או לא תקין לשימוש?"

 98 8998 98 978

בסיכום כותבת האם "בשורה תחתונה, במקרה של אזעקה -לכל ילדי הגן אין פתרון ומרחב ממוגן שהם יכולים לשהות בו. העניין הוא חמור ביותר ולא הגיוני שעד עכשיו הוא לא טופל ואף אחד לא עשה שום דבר בנידון. מדובר פה על ביטחון של הילדים ואף אחד לא רוצה לחכות שחס וחלילה יקרה אסון בשביל שמשהו ימצא פתרון לבעיה. אני מבקשת ממך לבדוק ולטפל בנושא בהקדם האפשרי, אני לא יודעת מה האופציות שניתנות לטיפול , אולי ניתן להביא מיגוניות לגנים {הבנתי שיש מיגוניות לכמות גדולה של ילדים} אבל דבר אחד בטוח- שאסור לנו להישאר אדישים למצב לאור המצב הביטחוני שלנו בארץ שכל כך נזיל”. לטענת האם, טרם קיבלה כל מענה למכתבה זה.

עיריית אשדוד בתגובה : "המערכת נערכת למתן מענה בעזרת מיגוניות״

דובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו מסר בתגובה : ״עקרונית חובה להדגיש כי הנחיית ההתנהגות בחירום מתייחסת למוסדות במיגון תקני ולא תקני. רובם המכריע של מוסדות החינוך באשדוד עומדים ברמת מיגון תקני (באישור פיקוד העורף) ובכללם שני הגנים שציינת הסמוכים למקלט תת-קרקעי.
צוות הגן הונחה במפורש כי במקרה של אזעקה עליהם לפעול על פי מדיניות "הכי מוגן שיש" ובהינתן זמן להיכנס למקלט התת-קרקעי, צוות הגן והילדים יעשו זאת בהתאם להנחיות ולתרגול שהם עורכים מעת לעת. המקלט הנ"ל עומד אגב ברמת מיגון גבוהה מאוד. נציין כי קב"טי המוס"ח מסיירים על בסיס עבודה שוטפת ומרעננים את הנחיות כיצד לפעול בהתאם לתוכניות הכי מוגן שיש. כל מוסד חינוכי, לרבות גני הילדים, מבצעים גם תרגולות כיצד להתגונן בתרחישי ייחוס שונים. ולסיום, על פי הנחיית ראש העיר, במסגרת התחדשות עירונית ברובעים הוותיקים, יושם דגש על מיגון על מנת להבטיח מיגון אופטימלי בכל חלקי העיר. ובינתיים, המערכת נערכת למתן מענה בעזרת מיגוניות. בתהליך הצטיידות שיושלם עד סוף 2019."

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.