ashdod10 logo

פנייה למח”ש: לחקור מעצרו האלים של תלמיד בביה״ס ׳מפתן חרמון׳

מה קורה בבית הספר ׳מפתן חרמון׳? מאז תחילת שנת הלימודים משבר אמון בין המנהל החדש והתלמידים והשיא היה כשבלשי משטרה הגיעו לבית הספר לחקור תלמיד בן 15, בחשד לכאורה במעורבות זריקת גז מדמיע. מצלמות האבטחה תועדו את הבלשים אוחזים ומכים לכאורה את התלמיד לעיני המנהל, שלא התערב. הסרטון הועלה בחדשות של כאן 11 ובעקבותיו פנה ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות לראשת המחלקה לחקירת שוטרים לחקור את האירוע
ענת ביגר | חמישי, 22 נובמבר 2018 11:02

משבר חמור בבית הספר ׳מפתן חרמון׳. בית הספר הוותיק מצוי מתחילת שנת הלימודים בכאוס. במקום שהיה פעם שוקק חיים ופעילות חינוכית לנערים ונערות בסיכון, שוררים יחסים מתוחים בין המנהל החדש לירון בכר ובין הצוות וכן בין המנהל ותלמידי ׳מפתן׳. לאור המצב יש חשש אף מסגירת בית הספר.

שוטרים תועדו מכים לכאורה תלמיד

השיא של האווירה הקשה היה לאחר שבלשים שהגיעו לבית הספר תועדו במצלמות האבטחה כשהם תופסים ומכים לכאורה תלמיד בן 15 ממוצא אתיופי. הבלשים הגיעו לבית הספר בקשר לחקירת תקרית חמורה של התזת גז מדמיע. הסרטון הקשה שודר בחדשות "כאן 11" ובו נראים הבלשים כשהם נוהגים לכאורה באלימות כלפי הנער בן ה-15 בבית ספר, בשעה שהמנהל - שהיה בעצמו אחראי להגעתם למוסד החינוכי, עומד מנגד ואינו נוקף אצבע.

בכתבה של אוריה אלקיים עולה כי האירוע התרחש לפני כשבועיים בחג הסיגד בבית הספר מפת"ן חרמון באשדוד, המשמש לנוער בסיכון. בסרטוני האבטחה שהגיעו ל״כאן חדשות״, נראים הבלשים נוהגים כלפי הנער א' באלימות, כשאחד מהם לופת את ראשו תחת זרועו וגורר אותו. תלמידים ואנשי חינוך בבית הספר טענו כי ביקור הבלשים בא בעקבות תקרית שבה רוסס גז מדמיע במוסד החינוכי. לדבריהם, א' כלל לא היה מעורב באירוע. מנגד, המשטרה טוענת כי הנער זומן לחקירה ולא התייצב אליה. יום למחרת אותה התקרית, הבלשים הגיעו לבית הספר ועצרו אותו באלימות לכאורה.

דליה, אחותו של א' שלומדת גם כן בבית הספר, העידה בכתבה, ביחד עם תלמידים נוספים ואנשי חינוך כי הנוכחות של ניידות משטרה בבית הספר, הפכה לכמעט יומיומית מאז שהחלה שנת הלימודים הנוכחית והמנהל נכנס לתפקידו. בינתיים, הוטל על א' מעצר בית של ארבעה ימים והמשטרה אסרה עליו להגיע לבית הספר במשך שבועיים.

פנייה למח"ש לחקור נסיבות מעצרו של התלמיד

בהמשך לפרסום בחדשות 'כאן' ממנו עולה כי שוטרים הוזמנו לבית ספר תיכון באשדוד וביצעו מעצר תוך שימוש באלימות של נער ממוצא אתיופי במהלך שעות הלימודים, לעיני חבריו ובנוכחות תלמידי בית הספר, פנה השבוע ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה זנה לראשת מח"ש, עו"ד קרן בר מנחם בבקשה דחופה לבחינת חשד להתנהלות פסולה של השוטרים המעורבים במקרה.במכתב ששלח עו"ד זנה נכתב כי "נראה, לכאורה, כי הייתה מוטיבציה יתרה של הבלשים לבצע את מעצרו של הקטין לצורכי חקירה, בכל דרך, לרבות הפעלת אלימות מוגזמת.. לא ברור מה העבירה המיוחסת לקטין בן ה-15 שמצדיקה התנהלות קשה כזו של הבלשים נגדו.. לא ברור מדוע בוצע המעצר בשטח בית הספר עם כל המשמעויות של תיוג וסטיגמה שלילית כאשר ניתן היה לתאם את החקירה עם הורי הקטין ולדאוג לזימון מסודר ללא הפעלת כוח רק כדי להביאו לחקירה".

עו"ד זנה אף מתייחס במכתב לקשר המתואר בין מנהל בית הספר למשטרה ולטענות שהושמעו בעניין זה: "...יש חשש בדבר שיתוף פעולה בעייתי בין מנהל בית הספר לבין שוטרים אשר מטילים מורא, לכאורה, על התלמידים במוסד לימודים. התנהלות זו, ככל שתתברר שקיימת, בעייתית וראוי כי המשטרה לא תשמש אמצעי הפחדה". בתום מכתבו מבקש עו"ד זנה מראשת מח"ש לבחון פתיחה בחקירה ולבצע בדיקה על נסיבות המעצר, האמצעי שננקט והאם זו הייתה הדרך היחידה להביא את הקטין לחקירה. יש לציין שהמשטרה מכחישה בתוקף את הטענה שהמעצר על רקע מוצאו של התלמיד.ומציינים כי זו טענה לא רלוונטית היות שבמהלך האירוע נעצרו גם מעורבים נוספים”.

מתוך סרטון האבטחה

האם בית הספר בסכנת סגירה?

נודע כי לאור המצב אף הגיע לבית הספר צוות פיקוח מטעם העירייה ומשרד הרווחה וכי לאור הביקור הם כנראה ממליצים לבצע שינויים. בנוסף נודע כי המנהל יצא מיוזמתו לחופשה.

בית הספר ״מפתן חרמון״ הוקם בתחילת שנות ה-90. הוא נותן מענה לכ- 30 תלמידים הלומדים מקצוע בכיתות קטנות וצוות המורים הוא כ- 11. לאור המצב חלקם בוחן אפשרות לעזוב. מאז התקרית נוכחות דלה של תלמידים. וגם מי"תר, מסגרת חינוכית שפעלה בשעות אחר הצהריים והערב נסגרה לאחרונה. בכר שנכנס לתפקיד המנהל רק השנה והחליף את בני ביטון שניהל את בית הספר כ-3 שנים ושנכנס לתפקידו לאחר שהחליף את אפרים משה, המנהל המיתולוגי של ״מפתן חרמון״. השבוע הגיעו לבית הספר צוות חינוכי בו היו דני קליין מנהל החטיבה הבוגרת במינהל החינוך, עומר אונגר נציג המנהל לשירותים חברתיים ועדה נגר, מפקחת משרד החינוך. הם נפגשו עם צוות בית הספר, ללא נוכחות המנהל.

המשטרה: “נמשיך לאכוף עבירות אלימות בקרב בני נוער"

דובר לכיש פקד שמעון כהן בתגובה: “בלשי משטרת ישראל הוזעקו לבית הספר בהמשך לאירוע תקיפה שארע בו יום קודם לכן, ארוע במהלכו נפצעה עובדת המקום, ועליו דיווח למשטרה מנהל ביה"ס. שלושת החשודים זומנו לחקירה במשטרה ולאחר שאחד מהם בחר לא להתייצב לחקירה, נאלצו בלשי מחלק הנוער להגיע למקום הימצאו ולעוצרו. להוסיף חטא על פשע בחר החשוד, להתנגד באופן אקטיבי למעצר, תוך ניסיונות של חבריו לסייע לו להימלט ממעצר. לאחר שנעצר, נלקח החשוד אל חדר המזכירות בליווי של מנהל ביה"ס, שם המשיכו חבריו בניסיונות לשבש את מעצרו ללא הצלחה. לאחר חקירתו בתחנת המשטרה הוחלט להרחיקו ממקום ביצוע העבירה ומנהל ביה"ס עודכן על כך בהתאם.

משטרת ישראל תמשיך לאכוף עבירות אלימות המבוצעות בקרב בני נוער ולא תאפשר תקיפה ונקיטת אלימות כלפי עובדי מערכת החינוך ובכלל, בין אם ע״י קטינים ובין אם ע״י בגירים”.

העירייה: ״שלומם, בטיחותם ורווחתם של בני הנוער עומדת בראש״

דובר עיריית אשדוד אדי בן חמו מסר בתגובה: "בי"ס מפתן איננו בית ספר שיגרתי ומקיים מערכת חינוך מיוחדת הנותנת מענים לציבור התלמידים. ככל שמתעוררים מקרים חריגים הם מטופלים מיידית ובהתאם לנוהלי משרדי הרווחה, החינוך והרשות המקומית.

בית הספר, כבר מתחילת השנה, עובר שינויים במטרה לשדרג את המסגרת החינוכית ולאפשר סביבת חיים ידידותית ומכילה. תהליך זה נעשה בשיתוף משרדי הרווחה והחינוך.

שלומם, בטיחותם ורווחתם של בני הנוער עומדת בראש מעיניי הגורמים השותפים להפעלת המפתן והמיתר, ונעשה הכל על מנת להבטיח המשך הפעלה סדירה שלהם" .

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.