ashdod10 logo

הנס של החייל שובל: שרד טיל נ"ט שנורה לעבר אוטובוס החיילים

יומיים אחרי ששובל (מיכאל) שער בן ה-19 נפצע קשה באירוע בו פגע טיל נ"ט באוטובוס של חיילים, הוא חזר להכרתו. את הטיל ירו מחבלי החמאס לעבר האוטובוס שם עמד בסמוך, מה שהחל סבב הלחמה במהלכו נורו על שטחי ישראל כ-500 רקטות. האם:"הבן שלי בקורס צבאי לא מבינה למה לקחו אותם לגבול, אני מאחלת שאף אימא לא תעבור את זה". ביום רביעי ביקר אותו ראש הממשלה בנימין נתניהו
ענת ביגר | שישי, 16 נובמבר 2018 14:43

חדשות טובות. יומיים אחרי שנפצע קשה בתקרית פגיעת טיל נגד טנקים באוטובוס החיילים, התעורר ביום רביעי בבוקר החייל שובל (מיכאל) שער בן ה-19. מצבו התייצב והוא אף זכה לביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו שאיחל לו החלמה מהירה. שובל נולד וגדל באשדוד המשפחה עברה לפני שלוש שנים לגן יבנה. ההורים עובדים באשדוד. מיכאל למד בישיבת "נווה הרצוג”.

פגיעת החמאס באוטובוס ריק שהוביל חיילים אל עוטף עזה היא שהחלה את הסבב, על רקע הפעילות של יחידה סודית בעומק עזה לילה קודם וחיסול מספר מחבלים בכירים. בתקרית נהרג גם מ' לוחם מהולל מיחידה סודית.

מיכאל היה בסוואנות (כלי רכב צהליים) שהיו בקרבת האוטובוס הריק במסגרת תרגול בקורס צה"לי. בעוד מחבלי החמאס מכוונים לעבר האוטובוס את הטיל ומצלמים כל רגע’ התבקש מיכאל להביא אבן כדי שהסוואנה לא תידרדר. הוא החל לחפש אבן ועבר בדיוק סמוך לאוטובוס שממנ למרבה המזל ירדו עשרות חיילים.

אז נורה הטיל שמיועד צבאית לירי נגד טנקים מאחר והוא חודר שריון ופוצץ את האוטובוס שעלה באש. מיכאל לרוע המזל שעמד סמוך, ספג פגיעות רסיסים בפלג גופו העליון, בראשו ובחזהו. הוא פונה במסוק לבית החולים ׳סורוקה׳ בבאר שם נאבקו הרופאים על חייו.

בקרב בוגרי ותלמידי ישיבת 'נווה הרצוג', שמיכאל מבוגרי המקום החלו להפיץ ברשתות בקשה להתפלל לשלומו. "משפחת נווה הרצוג, תלמיד שלנו שנפצע קשה מאוד ומנותח כעת בסורוקה. ההורים בדרך לשם. הוא נפגע מפגיעת הטיל באוטובוס. נא להתפלל לרפואה שלמה", כתבו בוגרי תיכון "נווה הרצוג"

ברביעי בבוקר, לאחר שמצבו של מיכאל השתפר התראיינה האם, מיכל לגלי צה"ל, לתכניתו של ישי שנרב: "אנחנו מחכים שהוא יתעורר. הוא מתחיל לזוז לאט לאט, מזיז את הידיים מגיב לנו קצת עם הראש כן ולא, עוד לא התעורר לגמרי. מקווים לבשורות טובות.", סיפרה האם.

שובל לאמו: ״הכל רגוע באשדוד״?

"גם אנחנו שאלנו את אותה השאלה. מי אישר להם? למה הם עמדו שם בכלל? הבן שלי נמצא עכשיו בקורס ביחידה שלו הוא בכלל לא היה חלק ממערך הכוננות והלחימה. לילה לפני היו מטחי רקטות. גם הייתי באירוע לילה לפני ושמענו את כל האזעקות, לא באזור שלנו אבל שמענו שיש צבע אדום. למחרת דיבר איתי הבן שלי בשעה שתיים וחצי לפני שהם יצאו לקורס שלהם ושאל: 'אמא אני רוצה לדעת מה קורה באשדוד? אם הכל בסדר רגוע ?'. אז אמרתי לו שזה לא אצלנו. המטחים רק בעוטף עזה. אז הוא אמר לי :' טוב אנחנו יוצאים לקורס עכשיו, נהיה בשטח, אני לא אוכל לדבר יותר שאני אוכל אני אתקשר’, אמרתי לו בסדר. לא שיערתי שייקחו אותם לגבול. במיוחד לאור מה שקרה לילה לפני. לא חשבתי שלוקחים אותם לאזורים של העוטף. הוא עדיין בקורסים יש לו קורס עוד חודש וחצי. תודה לאלוהים שהוא חי ומקווים שייצא משם בשלום על הרגליים ושניצלו כל החיילים שירדו מהאוטובוס, הוא לא היה שייך בכלל לאוטובוס. ביקשו ממנו לחפש משהו. הסיפור הזה יכל להיגמר הרבה יותר גרוע עם הרבה יותר הרוגים".

75478548445375

את ראית את הסרטון?

"בטח שראיתי את הסרטון. זה מזעזע. הבן שלי עוד דיבר עם החובש אחרי הפגיעה הזאת. הוא לא איבד את ההכרה באותו רגע”.

מה הוא אמר לו?

"שהוא נפגע. הוא עוד עמד על הרגליים, העלו אותו לאמבולנס ואז הרדימו אותו כדי להתחיל לטפל בו, החובש הבין שהפציעה היא חמורה שהמצב הוא קשה".

יצא לך לדבר עם מישהו מהמפקדים מישהו מהאחראים לנסות להבין מה עבר להם בראש?

"אין הרבה הסברים. זו הייתה החלטה של אותו רגע, כאילו המצב מבחינתם היה בסדר, הם הלכו לאיזה אנדרטת חץ שחור הם הלכו לעשות שמה את התרגול עם הסוואנות לא חשבו שזה יהיה המצב , בטח לא לקחו אותם בכוונה לשם. נורה לעברו טיל שלא מקבל אזהרה מראש, אין אזעקה בטיל כזה, המטרה של הטיל לחסל טנקים. האוטובוס לא היה צריך להיות שם".

מה את מצפה שיקרה בסיומו של התחקיר?

"למה לקחת חיילים מובחרים של צהל שעדין נמצאים בקורס שיש להם מטרה ברורה לעתיד, והם עדיין בקורס למקום כזה. הנושא הזה עדיין בתחקירים. אני חושבת שהצבא צריך להיות חד וברור , בהוראות שלו, ומצד שני אני לא יכולה לשפוט, לא יודעת. עדיין אני חיה בסרט שאני נמצאת פה. לא יודעת מה להגיד לך באמת למה הייתי מצפה , שלא יכניסו במצבים רגישים כאלה לשטח. עוד יהיו כל כך הרבה דברים ויגידו למה זה ככה ולמה זה קרה ככה, בסופו של דבר הבן שלי בבית חולים, הבן שלי במצב קשה וזה לא יפתור את זה , נקווה שהוא ייצא מזה בטוב".

מיכל כולנו מתפללים לרפואתו ומאחלים לו החלמה מהירה, ולכם שתצאו משם במהרה.

"רק להתפלל, להתפלל , ושאף אמא לא תדע דבר כזה יותר, אף משפחה, שהמדינה תדע לשמור על החיילים שלנו הכי טוב שיש, וצריך לחשוב טוב טוב לפני כל פעולה ששולחים אותם הם עוד ילדים, רק יצאו מבית ספר."

"החייל בהכרה ונושם בכוחות עצמו ויועבר למחלקה הכירורגית"

דוברות סורוקה מסרה בתגובה: "שיפור נוסף חל במצבו של החייל שנפצע שלשום בפיצוץ האוטובוס. הוא בהכרה, נושם בכוחות עצמו מדבר ומתקשר עם סביבתו, ויועבר במהלך היום מהיחידה לטיפול נמרץ כללי למחלקת כירוגית.. בתוך כך ביקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו , את החייל ששוחח עימו ואיחל לו החלמה מהירה מפציעתו".

פרופסור מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי בסורוקה : "החייל פונה לסורוקה כשהוא סובל מפגיעה קשה באברים שונים בגוף. לאחר בירור רפואי ראשוני וייצוב מצבו בחדר הטראומה, הועבר לחדר הניתוח לסדרת ניתוחים בסיומם הועבר ליחידה לטיפול נמרץ. התאוששותו מהירה ומשביעת רצון"